HemSportChampions League-lottningens vinnare och förlorare 2026/27 – Hurbra har simulerat 80 000...

Champions League-lottningens vinnare och förlorare 2026/27 – Hurbra har simulerat 80 000 lottningar

Publicerad

Stuttgart vann mest på Champions League-lottningen 2026/27. Club Brugge förlorade mest relativt de motståndare klubben hade kunnat få. Sabah fick samtidigt det svåraste faktiska programmet av alla 36 lag. Det visar Hurbra Draw Luck Index, som jämför den verkliga lottningen med 80 000 kompletta och giltiga alternativa lottningar.

Stuttgart vann mest – Club Brugge förlorade mest

Hurbra-modellen ger tre tydliga svar på tre olika frågor:

  • Stuttgart fick störst relativ hjälp av lottningen: omkring 1,3 extra förväntade poäng, nio procentenheter högre topp 8-chans och tio procentenheter högre topp 24-chans.
  • Club Brugge förlorade mest på lottningen: omkring 1,0 förväntad poäng och elva procentenheter i topp 24-chans.
  • Sabah fick det svåraste faktiska programmet: klubbens genomsnittliga motståndsstyrka är högst av samtliga 36 lag. Manchester City är tvåa och Club Brugge trea.

Bland favoriterna är Manchester City och PSG de tydligaste förlorarna. Båda tappar omkring nio procentenheter i sannolikhet att sluta topp 8 och gå direkt till åttondelsfinal. Real Madrid och Inter får nästan exakt motsatt effekt och förbättrar sina topp 8-chanser med omkring elva procentenheter vardera.

UEFA har fastställt fyra hemma- och fyra bortamotståndare för varje klubb. Det motsvarar 144 matcher och 288 lag–motståndarkopplingar. Den som vill se varje enskilt möte hittar hela resultatet i Champions League-lottningen 2026/27. UEFA:s kompletta lista över samtliga motståndare ligger till grund för det faktiska programmet i modellen.

Det här mäter lottningstur, inte bara stora motståndarnamn

En vanlig ranking över svåraste motstånd besvarar bara en del av frågan. Manchester City kan få ett hårdare program än Stuttgart, men det säger inte hur stor tur eller otur respektive klubb hade inom sitt eget möjliga urval.

Varje lag möter två klubbar ur var och en av de fyra seedningspotterna i Champions League 2026/27, en hemma och en borta. Klubbar från samma förbund får inte mötas och ett lag får högst två motståndare från samma andra förbund. Lagen gick därför in i lottningen med olika motståndaruniversum beroende på vilket förbund de tillhör.

Ett starkt namn kan vara en ganska normal motståndare för en klubb om nästan alla tillåtna alternativ i samma position var starka. Ett mindre uppmärksammat program kan samtidigt vara extremt svårt om klubben drog flera av de hårdaste lagen som faktiskt var möjliga.

Hurbra Draw Luck Index jämför därför varje klubbs verkliga åtta motståndare med genomsnittet av just de fullständiga och giltiga lottningar som klubben hade kunnat få. Huvudmåttet är skillnaden i förväntade poäng. Förändringen i topp 8- och topp 24-chans visar vad skillnaden kan vara värd i tabellen.

Hela rankingen: Champions League-lottningens vinnare och förlorare

OSR är Hurbra:s Opponent Strength Rating. En högre siffra betyder ett svårare program. I kolumnen jämförs faktisk OSR och faktiska förväntade poäng med klubbens neutrala genomsnitt.

Ett positivt lottningsvärde betyder att klubben fick fler förväntade poäng än med en neutral giltig lottning. Topp 8 ger direktplats i åttondelsfinal, medan plats 9–24 ger playoff. Topp 24-siffran mäter hela chansen att gå vidare från ligafasen.

Rank och lagHurbra Draw Luck Index
1. StuttgartOSR: 96,4 mot neutrala 99,6. xP: 12,7 mot 11,4. Lottningsvärde: +1,3 xP. Topp 8: +9 pp. Topp 24: +10 pp.
2. PortoOSR: 98,5 mot neutrala 100,7. xP: 12,0 mot 11,1. Lottningsvärde: +1,0 xP. Topp 8: +6 pp. Topp 24: +9 pp.
3. Real MadridOSR: 98,4 mot neutrala 101,1. xP: 16,7 mot 15,8. Lottningsvärde: +0,9 xP. Topp 8: +11 pp. Topp 24: +1 pp.
4. InterOSR: 97,8 mot neutrala 100,3. xP: 16,1 mot 15,2. Lottningsvärde: +0,9 xP. Topp 8: +11 pp. Topp 24: +2 pp.
5. FenerbahçeOSR: 98,3 mot neutrala 100,5. xP: 10,1 mot 9,3. Lottningsvärde: +0,8 xP. Topp 8: +3 pp. Topp 24: +10 pp.
6. ShakhtarOSR: 98,4 mot neutrala 100,9. xP: 7,2 mot 6,4. Lottningsvärde: +0,8 xP. Topp 8: 0 pp. Topp 24: +8 pp.
7. LASKOSR: 98,2 mot neutrala 100,8. xP: 5,5 mot 4,7. Lottningsvärde: +0,8 xP. Topp 8: 0 pp. Topp 24: +4 pp.
8. VikingOSR: 99,6 mot neutrala 100,6. xP: 6,9 mot 6,3. Lottningsvärde: +0,6 xP. Topp 8: 0 pp. Topp 24: +4 pp.
9. LiverpoolOSR: 99,5 mot neutrala 100,1. xP: 15,3 mot 14,8. Lottningsvärde: +0,6 xP. Topp 8: +7 pp. Topp 24: +1 pp.
10. PSVOSR: 99,7 mot neutrala 101,2. xP: 9,7 mot 9,1. Lottningsvärde: +0,5 xP. Topp 8: +1 pp. Topp 24: +7 pp.
11. NapoliOSR: 99,2 mot neutrala 100,2. xP: 12,3 mot 11,9. Lottningsvärde: +0,4 xP. Topp 8: +2 pp. Topp 24: +5 pp.
12. Slovan BratislavaOSR: 98,8 mot neutrala 101,0. xP: 3,9 mot 3,5. Lottningsvärde: +0,3 xP. Topp 8: 0 pp. Topp 24: +1 pp.
13. Real BetisOSR: 100,9 mot neutrala 100,8. xP: 10,4 mot 10,1. Lottningsvärde: +0,3 xP. Topp 8: 0 pp. Topp 24: +4 pp.
14. Borussia DortmundOSR: 99,1 mot neutrala 99,8. xP: 13,7 mot 13,4. Lottningsvärde: +0,3 xP. Topp 8: +2 pp. Topp 24: +2 pp.
15. RomaOSR: 99,3 mot neutrala 100,3. xP: 11,9 mot 11,7. Lottningsvärde: +0,1 xP. Topp 8: +1 pp. Topp 24: +2 pp.
16. BayernOSR: 100,4 mot neutrala 100,1. xP: 18,5 mot 18,3. Lottningsvärde: +0,1 xP. Topp 8: +2 pp. Topp 24: 0 pp.
17. AEK AthensOSR: 100,7 mot neutrala 100,6. xP: 6,8 mot 6,7. Lottningsvärde: +0,1 xP. Topp 8: 0 pp. Topp 24: 0 pp.
18. BarcelonaOSR: 100,3 mot neutrala 101,0. xP: 17,0 mot 17,0. Lottningsvärde: 0,0 xP. Topp 8: +1 pp. Topp 24: 0 pp.
19. Atlético MadridOSR: 101,6 mot neutrala 101,0. xP: 13,3 mot 13,5. Lottningsvärde: −0,2 xP. Topp 8: −2 pp. Topp 24: −1 pp.
20. VillarrealOSR: 100,0 mot neutrala 100,7. xP: 10,3 mot 10,5. Lottningsvärde: −0,2 xP. Topp 8: −1 pp. Topp 24: −1 pp.
21. FeyenoordOSR: 101,5 mot neutrala 101,0. xP: 6,5 mot 6,9. Lottningsvärde: −0,4 xP. Topp 8: 0 pp. Topp 24: −3 pp.
22. SportingOSR: 101,6 mot neutrala 100,7. xP: 12,3 mot 12,7. Lottningsvärde: −0,4 xP. Topp 8: −4 pp. Topp 24: −1 pp.
23. Aston VillaOSR: 101,5 mot neutrala 100,1. xP: 13,2 mot 13,6. Lottningsvärde: −0,4 xP. Topp 8: −4 pp. Topp 24: −1 pp.
24. Bodø/GlimtOSR: 102,0 mot neutrala 100,7. xP: 8,9 mot 9,3. Lottningsvärde: −0,4 xP. Topp 8: −1 pp. Topp 24: −5 pp.
25. LilleOSR: 101,6 mot neutrala 100,2. xP: 9,2 mot 9,6. Lottningsvärde: −0,5 xP. Topp 8: −2 pp. Topp 24: −6 pp.
26. Slavia PrahaOSR: 102,4 mot neutrala 100,5. xP: 7,9 mot 8,4. Lottningsvärde: −0,5 xP. Topp 8: −1 pp. Topp 24: −6 pp.
27. ArsenalOSR: 100,7 mot neutrala 100,2. xP: 17,4 mot 17,9. Lottningsvärde: −0,5 xP. Topp 8: −4 pp. Topp 24: 0 pp.
28. LeipzigOSR: 101,2 mot neutrala 99,6. xP: 11,1 mot 11,7. Lottningsvärde: −0,5 xP. Topp 8: −3 pp. Topp 24: −4 pp.
29. SabahOSR: 104,0 mot neutrala 101,1. xP: 2,5 mot 3,0. Lottningsvärde: −0,5 xP. Topp 8: 0 pp. Topp 24: −1 pp.
30. GalatasarayOSR: 102,2 mot neutrala 100,6. xP: 9,7 mot 10,3. Lottningsvärde: −0,6 xP. Topp 8: −2 pp. Topp 24: −7 pp.
31. ComoOSR: 101,9 mot neutrala 100,2. xP: 9,3 mot 10,0. Lottningsvärde: −0,6 xP. Topp 8: −2 pp. Topp 24: −7 pp.
32. Manchester UnitedOSR: 100,9 mot neutrala 100,1. xP: 12,5 mot 13,2. Lottningsvärde: −0,7 xP. Topp 8: −7 pp. Topp 24: −4 pp.
33. PSGOSR: 102,1 mot neutrala 100,6. xP: 15,0 mot 15,8. Lottningsvärde: −0,8 xP. Topp 8: −9 pp. Topp 24: −1 pp.
34. Manchester CityOSR: 103,8 mot neutrala 100,2. xP: 16,7 mot 17,6. Lottningsvärde: −0,9 xP. Topp 8: −9 pp. Topp 24: −1 pp.
35. LensOSR: 102,6 mot neutrala 100,2. xP: 10,5 mot 11,4. Lottningsvärde: −0,9 xP. Topp 8: −4 pp. Topp 24: −9 pp.
36. Club BruggeOSR: 103,2 mot neutrala 100,9. xP: 9,5 mot 10,5. Lottningsvärde: −1,0 xP. Topp 8: −3 pp. Topp 24: −11 pp.

Stuttgart fick både lättast väg och störst hjälp

Stuttgart hamnar överst av två skäl. Klubben har den lägsta faktiska programstyrkan i hela fältet, 96,4 OSR, och programmet är dessutom betydligt lättare än det neutrala genomsnittet för Stuttgarts egna tillåtna alternativ.

Det höjer lagets förväntade poäng från 11,4 till 12,7. Effekten är stor precis runt de viktiga tabellgränserna. Topp 8-chansen stiger från 12,8 till 22,2 procent och sannolikheten att nå minst topp 24 från 77,5 till 87,2 procent.

Porto är tvåa med 1,0 extra förväntad poäng. Det mest anmärkningsvärda är att Portos hemmaprogram inte är särskilt lätt. Det rankas som det åttonde svåraste. Den stora vinsten ligger i stället på bortaplan, där Porto fick det lättaste programmet av alla 36 klubbar.

Fenerbahçe får nästan lika stor hjälp vid topp 24-gränsen som Stuttgart. Lottningen är värd 0,8 xP och omkring tio procentenheter i avancemangschans. Shakhtar och LASK vinner också 0,8 xP, men eftersom lagens grundnivåer är lägre ser effekten på topp 8 betydligt mindre ut.

Real Madrid och Inter vann mest bland topplagen

Real Madrid och Inter får båda omkring 0,9 extra förväntade poäng. För två lag som redan väntas vara med högt i tabellen syns värdet främst i kampen om direktplatserna.

Real Madrids topp 8-chans stiger från 57,8 till 69,2 procent. Inter går från 50,4 till 61,4 procent. Båda förbättras alltså med ungefär elva procentenheter enbart genom vilka åtta motståndare de fick.

Liverpool är det tredje tydliga vinnarlaget i den övre delen. Programmet är värt 0,6 extra xP och nästan sju procentenheter i topp 8-chans.

Bayern rankas bara på 16:e plats i turmåttet trots modellens högsta förväntade poäng, 18,5. Det beror på att lottningen i sig ligger nära det neutrala utfallet. Bayern är modellens starkaste lag, men inte någon av lottningens stora vinnare.

Club Brugge är lottningens största förlorare

Club Brugge hamnar sist i Draw Luck Index med 1,0 förlorad förväntad poäng. Den faktiska programstyrkan är 103,2 OSR mot neutrala 100,9. Bara Sabah och Manchester City har svårare faktiska program.

För Club Brugge får motståndarnas samlade styrka en tydlig effekt vid strecket. De förväntade poängen sjunker från 10,5 till 9,5 och topp 24-chansen försämras med omkring elva procentenheter. Det är den största förändringen för något lag vid den gränsen.

Lens är näst största förlorare i förväntade poäng och tappar ungefär nio procentenheter i topp 24-chans. Manchester United förlorar 0,7 xP. Där är effekten mer jämnt fördelad: omkring sju procentenheter sämre chans till topp 8 och fyra procentenheter sämre chans till topp 24.

Club Brugge och Lens visar vad den vanliga genomgången av affischmatcher lätt missar. Ett program behöver inte bara innehålla de mest uppmärksammade stormatcherna för att vara svårt. Motståndsstyrkan över alla åtta omgångar är viktigare än de två största namnen.

Manchester City och PSG tappar mest topp 8-chans

Manchester City har den näst svåraste faktiska vägen av samtliga 36 lag. Programstyrkan är 103,8 OSR, klart över klubbens neutrala 100,2. Lottningen sänker poängförväntan från 17,6 till 16,7 och topp 8-chansen från 77,4 till 68,0 procent.

PSG tappar nästan lika mycket. Den förväntade poängen går från 15,8 till 15,0 och topp 8-chansen från 56,8 till 47,6 procent.

Det är därför poängförändringen behöver kompletteras med avancemangssannolikheter. En förlust på knappt en förväntad poäng kan vara relativt liten över åtta matcher men ändå flytta ett topplag från en ganska trygg position till en betydligt jämnare kamp om direktplatserna.

För Sabah fungerar samma samband åt andra hållet. Klubben har det svåraste faktiska programmet, men tappar bara 0,5 xP och omkring en procentenhet i topp 24-chans. Grundchansen är redan mycket låg. Det finns helt enkelt mindre sannolikhet kvar att förlora. Sabah är alltså sämst lottat i absolut motståndsstyrka, men inte i den sportsliga marginaleffekten.

Arsenal ser mer oturligt ut än laget är

Arsenal fick Real Madrid och Borussia Dortmund hemma samt Bayern, Napoli och Real Betis bland bortamotståndarna. Namnen gör programmet till ett av lottningens mest iögonfallande.

Modellen ger en mer nyanserad bild. Arsenal har det sjätte svåraste bortaprogrammet, men bara det 32:a svåraste hemmaprogrammet. När alla åtta matcher vägs samman är programmet det 18:e svåraste i turneringen.

Jämfört med Arsenals egna giltiga alternativ kostar lottningen omkring 0,5 xP och fyra procentenheter i topp 8-chans. Det är otur, men inte i närheten av effekten för Manchester City eller PSG.

Barcelona är ett ännu tydligare exempel på varför stora namn kan lura ögat. Trots möten med PSG och Manchester City hamnar Barcelona på exakt samma poängförväntan som i det neutrala alternativuniversumet: 17,0. Lottningen är i praktiken varken någon stor vinst eller förlust.

Svåraste hemmaprogrammet

Den här rankingen använder de fyra hemmamotståndarnas råa OSR. Slavia Praha fick den tuffaste samlade uppsättningen motståndare på hemmaplan. Stuttgart, Arsenal, LASK och Viking ligger i den andra änden.

RankLag och hemma-OSR
1Slavia Praha, 107,0
2Sabah, 105,0
3Lens, 104,3
4Galatasaray, 103,7
5Club Brugge, 103,5
6Barcelona, 103,0
7Feyenoord, 102,8
8Porto, 102,7
9Atlético Madrid, 102,6
10Manchester City, 102,3
11Como, 102,2
12Liverpool, 102,1
13Bayern, 101,8
14Real Betis, 101,8
15Fenerbahçe, 101,1
16Shakhtar, 100,8
17Leipzig, 100,8
18Sporting, 100,8
19Aston Villa, 100,6
20Napoli, 100,5
21Manchester United, 99,5
22Slovan Bratislava, 99,4
23Inter, 99,3
24Borussia Dortmund, 99,2
25AEK Athens, 99,0
26Villarreal, 98,7
27PSV, 98,6
28PSG, 98,5
29Lille, 98,5
30Roma, 97,8
31Bodø/Glimt, 97,7
32Arsenal, 97,5
33Real Madrid, 97,4
34Stuttgart, 97,4
35LASK, 95,5
36Viking, 94,8

Svåraste bortaprogrammet

Bodø/Glimt har lottningens svåraste fyra bortamotståndare, före PSG och Manchester City. Arsenal är sexa. Porto fick det klart lättaste bortaprogrammet och Stuttgart det tredje lättaste.

RankLag och borta-OSR
1Bodø/Glimt, 106,3
2PSG, 105,6
3Manchester City, 105,3
4Lille, 104,8
5Viking, 104,4
6Arsenal, 104,0
7Sabah, 103,0
8Club Brugge, 102,8
9AEK Athens, 102,4
10Sporting, 102,4
11Aston Villa, 102,3
12Manchester United, 102,2
13Leipzig, 101,6
14Como, 101,6
15Villarreal, 101,3
16Lens, 101,0
17LASK, 100,8
18PSV, 100,8
19Roma, 100,8
20Galatasaray, 100,8
21Atlético Madrid, 100,6
22Feyenoord, 100,3
23Real Betis, 100,0
24Real Madrid, 99,3
25Bayern, 99,0
26Borussia Dortmund, 99,0
27Slovan Bratislava, 98,2
28Napoli, 97,9
29Slavia Praha, 97,8
30Barcelona, 97,5
31Liverpool, 96,9
32Inter, 96,2
33Shakhtar, 96,0
34Fenerbahçe, 95,5
35Stuttgart, 95,4
36Porto, 94,4

Så räknade Hurbra fram Draw Luck Index

Aktuell klubbstyrka i stället för bara UEFA-koefficient

Klubbarnas styrka bygger på ClubElo-rankingen den 24 augusti 2026. Elo reagerar på matchresultat och väger motståndets kvalitet, vilket ger en mer aktuell och resultatbaserad bild än UEFA:s femåriga klubblagskoefficient ensam.

Hurbra har skalat om värdena till Opponent Strength Rating. 100 OSR motsvarar 1800 Elo och en OSR-poäng motsvarar 10 Elo. I huvudmåttet justeras varje motståndare också för spelplats. Ett bortamotstånd får fem extra OSR-poäng och ett hemmamotstånd fem färre, vilket motsvarar modellens hemmafördel på 50 Elo.

80 000 kompletta och giltiga lottningar

Modellen har simulerat 80 000 fullständiga lottningar för alla 36 lag, fördelade över fyra oberoende simuleringskedjor. Varje alternativ innehåller 144 matcher och uppfyller kraven på två motståndare per pott, en hemma och en borta från varje pott, nationsspärren, högst två motståndare från samma andra förbund och åtta olika motståndare per klubb.

UEFA:s extra spärr mot samma hemmamöte för tredje säsongen i rad ingår också. I 2026/27 års alternativuniversum innebär det att Inter–Arsenal i Milano och Liverpool–Real Madrid på Anfield inte kan dras.

UEFA:s privata lottprogram är inte öppet. Hurbra kan därför inte återskapa den exakta sekventiella sannolikhetsfördelningen i verktyget. Modellen ger i stället varje komplett giltig motståndarallokering samma vikt. Det gör baslinjen transparent och konsekvent, men den ska inte beskrivas som en kopia av UEFA:s interna programvara.

740 000 simulerade ligafaser

Elo-skillnaden och hemmafördelen omvandlas till förväntade mål för varje match. Modellen utgår från 2,9 mål per match och använder Poissonfördelningar för hemma- och bortalag. Därifrån beräknas sannolikheten för seger, kryss och förlust samt lagens förväntade poäng.

Den verkliga lottningen har körts genom 500 000 simulerade ligafaser. Alternativa lottningar har simulerats 240 000 gånger. Tabellerna avgörs med UEFA:s första åtta sportsliga skiljekriterier: poäng, målskillnad, gjorda mål, segrar, bortasegrar och motsvarande sammanlagda värden för motståndarna. En kvarvarande exakt likhet avgörs slumpmässigt.

Känslighetstester med 40 respektive 60 Elo i hemmafördel, 2,7 respektive 3,1 mål per match och tio procents krympning av Elo-skillnaderna förändrar inte huvudbilden. Rangkorrelationen mot huvudmodellen ligger över 0,997 i samtliga tester och inget lag flyttar mer än två placeringar.

Resultaten redovisas därför med en decimal i förväntade poäng och hela procentenheter i avancemangschans. Mindre skillnader än så ska inte tolkas som exakta.

Det modellen inte kan veta

Draw Luck Index isolerar effekten av motståndarna och hemma-/bortafördelningen. Matchordning, exakta datum, avsparkstider, resdagar och återhämtning ingår inte. Det kompletta spelschemat för Champions League 2026/27 ska meddelas senast den 29 augusti och ligafasen börjar 8–10 september.

Elo-värdena är låsta till den 24 augusti. Senare formförändringar, skador, värvningar och tränarbyten kan ändra klubbarnas faktiska styrka. Modellen använder också en gemensam målmiljö och hemmafördel. Den tar inte separat hänsyn till spelstil, resavstånd eller truppbredd.

Det här är därför inte en prognos som säger exakt hur tabellen kommer att sluta. Det är ett mått på vad själva lottningen var värd när alla klubbar jämförs på samma sportsliga grund och varje lag bedöms mot de motståndare det faktiskt hade kunnat få.

Senaste artiklar

ATP vill ge spelarna 350 miljoner dollar – stor reform inför 2028

ATP vill göra om både spelarnas ekonomi och sättet världsrankingen fungerar. Från 2028 är...

Riksdagen säger nej till Magdalena Andersson – nu återstår tre försök

Magdalena Andersson föll i torsdagens statsministeromröstning med 248 nej mot 99 ja. Nu väntar...

AstraZeneca betalar 40 miljoner dollar för AI-jakt på nya läkemedelsmål

AstraZeneca går in i ett nytt AI-samarbete med amerikanska insitro för att hitta nya...

Pension vid 40: vad är viktigast att kontrollera nu?

Vid 40 har du sannolikt många arbetsår kvar, men det betyder inte att pensionen...

liknande artiklar

ATP vill ge spelarna 350 miljoner dollar – stor reform inför 2028

ATP vill göra om både spelarnas ekonomi och sättet världsrankingen fungerar. Från 2028 är...

Riksdagen säger nej till Magdalena Andersson – nu återstår tre försök

Magdalena Andersson föll i torsdagens statsministeromröstning med 248 nej mot 99 ja. Nu väntar...

AstraZeneca betalar 40 miljoner dollar för AI-jakt på nya läkemedelsmål

AstraZeneca går in i ett nytt AI-samarbete med amerikanska insitro för att hitta nya...