HemBilarLeapmotor C10 2026 – test, pris och bästa versionen

Leapmotor C10 2026 – test, pris och bästa versionen

Publicerad

Leapmotor C10 lockar med gott om plats, generös standardutrustning och ett pris som ligger under många etablerade familje-SUV:ar. Den finns både som ren elbil och som EREV, där en bensinmotor producerar elektricitet när batteriet börjar ta slut. ProMax med bakhjulsdrift är det bästa valet för de flesta, men en ovanlig begränsning vid vissa DC-laddare gör att bilen inte kan rekommenderas utan ett viktigt förbehåll.

Leapmotor C10 i korthet

Leapmotor C10 är en stor femsitsig SUV som främst konkurrerar med modeller som Tesla Model Y, Skoda Enyaq, Kia EV5 och BYD Sealion 7. Den är nästan 4,74 meter lång, har en rymlig kupé och får dra ett bromsat släp på upp till 1 500 kg.

I Sverige säljs C10 i tre versioner:

VersionPrisRäckvidd
C10 EREV Design429 900 kr145 km på el, 970 km totalt
C10 ProMax Design449 900 kr510 km WLTP
C10 ProMax AWD Design469 990 kr437 km WLTP

Alla tre har en omfattande standardutrustning. Bland annat ingår panoramaglastak, värmepump, elektrisk baklucka, ventilerade framstolar, rattvärme och 360-graderskamera.

Plus

  • Mycket utrustning ingår.
  • Rymligt baksäte.
  • Konkurrenskraftigt pris.
  • Upp till 510 kilometers WLTP-räckvidd.
  • 1 500 kg dragvikt.
  • Fem stjärnor hos Euro NCAP.
  • EREV-versionen löser långa resor utan laddstopp.

Minus

  • ProMax kan enligt Leapmotor inte DC-laddas vid stationer som enbart använder 400 volt.
  • Nästan alla funktioner styrs via skärmen.
  • Styrningen ger begränsad kontakt med vägen.
  • EREV drar relativt mycket bensin när batteriet är tömt.
  • Märkets framtida andrahandsvärde är svårt att bedöma.
  • Apple CarPlay och Android Auto anges inte i den svenska utrustningslistan.

Omdöme: Mycket bil för pengarna, men kontrollera laddningen

Leapmotor C10 gör mycket rätt. Den erbjuder utrymmen, komfortutrustning och prestanda som normalt kostar betydligt mer. Kupén är stor, baksätet passar vuxna och utrustningslistan innehåller mycket som annars brukar kräva dyra tillval.

C10 ProMax med bakhjulsdrift är den mest balanserade versionen. Den kostar bara 20 000 kronor mer än EREV, ger längst räckvidd och slipper bensinmotor, avgassystem och regelbundna bränslestopp. För de flesta familjer är den därför det naturliga valet.

Det finns däremot ett stort frågetecken. Leapmotors officiella nederländska produktinformation uppger att C10 ProMax inte kan DC-snabbladdas vid laddstationer som enbart använder 400-voltsteknik. Bilen behöver en laddare som kan leverera den högre spänning som dess 800-voltsplattform kräver.

Begränsningen betyder inte att C10 ProMax saknar tillgång till svensk snabbladdning. Många nyare laddare kan leverera tillräckligt hög spänning. Problemet är i stället att föraren inte kan utgå från att varje CCS-laddare längs vägen fungerar.

Den som regelbundet kör samma långresor bör därför kontrollera stationerna längs rutten före ett köp. Det är en ovanlig komplikation i en bilklass där enkel tillgång till publika laddare är en viktig del av användbarheten.

Vilken Leapmotor C10 är bäst?

C10 ProMax RWD är bästa valet för de flesta

Den bakhjulsdrivna ProMax-versionen kombinerar ett batteri på 81,9 kWh med en elmotor på 299 hästkrafter. Den officiella räckvidden är 510 kilometer enligt WLTP och förbrukningen anges till 18,0 kWh per 100 kilometer.

Det är den bästa versionen eftersom den ger:

  • Längst räckvidd.
  • Lägre förbrukning än AWD.
  • 11 kW AC-laddning.
  • 180 kW maximal DC-effekt.
  • Ett främre bagageutrymme på 32 liter.
  • Mer bagageutrymme än EREV.
  • Tillräckligt mycket prestanda för all normal körning.

Den kostar 449 900 kronor. Prisskillnaden mot EREV är liten i förhållande till det större batteriet och den enklare drivlinan.

ProMax RWD passar särskilt bra för den som kan ladda hemma och använder bilen till vardagspendling, familjeresor och längre semesterkörning. Innan beställningen bör köparen dock kontrollera kompatibiliteten hos de snabbladdare som används återkommande.

C10 EREV är bäst där laddningen är osäker

EREV kostar 429 900 kronor och har ett batteri på 28,4 kWh. Elmotorn driver alltid bakhjulen, medan en bensinmotor på 1,5 liter används som generator när batteriet inte längre kan leverera den elektricitet som behövs.

Bensinmotorn driver alltså inte hjulen mekaniskt. Körkänslan förblir därför mer lik en elbil än en traditionell laddhybrid.

Den officiella elräckvidden är 145 kilometer. Den sammanlagda räckvidden med fulladdat batteri och fylld bränsletank anges till 970 kilometer.

Det gör EREV intressant för förare som:

  • Kan ladda hemma.
  • Klarar de flesta vardagsresor på el.
  • Regelbundet kör mycket långt.
  • Besöker platser med begränsad laddinfrastruktur.
  • Vill kunna fortsätta resan utan att hitta en fungerande snabbladdare.

EREV ska däremot inte ses som en bränslesnål bensinbil. När batteriet är tömt måste bensinmotorn producera elektriciteten som elmotorn använder. Oberoende europeiska mätningar har då visat en bensinförbrukning på omkring 7,4–7,5 liter per 100 kilometer.

Den ekonomiska poängen bygger därför på att bilen laddas regelbundet. Föraren bör göra merparten av sin vardagskörning på elektricitet och använda bensinmotorn som reserv på längre resor.

C10 ProMax AWD är snabb men mindre rationell

AWD-modellen kostar 469 990 kronor och har två elmotorer, fyrhjulsdrift, 598 hästkrafter och 720 Nm. Den accelererar från 0 till 100 km/h på 4,0 sekunder.

Det är mycket prestanda för en stor familje-SUV i den här prisklassen. Prisskillnaden mot den bakhjulsdrivna bilen är dessutom bara drygt 20 000 kronor.

Nackdelen är att den främre elmotorn ökar vikten från 2 061 till 2 191 kg. Förbrukningen stiger till 20,9 kWh per 100 kilometer och WLTP-räckvidden sjunker från 510 till 437 kilometer.

AWD är därför främst motiverad för den som verkligen behöver fyrhjulsdrift eller värderar den extrema accelerationen högt. För vanlig familjekörning är ProMax RWD effektivare och mer balanserad.

Så fungerar Leapmotor C10 EREV

Förkortningen EREV betyder Extended Range Electric Vehicle. Grundprincipen är att bilen körs av en elmotor, precis som en elbil, men även har en bensinmotor som kan producera elektricitet.

C10 EREV har fyra energilägen:

EV+

I EV+ väntar bilen så länge som möjligt med att starta generatorn. Bensinmotorn aktiveras först när batterinivån sjunker under ungefär nio procent.

Detta läge passar när föraren vill använda maximalt med lagrad elektricitet före nästa laddning.

EV

I det vanliga EV-läget startar generatorn normalt när batteriet sjunker under cirka 25 procent. Bilen behåller därmed en större energireserv.

Fuel

Fuel-läget försöker bevara batteriets laddningsnivå. Det kan vara användbart när föraren vill spara elektricitet till exempelvis stadskörning senare under resan.

Power+

Power+ håller generatorn aktiv för att säkerställa att bilen har tillräckligt mycket effekt tillgänglig. Läget kan vara relevant vid hög belastning, men ger normalt högre bränsleförbrukning.

Systemet är tekniskt annorlunda än en vanlig laddhybrid, där både förbränningsmotor och elmotor kan driva hjulen. I C10 EREV används bensinmotorn bara för att producera elektricitet.

Fördelen är en jämn och elbilslik drivning. Nackdelen är att energi först omvandlas från bensin till elektricitet och därefter till rörelse. Det ger förluster och förklarar varför förbrukningen blir ganska hög när bilen körs längre sträckor med urladdat batteri.

Räckvidd och laddning

De båda ProMax-versionerna har ett LFP-batteri på 81,9 kWh och bygger på en 800-voltsplattform. Maximal DC-effekt är 180 kW.

VersionAC-laddningDC-laddning
C10 EREV6,6 kW65 kW
C10 ProMax RWD11 kW180 kW
C10 ProMax AWD11 kW180 kW

Leapmotor anger att ProMax laddar från 30 till 80 procent på 22 minuter. EREV uppges klara samma intervall på 18 minuter.

Siffrorna ska läsas med viss försiktighet eftersom de börjar vid 30 procent. Många konkurrenter redovisar i stället tiden från 10 till 80 procent. Leapmotors uppgift täcker därmed ett mindre laddningsintervall.

Med en laddbox som kan leverera 11 kW bör en full laddning av ProMax ta en vanlig natt. EREV har långsammare AC-laddning, men också ett betydligt mindre batteri.

Batteriförvärmning och värmepump ingår. Båda funktionerna är värdefulla i svenskt klimat. Förvärmningen kan hjälpa batteriet att ta emot högre laddeffekt vintertid, medan värmepumpen minskar hur mycket energi kupévärmen behöver.

Viktigt: ProMax fungerar inte vid alla DC-laddare

Detta är den viktigaste frågan att kontrollera före köp av C10 ProMax.

Leapmotors officiella nederländska webbplats uppger att ProMax bara kan DC-laddas vid stationer med 800-voltsteknik. Stationer som enbart använder 400 volt stöds inte.

En 800-voltsbil kan normalt hantera äldre laddare med hjälp av en spänningsomvandlare eller genom att använda delar av drivlinan för omvandlingen. Enligt Leapmotors produktinformation saknar C10 ProMax stöd för detta.

Det handlar alltså inte bara om att bilen laddar långsammare vid en äldre station. Laddningen kan enligt uppgiften inte genomföras alls.

Begränsningen gäller inte AC-laddning hemma, på arbetsplatsen eller vid destinationsladdare. Där använder bilen sin vanliga ombordladdare.

Svenska köpare bör före beställning kontrollera:

  • Vilka laddnät som används på återkommande resor.
  • Om stationerna kan leverera spänning för 800-voltsbilar.
  • Om reservstationer finns längs rutten.
  • Hur laddoperatörernas appar redovisar stationernas spänningsstöd.
  • Om den svenska återförsäljaren kan lämna skriftlig information om kompatibiliteten.

Detta är särskilt viktigt för den som ofta reser utanför större motorvägsstråk eller vill kunna använda äldre enskilda snabbladdare.

EREV-versionen har inte samma praktiska beroende av snabbladdningen. När batteriet börjar ta slut kan bilen fortsätta med elektricitet som produceras av bensinmotorn.

Komfort och köregenskaper

C10 är tydligt inställd för komfort snarare än sport. Den är tyst vid normal körning och har en avslappnad karaktär som passar modellen bättre än de kraftiga prestandasiffrorna antyder.

Fjädringen hanterar normala vägbanor bra, men den höga vikten och de standardmonterade 20-tumshjulen kan märkas över skarpa ojämnheter. Vissa europeiska tester har beskrivit bilen som något orolig på dålig asfalt, medan senare tester av ProMax AWD har varit mer positiva till chassiavstämningen.

Skillnaden kan bero på drivlina, däck, vägunderlag och löpande uppdateringar. Den rimliga slutsatsen är att C10 i grunden är komfortorienterad men inte lika fint kontrollerad som de bästa familjebilarna i klassen.

Styrningen är lätt, vilket gör bilen enkel att hantera i stadstrafik och vid parkering. Den ger däremot ganska lite återkoppling. Även i sportigare inställningar saknas den tydlighet som finns i exempelvis Tesla Model Y.

Det är knappast ett avgörande problem för en köpare som vill ha en lugn familjebil. Föraren som prioriterar precision och engagerande köregenskaper bör däremot provköra bilen noggrant.

ProMax RWD har mer än tillräckliga 299 hästkrafter. Accelerationen är snabb utan att bli onödigt dramatisk. AWD-versionens 598 hästkrafter känns spektakulära, men effekten är långt större än vad de flesta behöver i vardagen.

Rymligt baksäte och användbart bagage

Leapmotor C10 är 4 739 mm lång, 1 900 mm bred och 1 680 mm hög. Hjulbasen är omkring 2,82 meter.

Måtten placerar den nära andra stora elektriska familje-SUV:ar. Den långa hjulbasen används framför allt till ett rymligt baksäte. Golvet är plant och benutrymmet är generöst även för vuxna.

Bilen är bara femsitsig. Den som behöver en tredje sätesrad får välja en större och dyrare modell.

Den svenska prislistan anger följande bagagevolymer:

VersionBakom baksätetMed baksätet fällt
C10 EREV450 liter1 610 liter
C10 ProMax485 liter1 645 liter

ProMax har dessutom ett främre bagageutrymme på 32 liter. Där kan exempelvis laddkablar förvaras utan att de behöver ligga under annan packning.

Bagageutrymmet är användbart, men inte klassledande med tanke på bilens yttermått. Tesla Model Y utnyttjar sitt lastutrymme effektivare, medan Skoda Enyaq i vårt test är en stark referens för praktiska familjeegenskaper.

Alla versioner får dra ett bromsat släp på upp till 1 500 kg. Den maximala taklasten är 100 kg och lastförmågan anges till 475 kg. C10 fungerar därmed med både släp, takbox och en normalt packad familj.

Mycket standardutrustning

Leapmotor har valt en enkel svensk modellstruktur. Alla tre versionerna säljs i utrustningsnivån Design och nästan allt ingår från början.

Standardutrustningen omfattar bland annat:

  • Panoramaglastak.
  • Elektriskt solskydd.
  • Elektriskt justerbara framstolar.
  • Värme och ventilation i framstolarna.
  • Rattvärme.
  • Elektrisk baklucka.
  • Mörktonade bakrutor.
  • Värmepump.
  • 360-graderskamera.
  • V2L-uttag.
  • Trådlös mobilladdning.
  • Tolv högtalare.
  • Navigation.
  • Appstyrning.
  • Batteriförvärmning.
  • Laddkablar för både laddbox och vanligt eluttag.

Utrustningsnivån är en av C10:s tydligaste konkurrensfördelar. Hos flera rivaler kräver ventilerade stolar, panoramatak och avancerade kamerasystem dyrare paket eller högre utrustningsnivåer.

Vit lack ingår i priset. Andra svenska lackalternativ kostar 7 900 kronor. Svart eller kamelbrun interiör anges utan pristillägg.

De fasta 20-tumshjulen ser påkostade ut, men innebär dyrare däck än mindre hjul. De kan även påverka komfort, räckvidd och risken för skador på dåliga vägar.

Förarmiljö och infotainmentsystem

Föraren har en digital instrumentdisplay på 10,25 tum och en central pekskärm på 14,6 tum.

Kupén har få traditionella knappar. Många inställningar hanteras i skärmen, däribland klimatfunktioner och flera förarassistanssystem. Det ger ett rent utseende men gör vissa enkla åtgärder mer omständliga än de behöver vara.

Tidiga C10-bilar fick kritik för:

  • Djupa menyer.
  • För många ljudvarningar.
  • Irriterande förarövervakning.
  • Dålig åtkomst till vanliga funktioner.
  • Brist på tydliga genvägar.

Leapmotor har därefter släppt större trådlösa uppdateringar. De har bland annat gett snabbare åtkomst till viktiga inställningar, förbättrad klimathantering och mindre påträngande varningsljud.

Systemet har alltså blivit bättre, men bilen är fortfarande skärmberoende. Den är inte lika intuitiv som en traditionellt utformad familjebil med separata reglage för temperatur, fläkt och körfunktioner.

Den svenska utrustningslistan nämner Bluetooth, navigation, appbutik och röststyrning, men anger inte Apple CarPlay eller Android Auto. Den som är beroende av någon av dessa tjänster bör kontrollera funktionen i den aktuella bilen före köp.

Vid provkörningen är det klokt att testa:

  • Klimatreglagen.
  • Navigationen.
  • Hastighetsvarningen.
  • Filhållningsassistansen.
  • Förarövervakningen.
  • Telefonanslutningen.
  • Hur snabbt viktiga system kan stängas av eller justeras.

Säkerhet

Leapmotor C10 fick fem stjärnor när den testades av Euro NCAP 2024.

Passagerarutrymmet förblev stabilt i frontalkrocken och bilen gav ett bra skydd i sidokrocktesterna. Mittkrockkudden fungerade väl och minskade risken för att förare och passagerare skulle slå ihop vid en sidokollision.

Standardutrustningen innehåller bland annat:

  • Automatisk nödbroms.
  • Adaptiv farthållare.
  • Filhållningsassistans.
  • Filcentrering.
  • Döda-vinkelvarning.
  • Varning för korsande trafik bakom bilen.
  • Automatisk bromsning vid korsande trafik.
  • Förarövervakning.
  • Dörröppningsvarning.
  • Centerkrockkudde.
  • Multikollisionsbroms.

Euro NCAP noterade samtidigt att skyddet av förarens bröstkorg var marginellt i testet mot en fullbreddsbarriär. Bilens system för att upptäcka ett kvarlämnat barn uppfyllde inte heller organisationens krav för att få poäng.

Helhetsresultatet är ändå starkt. Fem stjärnor och en lång lista aktiva säkerhetssystem gör att C10 inte behöver väljas bort av säkerhetsskäl.

Garanti och service

Leapmotor lämnar följande garantier i Sverige:

GarantiOmfattning
Nybilsgaranti4 år eller 100 000 km
Batterigaranti8 år eller 160 000 km
Vagnskadegaranti3 år
Assistans4 år
Genomrostningsgaranti8 år
Lackgaranti4 år eller 100 000 km

Batteriet ska enligt Leapmotors svenska garantivillkor behålla minst 80 procent av sin ursprungliga kapacitet under batterigarantin.

Nybilsgarantin är godkänd men inte bäst i klassen. Flera asiatiska bilmärken erbjuder längre garantier, samtidigt som fyra år är bättre än de tre år som fortfarande förekommer hos vissa europeiska tillverkare.

Leapmotor International är ett samarbete mellan Leapmotor och Stellantis. Stellantis bidrar med försäljning, logistik, reservdelsdistribution och verkstadsstöd i Europa.

Det är en viktig trygghet jämfört med ett nytt bilmärke som försöker bygga hela organisationen på egen hand. Det betyder däremot inte att Leapmotor redan har samma svenska verkstadstäckning och reservdelshistorik som etablerade märken.

Köparen bör kontrollera avståndet till närmaste auktoriserade verkstad och fråga hur service, garantireparationer och lånebil hanteras lokalt.

Osäkert andrahandsvärde

Det är för tidigt att säga hur väl Leapmotor C10 kommer att hålla värdet i Sverige.

Märket är nytt, modellen har kort försäljningshistorik och begagnatmarknaden har ännu inte hunnit etablera en stabil prisnivå. Snabb teknisk utveckling och eventuella prissänkningar på nya bilar kan också påverka framtida värden.

Samarbetet med Stellantis minskar en del av risken kring distribution och service, men det garanterar inte ett starkt andrahandsvärde.

Privatleasing kan därför vara attraktivt för den som vill undvika osäkerheten. Månadskostnaden måste dock bedömas tillsammans med första förhöjd hyra, körsträcka, uppläggningsavgifter och kostnader vid återlämning.

Leapmotor C10 mot Tesla Model Y

C10 ProMax RWD och Tesla Model Y ligger mycket nära varandra i pris. Det gör jämförelsen betydligt tuffare för Leapmotor än om bilen hade varit klart billigare.

Tesla har flera tydliga fördelar:

  • Ett etablerat laddningsekosystem.
  • Enkel ruttplanering med laddstopp.
  • God långfärdseffektivitet.
  • Stort bagageutrymme.
  • Beprövad mjukvara.
  • En större svensk bilpark och begagnatmarknad.

Leapmotor svarar med:

  • Ventilerade framstolar som standard.
  • 360-graderskamera.
  • Panoramatak.
  • V2L.
  • Laddkablar inkluderade.
  • Mer traditionellt instrument framför föraren.
  • Ett mjukare och mer komfortorienterat grundintryck.

Den stora skillnaden är laddningen. En Tesla Model Y fungerar som en mer okomplicerad långfärdsbil, medan C10 ProMax kräver att föraren kontrollerar om laddstationerna är kompatibla med dess 800-voltssystem.

C10 kan ändå vara rätt för den som laddar nästan all sin körning hemma och värderar utrustning och kupékomfort högre än laddnät och beprövat andrahandsvärde.

Leapmotor C10 mot Skoda Enyaq

Skoda Enyaq är den mer traditionella familjebilen. Den har en lättbegriplig förarmiljö, ett etablerat verkstadsnät och en modellhistorik som gör ägandet mer förutsägbart.

C10 ger i gengäld mer standardutrustning för pengarna och högre prestanda. Den har också ett generöst baksäte och en modern kupé.

Enyaq passar bättre för den som prioriterar:

  • Enkel manövrering.
  • Mogna köregenskaper.
  • Etablerad serviceorganisation.
  • Förutsägbart begagnatvärde.
  • Praktiska vardagslösningar.

C10 passar bättre för den som prioriterar:

  • Mycket utrustning.
  • Stora skärmar.
  • Ventilerade stolar.
  • Hög motoreffekt.
  • Ett lågt pris i förhållande till storleken.

Leapmotor C10 mot BYD Sealion 7

BYD Sealion 7 är en naturlig konkurrent eftersom båda är stora kinesiska el-SUV:ar med mycket teknik och prestanda.

Sealion 7 har ett mer etablerat svenskt märkesnät och finns med kraftfulla drivlinor. C10 lockar med ett lägre instegspris och en utrustningsnivå där nästan allt redan ingår.

Båda bilarna är relativt tunga och har förarmiljöer där stora pekskärmar spelar en central roll. Valet bör därför avgöras genom en ordentlig provkörning, inte bara genom att jämföra effekt och utrustningslistor.

Mindre alternativ: Leapmotor B10

Den som gillar Leapmotors kombination av pris, eldrift och riklig utrustning men inte behöver C10:s storlek kan även läsa vårt test av Leapmotor B10.

B10 är mindre och mer lämpad för förare som främst kör i stad och förort. C10 är det bättre valet för en familj som behöver stort baksäte, mer bagageutrymme och 1 500 kg dragvikt.

Ska man köpa Leapmotor C10?

Leapmotor C10 är värd att överväga för den som vill ha en stor och välutrustad familje-SUV utan att passera en halv miljon kronor.

Den ger mycket bil för pengarna. Kupén är rymlig, utrustningen omfattande och ProMax RWD har en konkurrenskraftig räckvidd på 510 kilometer. EREV erbjuder dessutom en lösning för förare som vill köra på el till vardags men inte vara beroende av laddinfrastrukturen på längre resor.

Samtidigt finns det tydliga risker.

Märket är nytt i Sverige, andrahandsvärdet är osäkert och förarmiljön är mer skärmberoende än många köpare är vana vid. Den största invändningen gäller dock ProMax-modellernas begränsade kompatibilitet med DC-laddare som enbart använder 400 volt.

Det gör att C10 ProMax inte är en bil som bör beställas enbart efter en provkörning och en prisjämförelse. Köparen behöver även kontrollera sitt faktiska laddmönster.

Välj C10 ProMax RWD om:

  • Du kan ladda hemma.
  • Du vill ha längst räckvidd.
  • Du inte behöver fyrhjulsdrift.
  • Du har kontrollerat dina vanliga snabbladdare.
  • Du prioriterar utrustning och baksätesutrymme.

Välj C10 EREV om:

  • De flesta vardagsresor ryms inom elräckvidden.
  • Du laddar regelbundet.
  • Du ofta kör till platser med dålig laddinfrastruktur.
  • Du accepterar en bil med både batteri och bensinsystem.

Välj C10 ProMax AWD om:

  • Fyrhjulsdrift är viktig.
  • Du vill ha mycket hög prestanda.
  • Du accepterar kortare räckvidd och högre förbrukning.

Välj en annan bil om:

  • Du vill kunna använda varje vanlig CCS-laddare utan extra kontroll.
  • Fysiska reglage är viktiga.
  • Ett etablerat svenskt verkstadsnät väger tungt.
  • Du vill ha ett mer förutsägbart andrahandsvärde.

Slutsats

Leapmotor C10 visar hur snabbt konkurrensen bland elektriska familje-SUV:ar har skärpts. För 449 900 kronor ger ProMax RWD ett stort batteri, 510 kilometers WLTP-räckvidd, 299 hästkrafter och en utrustningslista som är svår att matcha.

Det räcker för att göra C10 till ett intressant alternativ, men inte till ett självklart köp.

ProMax-versionernas beroende av DC-laddare som kan hantera bilens högre spänning är en verklig begränsning. Den som laddar hemma och använder ett fåtal moderna laddstationer kan leva med den. Föraren som vill kunna svänga in vid nästan vilken CCS-laddare som helst får ett enklare bilägande med en konkurrent.

Hurbra rekommenderar Leapmotor C10 ProMax RWD som den bästa versionen. Rekommendationen gäller under förutsättning att köparen först har kontrollerat att bilens laddkompatibilitet fungerar för de egna långresorna. C10 EREV är det tryggare valet när laddinfrastrukturen är osäker, medan AWD främst är till för den som verkligen behöver fyrhjulsdriften eller vill ha de 598 hästkrafterna.

Vanliga frågor om Leapmotor C10

Vad kostar Leapmotor C10?

C10 EREV kostar från 429 900 kronor. ProMax med bakhjulsdrift kostar 449 900 kronor och ProMax AWD kostar 469 990 kronor.

Hur lång räckvidd har Leapmotor C10?

C10 ProMax RWD har en WLTP-räckvidd på 510 kilometer. AWD-versionen når 437 kilometer. EREV kan köra upp till 145 kilometer på el och har en angiven total räckvidd på 970 kilometer.

Vilken Leapmotor C10 är bäst?

ProMax RWD är bäst för de flesta eftersom den kombinerar längst räckvidd med lägre vikt och förbrukning än AWD. Köparen måste dock kontrollera kompatibiliteten med de DC-laddare som används.

Kan Leapmotor C10 laddas vid alla snabbladdare?

Leapmotors officiella nederländska information uppger att C10 ProMax inte kan DC-laddas vid stationer som enbart använder 400 volt. Den behöver en station som stöder den högre spänningen. Begränsningen gäller inte vanlig AC-laddning.

Hur fungerar C10 EREV?

Bilen drivs alltid av en elmotor. En bensinmotor fungerar som generator och producerar elektricitet när batteriet börjar ta slut. Bensinmotorn driver inte hjulen direkt.

Är Leapmotor C10 sjusitsig?

Nej, C10 har fem sittplatser.

Hur stort är bagageutrymmet?

Den svenska prislistan anger 485 liter i ProMax och 450 liter i EREV. Med baksätet fällt rymmer de 1 645 respektive 1 610 liter.

Hur mycket får Leapmotor C10 dra?

Alla svenska versioner får dra ett bromsat släp på upp till 1 500 kg.

Har Leapmotor C10 värmepump?

Ja, värmepump ingår som standard.

Hur lång garanti har Leapmotor C10?

Nybilsgarantin gäller i fyra år eller 100 000 kilometer. Batteriet har garanti i åtta år eller 160 000 kilometer och ska behålla minst 80 procent av sin ursprungliga kapacitet under garantiperioden.

Senaste artiklar

Bränsleskatt 2027: Så ändras skatten på bensin och diesel

Bränsleskatten höjs i två steg vid årsskiftet. Den första höjningen kommer redan den 1...

Äldre Volkswagen ID kan få batteriförvärmning – det här gäller

Äldre elbilar från Volkswagen ska få en efterlängtad funktion som kan göra snabbladdningen betydligt...

Vem åkte ut ur Förrädarna den 5 november? Caroline Ravn fick lämna

Caroline Ravn åkte ut ur Förrädarna torsdagen den 5 november 2026. Trollkarlen fick flest...

Volkswagen ID.7 Tourer med inbytesbonus – så mycket kostar erbjudandet

Volkswagen ID.7 Tourer Pro S säljs just nu med stora rabatter hos bilhandlaren Toveks....

liknande artiklar

Bränsleskatt 2027: Så ändras skatten på bensin och diesel

Bränsleskatten höjs i två steg vid årsskiftet. Den första höjningen kommer redan den 1...

Äldre Volkswagen ID kan få batteriförvärmning – det här gäller

Äldre elbilar från Volkswagen ska få en efterlängtad funktion som kan göra snabbladdningen betydligt...

Vem åkte ut ur Förrädarna den 5 november? Caroline Ravn fick lämna

Caroline Ravn åkte ut ur Förrädarna torsdagen den 5 november 2026. Trollkarlen fick flest...