HemBilarNio ET5 Touring 2026 – test, pris och bästa versionen

Nio ET5 Touring 2026 – test, pris och bästa versionen

Publicerad

Nio ET5 Touring är en snabb, tyst och ovanligt elegant elkombi med fyrhjulsdrift, gott om standardutrustning och möjlighet att byta batteri på några minuter. Som bil är den fortfarande ett starkt alternativ 2026. Som köp är den betydligt mer komplicerad. Priset måste bedömas tillsammans med batteriet, laddningshastigheten varierar mellan olika 100 kWh-batterier och Nios svenska tillgänglighet är inte lika självklar som hos de största bilmärkena.

Nio ET5 Touring i korthet

Betyg: 7 av 10

Nio ET5 Touring har många av de egenskaper som svenska elköpare efterfrågar. Den är fyrhjulsdriven, har upp till 560 kilometers räckvidd enligt WLTP, får dra 1 400 kilo och har en kaross som är betydligt mer praktisk än en vanlig sedan.

Den är dessutom mycket snabb. De två elmotorerna ger tillsammans 360 kW, motsvarande omkring 490 hästkrafter, och accelerationen från 0 till 100 km/h tar 4,0 sekunder.

Det är ändå inte prestandan som gör bilen mest intressant. ET5 Touring fungerar bäst som en bekväm, tyst och välutrustad långfärdsbil med ett användbart bagageutrymme och ett rymligt baksäte.

Den stora frågan är i stället hur bilen ska köpas. Nio har erbjudit både traditionellt batteriköp och Battery-as-a-Service, BaaS, där bilen köps utan batteri och batteriet hyrs separat. Det sänker inköpspriset men skapar samtidigt en betydande månadskostnad.

Det finns också flera batteriversioner i omlopp. Två bilar med 100 kWh-batteri kan ha märkbart olika snabbladdningsprestanda. Den som tittar på en lagerbil eller begagnad ET5 Touring måste därför kontrollera mer än bara batteriets angivna kapacitet.

Fakta om Nio ET5 Touring

EgenskapNio ET5 Touring
DrivningFyrhjulsdrift
MotorerTvå elmotorer
Effekt360 kW, cirka 490 hk
Vridmoment700 Nm
0–100 km/h4,0 sekunder
Batteri75 eller 100 kWh
Räckvidd enligt WLTPUpp till 435 eller 560 km
AC-laddning11 kW
Bagageutrymme450 liter
Bagage med fällt baksäteUpp till 1 300 liter
Dragvikt1 400 kg
Taklast75 kg
Längd4 790 mm
Bredd1 960 mm
Höjd1 499 mm
Hjulbas2 888 mm
TjänsteviktCirka 2,2–2,3 ton

Vad kostar Nio ET5 Touring 2026?

Nio ET5 Touring lanserades i Sverige med ett pris på 576 000 kronor utan batteri. Ett köpt 75 kWh-batteri kostade då 130 000 kronor, medan 100 kWh-batteriet kostade 240 000 kronor.

Det gav följande ursprungliga totalpriser:

VersionUrsprungligt totalpris
ET5 Touring med 75 kWh706 000 kronor
ET5 Touring med 100 kWh816 000 kronor

Priserna kommer från Nios svenska prislista från 2023 och ska inte betraktas som garanterade nybilspriser 2026. Tillgängligheten har förändrats och den aktuella svenska lagerbilssidan visade inga tillgängliga ET5 Touring när uppgifterna kontrollerades.

Nio har även visat privatleasing från omkring 9 365 kronor i månaden. Exakta villkor om första avgift, körsträcka och avtalstid behöver kontrolleras i den aktuella offerten. Ett lågt månadstal är inte särskilt användbart om det saknas information om kontantinsats, milbegränsning och kostnader vid återlämning.

Det är därför svårt att ge ett enda rättvist nybilspris för Nio ET5 Touring 2026. Den verkliga affären beror på om bilen finns som lagerbil, leasingbil eller begagnad och om batteriet ingår.

Kontrollera alltid detta i priset

Innan ett pris jämförs med en Volkswagen ID.7 Tourer, Zeekr 7GT eller annan elkombi bör följande vara tydligt:

  • Ingår batteriet i bilens pris?
  • Är batteriet hyrt genom BaaS?
  • Vilken månadskostnad gäller för batteriet?
  • Vilket batteri sitter i bilen?
  • Vilken snabbladdning stöder det aktuella batteriet?
  • Ingår några batteribyten?
  • Finns första förhöjd leasingavgift?
  • Hur lång är avtalstiden?
  • Vilken årlig körsträcka ingår?

En ET5 Touring som ser billig ut kan bli betydligt dyrare när batterihyran räknas in. En dyrare bil där batteriet ägs kan samtidigt vara enklare att förstå och sälja vidare.

Så fungerar Nio BaaS

Battery-as-a-Service innebär att bilägaren äger bilen men hyr batteriet. Batteriet ingår alltså inte i själva bilen som egendom.

Det ger tre tydliga fördelar:

  1. Bilens inköpspris blir lägre.
  2. Batteririsken ligger i större utsträckning hos Nio.
  3. Bilen kan använda Nios stationer för automatiska batteribyten.

Den ursprungliga svenska månadsavgiften var 1 799 kronor för 75 kWh och 2 999 kronor för 100 kWh.

Det innebär följande nominella kostnad:

BatteriBaaS per månadEfter tre årEfter fem årEfter sju år
75 kWh1 799 kr64 764 kr107 940 kr151 116 kr
100 kWh2 999 kr107 964 kr179 940 kr251 916 kr

Beräkningen tar inte hänsyn till eventuella prisändringar, finansiering, restvärde eller värdet av batteribytestjänsten. Den visar ändå varför BaaS inte bara är en detalj i avtalet.

För 75 kWh motsvarar omkring sex års ursprunglig batterihyra ungefär priset för att köpa batteriet. För 100 kWh nås motsvarande nivå efter ungefär sex år och åtta månader.

Det betyder inte automatiskt att batteriköp alltid är bäst. Med BaaS slipper ägaren binda lika mycket kapital och behöver inte sälja bilen med ett åldrande batteri. Batteribyten kan också ha ett betydande praktiskt värde.

Den som planerar att behålla bilen länge bör ändå räkna noggrant. Månadskostnaden försvinner inte när billånet är betalt.

Räckvidd i verkligheten

Nio anger upp till 435 kilometers WLTP-räckvidd med 75 kWh-batteriet och upp till 560 kilometer med 100 kWh.

Det är konkurrenskraftiga siffror, men verklig räckvidd påverkas tydligt av temperatur, hastighet, vind, hjulstorlek och hur mycket värme som används i kupén.

För 100 kWh-versionen är cirka 350–450 kilometer på längre svenska resor en rimlig praktisk förväntan. I gynnsamt väder och lägre hastigheter kan bilen nå längre. På kall motorväg, med vinterdäck och uppvärmd kupé, kan resultatet bli tydligt sämre.

75 kWh-versionen passar bra för vardagskörning och förare som kan ladda hemma. Den är mindre övertygande för regelbundna långresor, särskilt om bilen används på vintern.

Det går att köra långt även med det mindre batteriet, men fler laddstopp gör att bilens höga pris och starka långfärdskaraktär inte utnyttjas fullt ut.

100 kWh är det naturliga långfärdsvalet

ET5 Touring är en stor, tung och mycket snabb bil. Den kommer bäst till sin rätt med det större batteriet, framför allt för förare som ofta kör mellan svenska städer eller vidare ut i Europa.

Det gäller dock bara om det aktuella batteriet också har en konkurrenskraftig laddningsprestanda.

Laddning – den viktigaste kontrollen före köp

Nio ET5 Touring har 11 kW AC-laddning. Det räcker för att fylla batteriet under natten hemma eller under en arbetsdag, men bilen kan inte utnyttja en 22 kW-laddbox fullt ut.

Snabbladdningen är mer komplicerad.

Den ursprungliga svenska specifikationen angav:

BatteriMaximal laddning10–80 procent
75 kWhCirka 140 kWCirka 30 minuter
Äldre 100 kWhCirka 125 kWCirka 40 minuter
Nyare 100 kWhUpp till cirka 180 kWOmkring 29 minuter

Detta är en avgörande skillnad. En ET5 Touring med det äldre 100 kWh-batteriet kan vara långsammare vid snabbladdaren än bilen med det mindre batteriet.

Den nyare 100 kWh-varianten är betydligt bättre anpassad till långkörning. Den högre toppeffekten och kortare laddningstiden gör att bilens stora batteri blir mer användbart även när en batteribytesstation inte finns längs vägen.

Köprådet är enkelt:

Fråga inte bara om bilen har 100 kWh. Kontrollera vilken batteriversion det är och vilken maximal laddning den stöder.

På en begagnad bil bör uppgiften finnas skriftligt i köpeavtalet eller kunna verifieras genom bilens dokumentation och tekniska information.

Batteribyte är bilens stora specialitet

Nio ET5 Touring kan använda Nios automatiska Power Swap-stationer. Bilen körs in i stationen, positioneras automatiskt och får sitt batteri ersatt av ett annat.

Själva bytet tar bara några minuter och bilen lämnar normalt stationen med ett batteri som är laddat till omkring 90 procent.

Det är mycket snabbare än ett vanligt laddstopp och kan göra en långresa ovanligt smidig.

Nätverket är dock betydligt mindre än det vanliga laddnätet. Under 2026 fanns ett sextiotal stationer i Europa och det senast verifierade antalet i Sverige var åtta.

Batteribyte är därför inte en generell lösning för alla bilägare. Värdet beror nästan helt på var bilen används.

Den som bor nära en station och regelbundet kör en rutt där fler stationer finns kan få stor nytta av systemet. Den som bor långt från nätverket kommer i praktiken att behandla ET5 Touring som vilken annan elbil som helst.

Det är också viktigt att kontrollera det aktuella avtalet. Antalet inkluderade byten, serviceavgiften och kostnaden för el kan variera mellan BaaS, privatleasing och Nio Subscription.

Mycket snabb men inte en renodlad sportbil

De dubbla elmotorerna ger sammanlagt 360 kW och 700 Nm. Accelerationen från 0 till 100 km/h tar 4,0 sekunder.

Det är mer prestanda än de flesta behöver i en familjekombi.

Kraften levereras snabbt och utan någon dramatisk kraftfördröjning. Fyrhjulsdriften gör att bilen kan överföra effekten på ett kontrollerat sätt även när vägen är fuktig eller kall.

ET5 Touring känns stabil i högre hastigheter och har en trygg grundbalans. Den långa hjulbasen och den låga batteriplaceringen bidrar till att bilen ligger stadigt på vägen.

Styrningen är relativt snabb men ger inte särskilt mycket information tillbaka till föraren. Bilen går att köra fort, men den känns inte lika kommunikativ eller engagerande som en mer uttalad förarbil.

Vikten märks också när bilen pressas i snabba riktningsförändringar. Över två ton går inte att trolla bort, oavsett hur starka motorerna är.

Det är därför bättre att se ET5 Touring som en mycket snabb långfärdskombi än som en elektrisk sportbil.

Komfort och ljudnivå

Komforten är en av bilens viktigaste styrkor.

ET5 Touring är tyst i normal körning och isolerar kupén väl från motorljud, vind och underlag. På grov svensk asfalt kan däckljud fortfarande märkas, framför allt med de största hjulen.

Fjädringen ger en bra kompromiss mellan kontroll och mjukhet. Bilen känns inte gungig, men den är tillräckligt följsam för att fungera på ojämna landsvägar och i stadstrafik.

De stora 20-tumshjulen förbättrar utseendet men är inte det rationella valet. De kan ge sämre komfort, högre däckkostnad och något högre förbrukning.

För den som prioriterar räckvidd och vardagskomfort är en mindre hjulstorlek det bättre alternativet.

Kupé och kvalitetskänsla

Interiören är ren, modern och påkostad. Materialen håller generellt hög nivå och bilen känns mer premiumbetonad än många äldre kinesiska elbilar.

Framför föraren sitter en 10,2-tums skärm och i mitten finns en stående 12,8-tums AMOLED-skärm.

Den minimalistiska designen innebär att många funktioner styrs genom skärmen. Det ser prydligt ut men är inte alltid den mest praktiska lösningen under körning. Förare som uppskattar fysiska knappar för temperatur, fläkt och grundläggande bilfunktioner kan behöva vänja sig.

Framsätena är elektriskt justerbara och har värme. Beroende på utrustning kan bilen även ha ventilation, massage och utdragbart lårstöd.

Sätena är bekväma och passar bra för längre resor. Körställningen går att anpassa för både kortare och längre förare, även om den låga taklinjen gör bilen mer personbilslik än en hög crossover.

NOMI är charmig eller störande

Nios röstassistent NOMI sitter som en liten fysisk figur ovanpå instrumentpanelen. Den kan vrida sig mot den person som talar och används för att styra olika funktioner.

Systemet ger kupén mer personlighet än en vanlig anonym röstassistent. Det kan också förenkla vissa kommandon som annars kräver att föraren letar i skärmen.

Samtidigt kan NOMI upplevas som tillgjord. Återkommande kommentarer och den rörliga figuren passar inte alla. Det är en detalj som helst bör provas under en längre provkörning, inte bara under några minuter i en bilhall.

Förarassistans och varningar

ET5 Touring har en omfattande sensoruppsättning med kameror, radar och lidar. Det ger bilen goda tekniska förutsättningar för adaptiv farthållare, filassistans och andra säkerhetssystem.

I praktiken kan bilen upplevas som övervakande. Varningar för hastighet, uppmärksamhet och vägplacering kan bli återkommande och ibland mer störande än hjälpsamma.

Detta är inte unikt för Nio. Moderna säkerhetskrav har gjort många nya bilar betydligt mer benägna att varna föraren.

Skillnaden ligger i hur lätt systemen kan anpassas och om inställningarna ligger kvar efter att bilen har stängts av. Den som stör sig på ljudsignaler och aktiva ingripanden bör prova bilen i verklig trafik och inte bara bedöma tekniken utifrån utrustningslistan.

Baksäte och familjeutrymmen

Hjulbasen är 2 888 millimeter, vilket ger ett rymligt baksäte. Benutrymmet är bra och två vuxna sitter bekvämt även bakom längre personer i framsätet.

Det låga golvet underlättar placeringen av fötterna, men batteriet gör fortfarande sittdynans position något annorlunda än i en traditionell kombi.

Takhöjden är tillräcklig för de flesta, trots den sluttande taklinjen. Mycket långa passagerare bör ändå prova baksätet eftersom panoramataket och karossformen kan påverka känslan av rymd.

För en barnfamilj fungerar bilen bra. Dörröppningarna är användbara och Isofix-fästen gör det enkelt att montera barnstolar.

Bagageutrymmet är användbart men inte störst

Bagageutrymmet rymmer 450 liter med baksätet uppfällt och upp till cirka 1 300 liter när ryggstöden fälls.

Under golvet finns ytterligare omkring 42 liter för exempelvis laddkablar och mindre föremål.

Baksätet är delat 40:20:40, vilket gör det möjligt att lasta längre föremål samtidigt som två personer sitter kvar bak. Lasttröskeln är relativt låg och den stora bakluckan gör utrymmet lätt att använda.

450 liter är dock inte klassledande för en bil som är 4,79 meter lång. En Volkswagen ID.7 Tourer eller en traditionell stor kombi kan ge bättre lastutrymme och en mer fyrkantig bagagedel.

ET5 Touring är tillräckligt praktisk för barnvagn, veckohandling och normal semesterpackning. Den är inte det självklara valet för den som vill ha största möjliga kombi.

Något främre bagageutrymme finns inte.

Bra dragvikt för en elkombi

Nio ET5 Touring får dra upp till 1 400 kilo.

Det räcker för många vanliga husvagnar, släp och båtvagnar. Det gör bilen mer användbar än elbilar som begränsas till 750 eller 1 000 kilo.

Taklasten är 75 kilo, vilket fungerar för en normal takbox och många cykelhållare.

Förare som regelbundet drar tungt bör räkna med högre förbrukning och tydligt kortare räckvidd. Ett släp påverkar aerodynamiken kraftigt, särskilt i motorvägsfart och vinterväder.

Batteribyte kan vara extra värdefullt vid sådan körning, men bara om stationerna ligger längs den aktuella rutten.

Säkerhet

Nio ET5 fick fem stjärnor i Euro NCAP:s säkerhetstest 2023. Resultatet har även fastställts för Touring-versionen.

Resultaten var:

OmrådeResultat
Skydd för vuxna96 procent
Skydd för barn85 procent
Oskyddade trafikanter83 procent
Säkerhetsassistans81 procent

Det är ett starkt resultat, framför allt för skyddet av vuxna i bilen.

Den höga vikten är samtidigt värd att ha i åtanke ur ett bredare trafiksäkerhetsperspektiv. ET5 Touring skyddar sina passagerare väl men är, precis som många stora elbilar, en tung bil i mötet med mindre fordon och oskyddade trafikanter.

Garanti och service

Den svenska garantispecifikationen har angett:

  • Fem år eller 150 000 kilometer för bilen.
  • Åtta år eller 160 000 kilometer för batteriet.
  • Tio års genomrostningsgaranti utan kilometergräns.

Det är konkurrenskraftigt, särskilt bilgarantin på fem år och 150 000 kilometer.

Garantin är ändå bara en del av ägandet. Nio har ett mindre svenskt nät än etablerade tillverkare som Volkswagen, BMW och Volvo.

Innan köp bör avståndet till närmaste faktiska servicepunkt kontrolleras. Det gäller särskilt den som bor utanför storstadsområdena eller behöver bilen dagligen och har begränsad möjlighet att resa långt för verkstadsbesök.

Även reservdelstillgång, väntetider och möjligheten till lånebil bör tas upp med säljaren.

Vilken Nio ET5 Touring är bäst?

Bästa versionen: 100 kWh med nyare snabbladdning

100 kWh-versionen passar bäst ihop med bilens storlek, prestanda och långfärdsegenskaper.

Den längre räckvidden minskar behovet av laddstopp och gör bilen mer användbar under svensk vinter. Det större batteriet ger också mer marginal vid körning med släp eller full semesterpackning.

Valet är dock bara självklart om bilen har den nyare batteriversionen med laddning på upp till omkring 180 kW.

Ett äldre 100 kWh-batteri som är begränsat till omkring 125 kW gör långresorna långsammare och minskar nyttan av den stora kapaciteten.

Bästa ekonomiska val: 75 kWh till rätt pris

75 kWh-versionen är ett bättre val för den som:

  • kan ladda hemma
  • främst kör kortare vardagsresor
  • sällan behöver köra mycket långt
  • hittar bilen till ett tydligt lägre pris

Den lägre BaaS-avgiften gör också kalkylen mer hanterbar.

Det mindre batteriet bör däremot inte köpas till nästan samma pris som en modern konkurrent med längre räckvidd och snabbare laddning. Det behöver finnas en tydlig ekonomisk fördel.

Versionen vi hade undvikit

En dyr bil med det äldre 100 kWh-batteriet är den svagaste kombinationen.

Köparen betalar för ett stort batteri men får en laddningsprestanda som redan ligger efter många nyare elbilar. Bilen kan fortfarande fungera bra för den som använder batteribyte, men den blir mindre flexibel när resan går utanför Nios nät.

Nio ET5 Touring eller Zeekr 7GT?

Zeekr 7GT är en av de mest naturliga konkurrenterna. Båda är kinesiska elektriska kombibilar med stark prestanda, modern teknik och premiumambitioner.

Zeekr har modernare laddteknik och ett mer traditionellt bilägande utan att batteriet behöver bedömas separat. Nio svarar med batteribyte, en mer avskalad kupé och ett mycket särpräglat användarkoncept.

Den som prioriterar snabb vanlig laddning och en enklare prisstruktur bör läsa vårt test av Zeekr 7GT.

Nio är mer intressant för den som faktiskt kan använda Power Swap och uppskattar möjligheten att hyra batteriet.

Nio ET5 Touring eller Volkswagen ID.7 Tourer?

Volkswagen ID.7 Tourer är det tryggare och mer traditionella valet.

Den erbjuder gott om utrymme, bra effektivitet, en etablerad svensk serviceorganisation och en köpmodell som är enkel att förstå. Volkswagen har dessutom ett mycket större återförsäljarnät.

Nio är snabbare, mer särpräglad och kan byta batteri. ET5 Touring känns också mer exklusiv än vissa versioner av ID.7.

För en familj som prioriterar lastutrymme, långsiktig trygghet och enkel service är Volkswagen det säkrare valet. För den som lockas av teknik, prestanda och batteribyte är Nio mer spännande.

Nio ET5 Touring eller BMW i5 Touring?

BMW i5 Touring är dyrare men har en starkare etablerad premiumposition. Den erbjuder bättre traditionell förarmiljö, ett mer utvecklat servicenät och ett högre förtroende på begagnatmarknaden.

Nio ger mycket effekt och utrustning för pengarna, särskilt om bilen hittas till ett attraktivt lager- eller begagnatpris.

BMW är det mer konservativa premiumköpet. Nio är det mer teknikorienterade och ekonomiskt svårbedömda alternativet.

Är Nio ET5 Touring ett bra köp 2026?

Som bil är svaret ja.

ET5 Touring är snabb, bekväm, rymlig och välbyggd. Den fungerar för familjen, klarar släpvagn och har tillräcklig räckvidd för att vara en riktig långfärdsbil med 100 kWh-batteriet.

Batteribyte ger dessutom en möjlighet som få konkurrenter kan erbjuda.

Som konkret köp beror svaret på priset och avtalet.

Bilen är mest attraktiv när:

  • priset är tydligt lägre än för motsvarande etablerade premiumkombi
  • batteriversionen är verifierad
  • köparen bor nära Nios service och Power Swap-nät
  • BaaS-kostnaden har räknats in under hela innehavstiden
  • den högre osäkerheten kring tillgänglighet och framtida andrahandsvärde accepteras

Den är mindre attraktiv när:

  • bilen säljs nära sitt ursprungliga listpris
  • 100 kWh-batteriet bara klarar den äldre laddningshastigheten
  • närmaste servicepunkt ligger långt bort
  • batteribyte inte kan användas på vanliga resvägar
  • köparen planerar att behålla bilen länge men inte har räknat på batterihyran

Hurbra rekommenderar

Nio ET5 Touring bör köpas med 100 kWh-batteri och den nyare laddningsspecifikationen, helst till ett tydligt rabatterat pris.

75 kWh-versionen är ett rimligt alternativ för vardagskörning om prisskillnaden är stor och bilen kan laddas hemma.

Undvik att skriva avtal innan batteriets ägande, månadskostnad, laddningshastighet och villkoren för batteribyte har dokumenterats.

Nio anger upp till 560 kilometers räckvidd och fullständiga grundspecifikationer på sin svenska modellsida för ET5 Touring.

Slutsats

Nio ET5 Touring visar hur bra en elektrisk kombi kan bli när design, prestanda och vardagsanvändning prioriteras samtidigt.

Den är snabb utan att vara nervös, bekväm utan att bli gungig och praktisk utan att se ut som en traditionell stor familjekombi. Kupén håller hög nivå och baksätet är tillräckligt rymligt för att bilen ska fungera som familjens enda bil.

Batteribyte är ett verkligt tekniskt försprång för rätt förare. Det kan göra långa resor snabbare än i nästan vilken vanlig elbil som helst.

Samtidigt kräver ET5 Touring mer förarbete av köparen än de flesta konkurrenter. Priset är inte alltid enkelt att förstå, BaaS kan bli dyrt över tid och alla 100 kWh-batterier laddar inte lika snabbt.

Det är därför en bil vi gärna rekommenderar som produkt, men bara rekommenderar som köp efter en noggrann kontroll av den aktuella bilen och det aktuella avtalet.

Fördelar

  • Mycket stark prestanda
  • Fyrhjulsdrift som standard
  • Tyst och bekväm
  • Rymligt baksäte
  • Praktisk kombikaross
  • Upp till 560 km WLTP
  • 1 400 kg dragvikt
  • Möjlighet till mycket snabbt batteribyte
  • Hög kvalitetskänsla
  • Bra säkerhetsresultat

Nackdelar

  • Otydlig aktuell prisbild
  • BaaS ger en hög löpande kostnad
  • Olika 100 kWh-batterier laddar olika snabbt
  • 11 kW AC-laddning
  • Bagageutrymmet är inte klassledande
  • Begränsat svenskt service- och bytesnät
  • Många funktioner ligger i pekskärmen
  • Förarassistansen kan ge många varningar
  • Osäkrare andrahandsvärde än hos etablerade märken

Vanliga frågor om Nio ET5 Touring

Hur långt går Nio ET5 Touring?

Nio anger upp till 435 kilometer med 75 kWh-batteriet och upp till 560 kilometer med 100 kWh enligt WLTP. På längre svenska resor är omkring 350–450 kilometer med 100 kWh en rimlig praktisk förväntan beroende på väder, hastighet och hjul.

Hur snabbt laddar Nio ET5 Touring?

75 kWh-batteriet har angetts till omkring 140 kW. Äldre 100 kWh-batterier kan vara begränsade till cirka 125 kW, medan nyare batterier kan nå omkring 180 kW. Kontrollera den faktiska bilen före köp.

Hur snabbt går ett batteribyte?

Ett automatiskt batteribyte tar bara några minuter. Bilen får normalt ett batteri med omkring 90 procents laddning.

Hur stort är bagageutrymmet?

Bagageutrymmet rymmer 450 liter och upp till cirka 1 300 liter med baksätet fällt. Där finns också omkring 42 liters förvaring under golvet.

Får Nio ET5 Touring dra släp?

Ja. Den maximala dragvikten är 1 400 kilo.

Är batteriet inkluderat i priset?

Inte alltid. Nio har sålt bilen både med köpt batteri och utan batteri genom BaaS. Det måste framgå tydligt av avtalet om batteriet ägs eller hyrs.

Vilket batteri är bäst?

100 kWh är bäst för långresor, men välj helst den nyare versionen med upp till omkring 180 kW snabbladdning. 75 kWh är mer ekonomiskt för den som främst kör kortare sträckor och laddar hemma.

Är Nio ET5 Touring bättre än Zeekr 7GT?

Nio erbjuder batteribyte och en mer unik ägarmodell. Zeekr har modernare vanlig snabbladdning och en enklare prisstruktur. Vilken som är bäst beror främst på om Nios Power Swap-nät är användbart för köparen.

Är Nio ET5 Touring värd pengarna?

Den kan vara det till ett tydligt rabatterat pris. Till det ursprungliga totalpriset möter den mycket stark konkurrens från nyare elbilar med snabbare laddning, större servicenät och enklare ägande.

Senaste artiklar

Bränsleskatt 2027: Så ändras skatten på bensin och diesel

Bränsleskatten höjs i två steg vid årsskiftet. Den första höjningen kommer redan den 1...

Äldre Volkswagen ID kan få batteriförvärmning – det här gäller

Äldre elbilar från Volkswagen ska få en efterlängtad funktion som kan göra snabbladdningen betydligt...

Vem åkte ut ur Förrädarna den 5 november? Caroline Ravn fick lämna

Caroline Ravn åkte ut ur Förrädarna torsdagen den 5 november 2026. Trollkarlen fick flest...

Volkswagen ID.7 Tourer med inbytesbonus – så mycket kostar erbjudandet

Volkswagen ID.7 Tourer Pro S säljs just nu med stora rabatter hos bilhandlaren Toveks....

liknande artiklar

Bränsleskatt 2027: Så ändras skatten på bensin och diesel

Bränsleskatten höjs i två steg vid årsskiftet. Den första höjningen kommer redan den 1...

Äldre Volkswagen ID kan få batteriförvärmning – det här gäller

Äldre elbilar från Volkswagen ska få en efterlängtad funktion som kan göra snabbladdningen betydligt...

Vem åkte ut ur Förrädarna den 5 november? Caroline Ravn fick lämna

Caroline Ravn åkte ut ur Förrädarna torsdagen den 5 november 2026. Trollkarlen fick flest...