HemBilarNio EL8 2026 test: extrem komfort, men ett svårt miljonköp

Nio EL8 2026 test: extrem komfort, men ett svårt miljonköp

Publicerad

Nio EL8 är en enorm sexsitsig elbil med 653 hästkrafter, luftfjädring och en andra sätesrad som snarare påminner om en lyxig lounge än en vanlig familjebil. Komforten är bilens stora triumf, men priset, de höga löpande kostnaderna och ett fortfarande litet svenskt Nio-nätverk gör EL8 svår att rekommendera utan förbehåll. Välj Long Range med 100 kWh-batteri och mittgång om du ska köpa bilen. Hurbra ger Nio EL8 betyget 7 av 10.

Nio EL8 i korthet

EgenskapNio EL8 Long Range
Pris med köpt batteriFrån cirka 1 239 000 kr
Pris med BaaSFrån cirka 999 000 kr plus 2 999 kr/mån
RäckviddUpp till 510 km WLTP
Effekt480 kW, 653 hk
Vridmoment850 Nm
0–100 km/h4,1 sekunder
SnabbladdningUpp till 240 kW
SittplatserSex
Dragvikt2 000 kg
Bagage med alla säten uppe265 liter enligt Nio
Betyg7 av 10

Omdöme: Nio EL8 är lyxig, snabb och väldigt bekväm

Nio EL8 är en av de mest komfortinriktade elektriska SUV:arna på den svenska marknaden. Den är tyst, mjukt fjädrad och utrustad med sex separata sittplatser fördelade över tre rader.

Framför allt är den andra sätesraden ovanligt påkostad. Två stora individuella stolar, generösa inställningsmöjligheter och gott om benutrymme gör att EL8 fungerar lika bra för representation som för familjens längre bilresor.

Drivlinan är samtidigt nästan överdrivet kraftfull. De dubbla elmotorerna levererar sammanlagt 653 hästkrafter och tar den drygt 2,6 ton tunga bilen från 0 till 100 km/h på 4,1 sekunder.

Problemet är att EL8 också kostar därefter. Med Long Range-batteriet köpt tillsammans med bilen hamnar grundpriset omkring 1,24 miljoner kronor. Executive-versionen blir ännu dyrare.

För de flesta familjer är Kia EV9 ett mer rationellt köp. Den erbjuder upp till sju platser, snabb 800-voltsladdning och högre dragvikt till ett betydligt lägre pris.

EL8 ska därför inte ses som den självklara stora familjebilen. Den är snarare ett alternativ för köparen som vill ha en mycket bekväm och exklusiv elbil, behöver tre sätesrader och är beredd att betala extra för bilens speciella egenskaper.

Fördelar

  • Extremt hög komfort
  • Mycket påkostad första och andra sätesrad
  • Användbar tredje sätesrad
  • Tyst kupé även i motorvägsfart
  • Stark fyrhjulsdriven drivlina
  • Upp till 510 kilometers räckvidd
  • Snabbladdning på upp till 240 kW
  • Möjlighet att byta batteri vid Nios Power Swap-stationer
  • Riklig standardutrustning

Nackdelar

  • Mycket högt pris
  • Endast sex sittplatser
  • 75 kWh-versionen har begränsad räckvidd
  • Executive-versionen försvårar åtkomsten till tredje raden
  • Tung och klumpig i trånga miljöer
  • Förarassistansen kan upplevas som omogen
  • Apple CarPlay och Android Auto saknas
  • Begränsat svenskt service- och batteribytesnät
  • Osäkert framtida andrahandsvärde

Pris: vad kostar Nio EL8?

Nio EL8 lanserades i Sverige med följande prisstruktur:

VersionPris med BaaSPris med köpt batteri
EL8 Standard Range 75 kWh999 000 kr + 1 799 kr/mån1 129 000 kr
EL8 Long Range 100 kWh999 000 kr + 2 999 kr/mån1 239 000 kr
EL8 Executive Standard Range1 049 000 kr + 1 799 kr/mån1 179 000 kr
EL8 Executive Long Range1 049 000 kr + 2 999 kr/mån1 289 000 kr

Priserna är de publicerade svenska grundpriserna. Det verkliga priset kan påverkas av utrustning, lagerbilar och aktuella kampanjer.

Det är därför viktigt att begära ett fullständigt erbjudande där bil, batteri, utrustning, finansiering och eventuellt abonnemang redovisas separat.

EL8 är generöst utrustad redan från början. Grundversionen har bland annat luftfjädring, fyrhjulsdrift, omfattande komfortutrustning och ett stort paket med kameror och förarassistans.

Executive kostar ytterligare 50 000 kronor. Merkostnaden förändrar framför allt den andra sätesraden, där mittgången ersätts av en elektrisk mittkonsol med bland annat kylfunktion.

Bästa versionen: välj Long Range med mittgång

Den bästa versionen är Nio EL8 Long Range med 100 kWh-batteri och den vanliga öppna mittgången mellan stolarna på andra raden.

Long Range har upp till 510 kilometers räckvidd enligt WLTP, jämfört med 390 kilometer för Standard Range. Det större batteriet kan dessutom ta emot högre laddeffekt.

Skillnaden på 120 kilometer är viktig i en så stor och tung bil. EL8 är byggd för att transportera flera människor och mycket packning över längre avstånd. Då blir 75 kWh-batteriet en onödigt stor begränsning.

Standardversionens mittgång gör det också enklare att nå den tredje sätesraden. Barn och vuxna kan gå mellan stolarna utan att en stol på andra raden först måste flyttas.

Det är mer praktiskt i vardagen än Executive-versionens stora mittkonsol.

När är Executive rätt val?

Executive kan vara rätt för köparen som nästan alltid kör med högst fyra personer och vill skapa en mer limousinlik miljö på andra raden.

De två passagerarna bak får då en tydligare avskiljning och tillgång till en mittkonsol med kylskåp. För representation eller chaufförskörning kan det vara attraktivt.

För en vanlig familj är standardlösningen bättre. Den öppna mittgången gör bilen flexiblare och kostar dessutom mindre.

BaaS eller köpa batteriet?

Nio erbjuder EL8 med Battery as a Service, förkortat BaaS. Då köper kunden själva bilen men hyr batteriet genom ett separat månadsabonnemang.

Bilens grundpris blir lägre:

  • 75 kWh-batteriet kostar 1 799 kronor per månad.
  • 100 kWh-batteriet kostar 2 999 kronor per månad.

Att köpa 75 kWh-batteriet tillsammans med bilen höjer priset med omkring 130 000 kronor. För 100 kWh-batteriet är skillnaden omkring 240 000 kronor.

Rent matematiskt motsvarar inköpspriset ungefär sex års BaaS-avgifter för 75 kWh och knappt sju års avgifter för 100 kWh. Det är dock inte en fullständig ekonomisk jämförelse.

Batteriet påverkar även bilens finansiering, framtida försäljning och restvärde. BaaS-priset kan dessutom förändras under ägandet.

Fördelar med BaaS

BaaS sänker summan som behöver finansieras när bilen köps. Kunden får också tillgång till Nios system för batteribyten och kan i vissa fall tillfälligt byta till en annan batteristorlek.

Batteriet ägs och underhålls av Nio. Det kan kännas tryggt för köparen som oroar sig för batteriets långsiktiga kapacitet eller kostnaden för ett framtida batterifel.

BaaS passar bäst för den som:

  • Tänker behålla bilen under en kortare period
  • Vill minska den ursprungliga investeringen
  • Använder Power Swap-stationerna regelbundet
  • Vill kunna byta batteristorlek vid behov
  • Accepterar en permanent månadskostnad

Fördelar med att köpa batteriet

Ett köpt batteri är lättare att förstå ekonomiskt. Efter att bilen är betald finns inget särskilt batteriabonnemang.

På fem år kostar BaaS för 100 kWh omkring 179 940 kronor om månadsavgiften förblir oförändrad. Efter sju år har kostnaden stigit till drygt 251 000 kronor.

Ett köpt batteri passar därför bättre för den som planerar att behålla bilen länge och huvudsakligen laddar hemma eller vid vanliga snabbladdare.

Den som väljer BaaS bör inte bara titta på det lägre bilpriset. Den totala månadskostnaden och den planerade ägartiden är viktigare.

Power Swap: snabbt batteribyte i stället för laddning

Nio EL8 kan använda företagets Power Swap-stationer. Bilen kör automatiskt in i stationen, där det urladdade batteriet tas bort och ersätts av ett laddat batteri.

Själva bytet kan genomföras på ungefär fyra minuter under rätt förutsättningar. Det är snabbare än att ladda en elbil och kräver inte att föraren lämnar kupén.

Tekniken är ett av Nios mest intressanta argument. Fördelen är särskilt tydlig för den som ofta kör samma långa sträcka och har en bytesstation längs vägen.

Begränsningen är infrastrukturen. Nios europeiska nät är betydligt mindre än det vanliga CCS-nätet, och de svenska stationerna finns bara på utvalda platser.

Power Swap ska därför ses som ett komplement, inte som en ersättare för vanlig laddning. Innan bilen köps bör föraren kontrollera Nios aktuella karta och se om stationerna ligger längs de egna resvägarna.

Den som sällan passerar en batteribytesstation får ett betydligt mindre värde av BaaS-systemet.

Räckvidd: Long Range når omkring 40–45 mil i praktiken

Nio anger följande räckvidder:

  • EL8 Standard Range 75 kWh: upp till 390 kilometer
  • EL8 Long Range 100 kWh: upp till 510 kilometer

Long Range-batteriet har omkring 90 kWh användbar kapacitet. I oberoende tester har bilen förbrukat ungefär 22 kWh per 100 kilometer inklusive laddförluster.

Det motsvarar en verklig räckvidd runt 450 kilometer under gynnsamma blandade förhållanden. Vid snabb motorvägskörning eller låga temperaturer blir räckvidden kortare.

Ett svenskt vintertest gav ungefär 400 kilometers körning på landsväg innan det började bli dags att leta laddare. Resultatet är fullt godkänt för en fem meter lång bil som väger över 2,6 ton.

Ändå är EL8 inte särskilt energieffektiv. Den stora frontytan, fyrhjulsdriften och vikten gör att förbrukningen ökar tydligt i hög fart.

Föraren bör räkna med:

  • Omkring 40–45 mil i blandad körning och mild temperatur
  • Betydligt mindre vid snabb vinterkörning
  • Kortare etapper när bilen drar släp eller är fullastad

Standard Range blir svårare att rekommendera. En WLTP-räckvidd på 390 kilometer kan i praktiken innebära körsträckor runt 25–30 mil mellan laddstoppen under ogynnsamma långreseförhållanden.

Det är för begränsat i en lyx-SUV för över en miljon kronor.

Laddning: bra med 100 kWh, sämre med 75 kWh

Nio EL8 Long Range kan snabbladdas med upp till 240 kW. Det är en hög toppeffekt för en bil med 400-voltsteknik.

I ett oberoende laddtest tog det omkring 28 minuter att gå från 10 till 80 procent. Den genomsnittliga effekten under laddningen var närmare 148 kW.

På tio minuter kunde bilen ta emot energi motsvarande ungefär 14 mils testad körsträcka.

Det är bra, men inte klassledande. Kia EV9 och andra stora elbilar med 800-voltssystem kan hålla hög laddeffekt under en större del av laddningen.

Toppeffekten på 240 kW är heller ingen garanti. Temperatur, batterinivå, laddstation och förkonditionering påverkar resultatet. I svenska tester har EL8 ibland stannat runt 120 kW trots förvärmt batteri.

75 kWh-versionen är betydligt långsammare och har en angiven toppeffekt runt 140 kW. Det större batteriet ger alltså både längre räckvidd och bättre långreseegenskaper.

Hemma laddas EL8 med 11 kW trefas. Ett tomt 100 kWh-batteri behöver ungefär nio timmar för att bli fullt vid en laddbox som kan leverera hela effekten.

Värmepump är standard och hjälper till att minska energibehovet under kalla dagar.

Komfort: bilens främsta styrka

Nio EL8 är byggd för komfort snarare än sportighet. Luftfjädringen använder dubbla luftkammare och kombineras med elektroniskt reglerade stötdämpare.

Resultatet är en mjuk och isolerad körupplevelse. Bilen hanterar ojämna vägar utan hårda stötar och håller kupén lugn även på längre motorvägsresor.

Ljudnivån är låg. I ett test uppmättes endast 63,9 decibel vid 130 km/h, vilket är ett mycket bra resultat för en stor SUV.

Däckljud, vindbrus och drivlina hålls effektivt utanför kupén. Passagerarna kan prata med normal röst även i högre fart.

Fjädringen kan däremot inte trolla bort fysiken. EL8 väger över 2,6 ton och karossen rör sig märkbart vid snabba riktningsförändringar.

På kurviga vägar känns bilen stor och tung. Styrningen är lätt men ger begränsad kontakt med vägbanan. EL8 uppmuntrar därför till lugn och jämn körning.

Det är inte en sport-SUV, trots de 653 hästkrafterna.

Prestanda: snabbare än bilen behöver vara

Två elmotorer ger fyrhjulsdrift, 653 hästkrafter och 850 Nm.

Accelerationen från 0 till 100 km/h tar 4,1 sekunder. Det är anmärkningsvärt snabbt för en sexsitsig SUV som är över fem meter lång.

Kraften levereras direkt och omkörningar går utan ansträngning. Fyrhjulsdriften ger samtidigt bra grepp på hala eller våta vägar.

Den maximala hastigheten är 200 km/h.

Prestandan är imponerande men inte avgörande för bilens karaktär. EL8 hade fungerat utmärkt även med mindre effekt. Köparen väljer i första hand bilen för komforten, utrymmet och utrustningen.

Stadskörning: storleken märks hela tiden

Nio EL8 är 5 099 millimeter lång, nästan två meter bred utan speglar och cirka 2,21 meter bred med speglarna utfällda.

Hjulbasen är 3 070 millimeter.

Dimensionerna ger mycket utrymme i kupén men gör bilen krävande i parkeringshus, äldre stadskvarter och smala parkeringsrutor.

Kameror, sensorer och automatiska parkeringsfunktioner hjälper, men de kan inte göra bilen mindre. Sikten bakåt är begränsad och vändcirkeln är stor.

EL8 passar bäst för den som har en rymlig parkeringsplats hemma och sällan behöver manövrera i riktigt trånga miljöer.

Den är betydligt mer naturlig på motorvägen än i stadskärnan.

Kupé: sex separata sittplatser

Nio EL8 har alltid sex platser i en 2+2+2-konfiguration.

Fram sitter förare och passagerare i stora elektriskt justerbara stolar. Värme och ventilation finns, och beroende på utrustning kan även massage, benstöd och fotstöd ingå.

Andra raden består av två separata stolar. Benutrymmet är mycket stort och passagerarna kan justera stolarna individuellt.

Det är här bilen tydligast motiverar sin lyxambition. Två vuxna kan sitta bekvämt även under långa resor och har tillgång till egna klimatinställningar.

EL8 har femzons klimatanläggning, vilket gör att temperaturen kan anpassas för flera delar av kupén.

Tredje raden fungerar även för vuxna

Den tredje sätesraden är inte bara avsedd för små barn. Vuxna upp mot omkring 180 centimeters längd kan få plats, även om sittställningen är mindre avslappnad än på de främre raderna.

Det finns bättre benutrymme än i många mindre sjusitsiga SUV:ar. De två bakersta platserna fungerar därför för riktiga resor och inte bara som nödsäten.

EL8 saknar däremot en sjunde sittplats. För stora familjer kan det vara avgörande.

Den som behöver sju platser bör i stället titta på Volvo EX90, Kia EV9 eller Hyundai Ioniq 9.

Bagageutrymme: bra med fem eller färre ombord

Nio anger 265 liters bagageutrymme när alla sex sittplatser används. Med den tredje raden nedfälld ökar volymen till 810 liter.

Oberoende mätningar ger omkring 190 liter upp till ryggstödens överkant bakom tredje raden, plus ett mindre utrymme under golvet.

Det räcker för några mindre väskor eller matkassar, men inte för sex personers semesterpackning.

Med tredje raden nedfälld finns omkring 615 liter upp till fönsterlinjen och drygt 1 000 liter om utrymmet lastas hela vägen till taket.

Maxvolymen kan bli omkring 1 500 liter när den andra raden skjuts fram.

Bilen saknar ett riktigt främre bagageutrymme. Laddkablar och annan utrustning behöver därför förvaras bak.

För sex personer på långresa kan en takbox bli nödvändig. Taklasten är maximalt 75 kilo.

Dragvikt: godkänd, men inte bäst i klassen

Nio EL8 får dra upp till 2 000 kilo bromsad släpvagn. Den obromsade dragvikten är 750 kilo och den maximala kultrycket är 100 kilo.

Det räcker för vanliga släp, många båtar och mindre eller medelstora husvagnar.

Kia EV9 AWD får däremot dra upp till 2 500 kilo. Volvo EX90 ligger också högre i relevanta versioner.

För den som regelbundet drar ett tungt släp är EL8 därför inte det starkaste valet i klassen.

Man bör också räkna med att förbrukningen ökar kraftigt vid släpkörning. På långresa blir laddstoppen då betydligt tätare än bilens WLTP-siffra antyder.

Teknik och infotainment

EL8 har en 12,8-tums central AMOLED-skärm och en 16,3-tums head-up-display framför föraren.

Passagerarna på andra raden har tillgång till en separat skärm för bland annat klimat, stolar och underhållning.

Ljudsystemet har 23 högtalare och en angiven effekt på 2 230 watt. Ljudupplevelsen är en viktig del av bilens premiumkänsla.

Nios röstassistent NOMI sitter på instrumentbrädan och kan styra flera av bilens funktioner. Tanken är att minska behovet av att använda pekskärmen.

Systemet är visuellt modernt och hårdvaran imponerande. Ergonomin är däremot inte perfekt.

Många funktioner ligger i pekskärmens menyer och det finns få fysiska reglage. Det kan ta tid att hitta enklare inställningar under körning.

Apple CarPlay och Android Auto saknas. Köparen blir därmed mer beroende av Nios egna appar och navigationssystem än i de flesta konkurrenter.

Ett vanligt handskfack saknas också, vilket är en märklig praktisk kompromiss i en så stor bil.

Förarassistans: mycket hårdvara, ojämn upplevelse

Nio EL8 har ett omfattande sensorsystem med lidar, radar, kameror och ultraljudssensorer.

Bland funktionerna finns adaptiv farthållare, autobroms, filhållningsassistans, filbyteshjälp och olika parkeringsfunktioner.

På papperet är systemet avancerat. I praktiken har oberoende testare upplevt att vissa funktioner ingriper för ofta eller inte alltid beter sig konsekvent.

Filassistansen kan kännas påträngande och varningssystemen kan ge många signaler. Funktionen kan förbättras genom trådlösa mjukvaruuppdateringar, men köparen bör provköra bilen och testa systemen själv.

EL8 har alltså gott om teknisk hårdvara, men mjukvaruupplevelsen är inte lika mogen som hos de bästa konkurrenterna.

Säkerhet

Nio EL8 har sju krockkuddar, en kaross med stor andel aluminium och ett omfattande paket med aktiva säkerhetssystem.

Bilen har fått starka resultat för passagerarskydd, barnsäkerhet och förarassistans i oberoende tester.

Den aktuella europeiska EL8 har däremot inget separat publicerat Euro NCAP-resultat. Femstjärniga resultat för den äldre Nio ES8 ska inte överföras till EL8, eftersom det handlar om en annan modellgeneration.

Det korrekta är därför att säga att EL8 har en omfattande säkerhetsutrustning och har presterat bra i oberoende tester, men att bilen saknar ett eget aktuellt Euro NCAP-betyg.

Garanti och service

Nio lämnar följande garantier i Sverige:

  • Fem år eller 150 000 kilometer på bilen
  • Åtta år eller 160 000 kilometer på högvoltsbatteriet
  • Tio års garanti mot genomrostning
  • Fem års lackgaranti
  • Vägassistans under garantiperioden

Garantin är konkurrenskraftig. Den större frågan är hur enkelt bilen kan servas där köparen bor.

Nio har en betydligt mindre svensk organisation och vagnpark än Volvo, Kia, BMW och Mercedes. Antalet verkstäder, reservdelstillgången och avståndet till närmaste servicepunkt kan därför bli viktigare än själva garantitiden.

Kontrollera alltid:

  • Var närmaste servicepunkt ligger
  • Hur bilen transporteras vid ett driftstopp
  • Vad försäkringen kostar
  • Hur lång leveranstiden är för reservdelar
  • Vilka villkor som gäller för lånebil
  • Hur BaaS-avtalet påverkas vid försäljning

Det finns inget som visar att Nio är på väg att omedelbart lämna Sverige. Märket har fortsatt svensk försäljning och service.

Den begränsade försäljningen gör ändå framtida andrahandsvärde svårare att bedöma än hos mer etablerade märken.

Nio EL8 mot Kia EV9

EgenskapNio EL8Kia EV9 AWD
Sittplatser66 eller 7
RäckviddUpp till 510 kmUpp till cirka 512 km
Effekt653 hk384 hk
0–100 km/h4,1 sekunder5,3 sekunder
Dragvikt2 000 kg2 500 kg
Laddsystem400 volt800 volt
HuvudstyrkaKomfort och lyxPris och familjepraktik

Nio EL8 är snabbare, mjukare och mer exklusiv på andra sätesraden.

Kia EV9 är billigare, kan ha sju platser, laddar snabbare och får dra tyngre släp. Kia har dessutom ett större svenskt återförsäljar- och servicenät.

För de flesta familjer är EV9 det bättre köpet. EL8 passar den som är beredd att betala extra för en tydligare lyxkänsla och en mer påkostad passagerarmiljö.

Nio EL8 mot Volvo EX90

Volvo EX90 är också en stor elektrisk premium-SUV, men modellerna har olika karaktär.

EX90 har sju sittplatser och ett starkt fokus på säkerhet, familjeanvändning och ett etablerat svenskt ägande.

EL8 har mer effekt, en mer extravagant andra sätesrad och möjlighet till batteribyten. Nio känns mer som en rullande lounge.

Volvo har fördelen av ett stort servicenät, ett starkare varumärke i Sverige och ett sannolikt mer förutsägbart andrahandsvärde.

Den som väljer mellan modellerna bör därför fråga sig om den extrema komforten på andra raden är viktigare än en sjunde sittplats och ett tryggare ägande.

Nio EL8 mot BMW iX

BMW iX är en mer etablerad elektrisk lyx-SUV med hög komfort, bra köregenskaper och lång räckvidd i rätt version.

BMW:n har dock bara fem sittplatser. Den kan därför inte ersätta EL8 för köparen som behöver en tredje sätesrad.

iX känns mer naturlig att köra på kurviga vägar och har ett större etablerat servicenät. EL8 erbjuder mer passagerarutrymme, bättre flexibilitet för stora sällskap och en mer spektakulär andra rad.

Valet beror främst på om fem eller sex sittplatser behövs.

Vem ska köpa Nio EL8?

Nio EL8 passar dig som:

  • Vill ha en mycket tyst och bekväm elektrisk SUV
  • Behöver sex riktiga sittplatser
  • Ofta reser med fyra vuxna och ibland ytterligare två personer
  • Prioriterar passagerarna på andra raden
  • Vill ha stark prestanda och fyrhjulsdrift
  • Har tillgång till hemmaladdning
  • Bor eller reser nära Nios batteribytesstationer
  • Accepterar ett mindre etablerat bilmärke
  • Har ekonomi för både högt inköpspris och höga löpande kostnader

Vem bör välja en annan bil?

Välj något annat om du:

  • Behöver sju sittplatser
  • Vill hålla nere inköpspriset
  • Drar släp över 2 000 kilo
  • Vill ha klassledande snabbladdning
  • Kör mycket i trånga stadsmiljöer
  • Kräver Apple CarPlay eller Android Auto
  • Bor långt från Nios servicepunkter
  • Prioriterar ett förutsägbart andrahandsvärde
  • Tänker välja 75 kWh-versionen enbart för att spara pengar

För en mer traditionell familjebil finns fler alternativ i vår guide till bästa familjebilen 2026.

Slutsats: är Nio EL8 värd pengarna?

Nio EL8 är en imponerande elbil. Komforten är mycket hög, kupén är tyst och den andra sätesraden är en av de mest påkostade som går att få i en stor SUV.

Long Range-versionen har tillräcklig räckvidd för längre resor och snabbladdningen är bra, även om den inte matchar moderna 800-voltsbilar.

Power Swap är ett verkligt mervärde när infrastrukturen passar förarens resor. För andra blir batteribytena mest en tekniskt intressant möjlighet som sällan används.

Bilens största problem är inte någon enskild teknisk brist. Det är helheten i ägandet.

EL8 är dyr att köpa, dyr med BaaS och kommer från ett märke med ett begränsat svenskt nätverk. Den har bara sex platser och får dra mindre än flera billigare konkurrenter.

Kia EV9 är därför det bättre familjeköpet. Volvo EX90 är det tryggare premiumköpet. BMW iX är det mer etablerade femsitsiga lyxvalet.

Nio EL8 har ändå en egen plats. För köparen som vill ha maximal komfort, sex separata sittplatser och något betydligt mer ovanligt än de etablerade alternativen är den svår att ersätta.

Välj i så fall Long Range med 100 kWh och vanlig mittgång. Executive är främst motiverad när andra sätesraden ska användas för representation.

Betyg: 7 av 10.

Aktuella modelluppgifter och utrustningsalternativ finns på Nios svenska sida för EL8.

Vanliga frågor om Nio EL8

Hur mycket kostar Nio EL8?

Nio EL8 har ett publicerat svenskt grundpris från cirka 999 000 kronor med batteriet genom BaaS. Med ett köpt 100 kWh-batteri börjar Long Range omkring 1 239 000 kronor. Utrustning, kampanjer och lagerstatus kan påverka det verkliga priset.

Hur lång räckvidd har Nio EL8?

Standard Range med 75 kWh har upp till 390 kilometers WLTP-räckvidd. Long Range med 100 kWh når upp till 510 kilometer. I blandad verklig körning kan Long Range klara omkring 40–45 mil under gynnsamma förhållanden.

Hur snabbt laddar Nio EL8?

Long Range kan snabbladdas med upp till 240 kW. I oberoende tester har 10–80 procent tagit omkring 28 minuter. Standard Range laddar långsammare och har en angiven toppeffekt runt 140 kW.

Har Nio EL8 sex eller sju platser?

Nio EL8 har sex individuella sittplatser fördelade över tre rader. Modellen säljs inte med en sjunde sittplats.

Vilken Nio EL8 ska man välja?

Long Range med 100 kWh-batteri och mittgång mellan stolarna på andra raden är det bästa valet. Den har längre räckvidd, snabbare laddning och bättre familjepraktik än Executive.

Är Nio EL8 bättre än Kia EV9?

EL8 är starkare, mjukare och mer exklusiv på andra sätesraden. Kia EV9 är billigare, kan ha sju platser, laddar snabbare och får dra tyngre släp. EV9 är det bättre valet för de flesta familjer.

Är BaaS värt pengarna?

BaaS kan vara attraktivt för den som vill minska inköpspriset och regelbundet använder Nios batteribytesstationer. För ett långt ägande kan det bli billigare och enklare att köpa batteriet.

Hur mycket får Nio EL8 dra?

Nio EL8 får dra upp till 2 000 kilo bromsad släpvagn och 750 kilo obromsad släpvagn.

Har Nio EL8 fått fem stjärnor i Euro NCAP?

Nej, den aktuella europeiska EL8 har inget eget publicerat Euro NCAP-resultat. Femstjärniga resultat för en äldre Nio ES8 gäller inte automatiskt för EL8.

Hur lång är garantin?

Nio lämnar fem års eller 150 000 kilometers nybilsgaranti. Högvoltsbatteriet har åtta års eller 160 000 kilometers garanti.

Senaste artiklar

Bränsleskatt 2027: Så ändras skatten på bensin och diesel

Bränsleskatten höjs i två steg vid årsskiftet. Den första höjningen kommer redan den 1...

Äldre Volkswagen ID kan få batteriförvärmning – det här gäller

Äldre elbilar från Volkswagen ska få en efterlängtad funktion som kan göra snabbladdningen betydligt...

Vem åkte ut ur Förrädarna den 5 november? Caroline Ravn fick lämna

Caroline Ravn åkte ut ur Förrädarna torsdagen den 5 november 2026. Trollkarlen fick flest...

Volkswagen ID.7 Tourer med inbytesbonus – så mycket kostar erbjudandet

Volkswagen ID.7 Tourer Pro S säljs just nu med stora rabatter hos bilhandlaren Toveks....

liknande artiklar

Bränsleskatt 2027: Så ändras skatten på bensin och diesel

Bränsleskatten höjs i två steg vid årsskiftet. Den första höjningen kommer redan den 1...

Äldre Volkswagen ID kan få batteriförvärmning – det här gäller

Äldre elbilar från Volkswagen ska få en efterlängtad funktion som kan göra snabbladdningen betydligt...

Vem åkte ut ur Förrädarna den 5 november? Caroline Ravn fick lämna

Caroline Ravn åkte ut ur Förrädarna torsdagen den 5 november 2026. Trollkarlen fick flest...