HemBilarSubaru Uncharted test: pris, räckvidd och bästa version

Subaru Uncharted test: pris, räckvidd och bästa version

Publicerad

Subaru Uncharted är som mest intressant med fyrhjulsdrift. Touring kostar bara 30 000 kronor mer än den framhjulsdrivna Limited, men ger dubbla motorer, X-Mode och dubbelt så hög dragvikt. Kompromissen är tydlig: räckvidden sjunker från 592 till 495 kilometer.

Subaru Uncharted är märkets nya kompakta el-SUV och tekniskt nära besläktad med Toyota C-HR+. Det innebär att mycket av grundtekniken redan är bekant: två batteristorlekar, fram- eller fyrhjulsdrift och snabbladdning på upp till 150 kW.

Det Subaru tillför är främst hög markfrigång, egen chassisättning och tydligare funktioner för snö, grus och dåliga vägar. Men det gäller framför allt Touring-versionen med fyrhjulsdrift.

Den framhjulsdrivna Limited har längst räckvidd och lägst förbrukning. Touring är däremot den version som tydligast motiverar varför bilen heter Subaru.

Snabbt omdöme om Subaru Uncharted

Betyg: 8 av 10 för Touring AWD

Subaru Uncharted Touring är ett intressant val för den som vill ha en relativt kompakt elbil med fyrhjulsdrift, 211 millimeters markfrigång och möjlighet att dra 1 500 kilo.

Priset på 529 900 kronor är konkurrenskraftigt. Fyrhjulsdriften kostar bara 30 000 kronor mer än i Limited, samtidigt som effekten ökar kraftigt och dragvikten fördubblas.

Den stora nackdelen är räckvidden. Touring når 495 kilometer enligt WLTP, medan Limited klarar 592 kilometer med samma batteristorlek. Bagageutrymmet på drygt 400 liter är också mindre än i flera konkurrenter.

Fördelar

  • Fyrhjulsdrift till ett rimligt pris
  • 211 millimeters markfrigång
  • 1 500 kilos dragvikt med AWD
  • Värmepump och batteriförvärmning som standard
  • 22 kW AC-laddning
  • Bra prestanda i Touring
  • Tydlig vinter- och grusvägsinriktning

Nackdelar

  • Nästan tio mil kortare WLTP-räckvidd med AWD
  • Bara 403–404 liters bagageutrymme
  • 150 kW snabbladdning är inte klassledande
  • Grundgarantin är kortare än hos Kia
  • Framför allt de framhjulsdrivna versionerna är svåra att skilja från Toyota C-HR+
  • Subarus större Solterra kostar nästan lika mycket

Subaru Uncharted pris i Sverige

Uncharted säljs i fyra versioner. Adventure och Limited är framhjulsdrivna, medan Touring och Touring+ har fyrhjulsdrift.

VersionPrisRäckvidd
Adventure FWD429 900 kr451 km
Limited FWD499 900 kr592 km
Touring AWD529 900 kr495 km
Touring+ AWD539 900 kr490 km

Det är två prisskillnader som sticker ut.

Adventure kostar 70 000 kronor mindre än Limited, men har ett mindre batteri och 141 kilometer kortare räckvidd.

Touring kostar samtidigt bara 30 000 kronor mer än Limited. För de pengarna får köparen fyrhjulsdrift, betydligt högre effekt, X-Mode och dubbelt så hög dragvikt.

Motorer, batterier och prestanda

Adventure använder ett batteri på 57,7 kWh. De tre dyrare versionerna har ett batteri på 77 kWh.

VersionEffekt0–100 km/h
Adventure FWD124 kW8,4 sekunder
Limited FWD167 kW7,3 sekunder
Touring AWD252 kW5,0 sekunder
Touring+ AWD252 kW5,0 sekunder

Touring har en elmotor på vardera axeln och en total effekt på 252 kW, motsvarande omkring 343 hästkrafter. Det gör Uncharted snabbare än vad de flesta köpare behöver, men kraften är inte bara till för accelerationen.

Den bakre elmotorn ger också bilen fyrhjulsdrift och bättre möjlighet att fördela kraften när vägen är hal eller ojämn.

Adventure och Limited driver bara på framhjulen. De är tillräckligt starka för normal körning men saknar den egenskap som många förknippar mest med Subaru.

Limited eller Touring?

Det här är den viktigaste jämförelsen för den som funderar på en Subaru Uncharted.

EgenskapLimited FWDTouring AWD
Pris499 900 kr529 900 kr
Räckvidd592 km495 km
Effekt167 kW252 kW
Dragvikt750 kg1 500 kg
0–100 km/h7,3 sek5,0 sek

Touring kostar 30 000 kronor mer. Det är ett ovanligt litet påslag för fyrhjulsdrift, 85 kW extra effekt och fördubblad dragvikt.

På den punkten är Touring lätt att försvara.

Den verkliga kostnaden syns i räckvidden. Limited når 592 kilometer, medan Touring stannar på 495 kilometer. Skillnaden är 97 kilometer enligt WLTP.

Den som huvudsakligen kör långt på motorväg, inte drar släp och sällan behöver fyrhjulsdrift får därför en bättre långfärdsbil i Limited.

Den som bor på landsbygden, kör mycket på vintervägar eller behöver dra tyngre släp bör i stället välja Touring. Fyrhjulsdriften är inte dyr. Det är räckvidden som får betala.

Räckvidd och förbrukning

De officiella WLTP-siffrorna är konkurrenskraftiga:

  • Adventure: 451 kilometer
  • Limited: 592 kilometer
  • Touring: 495 kilometer
  • Touring+: 490 kilometer

Limited har den lägsta deklarerade förbrukningen på 13,8 kWh per 100 kilometer. Touring anges till 15,6 kWh per 100 kilometer.

Skillnaden beror bland annat på den extra motorn, högre vikten och större 20-tumshjul.

592 kilometer gör Limited till en stark långfärdsversion på papperet. Touring ligger mer mitt i segmentet. Nästan 50 mil enligt WLTP är fortfarande användbart, men vinterkyla, motorvägsfart, takbox och släpvagn kommer att minska den praktiska räckvidden.

Några tillräckligt relevanta oberoende nordiska vintertester finns ännu inte. Det går därför inte att ge en säker siffra för verklig vinterräckvidd.

Laddning: bra AC men medelmåttig snabbladdning

Samtliga versioner kan snabbladdas med upp till 150 kW. Subaru anger cirka 28 minuter från 10 till 80 procent med rätt temperatur i batteriet.

Det är fullt användbart men inte bäst i klassen. Volvo EX30 kan nå en högre toppeffekt, medan Kia EV3 ligger nära Uncharted i faktisk angiven laddningstid trots sitt större batteri.

Mer ovanligt är att Uncharted har 22 kW AC-laddning som standard. Många konkurrenter stannar vid 11 kW.

Det ger en klar fördel vid publika laddare och andra installationer som verkligen kan leverera 22 kW. Med en vanlig hemmabox på 11 kW blir skillnaden däremot liten.

Värmepump, batteriförvärmning och navigering med laddplanerare är standard. Bilen kan därmed förbereda batteriet inför ett planerat snabbladdningsstopp, vilket är särskilt viktigt i kyla.

Är Subaru Uncharted bra på vintern?

På papperet har Touring flera egenskaper som bör passa svenska vinterförhållanden:

  • Fyrhjulsdrift med dubbla elmotorer
  • X-Mode
  • Grip Control
  • 211 millimeters markfrigång
  • Värmepump
  • Batteriförvärmning
  • Vätskekylt batteri
  • Uppvärmd ratt och uppvärmda säten

X-Mode anpassar bland annat drivningen för halt och löst underlag. Grip Control kan hjälpa bilen att hålla en låg, jämn hastighet vid besvärliga passager.

Markfrigången är minst lika viktig. 211 millimeter är mer än vad många kompakta el-SUV:ar erbjuder och kan göra skillnad på oplogade vägar, spårig snö, grusvägar och vägen till en stuga.

Uncharted är inte en renodlad terrängbil. Lågprofildäck och bilens vikt sätter fortfarande gränser. Men Touring har mer trovärdig dåligvägskapacitet än många stadsorienterade konkurrenter.

Däremot bör ingen lova exceptionella vinteregenskaper innan bilen har testats ordentligt i nordiskt klimat. Fyrhjulsdrift hjälper bilen att komma iväg, men bromssträcka och kurvgrepp avgörs fortfarande i stor utsträckning av däcken.

Markfrigång och dragvikt

Alla versioner har en markfrigång på 211 millimeter.

Det är en av modellens viktigaste fördelar. Uncharted kan vara ett alternativ för köpare som tycker att Volvo EX30 och Kia EV3 känns för låga eller stadsinriktade, men som inte vill gå upp till en stor el-SUV.

Dragvikten skiljer däremot tydligt mellan versionerna:

DrivlinaMaximal dragvikt
Framhjulsdrift750 kg
Fyrhjulsdrift1 500 kg

750 kilo räcker för ett mindre släp, men är begränsande för exempelvis tyngre båtsläp, hästsläp och större husvagnar.

Touring och Touring+ är därför de självklara valen för den som behöver bilen som dragbil.

Bagageutrymme och baksäte

Bagageutrymmet rymmer 404 liter i Adventure och 403 liter i övriga versioner.

Det är tillräckligt för vardagsinköp och normal packning, men inte särskilt generöst för en bil som kostar omkring en halv miljon kronor.

Kia EV3 har 460 liter plus ett mindre främre bagageutrymme. Skoda Elroq har 470 liter och en mer fyrkantig kaross. Båda är därför bättre för barnfamiljer, hundbur och omfattande semesterpackning.

Uncharteds sluttande bakparti gör också att lastutrymmet inte blir lika lättanvänt som i Elroq. Taklinjen kan begränsa utrymmet för längre vuxna i baksätet, särskilt med panoramaglastaket i Touring+.

Uncharted är 4 535 millimeter lång och har en hjulbas på 2 750 millimeter. Kupén bör därför räcka för fyra personer i normal användning, men bilen är inte segmentets mest praktiska familjealternativ.

Hur mycket är Toyota C-HR+?

Subaru Uncharted och Toyota C-HR+ delar mycket av sin teknik.

De har samma grundplattform, samma batteristorlekar och liknande alternativ för fram- och fyrhjulsdrift. Måtten ligger nära varandra och även mycket av kupéns teknik är gemensam.

Toyota kan erbjuda något längre räckvidd i vissa motsvarande versioner. C-HR+ har också ett något större bagageutrymme på 416 liter.

Subaru lyfter i stället fram:

  • 211 millimeters markfrigång
  • X-Mode
  • Grip Control
  • Annan styr- och fjädringskalibrering
  • Tydligare inriktning mot snö, grus och ojämna vägar

Uncharted är alltså inte en helt egen Subaru-konstruktion. Kärntekniken kommer från samarbetet med Toyota.

Det betyder inte att bilarna är identiska. Men skillnaderna blir mest relevanta i Touring. I de framhjulsdrivna versionerna är det svårare att se varför en köpare ska välja Subaru framför Toyota eller någon annan konkurrent.

Subaru Uncharted mot Kia EV3

Kia EV3 är en av de starkaste konkurrenterna för den som inte behöver fyrhjulsdrift.

EV3 Long Range kostar omkring 508 000 kronor och erbjuder cirka 605 kilometers WLTP-räckvidd. Den har också 460 liters bagageutrymme och ett främre lastutrymme.

Mot Limited är Kia rymligare och går något längre på en laddning. Kias sjuåriga nybilsgaranti är dessutom starkare än Subarus vanliga treårsgaranti.

Uncharted har bättre markfrigång och 22 kW AC-laddning. Touring erbjuder dessutom något som EV3 saknar: fyrhjulsdrift.

För familjeutrymme och maximal räckvidd är EV3 ett bättre köp. För vintervägar och framkomlighet är Uncharted Touring mer intressant.

Subaru Uncharted mot Skoda Elroq

Skoda Elroq är större, rymligare och mer konventionellt utformad.

Bagageutrymmet är 470 liter och de starkare versionerna kan dra mer än Uncharted. Elroq är därför det rationella valet för en familj som prioriterar lastutrymme och praktiska detaljer.

Fyrhjulsdrivna Elroq RS är däremot betydligt dyrare än Uncharted Touring.

Subaru ger därmed tillgång till fyrhjulsdrift och hög markfrigång för mindre pengar. Touring är också nästan lika stark som Elroq RS.

Elroq är den bättre familjebilen. Uncharted är det mer kompakta och prisvärda AWD-valet.

Subaru Uncharted mot Volvo EX30

Volvo EX30 börjar i ungefär samma prisklass som Uncharted Adventure.

Den fyrhjulsdrivna EX30 är betydligt snabbare än Touring och kan snabbladda med högre maximal effekt. Den får också dra upp till omkring 1 600 kilo.

Volvon är däremot mindre och har kortare räckvidd i motsvarande AWD-version. Den är tydligare utformad som en kompakt premium- och stadsbil.

Uncharted Touring har längre räckvidd, högre markfrigång och ett mer trovärdigt argument för vintervägar, grusvägar och stugkörning.

EX30 passar bättre för den som vill ha maximal prestanda i ett litet format. Uncharted passar bättre för den som faktiskt tänker använda fyrhjulsdriften.

Den svåraste konkurrenten är Subaru Solterra

Subarus större Solterra kan bli ett större problem för Uncharted än både Kia och Volvo.

Solterra Limited med fyrhjulsdrift har marknadsförts för omkring 534 900 kronor. Det är bara cirka 5 000 kronor mer än Uncharted Touring.

Solterra är större, har liknande effekt, får dra 1 500 kilo och har något längre deklarerad räckvidd.

Uncharted är smidigare och mer kompakt. Det kan vara en fördel i stadstrafik, parkeringshus och på smala vägar.

Men för den som inte behöver det mindre formatet är Solterra svår att bortse från. Den ger mer bil för nästan samma pengar.

Subaru behöver därför hålla tydlig prisskillnad mellan modellerna. Annars riskerar Touring att hamna i ett märkligt läge där märkets större bil framstår som det bättre köpet.

Utrustningsnivåer

Adventure har redan flera viktiga elbilsfunktioner:

  • Värmepump
  • Batteriförvärmning
  • 22 kW AC-laddning
  • 18-tumsfälgar
  • Navigering med laddplanering

Limited lägger bland annat till:

  • 360-graderskamera
  • Harman Kardon-ljud
  • Elbaklucka
  • Eljusterbara framstolar
  • Uppvärmda baksäten
  • Uppvärmd ratt
  • Takrails

Touring bygger vidare på Limited med:

  • Fyrhjulsdrift
  • X-Mode
  • Grip Control
  • 20-tumsfälgar
  • Högre effekt
  • 1 500 kilos dragvikt

Touring+ lägger främst till panoramaglastak och möjlighet till tvåtonslack.

Det gör Touring+ till den minst nödvändiga versionen. Den kostar 10 000 kronor mer än Touring, tappar fem kilometers räckvidd och tillför ingen avgörande funktion.

Garantier

Subarus svenska garantier omfattar:

  • Tre års nybilsgaranti eller 100 000 kilometer
  • Tre års vagnskadegaranti
  • Tolv års rostskyddsgaranti
  • Åtta års eller 160 000 kilometers batterigaranti
  • Minst 70 procent garanterad batterikapacitet

Nybilsgarantin är inte klassledande. Kia erbjuder exempelvis sju år eller 150 000 kilometer.

Subaru Safe kan däremot förlänga skyddet efter service hos en auktoriserad verkstad. Det kan förnyas stegvis upp till tio år eller 200 000 kilometer.

Det är positivt för den som tänker serva bilen inom Subarus nätverk, men mindre enkelt än en lång nybilsgaranti som gäller från början.

Aktuella svenska priser och fullständiga specifikationer finns hos Subaru Sverige.

Vem passar Subaru Uncharted?

Uncharted Touring passar bäst för den som:

  • Vill ha en kompakt elbil med riktig fyrhjulsdrift
  • Bor på landsbygden eller kör mycket på mindre vägar
  • Regelbundet kör till fjäll, skog eller stuga
  • Behöver 1 500 kilos dragvikt
  • Vill ha hög markfrigång utan en stor SUV
  • Kan ladda hemma
  • Prioriterar framkomlighet framför maximal räckvidd

Limited passar bättre för den som:

  • Kör många långa sträckor
  • Prioriterar låg förbrukning
  • Inte behöver dra mer än 750 kilo
  • Sällan kör under förhållanden där fyrhjulsdrift gör skillnad

Adventure passar främst för den som:

  • Vill hålla inköpspriset nere
  • Kör måttliga sträckor
  • Kan ladda regelbundet
  • Inte behöver den längsta räckvidden eller fyrhjulsdrift

Vilken Subaru Uncharted ska man välja?

Touring AWD är den version som bäst motiverar bilens pris och Subaru-emblemet.

För 30 000 kronor mer än Limited får köparen fyrhjulsdrift, X-Mode, betydligt högre effekt och dubbelt så hög dragvikt. Det är mycket funktion för pengarna.

Limited är däremot det bättre valet för lång räckvidd. Nästan tio extra WLTP-mil är mer värdefullt än fyrhjulsdrift för många bilägare.

Adventure är intressant som billig instegsversion, men konkurrerar i ett segment med flera rymliga framhjulsdrivna elbilar.

Touring+ är svårast att rekommendera. Panoramaglastak och tvåtonslack är inte tillräckligt för att göra den bättre än vanliga Touring.

Slutomdöme

Subaru Uncharted är inte den mest rymliga, snabbast laddande eller mest långräckviddiga kompakta el-SUV:en.

Den är heller inte en helt självständig Subaru-modell. Släktskapet med Toyota C-HR+ är tydligt och de framhjulsdrivna versionerna har svårt att erbjuda något helt unikt.

Touring förändrar bilden.

Fyrhjulsdrift, 211 millimeters markfrigång, X-Mode och 1 500 kilos dragvikt ger bilen en tydlig funktion som flera konkurrenter saknar. Att prispåslaget mot Limited stannar vid 30 000 kronor gör dessutom AWD-versionen förvånansvärt prisvärd.

Kompromissen är räckvidden. Touring tappar 97 kilometer mot Limited trots samma batteristorlek. Bagageutrymmet är också mindre än i Kia EV3 och Skoda Elroq.

För köparen som mest kör på asfalt är Limited eller en rymligare konkurrent ett mer rationellt val.

För den som faktiskt behöver fyrhjulsdrift, markfrigång och dragförmåga är Touring däremot en av de mest intressanta versionerna i sin prisklass. Det är också den enda Uncharted som på allvar känns som en Subaru.

Senaste artiklar

Trump bekräftar nya attacker mot Iran – Qeshm pekas ut

USA har genomfört nya militära attacker mot Iran. President Donald Trump uppger att amerikanska...

Stockholm Open 2026: svenskarna, kvalet och tv-tiderna

Karl Friberg får chansen att kvala in till Stockholm Open 2026. Samtidigt är Elias...

Casinokungarna på SVT Play – bröderna bakom Casinodaddy granskas

Tre bröder från Skåne har byggt upp en verksamhet som enligt SVT dragit in...

Jesper Wallstedt tog elfte segern – Minnesota slog NHL-rekord

Jesper Wallstedt fortsätter att imponera i NHL. Den svenske målvakten räddade 23 av 24...

liknande artiklar

Trump bekräftar nya attacker mot Iran – Qeshm pekas ut

USA har genomfört nya militära attacker mot Iran. President Donald Trump uppger att amerikanska...

Stockholm Open 2026: svenskarna, kvalet och tv-tiderna

Karl Friberg får chansen att kvala in till Stockholm Open 2026. Samtidigt är Elias...

Casinokungarna på SVT Play – bröderna bakom Casinodaddy granskas

Tre bröder från Skåne har byggt upp en verksamhet som enligt SVT dragit in...