HemEkonomiMSAB Q3 2026: marginalen väntas nå 41 procent

MSAB Q3 2026: marginalen väntas nå 41 procent

Publicerad

MSAB räknar med ett rörelseresultat på 72 miljoner kronor för tredje kvartalet 2026, en ökning med 57 procent jämfört med året före. Den preliminära rörelsemarginalen landar på 41,1 procent. Men bakom resultatlyftet finns en stor försvarsorder och en verksamhet där lönsamheten historiskt har varierat kraftigt mellan kvartalen.

Micro Systemation, MSAB, offentliggjorde de preliminära siffrorna den 14 oktober, nio dagar före den ordinarie kvartalsrapporten. Enligt bolagets resultatbesked överstiger rörelseresultatet förväntningarna.

Försäljningen väntas uppgå till 175 miljoner kronor, jämfört med 146,6 miljoner under motsvarande kvartal 2025. Det innebär en omsättningsökning på 19,4 procent.

Rörelseresultatet växer därmed nästan tre gånger så snabbt som försäljningen. Det är ett tydligt styrketecken för kvartalets lönsamhet, men det återstår att se hur stor del av förbättringen som kan bestå över tid.

MSAB Q3 2026 – preliminära siffror

NyckeltalQ3 2026*Q3 2025Förändring
Omsättning175,0 Mkr146,6 Mkr+19,4 %
Rörelseresultat, EBIT72,0 Mkr45,8 Mkr+57,2 %
EBIT-marginal41,1 %cirka 31 %cirka +10 procentenheter

Q3 2026 är preliminärt. Den fullständiga rapporten publiceras den 23 oktober.

Försäljningen ökar med 28,4 miljoner kronor medan rörelseresultatet förbättras med 26,2 miljoner.

Det betyder att nästan hela den tillkommande omsättningen motsvaras av ett högre rörelseresultat när de två kvartalen jämförs.

Det är inte samma sak som att MSAB har 92 procents marginal på nya affärer. Beräkningen visar skillnaden mellan två kvartals samlade intäkter och kostnader, inte lönsamheten för enskilda produkter eller kontrakt.

Försvarsorder på 25,7 miljoner kan förklara mycket

En viktig del av analysen är den försvarsorder på 25,7 miljoner kronor som MSAB offentliggjorde i september.

Beställningen kommer från en europeisk försvarsorganisation och omfattar bolagets teknik för mobil forensik. MSAB angav vid offentliggörandet att intäkterna förväntades redovisas under tredje kvartalet.

Ordervärdet motsvarar ungefär 14,7 procent av kvartalets preliminära försäljning.

Det intressanta är att orderns värde nästan motsvarar hela omsättningsökningen jämfört med Q3 2025.

Om hela försvarsordern på 25,7 miljoner kronor ingår i kvartalets intäkter skulle den övriga omsättningen uppgå till 149,3 miljoner kronor. Det är endast 2,7 miljoner mer än försäljningen under samma kvartal föregående år.

Det betyder inte att MSAB:s övriga verksamhet bara växer med 1,8 procent. Bolaget har ännu inte bekräftat hur stor del av ordern som faktiskt har intäktsförts under kvartalet. Dessutom ingick större affärer även i jämförelsekvartalet 2025.

Beräkningen visar däremot varför det är viktigt att inte automatiskt tolka den kraftiga resultatförbättringen som ett bevis på att hela verksamheten fått en varaktigt högre lönsamhet.

MSAB har inte heller redovisat försvarsorderns direkta kostnader eller resultatbidrag. Det går därför inte att räkna fram ett tillförlitligt rörelseresultat exklusive ordern.

Historiken visar hur snabbt marginalen kan förändras

MSAB utvecklar programvara som bland annat används för att hämta och analysera information från mobiltelefoner. Kunderna finns framför allt inom polis, rättsväsende och andra myndigheter.

Verksamheten har förutsättningar för hög lönsamhet eftersom ytterligare programvarulicenser kan säljas utan motsvarande ökning av utvecklingskostnaderna.

Det syns också i bolagets bruttomarginal, som uppgick till 94,2 procent under andra kvartalet 2026.

Men MSAB:s kvartalshistorik visar samtidigt stora svängningar.

KvartalOmsättningEBIT-marginal
Q1 202594,1 Mkr−1,3 %
Q2 202580,5 Mkr−21,6 %
Q3 2025146,6 Mkr31,3 %
Q4 2025140,6 Mkr28,9 %
Q1 2026101,2 Mkr−7,3 %
Q2 2026122,5 Mkr10,3 %
Q3 2026*175,0 Mkr41,1 %

Preliminärt utfall. Övriga uppgifter kommer från bolagets tidigare kvartalsrapporter.

Under första halvåret 2025 gick verksamheten med rörelseförlust, medan båda kvartalen under andra halvåret visade marginaler omkring 30 procent.

Även 2026 inleddes med en rörelseförlust. Andra kvartalet gav en marginal på 10,3 procent, innan den nu väntas stiga till över 41 procent.

Det finns alltså ett tydligt mönster där större leveranser och en högre försäljningsnivå kan få kraftigt genomslag på resultatet.

En förklaring är att MSAB har betydande kostnader för personal, produktutveckling och försäljning som inte förändras lika snabbt som intäkterna.

När försäljningen ökar under ett enskilt kvartal kan därför en stor del av ökningen nå rörelseresultatet.

Samma mekanism fungerar åt andra hållet när större affärer försenas eller omsättningen blir lägre.

Licensförnyelserna tappar andel – trots växande kontraktsbas

En annan viktig pusselbit finns i MSAB:s halvårsrapport.

Under januari–juni 2026 stod licensförnyelser för 46 procent av omsättningen, jämfört med 55 procent under motsvarande period 2025.

Nyförsäljningens andel ökade samtidigt från 45 till 54 procent.

Det innebär att försäljningstillväxten i större utsträckning drivits av nya affärer än av förnyelser av befintliga licenser.

Samtidigt finns ett viktigt argument för att bolagets mer långsiktiga intäktsbas faktiskt har stärkts.

MSAB:s årliga kontraktsvärde för mjukvara uppgick vid halvårsskiftet till 434 miljoner kronor, jämfört med 321 miljoner ett år tidigare.

Det är en ökning med ungefär 35 procent.

Måttet omfattar aktiva programvarulicenser och underhållsavtal med återkommande karaktär. Det säger därmed något om storleken på kundrelationerna och möjligheterna till fortsatta intäkter.

Men kontrakten förnyas inte automatiskt, och värdet är inte detsamma som garanterad framtida omsättning.

Här finns två utvecklingar som måste hållas isär.

MSAB bygger upp en större bas av befintliga licensavtal. Samtidigt har nyförsäljningen fått större betydelse för de intäkter som faktiskt redovisas.

För att marginaler kring 40 procent ska bli uthålliga behöver bolaget kunna kombinera en växande licensbas med tillräckligt hög nyförsäljning, utan att kostnaderna ökar i motsvarande takt.

Kassaflödet blir nästa viktiga besked

Den preliminära rapporteringen innehåller inga uppgifter om kassaflöde, kundfordringar eller förändringar i rörelsekapitalet.

Det är en viktig begränsning.

Under tredje kvartalet 2025 redovisade MSAB ett rörelseresultat på 45,8 miljoner kronor. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick däremot till endast 3,1 miljoner kronor.

Under fjärde kvartalet samma år var förhållandet det motsatta. Då blev rörelseresultatet 40,6 miljoner kronor medan kassaflödet från verksamheten nådde 91,2 miljoner.

Sådana skillnader kan bland annat bero på när kundbetalningar kommer in i förhållande till fakturering och intäktsredovisning.

Första halvåret 2026 genererade MSAB ett positivt operativt kassaflöde på 24,4 miljoner kronor. Vid halvårsskiftet hade bolaget 145,3 miljoner kronor i likvida medel.

Likviditeten har alltså varit god, men det återstår att se hur mycket av det preliminära rekordresultatet för Q3 som också har omsatts i kassaflöde.

Även valutorna spelar roll. Under första halvåret uppgav MSAB att omkring 95 procent av intäkterna men bara 30 procent av kostnaderna var i utländsk valuta.

En starkare svensk krona kan därmed pressa de redovisade intäkterna i kronor. Någon motsvarande valutajusterad analys för tredje kvartalet finns ännu inte.

Överträffar MSAB analytikernas prognoser?

MSAB anger att rörelseresultatet överstiger förväntningarna, men det preliminära beskedet innehåller inte någon numerisk jämförelse med analytikernas prognoser.

Det finns därför inte tillräckligt underlag för att slå fast hur stor en eventuell positiv överraskning är i förhållande till ett verifierat analytikerkonsensus.

Det går däremot att konstatera att utfallet innebär en tydlig resultatförbättring jämfört med både tredje kvartalet 2025 och de två första kvartalen 2026.

Det här behöver rapporten den 23 oktober visa

Den fullständiga Q3-rapporten publiceras den 23 oktober 2026 klockan 07.00. MSAB planerar även en presentation klockan 10.00.

De viktigaste frågorna är hur mycket försvarsordern faktiskt bidrog med, om försäljningen av övriga produkter ökade och hur mycket av rörelseresultatet som har omvandlats till kassaflöde.

Det blir också viktigt att följa bruttomarginalen, kostnadsutvecklingen och eventuella nya uppgifter om licensförnyelser och kontraktsvärden.

Det preliminära beskedet visar att MSAB kan uppnå mycket hög lönsamhet när försäljningen är stark. Historiken visar samtidigt att marginalerna kan förändras snabbt.

Frågan inför den fullständiga rapporten är därför inte om tredje kvartalet är starkt. Det är det. Frågan är hur mycket av resultatlyftet som kommer från en växande och återkommande affär – och hur mycket som beror på att stora leveranser hamnat i just detta kvartal.

Senaste artiklar

Morgan Stanley rapport Q3 2026: Rekordflöde – men hur mycket blir avgifter?

Morgan Stanley redovisar nettointäkter på 20,34 miljarder dollar och en vinst på 3,03 dollar...

BlackRock rapport Q3 2026: starka inflöden – men två olika vinstbilder

BlackRock fick in 205,5 miljarder dollar i nytt kundkapital under tredje kvartalet 2026 och...

Bank of America rapport Q3 2026: vinsten sjönk även utan miljardböterna

Bank of America redovisar en nettovinst på 6,93 miljarder dollar för tredje kvartalet 2026,...

PNE vinstvarnar 2026 – försenade vindparker pressar vinsten

Den tyska vindkraftsutvecklaren PNE sänker sin resultatprognos för 2026 kraftigt. Försenade projektförsäljningar, utdragna tillståndsprocesser...

liknande artiklar

Morgan Stanley rapport Q3 2026: Rekordflöde – men hur mycket blir avgifter?

Morgan Stanley redovisar nettointäkter på 20,34 miljarder dollar och en vinst på 3,03 dollar...

BlackRock rapport Q3 2026: starka inflöden – men två olika vinstbilder

BlackRock fick in 205,5 miljarder dollar i nytt kundkapital under tredje kvartalet 2026 och...

Bank of America rapport Q3 2026: vinsten sjönk även utan miljardböterna

Bank of America redovisar en nettovinst på 6,93 miljarder dollar för tredje kvartalet 2026,...