HemGuiderPå tv idag 1 november 2026: Bingolotto, Spelet, filmer och sport

På tv idag 1 november 2026: Bingolotto, Spelet, filmer och sport

Publicerad

Vad går på tv idag, söndag 1 november 2026? Kvällen bjuder på Bingolottos 35-årsjubileum, Spelet på SVT, Robinson och flera bra filmer. För sportintresserade väntar dessutom TV-puckens finaler, curling-EM, stormöte i Premier League och Formel 1. Här är dagens tv-tablå med sändningstider, kanaler och våra bästa tips.

På tv idag – söndagens stora tv-tablå

Söndagen innehåller både underhållning, sport, filmer och samhällsprogram. På eftermiddagen ligger tyngdpunkten på direktsänd sport, medan flera av veckans stora underhållningsprogram konkurrerar om tittarna från klockan 20.00.

Här är ett urval av dagens viktigaste sändningar.

TidProgram och kanal
06.45På spåret, repris – SVT1
07.451%-klubben, repris – SVT1
08.45TV-pucken, bronsmatcher – SVT1
12.00Idol 2026, repris – TV4
13.00TV-pucken, finalpass – SVT1
16.30100 knivar, repris – TV4
18.00Bingolottos 35-årsjubileum – TV4
18.15Landet runt – SVT1
19.00Sportspegeln – SVT1
19.30Bingolotto fortsätter – TV4
20.00Spelet – SVT1
20.00Hela kändis-Sverige bakar – TV4
20.00Babel med Joakim Berg – SVT2
20.00Bingolotto fortsätter – Sjuan
20.00Kompaniet, repris – Kanal 5
21.00Gift vid första ögonkastet XL – SVT1
21.00Robinson – TV4
21.15Agenda – SVT2
21.50Boyfriends – SVT1
22.00Dokument utifrån: Trump mot Harvard – SVT2
22.10Wallander – TV4
23.10Svenska nyheter, repris – SVT1

Tablån är ett urval av dagens program. Tiderna gäller svensk tid och kan ändras av tv-kanalerna.

Vad är bäst på tv ikväll?

Det är framför allt mellan klockan 20.00 och 22.00 som söndagens stora program konkurrerar med varandra.

Den som vill se lättsam underhållning har flera alternativ på TV4. SVT erbjuder både reality, kultur och samhällsjournalistik, samtidigt som Bingolottos jubileum fortsätter på Sjuan.

Bingolotto firar 35 år – börjar på TV4 och fortsätter på Sjuan

Ett av söndagens största tv-evenemang är Bingolottos 35-årsjubileum.

Firandet börjar klockan 18.00 på TV4 och fortsätter under kvällen. Den viktiga detaljen för tittarna är att sändningen byter kanal. Från klockan 20.00 fortsätter jubileumsprogrammet på Sjuan.

Den som planerar att följa hela firandet behöver alltså hålla koll på kanalbytet.

Jubileet har en tydlig plats i kvällens tv-utbud, inte minst eftersom Bingolotto är ett av Sveriges mest långlivade underhållningsprogram.

I vår guide till Bingolotto den 1 november finns mer information om jubileumskvällen.

Spelet på SVT1 klockan 20.00

Säsong två av Spelet fortsätter i kväll med avsnittet Dag 8 – Spela med fienden.

Programmet bygger på socialt spel, taktik och relationer mellan deltagarna. Nya regler förändrar förutsättningarna och deltagarna behöver anpassa sina strategier.

För den som har följt säsongen är det ett viktigt avsnitt, eftersom förändringar i spelets regler kan få betydelse för vilka samarbeten som håller.

Spelet börjar klockan 20.00 på SVT1 och går även att följa via SVT Play.

Läs också vår guide till Spelet 2026 med mer information om programmet.

Hela kändis-Sverige bakar på TV4 klockan 20.00

Samtidigt som Spelet börjar sänder TV4 Hela kändis-Sverige bakar.

Programmet är ett alternativ för den som hellre vill ha lättsam tävlingsunderhållning än strategiska uppgörelser.

Kända svenskar ställs inför bakutmaningar där både resultatet och arbetet i köket står i centrum.

Det är ett av de tydligaste programvalen klockan 20.00 för den som vill samla familjen framför tv:n.

Robinson på TV4 klockan 21.00

Klockan 21.00 fortsätter Robinson med avsnittet Vem är näst på tur?

Veckans öråd och utslagskamp står i centrum. För deltagarna handlar det om att klara sig vidare när konkurrensen hårdnar och relationerna sätts på prov.

Robinson är ett av kvällens stora alternativ för den som följer en återkommande realityserie.

Joakim Berg i Babel på SVT2 klockan 20.00

Den som föredrar ett samtalsprogram kan välja Babel, där Joakim Berg från Kent gästar Jessika Gedin.

Intervjun kretsar kring musikskapande, Kents historia och Bergs egen karriär efter bandets stora framgångar.

Det är ett särskilt intressant program för Kent-fans eftersom Berg sällan medverkar i längre tv-intervjuer.

Programmet börjar klockan 20.00 på SVT2. Intervjun finns också på SVT Play.

Vi har även en separat artikel om Joakim Berg i Babel för den som vill läsa mer.

Gift vid första ögonkastet XL klockan 21.00

På SVT1 visas klockan 21.00 det tionde avsnittet av Gift vid första ögonkastet XL.

Avsnittet heter En framtid ihop? och tar upp en av programmets centrala frågor: om relationerna kan fungera även utanför den situation där deltagarna först träffades.

För den som följer parens utveckling är söndagskvällens avsnitt ett naturligt val.

Agenda och Dokument utifrån på SVT2

SVT2 erbjuder också två samhällsinriktade program senare under kvällen.

Agenda börjar klockan 21.15 med politisk fördjupning och aktuella samhällsfrågor.

Klockan 22.00 följer Dokument utifrån med Trump mot Harvard. Dokumentären behandlar konflikten mellan Donald Trump och det amerikanska universitetet Harvard.

Det är två alternativ för tittare som hellre vill ha nyheter, analys och dokumentärjournalistik än underhållning.

Filmer på tv idag – söndag 1 november

Det finns gott om filmer på tv under söndagen. Utbudet sträcker sig från familjeäventyr och svenska komedier till klassiska dramer och skräckfilmer.

Här är filmerna som sticker ut i dagens tablå.

TidFilm och kanal
11.25Natt på museet 2 – TV3
14.00Goosebumps 2: Haunted Halloween – TV6
15.55Cable Guy – TV6
18.30The Imitation Game – TV4 Film
18.45Natt på museet 3 – TV3
20.00Varning för Jönssonligan – TV12
21.00Stand by Me – TV3
21.00No Man’s Land – TV4 Film
22.00The Suicide Squad – Kanal 9
22.45Ocean’s Thirteen – TV6
23.30Hereditary – TV4 Film

Bästa filmerna att se ikväll

Stand by Me, TV3 klockan 21.00

Rob Reiners klassiska uppväxtdrama från 1986 följer fyra pojkar som ger sig ut på en resa som kommer att förändra deras vänskap. Filmen bygger på en berättelse av Stephen King och är ett starkt alternativ för den som vill se ett känslosamt drama snarare än action.

The Imitation Game, TV4 Film klockan 18.30

Ett historiskt drama med Benedict Cumberbatch i rollen som matematikern Alan Turing. Filmen skildrar hans arbete med att knäcka tyskarnas krypterade meddelanden under andra världskriget. En del händelser har dramatiserats, men den historiska bakgrunden gör filmen intressant.

Natt på museet 3, TV3 klockan 18.45

Ben Stiller återvänder i familjeäventyret där museiföremål får liv. Filmen passar den som vill se något lättsamt under den tidiga kvällen.

Varning för Jönssonligan, TV12 klockan 20.00

Den svenska kriminalkomedin är en nytolkning av den välkända Jönssonligan. Ett alternativ för den som föredrar svensk humor framför de stora amerikanska produktionerna.

Hereditary, TV4 Film klockan 23.30

För den som vill avsluta Halloweenhelgen med skräck finns Hereditary sent på kvällen. Det är en psykologiskt intensiv skräckfilm om en familj som drabbas av en rad alltmer obehagliga händelser. Den passar bättre för vuxna skräckfilmsfantaster än för en familjekväll.

Fler alternativ finns i vår filmguide för helgen 31 oktober–1 november.

Sport på tv idag – finaler, fotboll och Formel 1

För sportintresserade är söndagen särskilt innehållsrik. Flera stora sändningar överlappar varandra under eftermiddagen och kvällen.

TV-pucken avslutas med finaler, curling-EM avgörs och New York Marathon lockar internationell elit. Samtidigt spelas svensk och internationell toppfotboll innan Formel 1 tar över sent på kvällen.

Dagens sporttablå

TidSport och kanal
08.45TV-pucken, bronsmatcher – SVT1/SVT Play
09.50Curling-EM, Sverige–Schweiz, damfinal – Kunskapskanalen/SVT Play
13.00TV-pucken, finalpass – SVT1/SVT Play
13.50Curling-EM, herrfinal – SVT2/SVT Play
14.00Malmö FF–Hammarby – TV4 Fotboll/TV4 Play
14.30New York Marathon – Kunskapskanalen/SVT Play
16.30Häcken–IFK Göteborg – TV4 Play
17.30Liverpool–Arsenal – V Sport Premium/Viaplay
20.45Juventus–Napoli – TV4 Fotboll/TV4 Play
21.00Mexikos Grand Prix, Formel 1 – V Sport Motor/Viaplay

TV-puckens finaler avgörs idag

En av söndagens största svenska idrottshändelser är avslutningen av TV-pucken.

Turneringen samlar ungdomslag från landets olika distrikt och söndagen är dagen då medaljerna ska fördelas.

Bronsmatcherna börjar under förmiddagen och från klockan 13.00 väntar finalpasset på SVT.

För den som följt turneringen under hösten blir det chansen att se vilka distrikt som tar hem titlarna.

Vi har samlat mer information i guiden till TV-puckens finaler den 1 november.

Curling-EM avslutas med två finaler

Curling-EM är framme vid medaljavgörandet.

Damfinalen mellan Sverige och Schweiz börjar klockan 09.50 och visas på Kunskapskanalen och SVT Play.

Herrfinalen sänds från klockan 13.50 på SVT2 och SVT Play.

Det gör söndagen till en stor curlingdag, särskilt med tanke på den svenska damfinalen.

Andreas Almgren springer New York Marathon

Klockan 14.30 börjar SVT:s sändning från New York Marathon.

Ett av de stora svenska intressena är Andreas Almgren, som gör sin maratondebut.

Almgren har redan etablerat sig internationellt på längre löpdistanser, men maraton är en ny utmaning. Distansen på drygt 42 kilometer ställer andra krav på både uthållighet och fartfördelning än de lopp han tidigare främst har tävlat i.

Tävlingen går att följa via Kunskapskanalen och SVT Play.

Liverpool–Arsenal och annan toppfotboll

Fotbollsfansen har flera stora matcher att välja mellan.

I Allsvenskan möter Malmö FF Hammarby klockan 14.00 och senare spelar Häcken mot IFK Göteborg.

På den internationella scenen väntar Liverpool–Arsenal klockan 17.30 i Premier League.

Den italienska ligan bjuder dessutom på Juventus–Napoli med avspark klockan 20.45.

Sändningarna ligger på TV4:s respektive Viaplays sportkanaler och streamingtjänster, där abonnemang kan krävas.

Formel 1 – Mexikos Grand Prix klockan 21.00

Söndagens stora motorsporthändelse är Mexikos Grand Prix i Formel 1.

Loppet börjar klockan 21.00 svensk tid och sänds på V Sport Motor och Viaplay.

Det är ett alternativ för den som hellre vill följa ett direktsänt sportevenemang än kvällens underhållningsprogram.

Vad ska man välja på tv klockan 20.00 och 21.00?

Det är lätt att missa något när flera stora program börjar samtidigt. Två tidpunkter är särskilt viktiga att hålla koll på.

Klockan 20.00

Om du vill seVälj
Reality och strategiSpelet, SVT1
Kändisar och bakningHela kändis-Sverige bakar, TV4
Musik och intervjuBabel med Joakim Berg, SVT2
Fortsätta med jubileumsfirandetBingolotto, Sjuan
Svensk kriminalkomediVarning för Jönssonligan, TV12

Klockan 21.00

Om du vill seVälj
Robinson och örådRobinson, TV4
Relationer och realityGift vid första ögonkastet XL, SVT1
Klassiskt filmdramaStand by Me, TV3
MotorsportFormel 1, V Sport Motor/Viaplay
Politisk fördjupningAgenda, SVT2 från 21.15

Ett praktiskt tips är att prioritera direktsänd sport eller program som man vill följa samtidigt som de visas. Flera andra program kan även ses i efterhand via respektive streamingtjänst.

Vilken kanal ska man titta på idag?

SVT1

SVT1 har en blandning av sport och underhållning.

Under dagen ligger mycket av fokus på TV-pucken. Under kvällen visas bland annat Sportspegeln, Spelet, Gift vid första ögonkastet XL och Boyfriends.

För den som vill ha en kombination av svensk idrott och reality är SVT1 ett bra val.

SVT2

SVT2 har kvällens tydligaste inriktning mot kultur och samhälle.

Joakim Berg gästar Babel klockan 20.00, Agenda börjar 21.15 och därefter visas Dokument utifrån: Trump mot Harvard.

Kanalen visar också curlingens herrfinal under eftermiddagen.

TV4

TV4 har en stark underhållningskväll.

Bingolottos jubileum börjar klockan 18.00, Hela kändis-Sverige bakar visas klockan 20.00 och Robinson följer klockan 21.00. Senare på kvällen visas Wallander.

Kom ihåg att Bingolotto byter till Sjuan under kvällen.

Den som vill kontrollera senare ändringar kan använda TV4:s officiella tablå för 1 november.

TV3, TV6 och filmkanalerna

För filmer är TV3, TV6, TV12 och TV4 Film intressanta under söndagen.

TV3 visar bland annat Natt på museet 3 och Stand by Me. TV6 har Goosebumps 2 och Ocean’s Thirteen, medan TV4 Film erbjuder The Imitation Game och Hereditary.

Det är därför värt att kontrollera filmkanalerna innan kvällens stora underhållningsprogram börjar.

Kanal 5 och Kanal 9

Kanal 5 visar en repris av Kompaniet klockan 20.00.

För den som hellre vill se action finns The Suicide Squad på Kanal 9 klockan 22.00.

Kan man se kvällens program gratis på nätet?

Flera av dagens program finns även att se via streaming, men tillgången varierar mellan kanalerna.

SVT Play är kostnadsfritt och innehåller många av SVT:s program och direktsändningar. Där går det bland annat att följa stora delar av dagens TV-puck, curling och övriga SVT-utbud.

TV4 Play erbjuder både kostnadsfritt innehåll och program som kräver abonnemang. Exakt tillgång beror på vilket program eller vilken sportsändning man vill se.

Viaplay kräver normalt ett betalt abonnemang för direktsänd sport som Premier League och Formel 1. Vilket paket som behövs varierar beroende på sändning.

För program som visas på de vanliga tv-kanalerna kan man också använda sin ordinarie tv-leverantör, förutsatt att kanalen ingår i abonnemanget.

Snabbguide: Det här är värt att se på tv idag

Om du bara vill välja ett eller två program under söndagen finns några tydliga alternativ.

Bingolottos 35-årsjubileum är kvällens stora specialprogram och börjar redan klockan 18.00.

Spelet på SVT1 klockan 20.00 passar den som följer säsongens deltagare och taktiska uppgörelser. Vid samma tid är Babel med Joakim Berg ett starkt alternativ för musikintresserade.

Robinson börjar klockan 21.00 på TV4, medan den som vill se film kan välja Stand by Me på TV3.

Sportintresserade har TV-puckens finaler på eftermiddagen, Liverpool–Arsenal klockan 17.30 och Mexikos Grand Prix klockan 21.00.

Alla tider gäller söndag 1 november 2026 och är angivna i svensk tid. Kontrollera den aktuella tablån om en sändning flyttas eller förlängs.

Senaste artiklar

Celtic föll mot Falkirk – historisk skräll efter 19 år

Celtic åkte på en tung förlust i den skotska ligan under söndagen. Falkirk vann...

Ferrero blir Ben Sheltons nya tränare – återvänder efter Alcaraz

Juan Carlos Ferrero är tillbaka som tränare på ATP-touren. Spanjoren, som tidigare ledde Carlos...

Liverpool–Arsenal 0–1: Havertz bröt 14-årig svit på Anfield

Arsenal tog en tung bortaseger mot Liverpool på Anfield under söndagen. Kai Havertz gjorde...

Trump och Carney närmar sig nytt handelsavtal – samtalen fortsätter

Kanadas premiärminister Mark Carney bekräftar nya framsteg i handelsförhandlingarna med USA efter ett konstruktivt...

liknande artiklar

Celtic föll mot Falkirk – historisk skräll efter 19 år

Celtic åkte på en tung förlust i den skotska ligan under söndagen. Falkirk vann...

Ferrero blir Ben Sheltons nya tränare – återvänder efter Alcaraz

Juan Carlos Ferrero är tillbaka som tränare på ATP-touren. Spanjoren, som tidigare ledde Carlos...

Liverpool–Arsenal 0–1: Havertz bröt 14-årig svit på Anfield

Arsenal tog en tung bortaseger mot Liverpool på Anfield under söndagen. Kai Havertz gjorde...