HemNöjeTV idag 14 oktober 2026 – kvällens bästa program, filmer och sport

TV idag 14 oktober 2026 – kvällens bästa program, filmer och sport

Publicerad

Vad är det på TV idag? Onsdag den 14 oktober bjuder på en fullspäckad TV-kväll med Bonde söker fru, Uppdrag granskning, Renoveringsdrömmar och flera säsongspremiärer. För sportintresserade väntar Champions League med Liverpool, sju matcher i Hockeyallsvenskan och bordtennis-EM med Truls Möregårdh. Dessutom finns nya serier och filmer på streamingtjänsterna.

Här är dagens TV-guide med de viktigaste sändningstiderna, kvällens filmer, sportevenemang och nyheter på streaming.

TV-tablå idag – kvällens höjdpunkter

Redan klockan 19.00 finns flera alternativ, men den stora programkrocken kommer klockan 20.00. Då börjar fyra av kvällens mest intressanta svenska TV-program samtidigt.

TidProgram och kanal
19.00Här är ditt kylskåp – Kanal 5
19.30Robinson – TV4
20.00Uppdrag granskning: Svart guld – SVT1
20.00Världens natur: Underdogs – SVT2
20.00Högspänning med Erik Ekstrand – TV3
20.00Bonde söker fru – TV4
20.00Renoveringsdrömmar – Kanal 5
21.00Kulturfrågan Kontrapunkt – SVT1
21.00Semestertestarna – Kanal 5
21.00Plutonen – TV6
21.30Solsidan – TV4
22.00IFS – Invandrare för svenskar – SVT1
22.00Politikbyrån – SVT2
22.00Mission: Impossible – Ghost Protocol – Kanal 9

Det här är ett urval av dagens mest intressanta sändningar, inte samtliga program på alla kanaler. För den som vill hitta något att se under kvällen är det däremot ett bra ställe att börja.

Vad är bäst på TV ikväll?

Kvällens utbud är ovanligt varierat. SVT satsar på granskande journalistik och kultur, TV4 fortsätter med sina etablerade underhållningsprogram och Kanal 5 erbjuder både renovering och resor.

Bonde söker fru klockan 20.00 på TV4

Linda Lindorff fortsätter följa årets fyra bönder Patrik, Daniel, Oliver och Anders när de försöker hitta kärleken.

Säsongen hade premiär den 23 september och kvällens avsnitt fortsätter kärleksresorna, med de relationer och val som hör till programmets upplägg.

Bonde söker fru sänds mellan klockan 20.00 och 21.30. Det gör programmet till ett av kvällens längre underhållningsalternativ.

Den som vill veta mer om årets deltagare och upplägg kan läsa vår stora guide till Bonde söker fru 2026.

Uppdrag granskning undersöker misstänkta pengaflöden

På SVT1 klockan 20.00 visas Uppdrag granskning med avsnittet Svart guld.

Granskningen handlar om misstänkta ekonomiska kopplingar till terrororganisationen al-Qaida och hur dessa kan ha beröringspunkter med Sverige.

SVT har bland annat undersökt uppgifter om en saudisk affärsman och svenska investeringar. Programmet behandlar misstankar och förhållanden som journalisterna försöker klarlägga, inte nödvändigtvis brott som har fastställts rättsligt.

För den som föredrar samhällsjournalistik framför underhållning är detta ett av kvällens tydligaste alternativ.

Renoveringsdrömmar fortsätter på Kanal 5

Klockan 20.00 visar Kanal 5 det femte avsnittet av säsong fyra av Renoveringsdrömmar.

I avsnittet, som heter Robert känner pressen, har Amanda och Robert hamnat efter i sitt byggprojekt. Samtidigt arbetar Anders och Håkan med att få takbjälkar att se äldre ut.

Programmet följer renoveringsprojekt där höga ambitioner möter praktiska problem. För den som själv har erfarenhet av byggande och renovering finns mycket att känna igen i svårigheterna med tidplaner, material och beslut.

Högspänning med Erik Ekstrand har säsongspremiär

TV3 startar den åttonde säsongen av Högspänning med Erik Ekstrand klockan 20.00.

I premiären följer Erik ett omfattande arbete där en flera kilometer lång topplina ska bytas. Linan skyddar elledningar mot blixtnedslag, och arbetet kompliceras av en kraftig storm.

Det är en annorlunda premiär än kvällens traditionella underhållningsprogram. Här står människor, teknik och riskfyllda arbetsmiljöer i centrum.

Kulturfrågan Kontrapunkt är tillbaka klockan 21.00

SVT1 har ytterligare en premiär senare under kvällen.

Klockan 21.00 börjar den nionde säsongen av Kulturfrågan Kontrapunkt, med Ella Petersson som programledare och Rickard Söderberg som ny domare.

I premiäravsnittet möter Björn Ranelids lag laget med Britta Svanholm Maniette. Göteborgs Symfoniker står för musiken och skådespelaren Philip Zandén medverkar som uppläsare.

Programmet kombinerar musik, konst, litteratur och frågesport och passar den som vill ha ett mer kunskapsinriktat underhållningsprogram.

Läs mer om Kulturfrågan Kontrapunkt 2026 och den nya säsongen.

Semestertestarna reser till tre olika delar av världen

På Kanal 5 börjar Semestertestarna klockan 21.00 och fortsätter fram till 22.30.

I det fjärde avsnittet väntar tre mycket olika semesterupplevelser:

  • Per Andersson och Sussie Eriksson reser till Marockos öken.
  • Robert Gustafsson och Claes Malmberg provar skidåkning i Alperna.
  • Hampus Hedström och Keyyo utforskar Sydkorea.

Det är just blandningen av resmål och deltagarnas olika sätt att uppleva dem som gör programmet intressant. Ökenlandskap, skidsemester och en resa genom Sydkorea ger dessutom stor variation under samma avsnitt.

Vi har även en guide till Semestertestarna 2026 med mer information om programmet.

Sport på TV idag – Champions League, hockey och bordtennis-EM

För sportpubliken är onsdagen särskilt innehållsrik.

Liverpool spelar Champions League redan klockan 18.45, Hockeyallsvenskans sju matcher börjar 19.00 och senare under kvällen väntar ytterligare sju Champions League-matcher.

Dessutom fortsätter bordtennis-EM i Ljubljana, där flera svenskar spelar under dagen.

Champions League idag – Liverpool spelar 18.45

Dagens första två Champions League-matcher börjar klockan 18.45.

Liverpool möter LASK Linz i Österrike, samtidigt som Feyenoord ställs mot italienska Como.

Kvällens övriga matcher startar klockan 21.00.

TidChampions League-match
18.45LASK–Liverpool
18.45Feyenoord–Como
21.00Manchester City–PSG
21.00Roma–Real Madrid
21.00Aston Villa–Fenerbahçe
21.00Bodø/Glimt–Borussia Dortmund
21.00Shakhtar Donetsk–AEK Aten
21.00Real Betis–Porto
21.00Slovan Bratislava–Stuttgart

Matchernas svenska sändningsrättigheter ligger hos Viaplay.

LASK–Liverpool visas på Viaplay och V Sport Premium, medan Feyenoord–Como finns på Viaplay och Viaplay Sport.

Bland de senare matcherna visas Manchester City–PSG på V Sport Football och Roma–Real Madrid på V Sport 1. Bodø/Glimt–Dortmund finns på Viaplay Sport.

Det är framför allt tre matcher som sticker ut.

Liverpool har ett stort svenskt publikintresse, Manchester City–PSG är ett möte mellan två av Europas mest uppmärksammade klubbar och Roma–Real Madrid erbjuder ytterligare ett tungt internationellt möte.

Den som främst vill se fotboll har alltså ett nästan sammanhängande utbud från 18.45 till sent på kvällen.

Hockeyallsvenskan idag – sju matcher klockan 19.00

Även Hockeyallsvenskan spelar en full omgång under onsdagen.

Samtliga sju matcher börjar klockan 19.00, och alla går att se på TV4 Play med ett abonnemang som omfattar Hockeyallsvenskan.

MatchTV-kanal
Västerås–MoDoTV4 Hockey
Almtuna–AIKTV4 Sportkanalen
Kalmar–SödertäljeTV4 Sport Live 1
Mora–Visby/RomaTV4 Sport Live 2
Nybro–OskarshamnTV4 Sport Live 3
Leksand–VimmerbyTV4 Sport Live 4
BIK Karlskoga–ÖstersundTV4 Play

Sändningarna på TV4 Play är planerade att börja omkring 18.55, några minuter före nedsläpp.

Det finns alltså gott om möjligheter att följa ett enskilt lag eller växla mellan matcherna under kvällen.

För den som har tillgång till TV4:s linjära sportkanaler är det viktigt att kontrollera vilken kanal som ingår i det egna TV-paketet. Att en match visas på TV4 Play betyder inte automatiskt att den är tillgänglig med varje abonnemang.

Truls Möregårdh spelar bordtennis-EM klockan 16.45

En av dagens mest intressanta svenska idrottshändelser inträffar under eftermiddagen.

Truls Möregårdh möter Ivan Kahn klockan 16.45 i bordtennis-EM i Ljubljana. Samtidigt spelar även Elias Ranefur och Kristian Karlsson sina singelmatcher.

SVT Play visar mästerskapet.

Flera andra svenska matcher finns på programmet under dagen:

TidSvensk match
09.30Källberg/Bergand–Mittelham/Kaufmann
10.05Anton Källberg/Kristian Karlsson–Freitas/Apolonia
11.15Möregårdh/Ranefur–Dorr/Bourrassaud
13.05Kristian Karlsson/Stina Källberg–Geraldo/Santa
15.55Anton Källberg–Nikita Artemenko
16.45Truls Möregårdh–Ivan Kahn
16.45Elias Ranefur–Andrej Gacina
16.45Kristian Karlsson–Kay Stumper
19.55Stina Källberg–Adina Diaconu
20.45Filippa Bergand–Gaia Monfardini

SVT:s direktsändningar omfattar bland annat eftermiddagspasset 15.45–17.30 och kvällspasset 19.00–21.30.

Tiderna avser svenska klockslag och kan påverkas av hur tidigare matcher utvecklas. SVT har ett uppdaterat sändningsschema för sport där eventuella ändringar kan följas.

Läs också vår guide till bordtennis-EM den 14 oktober för mer information om dagens matcher.

Cykel, trav och annan sport idag

Det finns även andra sportsändningar att välja mellan.

Klockan 16.00 visar Eurosport 1 det italienska endagsloppet Giro del Veneto. Det är ett alternativ för cykelintresserade som vill följa internationell tävling under eftermiddagen.

På kvällen visar TV12 V86 Direkt med start klockan 20.00.

Det gör att dagens sportutbud sträcker sig från förmiddagens bordtennis till fotboll som avslutas sent på kvällen.

Filmer på TV ikväll – action, drama och svensk kriminalfilm

Den som hellre vill se en film har flera alternativ på både de stora och mindre TV-kanalerna.

TidFilm och kanal
16.25K-19: The Widowmaker – TV4 Film
19.05The Baker's Son – TV4 Film
20.00Once Upon a Holiday – Kanal 11
21.00Wallander – Cellisten – TV4 Film
21.00Plutonen – TV6
22.00Mission: Impossible – Ghost Protocol – Kanal 9
23.00Marcoeffekten – TV4 Film

Plutonen – kvällens stora filmklassiker

Oliver Stones krigsdrama Plutonen från 1986 visas på TV6 klockan 21.00.

Filmen följer amerikanska soldater under Vietnamkriget och skildrar både krigets brutalitet och motsättningarna inom den egna styrkan.

Charlie Sheen spelar huvudrollen och får sällskap av bland andra Willem Dafoe och Tom Berenger.

Plutonen vann fyra Oscars, däribland för bästa film, och räknas till de mest uppmärksammade amerikanska krigsfilmerna från 1980-talet.

Sändningen pågår till cirka 23.30.

Mission: Impossible – Ghost Protocol på Kanal 9

För den som föredrar fartfylld action är Mission: Impossible – Ghost Protocol ett alternativ.

Filmen från 2011 visas klockan 22.00 på Kanal 9 och har Tom Cruise i huvudrollen som Ethan Hunt.

Berättelsen kretsar kring en internationell kris där Hunt och hans team måste agera utan det vanliga stödet från sin organisation.

Filmen är särskilt känd för sina stora actionscener, inte minst den spektakulära sekvensen vid skyskrapan Burj Khalifa i Dubai.

Sändningen fortsätter till cirka 00.25.

Wallander – Cellisten för den som vill se svensk kriminalfilm

På TV4 Film klockan 21.00 visas Wallander – Cellisten.

Det är ett alternativ för tittare som föredrar svenska kriminalberättelser framför internationella actionfilmer.

Senare under kvällen, klockan 23.00, visar samma kanal Marcoeffekten, ytterligare en kriminalfilm.

För den som söker något lättsammare finns den romantiska filmen Once Upon a Holiday på Kanal 11 redan klockan 20.00.

Nytt på streaming idag – premiärer på SVT Play, Disney+ och Prime Video

Allt som är värt att se under onsdagen går inte i den traditionella TV-tablån.

Flera streamingtjänster har också nya premiärer den 14 oktober. Skillnaden är att dessa titlar kan väljas när de finns tillgängliga i respektive tjänst, utan att tittaren behöver anpassa sig efter ett bestämt sändningsklockslag.

Den makalösa familjen Forsyte – ny säsong på SVT Play

Den nya säsongen av Den makalösa familjen Forsyte har premiär på SVT Play den 14 oktober.

De två första avsnitten släpps från klockan 02.00 och säsongen består av totalt sex avsnitt.

Serien är ett brittiskt kostymdrama med familjerelationer, kärlek och sociala motsättningar i centrum.

Det är ett särskilt bra alternativ för den som hellre vill se flera avsnitt av en dramaserie än följa direktsänd TV.

VisionQuest har premiär på Disney+

Marvelserien VisionQuest har svensk premiär på Disney+ den 14 oktober.

Paul Bettany återvänder som Vision, och James Spader spelar Ultron.

Serien fortsätter berättelsen om Vision efter händelserna i WandaVision och har även kopplingar till Agatha All Along.

De två första avsnitten finns tillgängliga från premiärdagen.

Det är därmed ett av dagens större streamingalternativ för den som följer Marvels filmer och TV-serier.

Läs mer om premiären av VisionQuest och seriens handling.

Love of Your Life kommer till Prime Video

På Prime Video släpps det romantiska dramat Love of Your Life den 14 oktober.

Margaret Qualley och Gabriel Basso medverkar i filmen, som erbjuder ett alternativ för den som vill välja en ny film hemma i stället för att följa TV-kanalernas fasta tablå.

Fler program att streama

Flera av kvällens svenska program har också kopplingar till streamingtjänster.

SVT:s sändningar kan följas via SVT Play, där även många program finns att se i efterhand. TV4:s program finns på TV4 Play, medan Viaplay samlar kvällens Champions League-matcher.

Vilket abonnemang som krävs varierar mellan tjänsterna och ibland även mellan olika typer av innehåll inom samma tjänst.

Så ser du kvällens TV-program och sport

Det finns en viktig skillnad mellan de vanliga TV-kanalerna och tjänsterna som sänder sport eller exklusiva streamingpremiärer.

SVT1 och SVT2: Programmen sänds i den ordinarie TV-tablån och kan även ses via SVT Play utan separat betalabonnemang.

TV4: Program som Bonde söker fru, Robinson och Solsidan går på TV4. Utbudet på TV4 Play och vilka funktioner som ingår beror på tjänstens villkor.

Kanal 5 och TV3: Programmen går att se via respektive TV-kanal om den ingår i tittarens kanalpaket. Tillgång till streaming och tidigare avsnitt kan bero på tjänst och abonnemang.

TV4 Play Sport: Hockeyallsvenskans matcher kräver ett abonnemang där den aktuella hockeyrättigheten ingår.

Viaplay: Champions League visas via Viaplay, och vissa matcher finns dessutom på särskilda V Sport-kanaler. Kontrollera att abonnemanget omfattar fotbollssändningarna.

Disney+ och Prime Video: Dagens exklusiva premiärer kräver tillgång till respektive streamingtjänst.

Vilket program ska man välja ikväll?

Det beror framför allt på vilken typ av TV-kväll man är ute efter.

För den som vill följa svensk underhållning är Bonde söker fru klockan 20.00 ett naturligt val. Den som föredrar renovering kan välja Renoveringsdrömmar vid samma tid, medan Semestertestarna tar över på Kanal 5 klockan 21.00.

Den som vill ha något mer faktainriktat har två starka SVT-alternativ: Uppdrag granskning klockan 20.00 och säsongspremiären av Kulturfrågan Kontrapunkt klockan 21.00.

Sportintresserade får göra ett svårare val. Liverpool spelar 18.45, samtliga matcher i Hockeyallsvenskan startar 19.00 och från 21.00 finns flera stora Champions League-möten. Bordtennis-EM med Truls Möregårdh är dessutom en höjdpunkt redan under eftermiddagen.

Vill man i stället slå sig ner framför en film är Plutonen klockan 21.00 eller Mission: Impossible – Ghost Protocol klockan 22.00 två tydliga alternativ.

Och för den som inte vill passa någon sändningstid finns både Den makalösa familjen Forsyte på SVT Play och VisionQuest på Disney+ bland onsdagens nya streamingpremiärer.

Det är med andra ord en TV-onsdag där det inte saknas saker att se. Den stora utmaningen är snarare att välja mellan dem.

Senaste artiklar

Monfils karriär är över – avskedet i Paris spricker

Gaël Monfils har officiellt avslutat karriären. Fransmannen är registrerad som pensionerad sedan den 5...

Bråk i Kalmar FF – agenten anklagar Koskela för grovt utspel

Det har blossat upp en konflikt kring Nassef Chourak i Kalmar FF. Mittfältarens agent...

Muchova vände jättedrama i Wuhan – vann två raka tiebreak

Karolina Muchova såg ut att vara på väg ut ur Wuhan Open efter ett...

Solnahallen ska renoveras och få ny bollhall – budgettak på 700 miljoner

Solnahallen ska behållas och renoveras samtidigt som en ny bollhall byggs intill. Kommunstyrelsen i...

liknande artiklar

Monfils karriär är över – avskedet i Paris spricker

Gaël Monfils har officiellt avslutat karriären. Fransmannen är registrerad som pensionerad sedan den 5...

Bråk i Kalmar FF – agenten anklagar Koskela för grovt utspel

Det har blossat upp en konflikt kring Nassef Chourak i Kalmar FF. Mittfältarens agent...

Muchova vände jättedrama i Wuhan – vann två raka tiebreak

Karolina Muchova såg ut att vara på väg ut ur Wuhan Open efter ett...