HemSportNHL i kväll 31 oktober – tio matcher och stor rekordjakt

NHL i kväll 31 oktober – tio matcher och stor rekordjakt

Publicerad

NHL bjuder på tio matcher under lördagen den 31 oktober och natten mot söndagen. Sex av dem börjar redan mellan klockan 18.00 och 21.00 svensk tid. Connor McDavids rekordform, dramatiken kring Detroit och flera historiska milstolpar gör det till en intressant hockeykväll. Här är alla matcher, svenska starttider, TV-kanaler och de viktigaste förutsättningarna.

NHL i kväll – alla matcher och svenska starttider

Lördagens NHL-program innehåller sex matcher före midnatt och ytterligare fyra under natten mot söndagen den 1 november.

Svensk tidMatch och TV
18.00Boston Bruins–Chicago Blackhawks, Viaplay/V Sport Extra
18.00Detroit Red Wings–St. Louis Blues, Viaplay/V Sport Vinter
19.00Nashville Predators–Tampa Bay Lightning, Disney+
19.00New York Islanders–Edmonton Oilers, Disney+
21.00Los Angeles Kings–Buffalo Sabres, Viaplay/V Sport Vinter
21.00San Jose Sharks–Ottawa Senators, Disney+
00.00Montreal Canadiens–Pittsburgh Penguins, Viaplay/V Sport Premium
00.00Vancouver Canucks–Toronto Maple Leafs, Viaplay/V Sport Vinter
01.00Dallas Stars–Columbus Blue Jackets, Viaplay/V Sport Extra
03.00Colorado Avalanche–Calgary Flames, Viaplay/V Sport Vinter

Samtliga tider är svenska. Matcherna från midnatt och framåt spelas alltså under söndagen den 1 november i Sverige.

NHL-sändningarna är fördelade mellan Viaplay och Disney+. Den som följer ligan regelbundet kan läsa mer om rättigheter och streaming i vår guide till NHL på TV 2026/27.

En detalj att uppmärksamma gäller New York Islanders–Edmonton. Matchstarten är klockan 19.00, men en svensk TV-tablå anger Disney+-sändningen från 20.30. Kontrollera därför den aktuella livesändningen direkt i Disney+ om du vill se matchen från nedsläpp.

Islanders–Edmonton: McDavid jagar nya rekord

Kvällens kanske mest intressanta möte spelas klockan 19.00 när New York Islanders tar emot Edmonton Oilers.

Connor McDavid har inlett säsongen i en närmast osannolik takt. Edmontons lagkapten står på 36 poäng efter 13 matcher och har dessutom satt NHL-rekord genom att registrera minst en assist i samtliga 13 inledande matcher.

Det betyder att varje ny match innebär en möjlighet att förlänga rekordsviten.

Edmonton har dessutom öppnat säsongens bortaspel med fem raka segrar och leder Pacific Division. Formen ger laget ett starkt utgångsläge inför besöket hos Islanders.

McDavid mot 19-årige Matthew Schaefer

På andra sidan finns en av säsongens mest uppmärksammade unga spelare.

Backen Matthew Schaefer, 19 år, har gjort 14 poäng på sina 13 första matcher och fått en framträdande roll i Islanders.

Mötet mellan McDavid och Schaefer blir en särskild anledning att följa matchen. McDavid är redan en etablerad superstjärna och en av ligans främsta offensiva spelare. Schaefer befinner sig i början av sin NHL-karriär men har redan visat att han kan bidra offensivt.

Islanders behöver samtidigt hitta ett sätt att begränsa Edmontons anfallsspel. McDavids produktion innebär att han kan förändra matchbilden även under korta perioder.

För den som bara tänker se en av kvällens tidiga matcher är detta ett starkt alternativ.

Detroit–St. Louis: svensk form och dramatik i Red Wings

Detroit Red Wings tar emot St. Louis Blues klockan 18.00 i en match som har flera intressanta svenska inslag.

Viktor Arvidsson kommer från en imponerande insats mot Chicago där han gjorde hattrick och dessutom noterades för en assist när Detroit vann med 4–1.

Även Lucas Raymond hittade nätet i samma match.

Detroit har tagit poäng i åtta av sina nio senaste matcher och går in i mötet med ett starkt resultatmässigt självförtroende.

Samtidigt har klubben hamnat i en uppmärksammad situation kring Dylan Larkin. Den tidigare lagkaptenen har stängts av efter att ha meddelat att han inte vill fortsätta spela för Detroit.

Det skapar ytterligare frågor kring lagets fortsättning, även om resultaten på isen varit positiva.

St. Louis kommer inte heller från någon dålig prestation. Blues besegrade nyligen Boston med 4–1 och har visat att laget kan störa starkt motstånd.

Arvidsson och Raymond blir extra intressanta

Ur svensk synvinkel är Arvidssons form en av de viktigaste detaljerna inför nedsläpp.

Ett hattrick är en sak, men tillsammans med Detroits starka resultatperiod pekar det på att den offensiva produktionen fungerar.

Raymond har samtidigt en viktig roll i lagets anfallsspel. Hur mycket Detroit lyckas skapa framåt blir därför en av matchens centrala frågor.

Med start redan klockan 18.00 är mötet också ett av kvällens mest lättillgängliga alternativ för svenska NHL-tittare.

Boston–Chicago: Pastrnak och Kane nära historiska milstolpar

Samtidigt som Detroit spelar möter Boston Bruins Chicago Blackhawks.

Båda lagen har anledning att vilja vända resultaten. Boston har förlorat två raka matcher efter en starkare period, medan Chicago har fyra förluster på sina fem senaste framträdanden.

Men det finns också två individuella rekordnoteringar att följa.

David Pastrnak behöver ytterligare ett mål för att passera Patrice Bergeron i Bruins historiska målliga.

Chicagos Patrick Kane är samtidigt en assist från att nå 900 assist i NHL-karriären.

Det är två milstolpar som gör att även en till synes vanlig grundseriematch får extra historisk betydelse.

Bedard kommer med en poängsvit

Chicago har dessutom Connor Bedard, som gjort poäng i fyra matcher i följd.

Hans offensiva utveckling är en viktig del av Blackhawks framtid, och mot Boston får han ytterligare ett tillfälle att visa sin förmåga mot etablerat NHL-motstånd.

Boston behöver å sin sida hitta tillbaka till den effektivitet som tidigare gav laget bättre resultat.

Den som väljer mellan kvällens två matcher klockan 18.00 får därför två ganska olika berättelser: Detroit med stark svensk form och turbulens utanför isen, eller Boston–Chicago med både formfrågor och individuella rekordmöjligheter.

Nashville–Tampa Bay: Filip Forsberg i målform

Klockan 19.00 möter Nashville Predators Tampa Bay Lightning.

Här är Filip Forsberg den självklara svenska spelaren att hålla extra koll på.

Forsberg har noterats för fyra mål och tre assist under sina fyra senaste matcher, vilket gör honom till en av kvällens mest formstarka svenska offensiva spelare.

För Nashville är hans avslut och offensiva kreativitet viktiga verktyg mot Tampa Bay.

Tampa Bay har samtidigt erfarenheten och kvaliteten för att straffa ett lag som ger bort för mycket utrymme.

Matchen blir därför särskilt intressant för den som vill följa Forsbergs möjligheter att fortsätta producera poäng.

Montreal–Pittsburgh: två lag med positiv trend

När klockan passerar midnatt väntar en intressant match mellan Montreal Canadiens och Pittsburgh Penguins.

Montreal kommer till mötet med fyra raka segrar trots att lagkaptenen Nick Suzuki är skadad.

Att Canadiens har fortsatt vinna utan en så viktig spelare säger något om lagets förmåga att hitta andra lösningar offensivt.

Pittsburgh har samtidigt tagit poäng i tre raka matcher.

Crosby närmar sig Housleys notering

Sidney Crosby har också en personlig milstolpe inom räckhåll.

Pittsburghs lagkapten behöver ytterligare en poäng i numerärt överläge för att tangera Phil Housleys notering på 612 powerplaypoäng.

Det innebär att Pittsburghs spel med en man mer kan få extra uppmärksamhet.

Montreal–Pittsburgh är därför ett av de mest intressanta alternativen för den som vill fortsätta NHL-kvällen efter midnatt.

Övriga NHL-matcher under lördagen och natten

Utöver huvudmatcherna finns ytterligare fem möten på programmet.

Los Angeles–Buffalo, 21.00

Los Angeles Kings tar emot Buffalo Sabres i en av kvällens två matcher med start klockan 21.00.

Det är ett bra alternativ för den som vill följa NHL i svensk bästa sändningstid utan att behöva vara uppe sent på natten. Matchen visas på Viaplay och V Sport Vinter.

San Jose–Ottawa, 21.00

San Jose Sharks möter Ottawa Senators samtidigt.

Båda klubbarna har unga spelare som är viktiga för deras fortsatta utveckling. Matchen kan därför vara intressant för den som vill följa ligans yngre generation och lagens långsiktiga uppbyggnad.

Sändningen finns på Disney+.

Vancouver–Toronto, 00.00

Vancouver Canucks tar emot Toronto Maple Leafs i en match med tydlig svensk koppling genom Elias Pettersson och William Nylander.

Vancouver har haft en besvärlig säsongsinledning med resultatet 3–11–1 efter sina första 15 matcher.

För Canucks handlar mycket om att bryta den negativa utvecklingen. Toronto är samtidigt en motståndare som gör matchen intressant för svenska tittare.

Dallas–Columbus, 01.00

Dallas Stars tar emot Columbus Blue Jackets klockan 01.00.

Det är ett alternativ för nattpubliken som vill se ytterligare en match efter de två mötena vid midnatt. Viaplay och V Sport Extra visar matchen.

Colorado–Calgary, 03.00

Nattens sista match börjar klockan 03.00 när Colorado Avalanche möter Calgary Flames.

Det sena nedsläppet gör mötet främst aktuellt för de mest nattpigga NHL-följarna. Matchen visas på Viaplay och V Sport Vinter.

För fler kommande matcher finns vårt samlade NHL-spelschema för säsongen 2026/27.

Vilken NHL-match ska man se i kväll?

Det beror framför allt på om du vill följa svenska spelare, de största stjärnorna eller en match med historiska rekordmöjligheter.

Om du vill seVälj den här matchen
Kvällens största stjärnmöteIslanders–Edmonton, 19.00
Svenska spelare i formDetroit–St. Louis, 18.00
Rekordjakt och offensiva profilerBoston–Chicago, 18.00
Filip ForsbergNashville–Tampa Bay, 19.00
En match senare på kvällenLos Angeles–Buffalo, 21.00
Sidney Crosby och en intressant formduellMontreal–Pittsburgh, 00.00
Pettersson och NylanderVancouver–Toronto, 00.00

Det tydligaste förstavalet är Islanders–Edmonton, inte minst med tanke på McDavids rekordsvit och Schaefers starka inledning.

För den som framför allt följer svenska spelare ligger Detroit–St. Louis och Nashville–Tampa Bay nära till hands.

Den som vill kombinera flera matcher kan börja med Boston eller Detroit klockan 18.00, gå vidare till något av mötena klockan 19.00 och avsluta med Los Angeles–Buffalo eller San Jose–Ottawa klockan 21.00.

Varför börjar så många NHL-matcher tidigt i Sverige?

En anledning till de förhållandevis tidiga svenska starttiderna är skillnaden mellan när Europa och Nordamerika ställer om till vintertid.

Sverige gick över till vintertid den 25 oktober 2026, medan stora delar av USA och Kanada ställer om först den 1 november.

Det innebär tillfälligt fem timmars skillnad mellan Sverige och amerikansk östkust, i stället för de vanliga sex timmarna under stora delar av NHL-säsongen.

En match som börjar klockan 13.00 i exempelvis Boston startar därmed klockan 18.00 i Sverige den här lördagen.

NHL:s officiella matchgenomgång för den 31 oktober innehåller ytterligare information om matcherna, spelarnas rekordjakt och de sportsliga förutsättningarna.

Den som vill följa mer ishockey än NHL under helgen hittar även SHL och andra matcher i vår guide till hockey på TV den 31 oktober–1 november.

Senaste artiklar

Victor Ejdsell tillbaka i Färjestad – lagkaptenen saknas

Victor Ejdsell är tillbaka i Färjestad efter en månads skadefrånvaro. Forwarden finns med i...

George Diaco kan återvända till Sverige – dementerar Kalmarryktena

George Diaco kan vara på väg bort från finska Vasa Sport efter en tung...

Samuel Fagemo tillbaka redan nu – går direkt in i Frölundas förstakedja

Samuel Fagemo gör comeback för Frölunda redan mot Linköping lördagen den 31 oktober. Forwarden...

Rogers ger Chelsea ledningen – United har missat tre jättelägen

Morgan Rogers har gett Chelsea ledningen med 1–0 mot Manchester United. Anfallaren slog till...

liknande artiklar

Victor Ejdsell tillbaka i Färjestad – lagkaptenen saknas

Victor Ejdsell är tillbaka i Färjestad efter en månads skadefrånvaro. Forwarden finns med i...

George Diaco kan återvända till Sverige – dementerar Kalmarryktena

George Diaco kan vara på väg bort från finska Vasa Sport efter en tung...

Samuel Fagemo tillbaka redan nu – går direkt in i Frölundas förstakedja

Samuel Fagemo gör comeback för Frölunda redan mot Linköping lördagen den 31 oktober. Forwarden...