HemSportBordtennis-EM idag 14 oktober: Truls spelar – svensk medaljchans

Bordtennis-EM idag 14 oktober: Truls spelar – svensk medaljchans

Publicerad

Onsdag 14 oktober väntar en fullspäckad svensk dag på bordtennis-EM 2026 i Ljubljana. Tio matcher med svenska spelare står på programmet. Truls Möregårdh gör sin singelpremiär klockan 16.45, men redan 13.05 kan Kristian Karlsson och Stina Källberg säkra Sveriges första medalj i mästerskapet. Här är alla svenska matcher, starttider och SVT:s sändningar.

Sverige kommer till onsdagens spel efter en stark tisdag med nio segrar på tio matcher. Nu börjar också huvudturneringen i singel, samtidigt som flera svenska dubbelpar avancerar mot de avgörande omgångarna.

Dagen inleds klockan 09.30 med Stina Källberg och Filippa Bergand i damdubbel. Den sista schemalagda svenska matchen startar 20.45, när Bergand möter italienskan Gaia Monfardini i singel.

Bordtennis-EM idag – alla svenska matcher 14 oktober

Samtliga tider är svenska. Matcherna spelas i Arena Stožice i Ljubljana, Slovenien.

TidSvenska spelareGren och motståndare
09.30Stina Källberg/Filippa BergandDamdubbel mot Kaufmann/Mittelham, Tyskland
10.05Kristian Karlsson/Anton KällbergHerrdubbel mot Apolonia/Freitas, Portugal
11.15Truls Möregårdh/Elias RanefurHerrdubbel mot Dorr/Bourrassaud, Frankrike
13.05Kristian Karlsson/Stina KällbergMixed, kvartsfinal mot Geraldo/Santa Comba, Portugal
15.55Anton KällbergHerrsingel mot Nikita Artemenko
16.45Elias RanefurHerrsingel mot Andrej Gacina, Kroatien
16.45Truls MöregårdhHerrsingel mot Ivan Kahn, Nederländerna
16.45Kristian KarlssonHerrsingel mot Kay Stumper, Tyskland
19.55Stina KällbergDamsingel mot Adina Diaconu, Rumänien
20.45Filippa BergandDamsingel mot Gaia Monfardini, Italien

Tiderna gäller det fastställda onsdagsprogrammet. Förseningar och ändringar kan förekomma under en tävlingsdag med flera parallella matcher.

Tre svenska herrar spelar singel samtidigt klockan 16.45. Det är en viktig detalj för den som vill följa Truls Möregårdh, Elias Ranefur och Kristian Karlsson. Alla tre matcherna är schemalagda till samma tid, men det innebär inte att samtliga kommer att visas samtidigt i SVT:s huvudsändning.

Var visas bordtennis-EM idag? TV och SVT Play

Bordtennis-EM 2026 sänds på SVT Play. Under onsdagen finns fyra särskilda sändningspass, från förmiddagens dubbelmatcher till kvällens dammatcher.

StarttidSändning på SVT Play
09.20Förmiddagens matcher
13.00Mixedkvartsfinalen och eftermiddagens inledning
15.45Herrsingel med bland andra Truls Möregårdh
19.00Kvällens EM-matcher

Sändningarna finns via SVT Plays sporttablå.

Det är framför allt fyra svenska inslag att hålla reda på: dubbelmatcherna på förmiddagen, Karlsson och Källbergs mixedkvartsfinal, herrarnas singelpremiärer och svenskornas kvällsmatcher.

SVT Play är den bekräftade plattformen. Någon särskild linjär TV-kanal är inte fastställd för samtliga matcher. När flera bord används parallellt kan sändningen dessutom behöva växla mellan olika möten.

Den som framför allt vill se Truls i singel bör alltså vara redo strax före 16.45.

Truls Möregårdh spelar 16.45 – möter Ivan Kahn

Truls Möregårdh inleder sitt singelspel på EM mot nederländaren Ivan Kahn klockan 16.45.

På papperet är Möregårdh klar favorit. Svensken tillhör Europas största namn och tog brons i singel vid EM 2024. Men hans första motståndare har redan stått för ett par intressanta resultat i Ljubljana.

Kahn gick in i kvalet som 97-seedad spelare och lyckades ta sig vidare till huvudturneringen. På vägen besegrade han bland andra 33-seedade Luka Mladenovic med 3–2 och Laurens Devos med 3–1.

Det är resultat som gör nederländaren till mer än en vanlig premiärmotståndare.

För Möregårdh handlar matchen i första hand om att få en stabil start på singelturneringen. Huvudturneringens matcher avgörs i bäst av sju set, vilket betyder att fyra set krävs för seger.

Truls spelar också dubbel på förmiddagen

Redan klockan 11.15 väntar Möregårdhs första match för dagen. Då spelar han tillsammans med Elias Ranefur mot fransmännen Dorr och Bourrassaud.

Svenskparet kommer från en övertygande 3–0-seger under tisdagen.

Möregårdh har därmed två matcher under dagen, med drygt fem timmar mellan de schemalagda starterna. Skulle dubbelmatchen bli utdragen eller programmet försenas kan den faktiska återhämtningstiden förändras.

Karlsson och Källberg kan säkra EM-medalj redan 13.05

Dagens första riktigt stora svenska medaljläge kommer klockan 13.05.

Kristian Karlsson och Stina Källberg spelar då kvartsfinal i mixed mot portugiserna João Geraldo och Mariana Santa Comba.

En svensk seger innebär att paret är garanterat minst en bronsmedalj. Någon särskild bronsmatch spelas inte i tävlingen.

Det gör kvartsfinalen till något mer än bara ett steg på vägen mot semifinal. Sverige kan få sin första medalj i detta EM redan under onsdagens tidiga eftermiddag.

För Stina Källberg skulle avancemanget också innebära hennes första EM-medalj.

Det finns dessutom en historia att ta med sig från föregående mästerskap. Vid EM 2024 nådde Karlsson och Källberg samma skede men förlorade sin kvartsfinal mot ett franskt par trots ledning med 2–0 i set.

Nu får de en ny chans att ta steget upp på prispallen.

För den som ska välja en enda svensk match att följa under dagens första halva är det här det självklara alternativet.

Tre svenska herrar i singel samtidigt

Klockan 16.45 är inte bara Truls Möregårdhs starttid. Då spelar också Elias Ranefur och Kristian Karlsson sina första singelmatcher i huvudturneringen.

Ranefur ställs mot kroaten Andrej Gacina, en etablerad och erfaren internationell spelare. Det är därmed en krävande premiäruppgift för svensken.

Kristian Karlsson möter tysken Kay Stumper. För Karlsson blir det dessutom dagens tredje schemalagda match, efter herrdubbeln på förmiddagen och mixedkvartsfinalen klockan 13.05.

Den parallella starten innebär att svenska tittare kan behöva prioritera mellan matcherna om inte flera separata streams görs tillgängliga.

Anton Källberg får chans mot Artemenko

Anton Källberg spelar sin singelpremiär lite tidigare, klockan 15.55, mot Nikita Artemenko, som tävlar som neutral utövare.

Artemenko har redan påverkat det svenska EM-utfallet. I kvalgruppspelet besegrade han Anders Eriksson, som trots två vinster i sina övriga matcher inte lyckades avancera eftersom bara gruppsegraren gick vidare.

Nu blir Anton Källberg nästa svensk som försöker besegra Artemenko.

Anton spelar även herrdubbel tillsammans med Kristian Karlsson klockan 10.05. Där väntar portugiserna Tiago Apolonia och Marcos Freitas.

Källberg och Bergand avslutar den svenska EM-kvällen

Sveriges två damer har också dubbla uppgifter under onsdagen.

Stina Källberg inleder tillsammans med Filippa Bergand i damdubbel mot tyska paret Annett Kaufmann och Nina Mittelham klockan 09.30. Det blir därmed den första svenska matchen för dagen.

På kvällen väntar singel för båda.

Stina Källberg möter rumänskan Adina Diaconu klockan 19.55. Filippa Bergand spelar mot italienskan Gaia Monfardini klockan 20.45.

För Stina kan kvällen dessutom få en särskild betydelse om hon tidigare under dagen har avancerat till semifinal i mixed.

Svenskorna går in i dagens dubbelspel med gott självförtroende efter sin seger med 3–0 på tisdagen.

Sverige vann nio av tio matcher på tisdagen

Den svenska EM-truppen fick en mycket bra start på huvudturneringens dubbelspel.

Alla tre svenska dubbelpar som spelar under onsdagen tog sig vidare från sina matcher på tisdagen.

Truls Möregårdh och Elias Ranefur vann sin herrdubbel med 3–0. Stina Källberg och Filippa Bergand vann också sin damdubbel med 3–0, medan Kristian Karlsson och Anton Källberg gick vidare efter seger med 3–1.

Det enda svenska nederlaget kom i mixed, där Elias Ranefur och Filippa Bergand föll mot Mladenovic/Ni med 0–3.

Totalt blev facit nio svenska segrar på tio matcher.

Det är en bra utgångspunkt inför onsdagen, men nu hårdnar motståndet. Särskilt i herrdubbel och mixed finns etablerade europeiska spelare som kan göra vägen vidare betydligt svårare.

För den som vill se hur svenskarnas olika dubbelpar är sammansatta finns också vår genomgång av Sveriges dubbelpar i bordtennis-EM 2026.

Så spelas EM – och vad händer efter onsdagen?

Bordtennis-EM 2026 fortsätter i Ljubljana med singel, dubbel och mixed. Onsdagens matcher är framför allt betydelsefulla eftersom singelspelarna nu kliver in i huvudturneringen samtidigt som mixed har nått kvartsfinalerna.

Det är också viktigt att skilja på grenarnas olika tävlingslägen.

I singel innebär dagens segrar att spelarna tar sig vidare i huvudturneringen. De är ännu inte garanterade medaljer.

I mixed är situationen annorlunda. Kristian Karlsson och Stina Källberg spelar redan om en plats bland de fyra bästa, och semifinalplatsen innebär därmed minst brons.

Under de kommande tävlingsdagarna fortsätter utslagsmatcherna fram till mästerskapets finaler.

För en bredare överblick över mästerskapets format och svenska deltagare finns Hurbra:s stora guide till bordtennis-EM 2026.

Vilka svenska matcher är viktigast idag?

För den som inte kan följa hela dagen går det att prioritera tre hållpunkter.

13.05 – Karlsson/Källberg i mixed: Dagens första direkta svenska medaljchans. En vinst säkrar minst brons.

15.55–16.45 – Herrarnas singelpremiärer: Anton Källberg spelar först, följd av Truls Möregårdh, Elias Ranefur och Kristian Karlsson. Här går det att följa hur de fyra svenska herrarna startar sina singelturneringar.

19.55–20.45 – Damernas singelmatcher: Stina Källberg och Filippa Bergand avslutar den svenska dagen, båda efter att redan ha spelat tidigare under onsdagen.

Men även förmiddagens tre dubbelmatcher är viktiga för helheten. Sverige har flera par som kan gå långt och resultaten där kan få stor betydelse för hur den svenska EM-veckan utvecklas.

För svensk del är onsdagen framför allt en ovanligt tät tävlingsdag: tio matcher, fyra singelpremiärer på herrsidan, två på damsidan och en kvartsfinal där den första svenska medaljen redan kan säkras.

Senaste artiklar

Gaming Corps emission kan späda ut aktieägarna med 32,3 procent

Gaming Corps genomför en riktad nyemission på cirka 36,8 miljoner kronor och föreslår ytterligare...

InCoax-emissionen kan späda ut ägarna med 96,8 procent

InCoax Networks vill ta in cirka 45 miljoner kronor genom en företrädesemission där befintliga...

Nord Stream-rättegången börjar – detta ska domstolen pröva

En tidigare ukrainsk officer ställs den 14 oktober inför rätta i Hamburg, åtalad för...

M och MP ökar efter valet – L under spärren igen

Moderaterna och Miljöpartiet ökar i SVT/Verians första väljarbarometer efter riksdagsvalet. Moderaterna får 22,3 procent...

liknande artiklar

Gaming Corps emission kan späda ut aktieägarna med 32,3 procent

Gaming Corps genomför en riktad nyemission på cirka 36,8 miljoner kronor och föreslår ytterligare...

InCoax-emissionen kan späda ut ägarna med 96,8 procent

InCoax Networks vill ta in cirka 45 miljoner kronor genom en företrädesemission där befintliga...

Nord Stream-rättegången börjar – detta ska domstolen pröva

En tidigare ukrainsk officer ställs den 14 oktober inför rätta i Hamburg, åtalad för...