HemGuiderTV idag 12 oktober 2026: Premiär och två finaler

TV idag 12 oktober 2026: Premiär och två finaler

Publicerad

Vad går på tv idag, måndag den 12 oktober? Kvällen bjuder på säsongspremiär för Här är ditt kylskåp, nya avsnitt av Robinson och Marko & Irma samt säsongsavslutningar för både Döden vid fjorden och Diagnoser. Här är kvällens viktigaste program, med tider, kanaler och streamingtjänster.

TV ikväll 12 oktober – alla viktiga tider och kanaler

Måndagens tv-kväll har flera populära program som sänds samtidigt. Framför allt är det mycket att välja mellan från klockan 20.00.

TidProgram och kanal
18.00NHL-Måndag, TV6 och Viaplay
19.00Här är ditt kylskåp, Kanal 5 och HBO Max
19.05Buffalo–Florida, NHL, TV6 och Viaplay
19.30Robinson, TV4 och TV4 Play
20.00Marko & Irma upptäcker Europa, TV4 och TV4 Play
20.00Jorden runt med tio barn, SVT1 och SVT Play
20.00Vetenskapens värld, SVT2 och SVT Play
20.00Polisjakt Sverige, Kanal 5 och HBO Max
20.00Svenska Truckers, TV3 och Viaplay
20.30Hjälp, vi har köpt ett franskt ruckel!, SVT1 och SVT Play
21.00Döden vid fjorden, TV4 och TV4 Play
21.00Kompaniet, Kanal 5 och HBO Max
21.00Diagnoser, SVT1 och SVT Play
21.00Pantbanken på turné, TV3 och Viaplay
22.00Ekonomibyrån, SVT2 och SVT Play
22.00Fotbollsstudion, repris, SVT1 och SVT Play
22.15Ocean’s Eleven, TV6
22.30Här är ditt kylskåp, repris, Kanal 5
22.50Kråkflickan, repris, SVT1 och SVT Play

Samtliga tider gäller svensk tid. Tillgången till programmen på streamingtjänsterna kan bero på abonnemang.

Här är ditt kylskåp har säsongspremiär klockan 19.00

En av måndagens stora tv-nyheter är premiären av fjärde säsongen av Här är ditt kylskåp.

Tareq Taylor besöker den här gången äventyraren och seglaren Gurra Krantz. Det blir matlagning utifrån vad som finns hemma, men också samtal om deras gemensamma erfarenheter från Över Atlanten.

Premiäravsnittet visas på Kanal 5 klockan 19.00 och finns på HBO Max. Den som missar premiären får en ny chans redan klockan 22.30 när avsnittet sänds i repris.

Läs mer om gäster och avsnitt i vår guide till Här är ditt kylskåp säsong 4.

Robinson fortsätter på TV4 klockan 19.30

Robinson är tillbaka med ännu ett avsnitt av höstens säsong. Måndagens program är avsnitt 21 och börjar klockan 19.30 på TV4.

Det är ett av kvällens tidigaste stora underhållningsprogram och avslutas lagom till att Marko & Irma tar över på samma kanal.

Vill du ha koll på deltagarna och säsongen finns vår stora guide till Robinson hösten 2026.

Klockan 20.00: Marko & Irma möter Jorden runt med tio barn

Klockan 20.00 finns flera alternativ för den som vill se svensk underhållning eller reality.

På TV4 fortsätter Marko & Irma upptäcker Europa med säsongens fjärde avsnitt. Den här gången går resan till Skottland, där Marko Lehtosalo och Irma bland annat ger sig ut på spökjakt i Edinburgh.

Samtidigt visar SVT1 ett nytt avsnitt av Jorden runt med tio barn. Familjen Holmqvist har kommit till Japan efter vistelsen på Bali. I avsnittet, som heter Big in Japan, väntar bland annat en utflykt till Kyotos bambuskog. Det är avsnitt 8 av totalt 10.

Avsnittet finns på SVT Play redan från klockan 02.00 på måndagen. Läs vår guide till Jorden runt med tio barn för mer om familjen och serien.

På Kanal 5 visas Polisjakt Sverige och TV3 sänder Svenska Truckers, båda med start klockan 20.00.

Hjälp, vi har köpt ett franskt ruckel! klockan 20.30

Den som följer Brita och Kalle Zackaris renoveringsäventyr kan fortsätta kvällen på SVT1 klockan 20.30.

Hjälp, vi har köpt ett franskt ruckel! visas också på SVT Play. Programmet börjar direkt efter Jorden runt med tio barn, vilket gör det möjligt att följa båda utan att byta kanal.

Klockan 21.00: Döden vid fjorden och Diagnoser avslutas

Klockan 21.00 är kanske kvällens svåraste val för den som följer flera tv-serier.

På TV4 visas det fjärde och sista avsnittet av Döden vid fjorden. Avsnittet heter Skytten och avslutar säsongen i den ordinarie tv-tablån.

Det är däremot ingen helt ny streamingpremiär. Serien har redan funnits tillgänglig på TV4 Play+.

Den som vill läsa mer om handlingen och serien hittar information i vår guide till Döden vid fjorden säsong 2.

Samtidigt visar SVT1 det sjätte och sista avsnittet av Diagnoser. Avslutningen heter Julekrig och pågår mellan 21.00 och 21.40.

Även det avsnittet har funnits på streaming tidigare. Det publicerades på SVT Play redan den 18 september, men får nu sin ordinarie tv-visning.

Kompaniet klockan 21.00 – Markoolio på två kanaler samma kväll

För den som hellre vill se reality finns Kompaniet på Kanal 5 klockan 21.00.

Kvällens avsnitt är det fjärde i säsongen och heter Helvetesmarschen. Programmet pågår till 22.30 och finns även på HBO Max.

Här finns en lite ovanlig möjlighet för Markoolios tittare. Först går det att se honom tillsammans med Irma på TV4 klockan 20.00. En timme senare dyker han upp som befäl tillsammans med Petra Malm i Kompaniet på Kanal 5.

Programmet gick tidigare under namnet Kompani Svan, vilket förklarar varför det gamla namnet fortfarande förekommer i vissa tv-tablåer.

I vår guide till Kompaniet 2026 finns mer information om deltagarna och upplägget.

Direktsänd sport och Nobelbesked under måndagen

Måndagen innehåller också två sändningar som sticker utanför det vanliga underhållningsutbudet.

Redan klockan 11.40 direktsänder SVT1 tillkännagivandet av Sveriges Riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne. Själva beskedet väntas tidigast klockan 11.45. Sändningen kan även följas på SVT Play.

På sportfronten står NHL på programmet när Buffalo möter Florida.

TV6 inleder med NHL-Måndag klockan 18.00 och själva matchsändningen börjar klockan 19.05. Matchen visas också på Viaplay.

Det innebär att hockeyn konkurrerar med både Här är ditt kylskåp och Robinson under den tidiga kvällen.

Var kan man streama kvällens tv-program?

De flesta av måndagens viktigaste tv-program går också att se digitalt.

SVT Play har bland annat Jorden runt med tio barn, Hjälp, vi har köpt ett franskt ruckel!, Diagnoser och Vetenskapens värld.

TV4 Play samlar Robinson, Marko & Irma upptäcker Europa och Döden vid fjorden. Vissa avsnitt kan kräva ett betalabonnemang och kan ha publicerats före tv-sändningen.

HBO Max är streamingalternativet för Här är ditt kylskåp, Polisjakt Sverige och Kompaniet.

Viaplay visar bland annat Svenska Truckers och NHL. Sportutbudet kan kräva ett särskilt abonnemang.

Om du vill kontrollera TV4:s övriga program och eventuella tablåändringar finns även TV4:s officiella tablå för måndagen.

Den stora fördelen med streaming den här måndagen är att flera av de mest intressanta programmen krockar vid 20.00 och 21.00. Det går därför att välja en av direktsändningarna eller tv-visningarna och ta igen de andra programmen senare.

Senaste artiklar

Ekonomipriset 2026 går till Robert Hall och Michael Woodford

Robert E. Hall och Michael Woodford tilldelas ekonomipriset 2026. De båda amerikanska nationalekonomerna belönas...

Vad händer i Göteborg idag? Evenemang 12 oktober 2026

Vad händer i Göteborg idag? Evenemang 12 oktober 2026 Vad händer i Göteborg idag, måndag...

Topptipset i kväll 12 oktober 2026 – spikar, skrällar och system

Topptipset i kväll, måndag 12 oktober, innehåller åtta matcher från bland annat Allsvenskan, Premier...

Förbjuden kulturvecka Malmö 2026: program, tider och gratisaktiviteter

Förbjuden kulturvecka arrangeras i Malmö den 12–18 oktober 2026. Under sju dagar fylls staden...

liknande artiklar

Ekonomipriset 2026 går till Robert Hall och Michael Woodford

Robert E. Hall och Michael Woodford tilldelas ekonomipriset 2026. De båda amerikanska nationalekonomerna belönas...

Vad händer i Göteborg idag? Evenemang 12 oktober 2026

Vad händer i Göteborg idag? Evenemang 12 oktober 2026 Vad händer i Göteborg idag, måndag...

Topptipset i kväll 12 oktober 2026 – spikar, skrällar och system

Topptipset i kväll, måndag 12 oktober, innehåller åtta matcher från bland annat Allsvenskan, Premier...