HemSportSport på TV idag 14 oktober – Champions League, hockey och bordtennis

Sport på TV idag 14 oktober – Champions League, hockey och bordtennis

Publicerad

Det är en fullspäckad sportonsdag den 14 oktober 2026. Manchester City–PSG och Roma–Real Madrid är två av kvällens nio matcher i Champions League. Samtidigt spelas sju matcher i Hockeyallsvenskan, flera svenskar är i farten i bordtennis-EM och V86 avgörs på Åby och Bergsåker.

Här hittar du dagens sport på TV med starttider, kanaler och streamingtjänster. Samtliga tider är svenska.

Sport på TV idag – tider och kanaler

Kvällens stora fotbollsmatcher börjar 18.45 och 21.00. Hockeyallsvenskan startar 19.00, medan bordtennis-EM pågår under stora delar av dagen.

TidSport och sändningTV och streaming
05.00Wuhan Open, tennisDAZN
06.00Shanghai Masters, tennisTV4 Play
07.40Guangxi Runt, cyklingHBO Max
09.20Bordtennis-EMSVT Play
10.35Eneco Tour, damerEurosport 1, Max
12.00Shanghai Masters, tennisTV4 Play
12.25VM i bancyklingEurosport 2, Max
13.00Bordtennis-EM, mixedSVT Play
14.20Eneco Tour, herrarEurosport 1, Max
15.30–16.00Giro del Veneto, cyklingEurosport, Max
15.45Bordtennis-EMSVT Play
17.30SaiPa–Plzeň, CHLViaplay
18.00Luleå–Färjestad, SDHLYouTube, gratis
18.30Hallby–Helsingborg, handbollExpressen
18.45Champions League, två matcherViaplay, V Sport
19.00Hockeyallsvenskan, sju matcherTV4 Play
19.00Hockeyettan, fem matcherExpressen
19.00CHL, två matcherViaplay
19.30Eisbären Berlin–Klagenfurt, CHLViaplay
19.45CHL, två matcherViaplay
20.00V86 DirektTV12, ATG Live
20.45Championship, tre matcherViaplay
21.00Champions League, sju matcherViaplay, V Sport

Det är framför allt mellan klockan 19.00 och 22.45 som de stora sändningarna konkurrerar med varandra. För den som vill följa både fotboll och hockey gäller det att välja match i förväg.

Champions League på TV idag – alla nio matcher

Onsdagens Champions League-program innehåller nio matcher. Två börjar 18.45 och ytterligare sju spelas 21.00.

TidMatchKanal och stream
18.45LASK–LiverpoolV Sport Premium, Viaplay
18.45Feyenoord–ComoViaplay
21.00Manchester City–PSGV Sport Football, Viaplay
21.00Roma–Real MadridV Sport 1, Viaplay
21.00Bodø/Glimt–DortmundViaplay
21.00Aston Villa–FenerbahçeViaplay
21.00Shakhtar Donetsk–AEK AtenViaplay
21.00Real Betis–PortoViaplay
21.00Slovan Bratislava–StuttgartViaplay

Manchester City–PSG och Roma–Real Madrid sticker ut

De två största matcherna under sena kvällen är Manchester City–PSG och Roma–Real Madrid.

Manchester City tar emot de franska mästarna i ett möte mellan två av Europas mest profilerade klubbar. Matchen går på V Sport Football med avspark 21.00.

Samtidigt möts Roma och Real Madrid på Olympiastadion i Rom. Den matchen visas på V Sport 1 och Viaplay.

För svenska tittare är även Bodø/Glimt–Dortmund intressant. Det norska laget tar emot den tyska storklubben i en av kvällens övriga matcher.

Liverpool spelar redan 18.45 borta mot LASK. Alexander Isak saknas i matchen, vilket Hurbra tidigare har rapporterat om i artikeln om Isaks frånvaro mot LASK.

Den som vill följa en hel Champions League-kväll kan alltså börja med Liverpool 18.45 och sedan välja mellan City–PSG, Roma–Real Madrid och övriga matcher från 21.00.

Hockeyallsvenskan idag – sju matcher klockan 19.00

Det spelas en full omgång i Hockeyallsvenskan under onsdagen. Samtliga sju matcher börjar 19.00 och kan ses på TV4 Play. Flera visas dessutom på separata TV4-kanaler.

MatchTV och streaming
Almtuna–AIKTV4 Sportkanalen, TV4 Play
BIK Karlskoga–ÖstersundTV4 Play
Kalmar–SödertäljeTV4 Sport Live 1, TV4 Play
Leksand–VimmerbyTV4 Sport Live 4, TV4 Play
Mora–Visby/RomaTV4 Sport Live 2, TV4 Play
Nybro–OskarshamnTV4 Sport Live 3, TV4 Play
Västerås–MoDoTV4 Hockey, TV4 Play

Västerås–MoDo har fått plats på TV4 Hockey, medan Almtuna–AIK sänds på TV4 Sportkanalen.

Det finns ingen ordinarie SHL-omgång under onsdagen. Nästa fulla omgång i SHL spelas torsdag 15 oktober.

Bordtennis-EM idag – Truls Möregårdh spelar 16.45

Bordtennis-EM är ett av onsdagens mest intressanta alternativ för svenska sporttittare. Flera landslagsspelare är i gång och SVT Play erbjuder sändningar under både dagen och kvällen.

SVT:s sändningspass startar 09.20, 13.00, 15.45 och 19.00.

Svenskarnas matcher i bordtennis-EM

TidSvensk spelare
15.55Anton Källberg
16.45Truls Möregårdh
16.45Elias Ranefur
16.45Kristian Karlsson
19.55Stina Källberg
20.45Filippa Bergand

Truls Möregårdh ställs mot Ivan Kahn klockan 16.45. Samtidigt spelar både Elias Ranefur och Kristian Karlsson sina matcher.

Det innebär att tre svenska herrmatcher pågår samtidigt. Vilken match som visas i huvudbild kan därför bero på SVT:s prioritering mellan spelborden.

Även Anton Källberg, Stina Källberg och Filippa Bergand har matcher under dagen.

För uppdateringar om sändningarna finns SVT:s officiella sporttablå.

Hurbra har också en separat guide till bordtennis-EM den 14 oktober med dagens svenska deltagare och matchprogram.

CHL-hockey idag – sex matcher på Viaplay

Champions Hockey League fortsätter med ett stort matchprogram under onsdagen. Sex matcher finns på Viaplay.

TidMatch
17.30SaiPa–Plzeň
19.00Herning–Fribourg
19.00Storhamar–Graz
19.30Eisbären Berlin–Klagenfurt
19.45Davos–Liberec
19.45Genève–Kölner Haie

För hockeyintresserade finns därmed möjlighet att följa europeisk klubbhockey från 17.30 och sedan växla över till Hockeyallsvenskan när matcherna börjar 19.00.

Luleå–Färjestad visas gratis

Ett annat hockeyalternativ är SDHL-mötet mellan Luleå och Färjestad klockan 18.00.

Matchen visas gratis på YouTube och är därmed ett alternativ för tittare utan ett betalt sportabonnemang.

Lagen möttes så sent som tre dagar tidigare, när Luleå vann med 2–1. Dagens match ger Färjestad en ny chans mot samma motstånd.

Hurbra har även en samlad guide till SDHL på TV 2026/27.

Fem matcher i Hockeyettan

Även Hockeyettan har ett stort program klockan 19.00.

Dagens matcher är Kiruna–Kalix, Borås–Grästorp, Halmstad–Mörrum, Nyköping–Huddinge och Dalen–Troja-Ljungby.

Matchsändningarna finns hos Expressen Livesport.

V86 idag – trav från Åby och Bergsåker

Onsdagens V86 avgörs på två banor: Åby och Bergsåker.

TV12 och ATG Live visar V86 Direkt från klockan 20.00. Den första V86-avdelningen startar 20.30.

Samtliga åtta avdelningar är uttagningslopp till Breeders' Crown. Det innebär att det inte bara handlar om kvällens resultat, utan även om vilka hästar som kvalificerar sig vidare.

För den som vill följa hela tävlingskvällen är det viktigt att skilja mellan TV-sändningens start 20.00 och första V86-start 20.30.

Championship på TV idag – tre matcher

Engelsk fotboll fortsätter med Championship under onsdagskvällen. Tre matcher börjar 20.45 och visas på Viaplay.

TidMatch
20.45Norwich–Southampton
20.45Portsmouth–Sheffield United
20.45QPR–Derby

Det gör Championship till ett alternativ för tittare som inte vill följa Champions League.

Även Lincoln–West Ham visas på Viaplay, med avspark 21.00.

Tennis på TV idag – Shanghai Masters fortsätter

Tennisutbudet börjar redan under morgonen. På TV4 Play visas Shanghai Masters från 06.00 och ytterligare ett sändningspass från 12.00.

En av dagens matcher är mötet mellan Daniil Medvedev och Stefanos Tsitsipas, som börjar tidigast klockan 12.00.

Svenske André Göransson finns dessutom med i dubbelkvartsfinal.

Wuhan Open på damsidan finns hos DAZN, med sändningar från tidig morgon.

Det finns mer om matcherna i Hurbra:s tennisguide för den 14 oktober.

Cykling och handboll på TV idag

Utöver fotboll, hockey, bordtennis och tennis finns flera andra sändningar.

Cykelintresserade kan följa Guangxi Runt från 07.40 på HBO Max. Under dagen visas även Eneco Tour för både damer och herrar, Giro del Veneto och VM i bancykling på Eurosport och Max.

Handbollssändningarna innehåller Hallby–Helsingborg klockan 18.30 på Expressen samt Aalborg–Zagreb klockan 18.45 på Pluto TV.

Det finns också basket från Champions League hos DAZN och matcher från den finska hockeyligan Liiga hos TV4 Play.

Vilken sport är bäst att se ikväll?

För den som har svårt att välja är kvällens sändningar ganska tydligt uppdelade.

Vill du se de största fotbollsmatcherna? Då är Champions League huvudalternativet. Liverpool börjar 18.45, medan Manchester City–PSG och Roma–Real Madrid startar 21.00.

Vill du följa svensk hockey? Hockeyallsvenskan har sju matcher från 19.00. Vill du se hockey gratis är Luleå–Färjestad i SDHL klockan 18.00 ett bra alternativ.

Vill du följa svenska landslagsspelare? Bordtennis-EM är särskilt intressant från 15.45 och framåt, med Truls Möregårdh och flera andra svenskar.

Vill du se trav? V86 Direkt börjar 20.00 och första avdelningen körs 20.30.

Vilken sport kan man se gratis idag?

Det finns flera alternativ utan något särskilt betalt sportabonnemang.

Bordtennis-EM kan följas på SVT Play under dagens sändningspass. Luleå–Färjestad i SDHL sänds dessutom gratis på YouTube.

Stora delar av övriga sportutbudet kräver däremot tillgång till respektive streamingtjänst eller TV-kanal. Champions League och CHL finns hos Viaplay, Hockeyallsvenskan hos TV4 Play och Hockeyettan hos Expressen.

Tänk också på att tillgången till sport kan skilja sig mellan abonnemang hos samma leverantör.

Sport på TV i natt – NHL fortsätter

När onsdagens europeiska matcher är färdigspelade fortsätter sporten under natten mot torsdag 15 oktober.

Två NHL-matcher finns på Viaplay:

  • 01.30: Washington–Montreal
  • 02.30: Colorado–Dallas

Dessa matcher spelas alltså på torsdagen enligt svensk tid.

För fler matcher och evenemang under de kommande dagarna finns Hurbra:s guide till sport på TV under veckan 12–18 oktober.

Onsdagens huvudutbud ligger dock mellan 18.45 och 23.00, med Champions League, Hockeyallsvenskan, CHL och V86 som de stora kvällssändningarna.

Senaste artiklar

Leksand–Vimmerby: Kellehers rekordstart sätter press på gästerna

Leksand jagar serieledningen och har gjort 25 mål på sina fyra senaste matcher. Vimmerby...

Kalmar–Södertälje: Revanschjakt efter två tunga slutspelsuttåg

Två år i rad har Södertälje satt stopp för Kalmars säsong i Hockeyallsvenskans slutspel....

Mora–Visby/Roma: lika många mål framåt – men 20 mål skiljer bakåt

Mora IK tar emot Visby/Roma i HockeyAllsvenskan onsdagen den 14 oktober 2026. Hemmalaget jagar...

LASK–Liverpool speltips 14 oktober 2026 – odds och analys

Liverpool är storfavorit när laget gästar LASK Linz i Champions League onsdagen den 14...

liknande artiklar

Leksand–Vimmerby: Kellehers rekordstart sätter press på gästerna

Leksand jagar serieledningen och har gjort 25 mål på sina fyra senaste matcher. Vimmerby...

Kalmar–Södertälje: Revanschjakt efter två tunga slutspelsuttåg

Två år i rad har Södertälje satt stopp för Kalmars säsong i Hockeyallsvenskans slutspel....

Mora–Visby/Roma: lika många mål framåt – men 20 mål skiljer bakåt

Mora IK tar emot Visby/Roma i HockeyAllsvenskan onsdagen den 14 oktober 2026. Hemmalaget jagar...