ASML höjer sin försäljningsprognos för 2026 efter ett tredje kvartal med kraftigt förbättrad lönsamhet. Omsättningen nådde inte riktigt analytikernas förväntningar, men bruttomarginalen överträffade bolagets egen prognos. Samtidigt varnar den nederländska chiputrustningstillverkaren för att den planerade produktionskapaciteten inte kommer att räcka för kundernas efterfrågan under 2027 och 2028.
Bolagets rapport för tredje kvartalet, juli–september 2026, visar en omsättning på 11,662 miljarder euro och en nettovinst på 4,960 miljarder euro. Vinsten ökade därmed kraftigt från föregående kvartals 2,918 miljarder euro.
Det är framför allt tre delar av rapporten som sticker ut: försäljningen av nya litografisystem ökar, service och uppgraderingar bidrar till bättre marginaler och ASML ser behov av ytterligare produktionskapacitet långt efter innevarande år.
ASML:s rapport Q3 2026 – resultatet i siffror
| Nyckeltal | Q2 2026 | Q3 2026 |
|---|---|---|
| Omsättning, miljarder euro | 9,326 | 11,662 |
| Systemförsäljning, miljarder euro | 6,564 | 8,373 |
| Nya litografisystem, antal | 86 | 113 |
| Nettovinst, miljarder euro | 2,918 | 4,960 |
| Kassa och kortfristiga placeringar, miljarder euro | 7,582 | 12,735 |
Omsättningen ökade med cirka 25 procent jämfört med andra kvartalet. Trots det hamnade utfallet något under analytikernas genomsnittliga förväntan på omkring 11,85 miljarder euro.
Lönsamheten överraskade däremot positivt. Bruttomarginalen blev 57,5 procent, jämfört med ASML:s egen prognos på 55–57 procent.
I Hurbra:s förhandsanalys inför ASML:s Q3-rapport var just systemförsäljningen, kassaflödet och styrkan i AI-relaterade investeringar tre centrala frågor. Den nya rapporten ger tydliga besked om maskinförsäljningen och efterfrågan, medan kassaflödet kräver en försiktigare tolkning.
Fler maskiner säljs – men serviceaffären lyfter marginalen
ASML:s systemförsäljning steg från 6,564 till 8,373 miljarder euro mellan andra och tredje kvartalet. Det motsvarar en ökning med 27,6 procent.
Antalet nya litografisystem som redovisades som sålda ökade samtidigt från 86 till 113.
Det visar att tillväxten inte enbart kommer från större intäkter på redan installerade maskiner. ASML får också betalt för betydligt fler nya system.
Samtidigt fortsätter serviceverksamheten att växa. Intäkterna från service och uppgraderingar blev 3,289 miljarder euro, vilket var 389 miljoner euro mer än bolaget tidigare hade räknat med.
Vd Christophe Fouquet pekar särskilt på efterfrågan på produktivitetshöjande uppgraderingar som en förklaring till den högre bruttomarginalen.
Det är en viktig del av rapporten. ASML gynnas inte bara när halvledartillverkare bygger nya fabriker och köper utrustning. Företaget kan också öka intäkterna när kunderna vill få ut mer kapacitet och bättre prestanda ur maskiner som redan används.
För chipproducenter som investerar stora belopp i AI-relaterad tillverkning kan sådana förbättringar vara ett alternativ till att enbart förlita sig på nya maskinleveranser.
Kassan ökar kraftigt – men hur starkt är kassaflödet?
ASML:s likvida medel och kortfristiga placeringar steg från 7,582 miljarder euro vid slutet av andra kvartalet till 12,735 miljarder vid slutet av det tredje.
Det innebär en ökning med drygt 5,1 miljarder euro. Samtidigt uppger bolaget att aktier återköptes för cirka 4,1 miljarder euro under kvartalet.
Det är en tydlig förbättring av bolagets likviditetsposition, men siffran ska inte förväxlas med fritt kassaflöde.
Fritt kassaflöde visar hur mycket pengar den löpande verksamheten genererar efter investeringar. Förändringen av kassan påverkas även av andra betalningar och finansiella poster.
Skillnaden är särskilt relevant för ASML eftersom kassaflödet svängt kraftigt tidigare under året. Första kvartalet redovisades ett fritt kassaflöde på minus 2,61 miljarder euro, följt av plus 1,32 miljarder under andra kvartalet.
Den exakta siffran för det fria kassaflödet under Q3 går inte att fastställa utifrån rapportens tillgängliga huvuduppgifter. Kassans ökning är därför ett positivt besked, men inte tillräckligt för att dra en säker slutsats om kvartalets fria kassaflöde.
Höjd prognos för 2026 – fjärde kvartalet blir avgörande
ASML höjer den nedre gränsen i sin försäljningsprognos för helåret från 43 till 44 miljarder euro. Den övre gränsen ligger kvar på 45 miljarder.
Bolaget räknar samtidigt med en omsättning på 14,2–15,2 miljarder euro under fjärde kvartalet och en bruttomarginal på omkring 57 procent.
Det kan jämföras med analytikernas genomsnittliga försäljningsförväntan på cirka 14,19 miljarder euro inför rapporten.
Prognosintervallets nedre gräns ligger alltså bara marginellt över förväntningarna, men mittpunkten på 14,7 miljarder euro är omkring 3,6 procent högre.
För att nå den egna kvartalsprognosen behöver ASML öka omsättningen med cirka 22–30 procent jämfört med tredje kvartalet.
Det är en betydande uppgång även för ett bolag som redan redovisar stark tillväxt.
Under årets första nio månader uppgick omsättningen till cirka 29,755 miljarder euro. För att nå helårsprognosens nedre gräns på 44 miljarder krävs ungefär 14,245 miljarder under sista kvartalet. Skillnaden mot Q4-prognosens lägsta nivå är liten och påverkas av avrundningar.
Fjärde kvartalet måste därmed bli årets klart starkaste försäljningsperiod för att bolaget ska nå den nya helårsprognosen.
AI-investeringarna driver efterfrågan även efter 2026
Det mest långtgående beskedet handlar inte om årets sista kvartal, utan om ASML:s framtida kapacitet.
Företagsledningen bedömer att den planerade produktionskapaciteten inte kommer att räcka för att möta kundernas efterfrågan under vare sig 2027 eller 2028.
ASML hade tidigare presenterat planer på att öka kapaciteten med 30 procent under 2027 och undersökt ytterligare utbyggnad under 2028. Nu diskuteras en ännu större kapacitetsökning för 2028.
Bolaget uppger också att kunder för diskussioner om beställningar för 2029 och till och med 2030.
Det innebär inte att alla dessa framtida leveranser redan är garanterade. Diskussioner om beställningar är inte samma sak som bindande order, och planerade investeringar kan förändras.
Men beskedet visar att stora halvledartillverkare planerar sina inköp av avancerad produktionsutrustning flera år framåt.
ASML:s litografisystem är centrala för tillverkningen av många av världens mest avancerade halvledare. När investeringarna i AI-datacenter driver behovet av kraftfullare och mer energieffektiva chip påverkar det också efterfrågan på den utrustning som används för att producera dem.
Den utvecklingen beskrivs närmare i ASML:s officiella rapport för tredje kvartalet.
Vad säger rapporten om ASML:s fortsatta tillväxt?
Rapporten ger flera konkreta tecken på att efterfrågan fortfarande är stark. Fler system säljs, uppgraderingsaffären växer och bolaget ser behov av större produktionskapacitet under kommande år.
Samtidigt finns det viktiga begränsningar.
Tredje kvartalets omsättning nådde inte riktigt förväntningarna. Den höjda helårsprognosen förutsätter ett mycket starkt fjärde kvartal. Och kundernas långsiktiga investeringsplaner är fortfarande beroende av finansiering, leveranskapacitet och de exportregler som påverkar halvledarindustrin.
Det som nu är bekräftat är att ASML går in i årets sista kvartal med högre lönsamhet, större systemförsäljning och en höjd lägstanivå för helåret.
Nästa avgörande besked blir om bolaget verkligen kan omsätta den starka efterfrågan till de 14,2–15,2 miljarder euro i försäljning som prognosen kräver.