Mitsubishi Eclipse Cross Electric kostar från 589 900 kronor, har ett batteri på 87 kWh och en WLTP-räckvidd på upp till 621 kilometer. Under karossen är den mycket nära besläktad med Renault Scenic E-Tech. Mitsubishi försöker främst motivera sitt högre pris med annan design, egen utrustningspaketering och en fordonsgaranti som kan gälla i upp till åtta år eller 160 000 kilometer.
Det gör Eclipse Cross Electric till en ovanligt enkel men samtidigt svårbedömd bil. Tekniken är redan känd från Renault Scenic E-Tech och räckvidden är stark. Frågan är i stället om Mitsubishis längre garanti och svenska återförsäljarnät är värt att betala extra för.
För den som tänker behålla bilen länge kan svaret vara ja. För leasingkunden eller köparen som byter bil efter tre år är Scenic normalt det bättre ekonomiska valet.
Mitsubishi Eclipse Cross Electric i korthet
| Punkt | Mitsubishi Eclipse Cross Electric |
|---|---|
| Pris | Från 589 900 kronor |
| Batteri | 87 kWh |
| Räckvidd | Upp till 621 km WLTP |
| Effekt | 160 kW, cirka 215 hk |
| Vridmoment | 300 Nm |
| Drivning | Framhjulsdrift |
| 0–100 km/h | 7,9 sekunder |
| AC-laddning | 11 kW |
| DC-laddning | Upp till 150 kW |
| Laddtid 15–80 procent | Cirka 37 minuter |
| Bagageutrymme | 478–1 696 liter |
| Dragvikt | 1 100 kg |
| Garanti | Upp till 8 år eller 160 000 km |
Mitsubishis svenska modellsida anger 589 900 kronor som aktuellt frånpris. I märkets nedladdningsbara prislista finns samtidigt ett lanseringspris på 579 900 kronor. Köparen bör därför kontrollera vilket pris som faktiskt gäller hos återförsäljaren.
Är Mitsubishi Eclipse Cross Electric egentligen en Renault Scenic?
Ja, till mycket stor del.
Eclipse Cross Electric bygger på samma elektriska plattform som Renault Scenic E-Tech och tillverkas på samma produktionslinje i Douai i Frankrike. De två bilarna har samma hjulbas, samma batteristorlek, samma motoreffekt, samma vridmoment och samma maximala snabbladdning.
Prestandan är också densamma. Båda klarar 0–100 km/h på 7,9 sekunder och har en toppfart på 170 km/h. Mitsubishi anger 215 hästkrafter medan Renault ofta anger 220 hästkrafter, men båda motorerna är specificerade till 160 kW. Det handlar därför inte om någon betydande skillnad i drivlinan.
| Teknik | Eclipse Cross | Scenic E-Tech |
|---|---|---|
| Batteri | 87 kWh | 87 kWh |
| Effekt | 160 kW | 160 kW |
| Vridmoment | 300 Nm | 300 Nm |
| Räckvidd | 621 km | 622 km |
| DC-laddning | 150 kW | 150 kW |
| 0–100 km/h | 7,9 sek | 7,9 sek |
| Dragvikt | 1 100 kg | 1 100 kg |
Det finns inget belägg för att Mitsubishi har utvecklat en egen elmotor, batterikemi, laddkurva eller särskild chassiinställning. Eclipse Cross ska därför inte betraktas som en tekniskt förbättrad Scenic.
Det Mitsubishi framför allt tillför är en egen front, andra ljussignaturer, en omarbetad bakdel, egna fälgar och en annan uppdelning av utrustningen. Bilen använder också Mitsubishis app och märkets egna benämningar på förarassistansen.
Det är alltså mer korrekt att beskriva Eclipse Cross som Mitsubishis version av Scenic än som en helt egen elbil.
Räckvidden är ett av bilens starkaste argument
En WLTP-räckvidd på 621 kilometer placerar Eclipse Cross bland de mer långräckviddiga familje-SUV:arna i prisklassen. Den slår både Volkswagen ID.4 och de flesta versioner av Skoda Enyaq på den officiella räckviddssiffran.
Den långa räckvidden kommer från det stora batteriet på 87 kWh och en angiven förbrukning på omkring 16,8 kWh per 100 kilometer. Mitsubishis produktmaterial har på vissa ställen angett fel enhet för förbrukningen, men 16,8 kWh per 100 kilometer är den rimliga tolkningen.
I verklig trafik går bilen inte 621 kilometer under alla förhållanden. Motorvägsfart, kyla, motvind, vinterdäck och kupévärme kan minska räckvidden tydligt. Som jämförelsevärde är siffran ändå stark och gör att bilen bör fungera bra även för regelbundna långresor.
För den som främst behöver en rymlig bil för vardagskörning kan räckvidden vara större än nödvändigt. Det stora batteriet bidrar också till det höga inköpspriset.
Snabbladdningen är godkänd men inte klassledande
Eclipse Cross kan snabbladdas med upp till 150 kW. Mitsubishi anger omkring 37 minuter från 15 till 80 procents batterinivå.
Det är fullt användbart på långresa, men inte särskilt snabbt för en ny elbil nära 600 000 kronor. Peugeot E-3008 kan exempelvis ta emot upp till 160 kW, medan flera nyare konkurrenter har högre toppeffekt eller kortare angivna laddtider.
Toppeffekten berättar inte hela historien. Hur länge bilen kan hålla en hög effekt är minst lika viktigt. Eftersom Mitsubishi inte har presenterat någon egen förbättrad laddkurva bör man utgå från att laddbeteendet ligger mycket nära Scenic E-Tech.
AC-laddningen är begränsad till 11 kW. Det innebär att ett tomt batteri behöver ungefär en natt för att laddas fullt hemma eller vid en vanlig destinationsladdare. Någon svensk 22 kW-version är inte tydligt specificerad, trots att den högre effekten förekommer i delar av Mitsubishis marknadsmaterial.
Utrymmena passar en normal familj
Eclipse Cross är 4,47 meter lång och har en hjulbas på 2,785 meter. Formatet är ungefär detsamma som hos Scenic och något mindre än hos Skoda Enyaq.
Mitsubishi anger ett bagageutrymme på 478 liter med baksätet uppfällt och 1 696 liter med det fällt. Renault anger 545 liter respektive 1 670 liter för Scenic, trots att karosserna är mycket nära besläktade.
Skillnaden beror sannolikt på olika mätmetoder eller sätt att redovisa utrymmet. Det är därför inte säkert att Scenic i praktiken rymmer 67 liter mer bagage. Ett fysiskt jämförande test skulle behövas för att dra den slutsatsen.
Mitsubishis officiella siffra är ändå mindre än de 585 liter som anges för Skoda Enyaq. Den som regelbundet packar barnvagn, resväskor och fritidsutrustning bör därför jämföra lastutrymmet på plats.
Dragvikten är 1 100 kg. Det räcker för ett mindre släp eller en lättare husvagn, men Enyaq finns i fyrhjulsdrivna versioner som klarar betydligt tyngre släp. Eclipse Cross erbjuds endast med framhjulsdrift i den svenska specifikationen.
Intense har redan en omfattande standardutrustning
Grundversionen Intense är inte en avskalad instegsmodell. Den innehåller bland annat:
- 19-tumsfälgar
- värmepump
- uppvärmda framsäten och ratt
- adaptiv farthållare
- adaptiva LED-strålkastare
- två 12-tumsskärmar
- Google inbyggt
- trådlös Apple CarPlay och Android Auto
- trådlös mobilladdning
- elektrisk baklucka
- nyckelfritt system
- backkamera
- parkeringssensorer fram, bak och på sidorna
- förvärmning av kupén
- tvåzons klimatanläggning
Det är en bra grundnivå för en familjebil. Värmepumpen är särskilt värdefull för svenska köpare eftersom den kan minska energibehovet för uppvärmning under delar av året.
Mitsubishi visar även panoramatak och Harman Kardon-ljudsystem i delar av sitt europeiska material. Funktionerna finns däremot inte tydligt angivna som svensk standardutrustning eller prissatta tillval. Köparen bör därför inte utgå från att de ingår.
Intense Plus är den mest intressanta versionen
Intense Plus kostar enligt prislistan 604 900 kronor och lägger till flera praktiska säkerhets- och parkeringsfunktioner:
- 360-graderskamera
- digital innerbackspegel
- dödavinkelvarning
- aktiv filcentrering genom MI-Pilot
- varning för korsande trafik bak
- autobroms vid backning
- säker utstigningsassistans
- parkeringsassistans
- 20-tumsfälgar
- ytterbackspeglar med minne
Prisskillnaden på 25 000 kronor är rimlig med tanke på innehållet. För en stor familjebil är 360-kamera, dödavinkelvarning och autobroms vid backning funktioner som ger konkret nytta varje dag.
Samtidigt kan de större 20-tumshjulen ge något högre däckkostnader och i vissa förhållanden sämre komfort eller räckvidd än 19-tumshjulen.
Intense Plus är den version som bäst visar vad Mitsubishi vill erbjuda. Problemet är att den hamnar mycket nära Renault Scenic Esprit Alpine i pris.
Scenic är billigare och kan vara bättre utrustad
Renault Scenic Techno med samma 87 kWh-batteri kostar 549 900 kronor enligt den aktuella svenska prislistan. Det är 40 000 kronor mindre än Mitsubishis angivna frånpris på webben.
Scenic Techno har i stora drag samma grundteknik och mycket av samma utrustning. Den kan dessutom kompletteras med ett säkerhetspaket som bland annat innehåller 360-kamera, aktiv filcentrering, dödavinkelvarning, säker utstigningsassistans och autobroms för korsande trafik.
Med paketet är Scenic fortfarande billigare än Eclipse Cross Intense.
Runt 600 000 kronor blir jämförelsen ännu tuffare för Mitsubishi. Scenic Esprit Alpine kostar 599 900 kronor och innehåller bland annat:
- avtagbar dragkrok
- eljusterbara framstolar
- massage i förarstolen
- Harman Kardon-ljudsystem
- 360-kamera
- digital innerbackspegel
- aktiv filcentrering
- dödavinkelvarning
- autoparkering
Eclipse Cross Intense Plus kostar 5 000 kronor mer men saknar flera av dessa bekräftade komfortfunktioner. Mitsubishi vinner därför inte utrustningsjämförelsen.
Scenic erbjuder även V2L, vilket gör det möjligt att driva extern elektrisk utrustning från bilens batteri. Någon motsvarande svensk funktion är inte tydligt specificerad för Eclipse Cross.
Garantin är det verkliga skälet att välja Mitsubishi
Mitsubishis starkaste argument är inte bilen i sig, utan vad som händer efter de första åren.
Eclipse Cross omfattas av fem års eller 100 000 kilometers grundgaranti. Genom att följa serviceplanen hos en auktoriserad Mitsubishi-verkstad kan garantin därefter förlängas till som mest åtta år eller 160 000 kilometer.
Scenic har tre års eller 100 000 kilometers fordonsgaranti. Batterigarantin är däremot åtta år eller 160 000 kilometer hos båda märkena.
Det innebär att Mitsubishis verkliga fördel gäller andra dyra komponenter efter Renaults tredje år: elektronik, klimatsystem, skärmar, laddutrustning och övriga delar som omfattas av villkoren.
Köparen måste läsa Mitsubishis garantivillkor noggrant. Den förlängda garantin är kopplad till auktoriserad service, och värdet beror därför på servicekostnaderna, villkoren och hur nära köparen har till en Mitsubishi-verkstad.
Garantin är mest värdefull för den som:
- köper bilen privat
- planerar att behålla den i minst fem–åtta år
- kör högst omkring 2 000 mil per år
- har en auktoriserad Mitsubishi-verkstad i närheten
- tänker följa märkets serviceprogram
För den som privatleasar bilen i tre år ger den längre garantin nästan inget mervärde. Detsamma gäller tjänstebilsförare eller privatköpare som regelbundet byter bil efter två eller tre år.
Garantin kan också få betydelse på begagnatmarknaden om den följer bilen vid ett ägarbyte. Det bör dock bekräftas skriftligt före köpet. Den som funderar på ett längre ägande kan även läsa vår guide om att köpa begagnad elbil.
Mitsubishis servicenät kan vara både styrka och begränsning
Mitsubishi har auktoriserade återförsäljare och verkstäder i Sverige, men nätet är mindre än de största bilmärkenas. Eftersom den långa garantin kräver auktoriserad service är den lokala tillgången särskilt viktig.
Kontrollera därför var den närmaste verkstaden faktiskt ligger innan bilen beställs. En återförsäljare i regionen betyder inte automatiskt att den auktoriserade serviceverkstaden ligger nära bostaden.
Det nära släktskapet med Scenic är samtidigt en trygghetsfaktor. Eclipse Cross använder inte en ovanlig, fristående Mitsubishi-plattform med små globala volymer. Den delar i stället centrala komponenter med en större Renault-modell som produceras i samma fabrik.
Det bör ge en bättre teknisk grund än om Mitsubishi hade lanserat en helt egen lågvolymbil. Det går däremot inte att lova korta leveranstider på svenska reservdelar.
Andrahandsvärdet är svårt att bedöma
Eclipse Cross Electric är för ny för att det ska finnas tillräckligt med svensk begagnatdata. Det går därför inte att slå fast att modellen kommer att tappa mer i värde än Scenic, Enyaq eller ID.4.
Osäkerheten är ändå större än för flera etablerade konkurrenter. Mitsubishi säljer betydligt färre personbilar i Sverige än Volkswagen, Skoda och Renault. En framtida begagnatköpare kan också se Eclipse Cross som en Scenic med ett annat märke, vilket kan göra det svårt att motivera ett högre pris.
Samtidigt kan en lång kvarvarande garanti bli attraktiv på begagnatmarknaden. Räckvidden över 600 kilometer och den välkända Renault-tekniken är också positiva egenskaper.
Den största risken är därför inte nödvändigtvis att bilen är svårsåld, utan att Mitsubishi senare sänker nybilspriset eller lanserar kampanjer som pressar värdet på redan sålda bilar.
Så står sig Eclipse Cross mot andra familje-SUV:ar
Skoda Enyaq
Skoda Enyaq 85 ligger prismässigt nära Mitsubishi men har ett större bagageutrymme på 585 liter och finns med kraftfullare drivlinor. Fyrhjulsdrivna versioner kan dessutom dra upp till 2 000 kg.
Mitsubishi har längre officiell räckvidd och bättre fordonsgaranti. Enyaq är däremot det starkare valet för den som prioriterar lastutrymme, dragförmåga och ett mer etablerat modellnamn.
Volkswagen ID.4
Volkswagen ID.4 kostar mindre i sina enklare versioner och finns med både bakhjulsdrift och fyrhjulsdrift. Den erbjuder också högre motoreffekt i flera utföranden.
Eclipse Cross går längre enligt WLTP och har en betydligt längre garanti. ID.4 är ändå det mer flexibla modellprogrammet och ett bättre val för den som vill ha fyrhjulsdrift eller inte behöver över 600 kilometers räckvidd.
Peugeot E-3008
Peugeot E-3008 har en mer egenartad interiör, 520 liters bagageutrymme och högre dragvikt än Mitsubishi. Standardversionen går kortare, medan Long Range-versionen kan nå omkring 700 kilometer.
Peugeot har också förekommit med kampanjpriser långt under Eclipse Cross. Köparen måste dock jämföra rätt batteriversion och utrustningsnivå. Den billigaste E-3008 har inte samma räckvidd som Mitsubishin.
Kia EV3
Kia EV3 är mindre men kostar betydligt mindre, går upp till omkring 605 kilometer och har sju års nybilsgaranti.
Den är ett starkt alternativ för den som inte behöver ett lika stort baksäte eller lastutrymme. EV3 visar också hur svårt Mitsubishi får att ta extra betalt enbart för lång räckvidd och garanti.
Fler alternativ för familjen finns i vår jämförelse av bästa familjebilarna 2026.
Vem passar Mitsubishi Eclipse Cross Electric?
Eclipse Cross Electric passar bäst för den som vill ha en långräckviddig familje-SUV och planerar ett långt privat ägande.
Den är särskilt relevant om:
- en Mitsubishi-verkstad finns nära
- bilen ska behållas längre än Renaults treåriga garanti
- förutsägbara kostnader värderas högt
- framhjulsdrift och 1 100 kg dragvikt räcker
- köparen föredrar Mitsubishis design eller återförsäljare
- en räckvidd över 600 kilometer är viktig
Den passar sämre om:
- lägsta inköpspris är viktigast
- bilen ska leasas i tre år
- fyrhjulsdrift behövs
- tungt släp ska dras
- maximalt bagageutrymme prioriteras
- elstolar, premiumljud och annan lyxutrustning är viktigare än garantin
Är Eclipse Cross Electric bättre än Renault Scenic?
Som bil är Mitsubishi Eclipse Cross Electric inte bättre än Renault Scenic E-Tech. Den har i praktiken samma drivlina, samma batteri, samma räckvidd, samma laddning och samma prestanda.
Scenic Techno är det bättre ekonomiska grundköpet. Den kostar mindre och levererar nästan exakt samma elbil.
Scenic Esprit Alpine är det bättre utrustningsköpet runt 600 000 kronor. Den erbjuder fler bekräftade komfortfunktioner och kostar något mindre än Eclipse Cross Intense Plus.
Mitsubishi blir i stället det tryggare långtidsköpet. För en privatperson som tänker behålla bilen i sex, sju eller åtta år kan den längre garantin vara värd prisskillnaden. Den kan minska risken för stora reparationskostnader efter att Scenics vanliga fordonsgaranti har löpt ut.
Men garantin är bara värdefull om villkoren följs och bilen servas hos Mitsubishi. Servicekostnaden och avståndet till verkstaden måste därför räknas in.
Slutsats: en Scenic för den långsiktiga köparen
Mitsubishi Eclipse Cross Electric är en kompetent eldriven familje-SUV med lång räckvidd, bra grundutrustning och tillräckliga prestanda. Tekniken är inte experimentell eller okänd, utan kommer i stort sett direkt från Renault Scenic E-Tech.
Det är både bilens styrka och dess svaghet.
Köparen får beprövad Renault-teknik, men Mitsubishi har svårt att visa varför bilen ska kosta mer. Annan front, andra fälgar och egna modellnamn räcker inte. Det tydliga mervärdet är garantin.
Den som byter bil efter tre år bör normalt välja Scenic. Den som prioriterar utrymme och dragförmåga bör även titta närmare på Enyaq. ID.4 ger fler drivlineval och Kia EV3 erbjuder nästan samma räckvidd till betydligt lägre pris.
Eclipse Cross Electric blir mest logisk för den långsiktiga privatköparen som har en Mitsubishi-verkstad i närheten och verkligen kan utnyttja garantin upp till åtta år.
Köprådet är därför tydligt: välj Scenic för priset och utrustningen. Välj Eclipse Cross om den längre garantin är värd mer för dig än den högre inköpskostnaden.