HemBilarXpeng G9 2026 test – lyxig långfärds-SUV med extrem laddning

Xpeng G9 2026 test – lyxig långfärds-SUV med extrem laddning

Publicerad

Xpeng G9 är en stor och påkostad elektrisk SUV som gör sitt bästa för att utmana betydligt dyrare premiumbilar. Den är rymlig, tyst och mycket välutrustad, men det som verkligen skiljer ut den är laddningen. Under rätt förhållanden kan batteriet fyllas från 10 till 80 procent på omkring tolv minuter.

Priset börjar på 719 900 kronor och den billigare RWD Standard Range är det klart bästa köpet för de flesta. Den dyrare AWD Performance ger fyrhjulsdrift, luftfjädring och våldsamma prestanda, men kostar 130 000 kronor mer.

G9 är inte lika effektiv eller mjukvarumässigt finslipad som de allra bästa konkurrenterna. Den saknar också en tredje sätesrad och får bara dra 1 500 kilo. För den som prioriterar komfort, utrymme och riktigt korta laddstopp är det ändå en av de mest intressanta elbilarna i den här prisklassen.

Xpeng G9 2026 i korthet

Xpeng G9
Pris från719 900 kronor
Antal sittplatser5
Räckvidd502–540 km WLTP
Batteri79–93,1 kWh
Maximal snabbladdning445–525 kW
Laddning 10–80 procentCirka 12 minuter
Effekt351–576 hk
FyrhjulsdriftStandard på AWD Performance
Bagageutrymme660–1 576 liter
Frunk71 liter
Dragvikt1 500 kg
Nybilsgaranti5 år eller 12 000 mil
Betyg8 av 10

Omdöme: en imponerande långfärdsbil

Xpeng G9 är som bäst när resan är lång, vägen är snabb och passagerarna vill komma fram utan att vara trötta. Kupén är rymlig och välisolerad, stolarna är bekväma och bilen har ett lugnt sätt att röra sig över vägen.

Den är inte särskilt engagerande att köra. Styrningen ger begränsat med återkoppling och den höga vikten gör sig påmind när tempot skruvas upp. Det spelar mindre roll i en bil som tydligt prioriterar komfort framför sportighet.

Den stora fördelen är i stället hur lite tid som behöver tillbringas vid laddaren. G9 kan ta emot mycket hög effekt under en ovanligt stor del av laddningen. Det innebär att laddstoppet kan vara färdigt innan föraren och passagerarna hunnit avsluta sin paus.

Samtidigt är bilen inte lika konsekvent när det gäller mjukvara och förarstöd. Systemen har blivit betydligt bättre än i tidigare versioner, men en del varningar kan fortfarande vara påträngande och filhållningen upplevs inte alltid lika trygg som i de mest färdigutvecklade konkurrenterna.

Fördelar

  • Extremt snabb laddning
  • Hög komfort och låg ljudnivå
  • Rymlig kupé och stort bagageutrymme
  • Mycket omfattande standardutrustning
  • Bra prestanda även i grundversionen
  • Konkurrenskraftig garanti

Nackdelar

  • Bara fem sittplatser
  • Dragvikten stannar vid 1 500 kilo
  • Ojämn mjukvara och irriterande varningar
  • Ingen head-up-display
  • Hög verklig förbrukning i motorvägsfart
  • Osäkrare andrahandsvärde än hos etablerade märken

Pris och versioner

Xpeng G9 säljs i två svenska versioner. Grundmodellen heter RWD Standard Range och kostar 719 900 kronor. Den har bakhjulsdrift, 351 hästkrafter och ett LFP-batteri på 79 kWh.

AWD Performance kostar 849 900 kronor. Den får fyrhjulsdrift, 576 hästkrafter, ett större batteri på 93,1 kWh och luftfjädring.

RWD Standard RangeAWD Performance
Pris719 900 kr849 900 kr
DrivningBakhjulsdriftFyrhjulsdrift
Effekt351 hk576 hk
Vridmoment465 Nm695 Nm
Batteri79 kWh93,1 kWh
WLTP-räckvidd502 km540 km
WLTP-förbrukning18,4 kWh/100 km20,1 kWh/100 km
Maximal DC-laddning445 kW525 kW
Laddning 10–80 procentCirka 12 minuterCirka 12 minuter
AC-laddning11 kW11 kW
0–100 km/h6,6 sekunder4,2 sekunder
FjädringStålfjädringLuftfjädring
Dragvikt1 500 kg1 500 kg

Aktuella priser och möjliga tillval går att kontrollera hos Xpeng Sveriges konfigurator.

RWD Standard Range är bästa versionen

Den billigare RWD Standard Range är det mest förnuftiga valet. Den sparar 130 000 kronor jämfört med AWD Performance men behåller nästan alla egenskaper som gör G9 intressant.

Räckvidden minskar bara från 540 till 502 kilometer enligt WLTP. Grundversionen har dessutom lägre officiell förbrukning, väger nästan 200 kilo mindre och laddar fortfarande med upp till 445 kW.

Effekten på 351 hästkrafter är mer än tillräcklig för en stor familjebil. Accelerationen till 100 km/h tar 6,6 sekunder, vilket innebär att bilen känns snabb i alla normala trafiksituationer.

Den stora nackdelen är att Standard Range saknar luftfjädringen som sitter i Performance. Det går därför inte att räkna med exakt samma mjuka gång över ojämna vägar. För förare som prioriterar maximal komfort kan luftfjädringen vara ett verkligt argument för att välja den dyrare versionen.

Fyrhjulsdriften är ett annat skäl, särskilt för den som ofta kör på oplogade vintervägar, branta uppfarter eller löst underlag. Den extrema accelerationen är däremot svårare att motivera. En tid på 4,2 sekunder till 100 km/h är imponerande, men tillför ganska lite i en bil som i första hand är byggd för bekväma långresor.

Extrem snabbladdning är bilens stora styrka

Xpeng anger en maximal laddeffekt på 445 kW för Standard Range och 525 kW för AWD Performance. Det är nivåer som få publika laddare i Sverige kan leverera, men G9 behöver inte nå sitt absoluta maximum för att vara exceptionellt snabb.

På en laddare med en kapacitet på 350 kW kan bilen ta emot full effekt under en stor del av laddningen. I längre europeiska tester har G9 legat kvar över 300 kW upp till omkring 65 procents batterinivå och fortfarande tagit emot mer än 200 kW vid över 80 procent.

Det är laddkurvan, snarare än toppeffekten, som gör skillnaden i verkligheten. Många elbilar kan nå en imponerande topp under en kort stund men sjunker sedan snabbt. G9 håller en hög effekt betydligt längre.

Under goda förhållanden kan 10 till 80 procent klaras på omkring tolv minuter. Ett test från låg batterinivå till 80 procent tog cirka 14 minuter på en vanlig europeisk 350-kilowattsladdare. Laddningen från 80 till 90 procent krävde bara några minuter till.

Det gör G9 till en av de bästa elbilarna för den som ofta kör långt. En kort paus för toalettbesök, kaffe eller bensträckare kan räcka för flera timmars fortsatt körning.

Bilen kan förkonditionera batteriet automatiskt när en snabbladdare är inställd som destination i navigationen. Förkonditioneringen går även att starta manuellt, vilket är användbart om laddaren inte finns korrekt registrerad i bilens system.

Räckvidd i verkligheten

RWD Standard Range har en officiell räckvidd på 502 kilometer. AWD Performance når 540 kilometer enligt WLTP.

Den dyrare versionen går alltså något längre trots att den är tyngre och har högre förbrukning. Förklaringen är det större batteriet.

I mild vinterkörning och mycket motorvägsfart har AWD Performance klarat omkring 400 kilometer innan batteriet närmat sig tomt. Förbrukningen har då legat runt 25 kWh per 100 kilometer. På lugnare landsvägar kan den sjunka till omkring 18 kWh per 100 kilometer.

Det är fullt godkända siffror för en stor SUV, men G9 är inte någon effektivitetsmästare. Den stora frontytan, den höga vikten och breda däcken påverkar förbrukningen, särskilt i hög hastighet och kallt väder.

En rimlig förväntan är:

KörningUngefärlig räckvidd
Mild sommar och blandad körning450–520 km
Motorväg sommartid380–450 km
Blandad vinterkörning350–420 km
Kall vinter och hög motorvägsfart300–380 km

Räckvidden varierar med temperatur, hastighet, däck, vind och hur mycket värme som används i kupén. Standard Range bör generellt vara något effektivare än Performance, men har samtidigt ett mindre batteri.

Den mycket snabba laddningen gör att den faktiska restiden ändå kan bli kortare än i bilar med längre räckvidd men långsammare laddning.

Komfort och köregenskaper

G9 är en stor bil. Den är 4 891 millimeter lång och nästan 1,94 meter bred. Hjulbasen på nästan tre meter ger gott om utrymme i kupén, men formatet kan kännas klumpigt i smala parkeringshus och äldre stadsmiljöer.

På landsväg och motorväg känns storleken mer naturlig. Bilen ligger stabilt på vägen och kupén är välisolerad från både vind- och vägljud.

AWD Performance har luftfjädring som standard. Den ger en mjuk och kontrollerad gång, särskilt i komfortlägena. Bilen flyter över längre ojämnheter utan att kännas gungig, samtidigt som den håller karossen rimligt väl under kontroll.

Sportläget stramar upp fjädringen och minskar rörelserna, men G9 förvandlas aldrig till en sportbil. Vikten på över 2,4 ton går inte att dölja helt och bilen trivs bäst när den körs mjukt och förutseende.

Styrningen är lätt och passar bilens avslappnade karaktär. Den ger däremot inte särskilt mycket information om vägen. Förare som vill ha en mer direkt och engagerande körupplevelse kan föredra exempelvis Polestar 3 eller BMW iX.

Standard Range har konventionell stålfjädring. Den bör därför provköras separat. Att Performance är mycket bekväm betyder inte automatiskt att grundversionen reagerar likadant på skarpa kanter, brunnar och tjälskador.

Prestanda

AWD Performance har 576 hästkrafter och 695 Nm. Accelerationen från 0 till 100 km/h tar 4,2 sekunder.

Kraften levereras mjukt och kontrollerat i normala körlägen. Bilen känns inte nervös trots den höga effekten, och omkörningar går snabbt utan att föraren behöver planera särskilt långt i förväg.

RWD Standard Range har 351 hästkrafter och 465 Nm. Den når 100 km/h på 6,6 sekunder. Det är mer än tillräckligt för en familje-SUV och versionen känns inte som något svagt instegsalternativ.

För de flesta köpare finns det ingen praktisk anledning att betala extra enbart för den starkare drivlinan. Fyrhjulsdriften och luftfjädringen är mer betydelsefulla skillnader.

Interiör och kvalitetskänsla

Kupén håller en hög nivå. Materialen känns påkostade och bilen undviker mycket av den hårda plast som fortfarande förekommer i billigare elbilar.

Framstolarna är klädda i nappaläder och har både värme och ventilation. Baksätets ytterplatser är uppvärmda och ryggstöden kan justeras. Det finns gott om benutrymme även för långa vuxna.

Föraren har en digital skärm på 10,25 tum. I mitten sitter en pekskärm på 14,96 tum och framför passageraren finns ytterligare en lika stor skärm. Passagerarskärmen kan visa underhållning utan att bilden blir tydligt synlig för föraren.

Infotainmentsystemet använder ett kraftfullt Snapdragon 8295-chip och reagerar snabbt på tryckningar. Trådlös Apple CarPlay fungerar bättre än i den tidigare G9-versionen och de två trådlösa laddplattorna har aktiv kylning för att motverka att telefonerna blir för varma.

Bilen har också ett Dynaudio-system med 22 högtalare. Ljudet är kraftfullt och utrustningen hade kostat mycket extra hos flera europeiska premiummärken.

Den största invändningen är att många funktioner ligger i skärmen. Det finns få fysiska knappar och vissa inställningar kräver fler tryckningar än de borde. G9 saknar dessutom head-up-display, vilket känns märkligt i en så dyr och tekniskt avancerad bil.

Röststyrningen kan hantera många av bilens funktioner, men svensk språkstyrning saknas. Engelskan fungerar, men systemet är inte alltid lika snabbt eller träffsäkert som föraren förväntar sig.

Utrymmen och bagage

G9 är femsitsig. Det är viktigt att känna till eftersom bilens storlek gör att den lätt kan förväxlas med sjusitsiga alternativ som Kia EV9.

Bagageutrymmet rymmer 660 liter med baksätet uppfällt. När ryggstöden fälls ökar volymen till 1 576 liter. Under motorhuven finns dessutom en frunk på 71 liter, vilket ger gott om plats för laddkablar och mindre väskor.

Baksätet är brett och golvet relativt plant. Två barnstolar kan monteras med ISOFIX på ytterplatserna. Den mittre platsen fungerar för en tredje passagerare, även om tre större barnstolar kan bli trångt.

Det elektriskt fällbara baksätet gör det enkelt att växla mellan passagerar- och lastutrymme. Den stora bakluckan och relativt regelbundna formen gör bilen användbar för barnvagn, resväskor och större vardagslast.

Dragvikten är 1 500 kilo för båda versionerna. Det räcker för mindre husvagnar, båttrailers och vanliga släp, men är betydligt mindre än vad Kia EV9 och vissa dieseldrivna SUV-modeller klarar.

Dragkrokens pris och status bör kontrolleras vid beställning, eftersom den aktuella svenska konfiguratorn behandlar den som ett tillval.

Utrustning

Standardutrustningen är en viktig del av G9:s konkurrenskraft. Redan grundversionen har bland annat:

  • Nappaläder
  • Uppvärmda och ventilerade framsäten
  • Uppvärmda baksäten
  • Rattvärme
  • Panoramaglastak
  • Dynaudio-ljud med 22 högtalare
  • Tre skärmar
  • Softclose på samtliga dörrar
  • Två kylda trådlösa mobilladdare
  • 360-graderskamera
  • Parkeringsassistans
  • Värmepump
  • Trådlösa uppdateringar
  • V2L för att driva extern elektrisk utrustning

Hos flera tyska konkurrenter hade motsvarande utrustning krävt omfattande tillvalspaket. Det bidrar till att G9 känns prisvärd trots ett grundpris på över 700 000 kronor.

Förarstöd och mjukvara

Xpeng kallar sitt förarassistanssystem XPILOT. Det omfattar bland annat adaptiv farthållare, filhållningsassistans, dödavinkelvarning, autobroms och parkeringsfunktioner.

Systemet har förbättrats tydligt jämfört med tidigare G9. På motorväg kan det hålla avståndet och hjälpa till med styrningen på ett lugnt och användbart sätt.

Det finns ändå brister. Förarövervakningen kan reagera hårt på små huvudrörelser och vissa varningar kommer oftare än de borde. Filhållningen kan också upplevas som mindre förutsägbar än systemen från Volvo, BMW och Mercedes.

Euro NCAP har bedömt balansen mellan bilens styrhjälp och förarens ansvar som god. Samtidigt har systemet begränsningar när det gäller att upptäcka distraktion och hantera en förare som blir helt inaktiv.

Det är därför klokt att prova systemen under en längre provkörning. Kör både motorväg och vanlig landsväg och testa hur bilen reagerar på filmarkeringar, avfarter och andra fordon.

Mjukvaruproblem kan rättas genom trådlösa uppdateringar, men köparen bör bedöma bilen utifrån hur den fungerar vid köpet och inte utifrån löften om framtida förbättringar.

Säkerhet

Xpeng G9 fick fem stjärnor när modellen testades av Euro NCAP 2023.

Kupén förblev stabil i krocktesterna och skyddet för barn var mycket bra. Autobromsen fungerade effektivt för fordon, fotgängare, cyklister och motorcyklister.

Det fanns också svagheter. Skyddet för förarens bäcken var bristfälligt i ett av testerna och skyddet för vissa delar av en påkörd fotgängares kropp var begränsat. Bilen saknade dessutom ett system som känner av barn som lämnats kvar i kupén.

Femstjärniga betyget gäller G9-modellen som testades 2023. Den uppdaterade versionen har inte fått något separat nytt helhetsbetyg.

Garanti och service

Xpeng lämnar fem års eller 12 000 mils nybilsgaranti. Batteriet och den elektriska drivlinan omfattas av en garanti på åtta år eller 16 000 mil.

Rostskyddsgarantin gäller i tolv år och bilen har tre års vagnskadegaranti. Vägassistans ingår i stora delar av Europa.

Garantin är bra, men inte lika lång som de sju år som Kia erbjuder på sina bilar.

Xpengs svenska serviceorganisation har vuxit och märket finns på flera orter. Nätet är ändå betydligt mindre än hos Volvo, Volkswagen, BMW och Kia. Den som bor långt från en större stad bör kontrollera avståndet till närmaste auktoriserade verkstad innan köp.

Det finns också större osäkerhet kring framtida andrahandsvärde. Xpeng är fortfarande ett ungt märke på den svenska marknaden och det är svårt att förutsäga hur efterfrågan på begagnade bilar kommer att utvecklas.

Läs gärna vår guide till kinesiska elbilar i Sverige för en bredare genomgång av garantier, service, säkerhet och äganderisker.

Xpeng G9 eller Kia EV9?

Kia EV9 är det tydligaste alternativet för stora familjer. Den har tre sätesrader och kan ta upp till sju personer. AWD-versionerna kan dessutom dra upp till 2 500 kilo.

G9 är snabbare vid laddaren, känns mer påkostad i kupén och är smidigare än EV9 trots att även den är stor. Den passar bäst för en familj som klarar sig med fem sittplatser och främst prioriterar komfort och långa resor.

Välj Kia EV9 när:

  • sju sittplatser är ett krav
  • bilen ska dra tung husvagn eller båt
  • ett stort och etablerat servicenät är viktigt
  • lång garanti prioriteras

Välj Xpeng G9 när:

  • fem sittplatser räcker
  • korta laddstopp är viktigast
  • hög standardutrustning prioriteras
  • kupékomfort och premiumkänsla väger tungt

Xpeng G9 eller Zeekr 7X?

Zeekr 7X är en av de mest intressanta direkta konkurrenterna. Den är något mindre och har ett lägre ingångspris, men erbjuder också snabb laddning, lång räckvidd och hög prestanda.

G9 känns mer som en traditionell stor lyx-SUV. Den har större bagageutrymme, mer plats i kupén och en mer avslappnad långfärdskaraktär.

Zeekr är ett starkt alternativ för den som vill ha en något smidigare bil och fortfarande få avancerad laddteknik. En mer detaljerad genomgång finns i vårt test av Zeekr 7X 2026.

Xpeng G9 eller Polestar 3?

Polestar 3 är dyrare men erbjuder längre officiell räckvidd och en mer förarorienterad upplevelse. Märket har dessutom en starkare svensk förankring och en mer etablerad premiumposition.

G9 kostar betydligt mindre, laddar snabbare och inkluderar mer utrustning från början. För den rationella köparen är den därför svår att bortse från.

Polestar 3 är det bättre valet för den som prioriterar design, styrkänsla och varumärke. G9 passar bättre för den som vill maximera komfort, utrustning och laddhastighet per krona.

Andra modeller från Xpeng

Xpeng har även lägre och mer personbilsliknande modeller. Den som inte behöver SUV-formatet kan läsa vårt test av Xpeng P7+ 2026.

P7+ är lägre, lättare och mer aerodynamisk, medan G9 erbjuder bättre insteg, större lastutrymme och mer traditionell SUV-komfort.

Är Xpeng G9 prisvärd?

719 900 kronor är mycket pengar, men G9 ger samtidigt ovanligt mycket utrustning och teknik för priset.

En motsvarande europeisk premium-SUV med stora skärmar, ventilerade nappaläderstolar, avancerat ljudsystem, panoramatak, hög motoreffekt och luftfjädring kan snabbt bli flera hundra tusen kronor dyrare.

Den ekonomiska osäkerheten ligger främst i andrahandsvärdet. Ett lägre inköpspris hjälper, men om värdeminskningen blir större än hos etablerade märken kan ägandekostnaden ändå bli hög.

Privatleasing eller finansiering med garanterat restvärde kan minska en del av risken, men villkoren måste granskas noggrant. Titta på kontantinsats, ränta, körsträcka, avgifter och eventuell slutbetalning, inte bara den annonserade månadskostnaden.

Vem ska köpa Xpeng G9?

G9 passar bäst för den som:

  • kör många längre resor
  • vill ha en rymlig och tyst familjebil
  • klarar sig med fem sittplatser
  • har tillgång till snabba laddare längs sina vanliga rutter
  • prioriterar utrustning och komfort framför varumärke
  • inte behöver dra mer än 1 500 kilo

Den passar sämre för den som:

  • behöver sju sittplatser
  • drar tung husvagn eller större båt
  • vill ha en sportig körupplevelse
  • prioriterar högsta möjliga andrahandsvärde
  • bor långt från närmaste Xpeng-verkstad
  • stör sig mycket på elektroniska varningar och pekskärmsstyrning

Slutsats och betyg

Xpeng G9 är en av de mest övertygande elektriska långfärdsbilarna i sin prisklass. Den erbjuder en rymlig och lyxig kupé, hög komfort, mycket utrustning och en laddning som tillhör det bästa som går att köpa.

Den är inte perfekt. Förbrukningen är relativt hög, bilen är stor och tung och förarstöden känns inte alltid lika välkalibrerade som hårdvaran. Avsaknaden av sju sittplatser och den begränsade dragvikten gör också att Kia EV9 är mer användbar för vissa familjer.

RWD Standard Range är ändå ett mycket starkt köp. Den ger nästan all räckvidd, laddning, prestanda och utrustning som de flesta behöver, samtidigt som den sparar 130 000 kronor jämfört med AWD Performance.

Performance-versionen är främst värd pengarna för den som behöver fyrhjulsdrift eller verkligen vill ha luftfjädringen. De 576 hästkrafterna är underhållande, men knappast nödvändiga.

Betyg: 8 av 10

Vanliga frågor om Xpeng G9

Vad kostar Xpeng G9 2026?

Xpeng G9 RWD Standard Range kostar från 719 900 kronor. AWD Performance kostar från 849 900 kronor.

Hur långt går Xpeng G9 i verkligheten?

AWD Performance kan klara omkring 400 kilometer vid mild vinterkörning och mycket motorväg. På sommaren och vid lägre hastigheter kan räckvidden bli längre. Den officiella WLTP-räckvidden är 502–540 kilometer beroende på version.

Hur snabbt laddar Xpeng G9?

Båda versionerna kan laddas från 10 till 80 procent på omkring tolv minuter under rätt förhållanden. Standard Range når upp till 445 kW och AWD Performance upp till 525 kW.

Vilken version av Xpeng G9 är bäst?

RWD Standard Range är bäst för de flesta. Den kostar 130 000 kronor mindre än Performance men behåller nästan samma räckvidd, laddhastighet och utrustningsnivå.

Har Xpeng G9 sju sittplatser?

Nej, Xpeng G9 har fem sittplatser. Den som behöver sju platser bör bland annat titta på Kia EV9.

Hur mycket får Xpeng G9 dra?

Båda versionerna får dra ett bromsat släp på upp till 1 500 kilo.

Har Xpeng G9 luftfjädring?

AWD Performance har luftfjädring som standard. RWD Standard Range har konventionell stålfjädring.

Hur stor är bagageluckan?

Bagageutrymmet rymmer 660 liter med baksätet uppfällt och 1 576 liter med sätet fällt. Under motorhuven finns dessutom en frunk på 71 liter.

Hur lång garanti har Xpeng G9?

Nybilsgarantin gäller i fem år eller 12 000 mil. Batteriet och drivlinan har åtta års eller 16 000 mils garanti.

Är Xpeng G9 bättre än Kia EV9?

G9 laddar snabbare och känns mer påkostad i kupén. Kia EV9 är bättre för den som behöver sju sittplatser eller hög dragvikt.

Senaste artiklar

Bränsleskatt 2027: Så ändras skatten på bensin och diesel

Bränsleskatten höjs i två steg vid årsskiftet. Den första höjningen kommer redan den 1...

Äldre Volkswagen ID kan få batteriförvärmning – det här gäller

Äldre elbilar från Volkswagen ska få en efterlängtad funktion som kan göra snabbladdningen betydligt...

Vem åkte ut ur Förrädarna den 5 november? Caroline Ravn fick lämna

Caroline Ravn åkte ut ur Förrädarna torsdagen den 5 november 2026. Trollkarlen fick flest...

Volkswagen ID.7 Tourer med inbytesbonus – så mycket kostar erbjudandet

Volkswagen ID.7 Tourer Pro S säljs just nu med stora rabatter hos bilhandlaren Toveks....

liknande artiklar

Bränsleskatt 2027: Så ändras skatten på bensin och diesel

Bränsleskatten höjs i två steg vid årsskiftet. Den första höjningen kommer redan den 1...

Äldre Volkswagen ID kan få batteriförvärmning – det här gäller

Äldre elbilar från Volkswagen ska få en efterlängtad funktion som kan göra snabbladdningen betydligt...

Vem åkte ut ur Förrädarna den 5 november? Caroline Ravn fick lämna

Caroline Ravn åkte ut ur Förrädarna torsdagen den 5 november 2026. Trollkarlen fick flest...