Lynk & Co 01 är fortfarande en laddhybrid med många starka argument. För 449 995 kronor får du 276 hästkrafter, ett rymligt baksäte, hög komfort och hela 1 800 kilos dragvikt. Den elektriska räckvidden och laddningen känns däremot inte längre särskilt moderna. Vårt val är Lynk & Co 01 Core, som ger samma drivlina och utrymmen som den dyrare More-versionen.
Lynk & Co 01 2026 i korthet
| Egenskap | Lynk & Co 01 |
|---|---|
| Pris Core | 449 995 kronor |
| Pris More | 499 995 kronor |
| Drivlina | Laddhybrid |
| Systemeffekt | 276 hk |
| Vridmoment | 535 Nm |
| Drivning | Framhjulsdrift |
| Batteri | 17,7 kWh |
| Elektrisk räckvidd | 75 km WLTP |
| AC-laddning | 6,6 kW |
| DC-snabbladdning | Nej |
| 0–100 km/h | 7,7 sekunder |
| Bagageutrymme | 466 liter |
| Dragvikt | 1 800 kg |
| Hurbra-betyg | 7 av 10 |
Bästa version: Lynk & Co 01 Core
Största styrkor: Pris, komfort, baksäte, prestanda och dragvikt
Största svagheter: Måttlig elräckvidd, långsam laddning och osäker mjukvaruupplevelse
Test av Lynk & Co 01 2026
Lynk & Co 01 är inte någon helt ny modell för 2026. Bilen som säljs i Sverige är den omfattande uppdatering som lanserades i slutet av 2024. Den fick då en ny laddhybriddrivlina, fyrcylindrig bensinmotor, större pekskärm och en betydligt modernare teknisk plattform.
Grundidén är fortfarande densamma. Lynk & Co 01 ska kombinera en påkostad kupé och mycket standardutrustning med ett lägre pris än många traditionella premium-SUV:ar.
Resultatet är på flera sätt lyckat. Bilen känns rymlig, bekväm och tillräckligt stark för både familjekörning, motorväg och släp. Core-versionen kostar ungefär lika mycket som flera mindre eller svagare laddhybrider.
Problemet är att konkurrenterna har utvecklats snabbt. En elektrisk WLTP-räckvidd på 75 kilometer var konkurrenskraftig för några år sedan. Under 2026 finns laddhybrider som klarar tio, tolv eller ännu fler mil på el. Flera kan dessutom snabbladdas.
Lynk & Co 01 har därför blivit en bil som framför allt lockar med pris, komfort och praktiska egenskaper. Den är inte längre ett självklart val för den som söker den mest avancerade laddhybridtekniken.
Pris och versioner
Lynk & Co 01 säljs i två versioner på den svenska marknaden.
| Version | Pris | Viktigaste skillnaderna |
|---|---|---|
| Core | 449 995 kronor | 19-tumshjul, textilklädsel, backkamera och grundläggande förarassistans |
| More | 499 995 kronor | 20-tumshjul, panoramatak, 360-kamera, elstol, elbaklucka och mer säkerhetsutrustning |
Core och More har samma motor, batteri, räckvidd, bagageutrymme och dragvikt. Den stora skillnaden ligger i komfort-, kamera- och säkerhetsutrustningen.
Aktuella priser och möjliga tillval finns i Lynk & Co:s svenska konfigurator för Lynk & Co 01.
Core eller More – vilken version är bäst?
Lynk & Co 01 Core är det bästa köpet.
Core kostar 50 000 kronor mindre än More men har exakt samma drivlina. Du får alltså samma 276 hästkrafter, samma elektriska räckvidd och samma förmåga att dra ett släp på upp till 1 800 kilo.
Core har också 19-tumshjul i stället för More-versionens 20-tumshjul. De mindre hjulen bör ge en något mjukare gång över korta ojämnheter. De innebär dessutom lägre kostnader när det blir dags att köpa nya sommar- eller vinterdäck.
Standardutrustningen omfattar bland annat:
- uppvärmda framstolar
- tvåzons klimatanläggning
- adaptiv farthållare
- filhållningsassistans
- parkeringssensorer fram och bak
- backkamera
- navigation
- Apple CarPlay och Android Auto
- fyra USB-C-uttag
- fjärrstyrd klimatisering
Det betyder inte att More saknar värde. Den dyrare versionen tillför flera funktioner som verkligen är användbara:
- 360-graderskamera
- dödavinkelvarning
- varning för korsande trafik
- elektrisk förarstol med minne
- uppvärmd ratt
- elektrisk baklucka
- öppningsbart panoramatak
- trådlös mobilladdning
- bättre ljudsystem
- tonade bakrutor
Särskilt dödavinkelvarning och 360-kamera är utrustning som många förare uppskattar i en relativt bred SUV.
Frågan är om detta är värt 50 000 kronor. För de flesta köpare är svaret nej. More närmar sig dessutom priset för Lynk & Co 08 Core, som har betydligt längre elektrisk räckvidd och modernare laddteknik.
Vårt val är därför Lynk & Co 01 Core. More passar främst den som verkligen vill ha panoramatak, elstol och den utökade säkerhetsutrustningen.
Motor och prestanda
Lynk & Co 01 har en fyrcylindrig bensinmotor på 1,5 liter som arbetar tillsammans med en elmotor. Den sammanlagda systemeffekten är 276 hästkrafter och det maximala vridmomentet är 535 newtonmeter.
Kraften skickas till framhjulen genom en treväxlad hybridspecifik automatlåda.
Accelerationen från 0 till 100 km/h tar 7,7 sekunder. Det är tillräckligt snabbt för att bilen ska kännas stark vid påfarter, omkörningar och körning med tung last.
Drivlinan är betydligt mer övertygande än i den äldre versionen av 01. Samarbetet mellan bensinmotorn och elmotorn är normalt mjukt, och bilen har gott om kraft även när batteriets laddningsnivå är låg.
Vid hård acceleration hörs bensinmotorn tydligare. Den kan också varva mer än väntat när växellådan försöker få ut maximal effekt. Det är inte ovanligt i en laddhybrid, men känslan är mer effektiv än lyxig.
Det höga vridmomentet skickas enbart till framhjulen. På våt eller hal väg kan framdäcken därför få svårt att överföra all kraft vid full acceleration. Fyrhjulsdrift går inte att välja.
Komfort och köregenskaper
Lynk & Co 01 är tydligt byggd för komfort.
Fjädringen är mjuk och bilen tar sig fram lugnt över normala svenska vägar. I stadstrafik, på landsväg och under vanlig motorvägskörning känns den avslappnad och lättkörd.
Det är inte en SUV för den som prioriterar skarp styrning och sportiga kurvegenskaper. Karossen rör sig märkbart när tempot höjs, och styrningen ger begränsad återkoppling från framhjulen.
Detta behöver inte vara någon nackdel för den typiska köparen. En familje-SUV mår ofta bättre av att vara bekväm än av att försöka kännas som en sportbil.
På el är bilen tyst. Däck- och vindljud blir mer märkbara i motorvägsfart, framför allt kring sidorutorna, men ljudnivån är inte orimlig för prisklassen.
More-versionens 20-tumshjul gör att korta och skarpa ojämnheter kan kännas tydligare i kupén. Core med 19-tumshjul är sannolikt det bästa valet även ur komfortsynpunkt.
Hur långt går Lynk & Co 01 på el?
Den officiella elektriska räckvidden är 75 kilometer enligt WLTP.
I verklig körning är omkring sex mil ett rimligt riktmärke. Under gynnsamma förhållanden, med lugn körning och mild temperatur, kan bilen närma sig sju mil. Vintertid och i hög motorvägsfart blir räckvidden kortare.
För många vardagsbilister är sex mil tillräckligt. Den som kan ladda hemma kan klara normal arbetspendling, hämtningar och inköp utan att starta bensinmotorn.
Räckvidden är däremot inte längre särskilt imponerande jämfört med de modernaste laddhybriderna. Volkswagen Tiguan eHybrid kan exempelvis erbjuda betydligt längre elräckvidd. Läs gärna vårt test av Volkswagen Tiguan eHybrid om du prioriterar längre elektrisk körning.
Lynk & Co 01 passar därför bäst för den som normalt kör relativt korta sträckor och kan ladda ofta. Föraren som regelbundet kör tio mil eller mer om dagen kommer att använda bensinmotorn betydligt mer.
Laddning
Batteriet har en kapacitet på 17,7 kWh. Bilen kan ta emot högst 6,6 kW växelström och en full laddning tar omkring 2 timmar och 50 minuter.
Det fungerar utan problem under natten eller under en arbetsdag. Begränsningen märks främst vid kortare stopp.
En vanlig laddbox hemma kan ofta leverera 11 kW, men Lynk & Co 01 kan inte utnyttja hela den effekten. Bilen saknar dessutom DC-snabbladdning.
Det innebär att du inte kan fylla batteriet snabbt under en lunch eller ett kort motorvägsstopp. När batteriet är tomt på långresan blir det normalt enklare att fortsätta på bensin än att vänta på en full AC-laddning.
Detta är en av bilens tydligaste tekniska svagheter under 2026.
Förbrukning
Den officiella viktade förbrukningen är 0,9 liter per 100 kilometer. Den siffran förutsätter att bilen laddas regelbundet och att en stor del av körningen sker på el.
Med tömt batteri är den officiella förbrukningen 6,4 liter per 100 kilometer.
Den verkliga bensinförbrukningen beror därför nästan helt på hur bilen används.
Den som laddar varje natt och kör fem mil om dagen kan klara stora delar av vardagen med mycket liten bensinförbrukning. Den som inte laddar alls kör däremot omkring i en tung bensindriven SUV med ett urladdat högvoltsbatteri.
Lynk & Co 01 är alltså inget bra val för den som saknar laddmöjlighet. Då är en effektiv fullhybrid eller bensinbil ofta ett mer logiskt och billigare alternativ.
Interiör och kvalitetskänsla
Kupén är en av Lynk & Co 01:s främsta styrkor.
Materialen känns genomgående mer påkostade än vad priset antyder. Instrumentpanelen har en ren och modern formgivning, och flera kontaktytor håller en kvalitet som ligger närmare premiumklassen än traditionella budget-SUV:ar.
Sittpositionen är hög och ger bra överblick. Framstolarna är bekväma, även om den manuella stolsjusteringen i Core känns enkel i en bil som kostar 450 000 kronor.
More har elektrisk förarstol med minne och svankstöd. Det är en tydlig fördel när flera förare delar bilen.
Förvaringsutrymmena är normalt bra. Det finns flera USB-C-uttag och tillräckligt med plats för telefoner, muggar och mindre vardagsföremål.
Den stora pekskärmen gör att kupén ser modern ut, men den innebär också att många funktioner har flyttats bort från fysiska knappar.
Infotainment och mjukvara
Mitt på instrumentpanelen sitter en 15,4 tum stor pekskärm. Föraren har dessutom en separat digital instrumentdisplay på 10,2 tum.
Systemet stöder Apple CarPlay och Android Auto och har navigation, 5G-uppkoppling och trådlösa systemuppdateringar.
Den uppdaterade hårdvaran är betydligt snabbare än i den första versionen av Lynk & Co 01. När systemet fungerar som avsett reagerar menyerna snabbt och grafiken är tydlig.
Det finns samtidigt frågetecken kring mjukvaran.
I vissa tester har systemet fungerat bra. I andra har testbilar drabbats av långsam uppstart, blockerade funktioner och problem med att växelväljaren inte registrerat vald riktning. Det har även förekommit kritik mot filhållningen och mängden varningssignaler.
Det går inte att slå fast att alla bilar har dessa problem. Skillnaderna kan bero på mjukvaruversion, inställningar eller fel på enskilda testbilar.
Mjukvaran är ändå en punkt som bör kontrolleras extra noggrant före köp.
Starta provkörningsbilen från helt avstängt läge och se hur snabbt skärmen, navigationen och klimatanläggningen blir användbara. Växla flera gånger mellan framåt och back och kontrollera att bilen reagerar direkt. Prova även filhållningssystemet och anslut din egen telefon.
Be återförsäljaren bekräfta att bilen har den senaste tillgängliga programvaran.
Baksäte och familjeegenskaper
Baksätet är rymligt i förhållande till bilens yttermått.
Även långa vuxna har gott om benutrymme, och takhöjden är tillräcklig för att de flesta ska sitta bekvämt. Det långa axelavståndet gör Lynk & Co 01 till en bättre familjebil än utsidan först antyder.
Två barnstolar får plats utan större problem. Isofix-fästen finns på de yttre platserna bak och på passagerarplatsen fram.
Baksätespassagerarna har egna luftutsläpp och USB-C-uttag. Det är praktiskt på längre resor.
Ryggstödet kan däremot inte justeras och baksätet fälls i fördelningen 60/40. Någon genomlastningslucka för exempelvis skidor finns inte. Konkurrenter med skjutbart eller tredelat baksäte erbjuder större flexibilitet.
Bagageutrymme
Bagageutrymmet rymmer 466 liter med baksätet uppfällt och 1 213 liter när det är nedfällt.
Det räcker för normal familjepackning, matkassar och en vanlig barnvagn. Lastytan är relativt lätt att använda och laddkablarna kan förvaras under golvet.
Volymen är däremot inte klassledande. Den som regelbundet transporterar stora hundburar, mycket fritidsutrustning eller packning för en hel familjesemester kan behöva en större bil.
Den som jämför flera familje-SUV:ar kan även läsa vårt test av Hyundai Tucson, som är ett annat relevant laddhybridalternativ.
Dragvikt
Lynk & Co 01 får dra ett bromsat släp på upp till 1 800 kilo.
Det är ett av bilens starkaste praktiska argument. Dragvikten räcker för många större husvagnar, hästsläp och båttrailers.
Kombinationen av 276 hästkrafter och 535 newtonmeter ger också tillräckliga kraftresurser för att hantera ett tungt släp.
Bilen är dock framhjulsdriven. Den som ofta startar med släp på blött gräs, snö eller branta ramper kan ha större nytta av fyrhjulsdrift.
Toyota RAV4 laddhybrid är dyrare men erbjuder fyrhjulsdrift och längre elektrisk räckvidd. Läs vårt test av Toyota RAV4 för en närmare jämförelse.
Vinteregenskaper
Markfrigången är 206 millimeter, vilket är tillräckligt för normala svenska vintervägar, oplogade parkeringar och enklare grusvägar.
Framhjulsdriften innebär samtidigt att bilen inte har samma framkomlighet som en fyrhjulsdriven SUV. Bra vinterdäck blir särskilt viktiga eftersom framhjulen ska hantera styrning, acceleration och en stor del av bromsarbetet.
Möjligheten att förvärma kupén på distans är en klar fördel. När bilen är ansluten till laddboxen kan uppvärmningen ske utan att lika mycket energi behöver tas från batteriet under själva körningen.
Säkerhet
Lynk & Co 01 fick fem stjärnor när modellen testades av Euro NCAP 2021.
Resultaten var starka:
| Säkerhetsområde | Resultat |
|---|---|
| Vuxenskydd | 96 procent |
| Barnskydd | 87 procent |
| Oskyddade trafikanter | 71 procent |
| Förarassistans | 81 procent |
Bilen fick särskilt höga resultat för skyddet av vuxna i kupén.
Det är viktigt att känna till att Euro NCAP-testet gjordes på den äldre versionen av modellen. Den uppdaterade bilen med den nya fyrcylindriga drivlinan har inte fått något separat offentligt testresultat.
Core har bland annat autobroms, adaptiv farthållare och filhållningssystem. More tillför dödavinkelvarning, 360-kamera, filbytesassistans och varning för korsande trafik bakom bilen.
Den utökade säkerhetsutrustningen är ett av de bästa argumenten för att välja More.
Garanti och service
Nybilsgarantin gäller först i två år utan kilometerbegränsning och fortsätter därefter till fyra år eller 120 000 kilometer.
Högvoltsbatteriet omfattas av garanti i åtta år eller 120 000 kilometer. Garantin omfattar även kapacitetsförlust om batteriet under perioden sjunker under den angivna gränsen.
Genomrostningsgarantin gäller i tolv år eller 120 000 kilometer.
Garantivillkoren är rimliga, men kilometergränsen på batterigarantin är lägre än hos vissa konkurrenter som erbjuder 160 000 kilometer.
Lynk & Co har inte lika stort återförsäljar- och verkstadsnät som flera mer etablerade bilmärken. Volvo Cars och Geely har tagit steg mot att knyta Lynk & Co närmare Volvos europeiska försäljnings- och serviceorganisation, men köparen bör fortfarande kontrollera den lokala situationen.
Ta reda på var den närmaste auktoriserade verkstaden finns, hur lång väntetiden brukar vara och vem som hanterar garantiärenden innan du beställer bilen.
Kända problem och saker att kontrollera
Den uppdaterade drivlinan är fortfarande relativt ny. Det finns därför inte tillräckligt med långtidsdata för att peka ut några säkra och återkommande mekaniska fel.
Det finns däremot flera punkter som bör kontrolleras vid provkörning:
- infotainmentsystemets uppstartstid
- att växelväljaren reagerar direkt
- att bilen stannar i önskat körläge
- hur ofta bensinmotorn startar
- filhållningssystemets beteende
- mängden varningssignaler
- vindljud i motorvägsfart
- hjulspinn vid kraftig acceleration
- aktuell mjukvaruversion
- avståndet till närmaste auktoriserade verkstad
Det är också klokt att fundera över andrahandsvärdet. Lynk & Co är ett yngre märke och begagnatmarknaden är mindre förutsägbar än för exempelvis Toyota, Volkswagen och Volvo.
Ett lågt inköpspris kan delvis ätas upp om värdeminskningen blir hög.
Lynk & Co 01 mot konkurrenterna
Lynk & Co 01 Core är svårslagen när pris, effekt, dragvikt och utrustning vägs samman. Konkurrenterna har däremot ofta bättre laddteknik, större verkstadsnät eller längre elektrisk räckvidd.
| Modell | Styrka jämfört med Lynk & Co 01 | Svaghet jämfört med Lynk & Co 01 |
|---|---|---|
| Volkswagen Tiguan eHybrid | Längre elräckvidd och modernare laddhybrid | Högre pris med motsvarande utrustning |
| Ford Kuga Plug-in Hybrid | Etablerat nät och lättkörd familjebil | Mindre påkostad kupékänsla |
| Hyundai Tucson Plug-in Hybrid | Praktisk, trygg och etablerad | Inte lika stark pris-prestandakombination |
| Toyota RAV4 laddhybrid | Fyrhjulsdrift och längre räckvidd | Betydligt dyrare |
| Lynk & Co 08 Core | Upp till 200 km elräckvidd och snabbladdning | Kostar 100 000 kronor mer än 01 Core |
Ford Kuga ligger nära 01 i pris och är ett särskilt relevant alternativ. Läs vårt test av Ford Kuga för att jämföra bilarna mer ingående.
Vem ska köpa Lynk & Co 01?
Lynk & Co 01 passar bäst för dig som:
- kan ladda hemma eller på jobbet
- normalt kör högst fem till sex mil per dag
- vill ha ett stort och användbart baksäte
- behöver hög dragvikt
- prioriterar komfort framför sportighet
- vill ha mycket motoreffekt för pengarna
- klarar dig utan fyrhjulsdrift
- tänker välja Core-versionen
Den passar sämre för dig som:
- saknar möjlighet att ladda regelbundet
- kör många långa motorvägsresor
- vill köra minst tio mil på el
- behöver fyrhjulsdrift
- vill kunna snabbladda
- prioriterar fysiska knappar och mycket enkel mjukvara
- vill ha ett stort och välkänt verkstadsnät
- är känslig för osäkert andrahandsvärde
Ska man köpa Lynk & Co 01 2026?
Lynk & Co 01 är fortfarande en bra och ovanligt prisvärd familje-SUV, men den är inte längre tekniskt ledande.
Core-versionen ger mycket bil för 449 995 kronor. Den är stark, rymlig och bekväm och får dra mer än många laddhybrider i samma storleksklass. Kupén känns dessutom påkostad i förhållande till priset.
Den elektriska räckvidden på 75 kilometer och AC-laddningen på 6,6 kW är däremot tydliga tecken på att grundtekniken börjar bli äldre. Avsaknaden av DC-laddning gör bilen mindre flexibel på långresor.
Mjukvaran är det största frågetecknet. Den kan fungera snabbt och modernt, men rapporter om långsam uppstart och osäkert beteende gör en grundlig provkörning extra viktig.
För rätt köpare är Lynk & Co 01 Core ändå ett bra köp. Den passar särskilt bra för en familj som kan ladda hemma, kör relativt korta vardagsresor och behöver en bekväm bil med rejäl dragvikt.
More är svårare att rekommendera. Utrustningen är bättre, men prisskillnaden är för stor och bilen hamnar för nära den betydligt modernare Lynk & Co 08.
Slutsats: Välj Core, provkör mjukvaran noggrant och köp bara om du kan ladda regelbundet.
Hurbra-betyg: 7 av 10.
Fler modeller i olika storlekar och prisklasser finns samlade i vår guide till bästa SUV 2026.
Vanliga frågor om Lynk & Co 01
Vad kostar Lynk & Co 01 2026?
Lynk & Co 01 Core kostar 449 995 kronor. Den mer utrustade versionen More kostar 499 995 kronor.
Vilken Lynk & Co 01 är bäst?
Core är det bästa köpet. Den har samma motor, batteri, räckvidd, utrymmen och dragvikt som More men kostar 50 000 kronor mindre.
Hur långt går Lynk & Co 01 på el?
Den officiella räckvidden är 75 kilometer enligt WLTP. I verklig körning är omkring 60 kilometer ett rimligt riktmärke, beroende på temperatur, hastighet och körstil.
Hur snabbt laddar Lynk & Co 01?
Bilen kan ta emot högst 6,6 kW AC. En full laddning tar omkring 2 timmar och 50 minuter. DC-snabbladdning saknas.
Hur mycket får Lynk & Co 01 dra?
Den maximala bromsade släpvagnsvikten är 1 800 kilo.
Har Lynk & Co 01 fyrhjulsdrift?
Nej. Alla svenska versioner av Lynk & Co 01 är framhjulsdrivna.
Hur stort är bagageutrymmet?
Bagageutrymmet rymmer 466 liter. Med baksätet nedfällt ökar volymen till 1 213 liter.
Är Lynk & Co 01 en Volvo?
Nej. Lynk & Co ingår i Geely-koncernen och har tekniska kopplingar till Volvo, men 01 är en egen modell från ett separat bilmärke.
Är Lynk & Co 01 en bra familjebil?
Ja. Baksätet är rymligt, dragvikten är hög och bagageutrymmet räcker för normal familjeanvändning. Baksätets begränsade flexibilitet och avsaknaden av fyrhjulsdrift kan däremot vara nackdelar för vissa köpare.
Hur mycket drar Lynk & Co 01 med tomt batteri?
Den officiella förbrukningen med urladdat batteri är 6,4 liter per 100 kilometer. Verklig förbrukning påverkas av hastighet, temperatur, last och körstil.