HemSportSolheim Cup 2026 singlar – alla matcher, starttider och svenskarnas läge

Solheim Cup 2026 singlar – alla matcher, starttider och svenskarnas läge

Publicerad

Allt avgörs i singlarna. Europa och USA går in i Solheim Cups sista dag helt lika på 8–8, vilket betyder att söndagens tolv matcher på Bernardus Golf avgör vem som får lyfta pokalen. För Europa är uppgiften glasklar: Anna Nordqvists lag behöver ta minst 6,5 av 12 poäng för att vinna tillbaka Solheim Cup. USA behöver sex poäng för att nå 14–14 och behålla titeln.

För svensk del finns dessutom två av Europas hetaste spelare mitt i dramatiken. Linn Grant går ut redan i den tredje matchen mot Angel Yin, medan Maja Stark spelar match tio mot Lindy Duncan. Båda svenskorna går in i singlarna med perfekta 3–0 efter att tillsammans ha varit en av Europas starkaste kombinationer under de två första dagarna.

Första singeln startar klockan 11.10 svensk tid och den sista 13.22.

Alla singlar i Solheim Cup 2026

Här är hela söndagens uppställning i startordning.

StarttidMatch
11.10Charley Hull–Megan Khang
11.22Esther Henseleit–Alison Lee
11.34Linn Grant–Angel Yin
11.46Mimi Rhodes–Nelly Korda
11.58Nanna Koerstz Madsen–Allisen Corpuz
12.10Nastasia Nadaud–Andrea Lee
12.22Julia López Ramírez–Yealimi Noh
12.34Lottie Woad–Auston Kim
12.46Leona Maguire–Lauren Coughlin
12.58Maja Stark–Lindy Duncan
13.10Carlota Ciganda–Jennifer Kupcho
13.22Céline Boutier–Rose Zhang

Matcherna startar med tolv minuters mellanrum. Eftersom en singel normalt tar flera timmar kommer många matcher att vara ute på banan samtidigt när Solheim Cup börjar närma sig sitt avgörande.

Europa behöver vinna söndagens singlar

Ställningen 8–8 gör matematiken ovanligt enkel.

USA vann Solheim Cup senast och behåller därför pokalen vid ett oavgjort slutresultat. Amerikanerna behöver nå 14 poäng, medan Europa måste nå 14,5.

Det innebär:

  • Europa behöver 6,5 poäng av 12.
  • USA behöver 6 poäng av 12.
  • Slutar singlarna 6–6 blir totalställningen 14–14 och USA behåller Solheim Cup.
  • Europa måste alltså vinna söndagens session, inte bara spela den oavgjord.

Varje vunnen singel ger en poäng. En delad match ger en halv poäng till respektive lag.

Du kan läsa mer om hela upplägget i vår stora guide till Solheim Cup 2026.

Linn Grant går ut tidigt mot Angel Yin

Den första svenska singeln kommer redan klockan 11.34 när Linn Grant möter Angel Yin.

Grant går in i söndagen som en av Europas allra starkaste spelare. Tillsammans med Maja Stark har hon vunnit samtliga tre matcher de spelat under fredag och lördag och samlat in tre hela poäng till Europa.

Det gör placeringen som Europas tredje spelare särskilt intressant. Nordqvist har lagt en formstark Grant tidigt i ordningen, vilket ger svenskan möjlighet att påverka hela känslan på resultattavlan innan många av de senare matcherna ens hunnit långt ut på banan.

Angel Yin har haft en helt annan väg in i singeln och har spelat betydligt mindre under veckan. Hon är samtidigt en rutinerad amerikansk matchspelare och en motståndare som inte bör underskattas.

Det blir också viktigt att inte läsa startlistan som om Nordqvist medvetet valt Yin som Grants motståndare. Kaptenerna lämnar sina respektive spelordningar separat. Först därefter paras spelarna ihop efter sin plats i listan.

Mer om svenskan finns i vår guide till Linn Grant i Solheim Cup 2026.

Maja Stark kan få en avgörande roll sent

Maja Stark spelar betydligt senare.

Hennes singel mot Lindy Duncan startar klockan 12.58 och är den tionde av de tolv matcherna.

Det kan bli en extremt betydelsefull placering.

Om lagen fortfarande ligger nära varandra när de första singlarna närmar sig sina sista hål kan Starks match mycket väl vara en av dem där själva Solheim Cup avgörs.

Svenskan går dessutom in i söndagen med maximal medvind. Precis som Grant har hon 3–0 under veckan.

Stark har även visat tidigare att singelspel i Solheim Cup passar henne. Hon vann sin singel 2023 och delade sin match 2024. Hon går därför in i söndagen utan någon singelförlust i tävlingen.

Lindy Duncan gör sin första Solheim Cup och har under lagmatcherna samlat ihop en seger och en förlust.

På pappret är det därför en match där Europa har goda skäl att hoppas på en poäng, samtidigt som matchspel ofta är betydligt mindre förutsägbart än vanlig slagspelstävling.

Läs också vår större guide om Maja Stark i Solheim Cup 2026.

Charley Hull får öppna hela avgörandet

Charley Hull går först ut för Europa och möter Megan Khang klockan 11.10.

Det är en fascinerande öppningsmatch.

Hull har haft en tung poängmässig vecka och går in i singeln med 0–3–1. Samtidigt är hon en av Europas mest rutinerade och explosiva matchspelare och har tidigare levererat mycket starka singelprestationer i Solheim Cup.

För Nordqvist innebär det ett tydligt val: en av lagets största profiler får chansen att sätta tonen omedelbart.

För Europa skulle en tidig Hull-seger kunna få stor psykologisk betydelse. Ett tidigt amerikanskt övertag på resultattavlan skulle däremot snabbt sätta press på de efterföljande européerna.

Formmötet Henseleit–Alison Lee

Match två mellan Esther Henseleit och Alison Lee är en av söndagens tydligaste dueller mellan två spelare som kommer in med självförtroende.

Henseleit har vunnit båda sina matcher och står på 2–0.

Alison Lee har varit ännu mer framgångsrik och går in i söndagen med 3–0. Hon är därmed en av USA:s stora poängleverantörer under veckan.

Det betyder att minst en av deras perfekta Solheim-veckor förändras när de möts direkt.

För Europa är det samtidigt viktigt att en spelare i Henseleits form ligger så tidigt som tvåa i ordningen. Om Hull och Henseleit kan sätta europeisk färg på de första matcherna minskar pressen på Grant och resten av mittfältet.

Mimi Rhodes ställs mot Nelly Korda

En av de mest uppmärksammade matcherna blir Mimi Rhodes mot Nelly Korda klockan 11.46.

Rhodes är debutant men går in i singeln med 2–0.

På andra sidan står världsettan Korda, vars vecka hittills varit mer blandad med 1–1–1.

Det är ändå svårt att tänka sig en mycket större individuell uppgift för Rhodes. Korda är en av världens bästa golfare och har kapacitet att dominera en singel när spelet fungerar.

Samtidigt är Solheim Cup ett format där ranking och normal slagspelsform inte alltid berättar hela historien. En debutant med självförtroende kan vara betydligt farligare än världsrankingen antyder.

Europas mittfält kan bli avgörande

Efter Rhodes följer tre europeiska spelare med mycket olika utgångslägen.

Nanna Koerstz Madsen möter Allisen Corpuz 11.58.

Nastasia Nadaud spelar mot Andrea Lee 12.10.

Julia López Ramírez möter Yealimi Noh 12.22.

Här kan hela totalmatchen börja svänga.

Särskilt Nadaud kommer in med en stark vecka efter två segrar och en förlust. López Ramírez har hittills bara spelat en match och delat den, vilket gör att hennes söndag blir ett helt annat test.

När matcherna i det här blocket börjar närma sig sina sista nio hål kommer resultattavlan sannolikt att ge en första tydlig bild av vilket lag som faktiskt är på väg mot de nödvändiga poängen.

Lottie Woad får ny chans efter tung lagvecka

Lottie Woad möter Auston Kim klockan 12.34.

Woad har haft en svår Solheim Cup och står på 0–3–1 efter fyra spelade lagmatcher.

Singeln erbjuder därför en möjlighet att helt förändra bilden av hennes vecka.

Det är en återkommande del av Solheim Cup: en spelare kan gå tungt under foursomes och fyrboll men ändå bli en av söndagens hjältar. En singel avgörs helt på egna slag och utan partner, vilket kan passa en spelare som haft svårt att hitta rätt i lagformatet.

Maguire mot Coughlin är en tung matchspelsduell

Leona Maguire möter Lauren Coughlin klockan 12.46.

Det är en av de mest intressanta matcherna sett till erfarenhet, matchspel och tidigare Solheim-prestationer.

Maguire har 2–1 den här veckan och har under flera Solheim Cup etablerat sig som en av Europas mest pålitliga matchspelare.

Coughlin står på 2–1–1 och hade en lång obesegrad Solheim-svit innan hon och Megan Khang föll mot Grant och Stark under lördagen.

Matchen ligger som nummer nio och kan därför bli en del av den grupp matcher där pokalen på allvar börjar avgöras.

Ciganda får direkt chans till revansch mot Kupcho

Carlota Ciganda–Jennifer Kupcho klockan 13.10 har en ovanligt tydlig berättelse redan före första slaget.

Kupcho spelade en huvudroll när USA kvitterade till 8–8 under lördagen.

Hon sänkte en enorm putt på hål 17 och följde sedan upp med den avgörande insatsen på 18 mot Ciganda och Céline Boutier.

Ett dygn senare står Ciganda och Kupcho mot varandra i singel.

Det ger matchen en naturlig revanschdimension.

Ciganda har under sin Solheim-karriär ofta varit en av Europas mest betydelsefulla spelare i avgörande lägen och kan nu få en ny möjlighet att leverera när det betyder som mest.

Boutier–Zhang kan bli matchen som avgör allt

Sist ut är Céline Boutier och Rose Zhang klockan 13.22.

Det betyder att deras match också är den som sannolikt slutar sist, även om speltempo och tidiga avgöranden naturligtvis kan ändra ordningen.

Skulle Solheim Cup fortfarande vara helt öppen sent på eftermiddagen kan Boutier–Zhang alltså bli matchen där den avgörande halva eller hela poängen delas ut.

Boutier går in i singeln efter en tung vecka med tre förluster.

Zhang står på 1–2 och fick sin första seger under lördagens spel.

Det är därför svårt att kalla någon av dem tydlig favorit enbart utifrån veckans resultat.

Och just därför kan den sista matchen bli extra nervös om hela Solheim Cup hänger på den.

Nordqvist har kvalitet kvar långt ner i ordningen

En intressant detalj i Europas singelordning är att Anna Nordqvist inte har lagt alla sina formstarkaste och mest rutinerade spelare allra först.

Grant går visserligen redan som trea.

Men sedan finns Maguire som nia, Stark som tia och Ciganda som elva.

Europa har därmed flera starka poängchanser kvar även sent i startordningen.

Det ska däremot inte misstolkas som att Nordqvist aktivt kunnat välja exakt vilka amerikaner de skulle ställas mot. Kaptenerna lämnar sina ordningar utan att känna till motståndarens.

Strategin ligger i stället i vilken plats varje egen spelare får i ordningen.

Det är viktigt eftersom matchspel kan utvecklas snabbt. En kapten kan vilja ha spelare som förväntas skapa tidigt momentum högt upp, samtidigt som andra spelare med erfarenhet av pressade situationer placeras längre ner där de kan behöva avgöra tävlingen.

Historiken talar för hemmalaget vid 8–8

Europa får också med sig en intressant historisk trend in i söndagen.

När Solheim Cup tidigare har varit helt jämn inför singlarna har hemmalaget aldrig förlorat.

Vid de sex tidigare tillfällena har hemmalaget vunnit fem gånger och spelat oavgjort en gång.

Facit är alltså 5–0–1.

Det betyder förstås inte att Europa automatiskt är favorit. USA behöver dessutom bara sex poäng eftersom laget försvarar pokalen.

Men det visar hur stor betydelse hemmamiljö, publik och de sista dagens matchspel historiskt har haft när tävlingen varit så jämn som den är nu.

Så ska man läsa resultattavlan under söndagen

Det viktiga är inte bara hur många matcher Europa eller USA leder vid en given tidpunkt.

Varje delad match räknas som en halv poäng.

Därför kan till exempel ett läge med sex europeiska ledningar se väldigt starkt ut men ändå förändras drastiskt om flera av de andra matcherna står helt lika.

Ett enkelt sätt att tänka är att Europa hela tiden jagar 6,5 söndagspoäng.

USA jagar 6.

När ett lag väl har säkrat tillräckligt många färdiga poäng kan pokalen vara avgjord även om andra matcher fortfarande är ute på banan.

De återstående singlarna spelas då normalt färdigt eftersom slutresultatet i Solheim Cup fortfarande ska fastställas.

När spelar Linn Grant och Maja Stark?

De svenska tiderna är:

Linn Grant–Angel Yin: 11.34

Maja Stark–Lindy Duncan: 12.58

Grant går alltså ut mycket tidigt, medan Stark finns i den sena gruppen.

Det gör att de svenska spelarna kan få två helt olika roller i avgörandet. Grant kan hjälpa Europa att skapa momentum. Stark kan i stället hamna i ett läge där hennes match är en av de få återstående som fortfarande kan avgöra pokalen.

Läs också vår samlade guide till svenskarna i Solheim Cup 2026.

Solheim Cup-singlarna på TV

Söndagens svenska sändning börjar klockan 11.00, strax före att Hull och Khang slår ut i den första matchen.

Tävlingen visas på V Sport Golf och Viaplay.

För fullständig information om sändning, tider och hur du följer avgörandet finns vår separata guide till Solheim Cup 2026 på TV.

Ett Solheim Cup som kan avgöras på sista green

Förutsättningarna inför söndagen kunde knappast vara jämnare.

USA har fördelen av att 14–14 räcker.

Europa har hemmaplan, publikstödet och flera spelare som kommer in med mycket stark form.

Linn Grant och Maja Stark är båda 3–0 och har varit centrala bakom Europas åtta poäng. Samtidigt finns tunga amerikanska namn som Nelly Korda, Megan Khang, Alison Lee och Rose Zhang utspridda över hela startordningen.

Det finns heller inget utrymme för Europa att bara försöka hålla jämna steg.

Nordqvists lag måste vinna söndagen.

Och med tolv singlar, 8–8 på tavlan och flera av de mest formstarka spelarna placerade sent i ordningen finns alla förutsättningar för att Solheim Cup 2026 inte avgörs förrän under de allra sista matcherna på Bernardus.

Senaste artiklar

Victor Hedman avbröt mot Colorado – oklart inför nästa match

Victor Hedman spelade inte färdigt Tampa Bay Lightnings bortamatch mot Colorado Avalanche natten till...

Brewers vann dramatisk World Series-premiär – rekordkast direkt

Milwaukee Brewers har tagit första steget mot klubbens historiska första World Series-titel. Premiären mot...

Trump vill kunna stoppa valresultatet i Alaska – stämmer delstaten

Donald Trump vill kunna stoppa fastställandet av senatsvalet i Alaska om den republikanske kandidaten...

Eurojackpot 23 oktober 2026: rätt rad och två svenska miljonvinster

Två svenska spel fick fem rätt på Eurojackpot fredagen den 23 oktober 2026. En...

liknande artiklar

Victor Hedman avbröt mot Colorado – oklart inför nästa match

Victor Hedman spelade inte färdigt Tampa Bay Lightnings bortamatch mot Colorado Avalanche natten till...

Brewers vann dramatisk World Series-premiär – rekordkast direkt

Milwaukee Brewers har tagit första steget mot klubbens historiska första World Series-titel. Premiären mot...

Trump vill kunna stoppa valresultatet i Alaska – stämmer delstaten

Donald Trump vill kunna stoppa fastställandet av senatsvalet i Alaska om den republikanske kandidaten...