Lynk & Co 08 är laddhybriden för dig som vill köra nästan alla vardagsresor på el men ändå ha en bensinmotor för de riktigt långa sträckorna. Med ett batteri på 39,6 kWh, upp till 200 kilometers elräckvidd och möjlighet till DC-snabbladdning går den betydligt längre på el än de flesta konkurrenter.
Det är också en stor, bekväm och välutrustad familje-SUV med 345 hästkrafter. Samtidigt finns några tydliga nackdelar. Bilen är framhjulsdriven, väger över 2,1 ton och kan dra högst 1 600 kilo. När batteriet är tomt ökar bensinförbrukningen dessutom kraftigt.
Lynk & Co 08 är därför som bäst för den som kan ladda hemma eller på jobbet. För rätt förare är den en av marknadens mest användbara laddhybrider. För den som sällan laddar finns bättre alternativ.
Lynk & Co 08 i korthet
| Egenskap | Uppgift |
|---|---|
| Pris Core | 549 995 kronor |
| Pris More | 599 995 kronor |
| Systemeffekt | 345 hk |
| Drivning | Framhjulsdrift |
| Batteri | 39,6 kWh |
| Elräckvidd | 200 km WLTP |
| DC-laddning | Upp till 85 kW |
| 0–100 km/h | 6,8 sekunder |
| Bagageutrymme | 540 liter |
| Dragvikt | 1 600 kg |
Fördelar
- Mycket lång elräckvidd för en laddhybrid
- Kan snabbladdas med likström
- Rymlig och bekväm kupé
- Hög standardutrustning redan i Core
- Bra prestanda
- Fem stjärnor i Euro NCAP
Nackdelar
- Hög bensinförbrukning med tomt batteri
- Endast framhjulsdrift
- Tung bil
- Många funktioner styrs via pekskärmen
- Bagageutrymmet är inte klassledande
- Osäkert framtida andrahandsvärde
Omdöme och betyg
Lynk & Co 08 är en laddhybrid som på allvar kan ersätta en elbil under vardagen. En förare med några mil till arbetet bör kunna pendla flera dagar utan att starta bensinmotorn. Samtidigt finns en 60-liters bränsletank när resan går längre än batteriet räcker.
Det är en ovanligt användbar kombination, men bara när bilen laddas regelbundet. Med tomt batteri ska en relativt liten bensinmotor transportera en stor och tung SUV. Då försvinner en stor del av drivlinans ekonomiska fördel.
Core är den version vi rekommenderar. Den har samma batteri, räckvidd, prestanda och säkerhetssystem som More men kostar 50 000 kronor mindre.
Hurbra-betyg: 8 av 10
Pris och svenska versioner
Lynk & Co 08 säljs i två versioner:
| Version | Pris |
|---|---|
| Core | 549 995 kronor |
| More | 599 995 kronor |
Båda har samma laddhybriddrivlina, samma systemeffekt på 345 hästkrafter och samma officiella elräckvidd på 200 kilometer. More ger alltså inte bättre prestanda, längre räckvidd eller fyrhjulsdrift.
Prisskillnaden på 50 000 kronor handlar främst om komfortutrustning.
Core är redan välutrustad med bland annat panoramatak, elektriskt justerbara framstolar, sätesvärme fram, 360-graderskamera, adaptiv farthållare, stor pekskärm och ett omfattande säkerhetspaket.
More lägger bland annat till:
- Massage och ventilation i framstolarna
- Uppvärmda baksäten
- Uppvärmd ratt
- Trezons klimatanläggning
- Harman Kardon-ljudsystem med 23 högtalare
- Matrixstrålkastare
- Tonade bakrutor
- 21-tumshjul
More är en lyxigare bil, men Core innehåller allt som behövs för att Lynk & Co 08 ska kännas komplett.
Core eller More – vilken version är bäst?
Lynk & Co 08 Core är det bästa köpet.
Den har samma 39,6 kWh stora batteri, samma DC-laddning och samma motoreffekt som More. Den har dessutom 19-tumshjul i stället för 21-tumshjul.
De mindre hjulen ger billigare däck och bör vara ett bättre val på svenska vägar med grov asfalt, potthål och höga vinterdäckskostnader. Däckdimensionen är 235/55 R19 på Core, jämfört med 255/40 R21 på More.
More kan vara värd merkostnaden för den som verkligen prioriterar massage, ventilerade säten, rattvärme och det stora ljudsystemet. Just rattvärme är en detalj som många svenska köpare kan sakna i Core.
För de flesta är det ändå svårt att motivera 50 000 kronor extra för utrustning som inte förändrar bilens grundläggande egenskaper.
Bästa version: Lynk & Co 08 Core.
Drivlina och prestanda
Lynk & Co 08 kombinerar en 1,5-liters turboladdad bensinmotor med en elmotor och en trestegad hybridväxellåda.
| Del | Effekt |
|---|---|
| Bensinmotor | 137 hk |
| Elmotor | 208 hk |
| Sammanlagd systemeffekt | 345 hk |
Bilen accelererar från 0 till 100 km/h på 6,8 sekunder och har en toppfart på 185 km/h. Det är mer än tillräckligt för en stor familjebil.
Elmotorn står för en stor del av den omedelbara kraften. Bilen känns därför snabb och lättkörd i tät trafik trots att tjänstevikten är 2 112 kilo.
Den europeiska versionen är framhjulsdriven. Det är viktigt eftersom modellen även förekommer med andra drivlinor på andra marknader. Svenska köpare får inte fyrhjulsdrift, oavsett om de väljer Core eller More.
Så långt går Lynk & Co 08 på el
Den officiella elräckvidden är 200 kilometer enligt WLTP. Det är exceptionellt långt för en laddhybrid och ungefär dubbelt så långt som flera etablerade konkurrenter.
Räckvidden möjliggörs av ett batteri på 39,6 kWh. Det är större än batteriet i många av de första moderna elbilarna som såldes i Sverige.
Oberoende räckviddstester i svalt väder visar att bilen kan komma nära den officiella räckvidden vid lugn körning. Hastigheten har däremot stor betydelse.
| Konstant hastighet | Uppmätt räckvidd |
|---|---|
| 60 km/h | 347 km |
| 90 km/h | 219 km |
| 130 km/h | 154 km |
Resultaten är uppmätta vid konstant hastighet och ska inte ses som exakta prognoser för vanlig blandad körning. De visar ändå hur användbar bilen kan vara.
Vid landsvägshastighet är omkring 20 mil på el realistiskt under goda förhållanden. Vid 130 km/h i kyligt väder är ungefär 15 mil ett rimligare riktmärke.
Temperatur, vind, nederbörd, däck och kupévärme påverkar resultatet. Svensk vinterkörning kommer därför att ge kortare räckvidd än de bästa testvärdena.
Laddning hemma och på resa
Lynk & Co 08 kan laddas med 11 kW växelström. En full laddning tar omkring 4,5 timmar under goda förhållanden.
Det gör att det stora batteriet kan laddas under natten hemma eller under en arbetsdag. En vanlig laddbox med lägre effekt klarar också jobbet, men laddningen tar längre tid.
Den stora skillnaden mot de flesta laddhybrider är stödet för DC-snabbladdning.
Bilen kan ta emot upp till 85 kW och tillverkaren anger 33 minuter från 10 till 80 procent. Batteriförvärmning finns för att förbättra laddningen när batteriet är kallt.
85 kW är långsamt jämfört med moderna elbilar. För en laddhybrid är det däremot ovanligt bra.
Snabbladdningen kan vara användbar vid ett längre stopp, under en måltid eller när bilen ändå står parkerad vid en laddare. Det är mindre självklart att stanna enbart för att ladda under en långresa. När batteriet är tomt kan bensinmotorn ta bilen vidare direkt.
Lynk & Co 08 har även stöd för V2L med upp till 3,3 kW. Det innebär att batteriet kan användas för att driva elektrisk utrustning via en särskild adapter. Kontrollera att rätt adapter finns tillgänglig innan köp.
Förbrukning när batteriet är laddat
Den officiella viktade förbrukningen är 0,9 liter per 100 kilometer. Den siffran bygger på en testcykel där bilen kör en stor del av sträckan på el.
Den säger därför mycket lite om hur mycket bensin bilen drar på en långresa efter att batteriet har tömts.
För en förare som laddar varje natt och kör kortare vardagsresor kan bensinförbrukningen bli mycket låg. Det är fullt möjligt att använda bilen i veckor utan att bensinmotorn behöver göra något större arbete.
Föraren måste dock faktiskt ansluta laddkabeln. Det stora batteriet är bilens främsta fördel, men också en tung last när det inte används.
Förbrukning med tomt batteri
Den officiella bensinförbrukningen med urladdat högvoltsbatteri är 6,5 liter per 100 kilometer.
Oberoende tester visar att förbrukningen kan bli betydligt högre vid motorvägskörning.
| Konstant hastighet | Bensinförbrukning |
|---|---|
| 60 km/h | 5,9 l/100 km |
| 90 km/h | 7,5 l/100 km |
| 130 km/h | 9,9 l/100 km |
Nästan en liter per mil vid 130 km/h är mycket för en modern bil. Det visar tydligt att Lynk & Co 08 inte ska betraktas som en särskilt effektiv bensinhybrid.
Bensinmotorn har en effekt på 137 hästkrafter. När batteriet inte längre kan bidra lika mycket ska den transportera en bil som väger över två ton och har en stor SUV-kaross.
Lynk & Co 08 passar därför bäst för dig som:
- Kan ladda hemma eller på arbetet
- Kör huvuddelen av vardagsresorna inom elräckvidden
- Behöver bensinmotorn för vissa längre resor
- Vill undvika räckvidds- och laddningsplanering på semestern
Den passar sämre för dig som:
- Saknar regelbunden tillgång till laddning
- Kör långa motorvägssträckor nästan varje dag
- Tänker använda bilen som en vanlig bensinhybrid
- Prioriterar lägsta möjliga långreseförbrukning
Komfort och körupplevelse
Lynk & Co 08 är främst byggd för komfort. Fjädringen hanterar mindre ojämnheter bra och bilen går stabilt på landsväg och motorväg.
Den höga vikten märks mer när vägen blir ojämn eller kurvig. Stora vägskador kan få karossen att röra sig och bilen känns inte lika lättfotad som effekten på 345 hästkrafter kan antyda.
Styrningen är relativt lätt och passar bra i stadstrafik. Den ger däremot inte särskilt mycket kontakt med vägbanan. Det här är en avslappnad långfärdsbil, inte en sport-SUV.
Prestandan är stark vid omkörningar och påfarter. I ett oberoende accelerationstest tog 0–100 km/h strax över sju sekunder, vilket ligger nära den officiella tiden.
Framhjulsdriften är värd att tänka på. Bilen skickar mycket kraft genom framhjulen och väger över 2,1 ton. På torr väg är det sällan ett problem, men köpare som ofta kör på snöiga, branta eller oplogade vägar kan föredra en fyrhjulsdriven konkurrent.
Ljudnivå
Kupén är förhållandevis tyst på jämn asfalt och bilen passar bra för längre resor. Ett oberoende test uppmätte 61,6 decibel vid 130 km/h.
På grov svensk asfalt kan däremot däckljudet bli mer märkbart. Skillnaden mellan Core och More kan också bli viktig eftersom More har bredare däck och 21-tumshjul.
Core med 19-tumshjul är därför inte bara det billigare valet. Det är sannolikt även den mer förnuftiga versionen för svenska förhållanden.
Kupé och kvalitetskänsla
Kupén har en modern och avskalad utformning med få fysiska reglage. Materialen känns överlag påkostade och bilen ger ett mer exklusivt intryck än vad märket Lynk & Co tidigare varit känt för.
Den stora pekskärmen dominerar instrumentpanelen. Mittkonsolen erbjuder förvaring och trådlös laddning för mobiltelefonen.
Förarstolen är bekväm och har gott om justeringsmöjligheter. Sikten framåt är bra för biltypen, medan den sluttande bakdelen och de kraftiga stolparna gör kamerorna viktiga vid parkering.
More ger en tydligare lyxbilskänsla med massage, ventilation, bättre ljud och fler uppvärmda ytor. Grundkvaliteten är däremot bra även i Core.
Baksäte och familjeutrymmen
Hjulbasen är 2 848 millimeter och baksätet är rymligt. Även långa vuxna får bra plats för knän och huvud.
Batteriet påverkar inte sittställningen lika mycket som i vissa elbilar. Passagerarna sitter relativt naturligt och behöver inte ha knäna högt uppdragna.
Ryggstödets vinkel kan justeras, vilket är användbart både för komfort och när bagageutrymmet behöver prioriteras.
Lynk & Co 08 är femsitsig. Den som behöver sju sittplatser får titta på exempelvis Volkswagen Tayron eller en större SUV.
Bagageutrymme
Bagageutrymmet rymmer 540 liter med baksätet uppfällt och 1 254 liter med det fällt.
Det är tillräckligt för en familjs vardag, barnvagn och semesterpackning, men inte klassledande i en bil som är 4,82 meter lång.
Den sluttande bakluckan begränsar höjden längst bak och golvets utformning gör att utrymmet inte är lika fyrkantigt som i mer praktiskt inriktade konkurrenter.
Bilen saknar främre bagageutrymme. Någon skidlucka genom baksätet finns inte heller, vilket kan vara en nackdel för svenska vinterresor.
Škoda Kodiaq iV är ett starkare val för den som sätter lastutrymme främst. Den erbjuder omkring 745 liter bakom baksätet, men har kortare elektrisk räckvidd.
Dragvikt
Lynk & Co 08 får dra ett bromsat släp på högst 1 600 kilo.
Det räcker för:
- Vanliga släpvagnar
- Många båtsläp
- Mindre och medelstora husvagnar
- De flesta vardagliga transportbehov
Det räcker inte för alla större husvagnar, hästsläp eller tyngre båttransporter. Kodiaq iV får dra upp till 1 800 kilo, medan vissa fyrhjulsdrivna laddhybrider klarar ännu mer.
Den framhjulsdrivna konstruktionen kan dessutom vara en nackdel när ett tungt släp ska dras uppför en hal ramp eller startas på snö.
Infotainment och skärmar
Föraren har en digital instrumentdisplay på 10,2 tum och en central pekskärm på 15,4 tum.
Systemet är snabbt och startskärmen kan anpassas med genvägar. Menyerna är tydligare än i många andra skärmtunga bilar och 360-graderskameran håller hög kvalitet, även i mörker.
Apple CarPlay finns. Android Auto har varit kopplat till mjukvaruuppdateringar och bör kontrolleras på den aktuella bilen före köp.
Bilen har stöd för trådlösa uppdateringar, 5G-anslutning, navigation och trådlös mobilladdning.
Det stora problemet är mängden funktioner som lagts i skärmen. Klimatanläggning, ventilationsriktning, belysning och flera förarassistanssystem kräver pekskärmskommandon.
Vissa varningar kan kräva flera tryck för att stängas av. Inställningar kan dessutom återaktiveras när bilen startas om.
Systemet är alltså snabbt och visuellt genomarbetat, men hade blivit bättre med fler riktiga knappar.
Säkerhet
Lynk & Co 08 fick fem stjärnor i Euro NCAP:s säkerhetstest 2025.
| Område | Resultat |
|---|---|
| Vuxenskydd | 90 procent |
| Barnskydd | 87 procent |
| Oskyddade trafikanter | 78 procent |
| Förarassistans | 81 procent |
Passagerarskyddet är generellt starkt och bilen fick maximal poäng i sidokrockstestet.
Resultatet var däremot inte perfekt. Bröstskyddet för en passagerare bak bedömdes som marginellt i ett av testerna. Autobromsen fick inga poäng för fotgängare bakom bilen och förarövervakningen upptäcker trötthet men inte alla former av distraktion.
Fem stjärnor är fortfarande ett starkt resultat. Lynk & Co 08 är en säker familjebil, men den klarade femstjärnegränsen med liten marginal och ska inte beskrivas som överlägsen i samtliga säkerhetsmoment.
Förarassistans
Utrustningen omfattar bland annat:
- Adaptiv farthållare
- Filhållningsassistans
- Autobroms
- Varning för trafik bakom bilen
- Döda vinkeln-varning
- Förarövervakning
- Parkeringssensorer
- 360-graderskamera
Systemen ger ett omfattande skydd men kan också upplevas som påträngande. Köpare bör använda provkörningen till att kontrollera hur lätt det är att justera varningar och hur bilen beter sig på svenska landsvägar med slitna eller otydliga vägmarkeringar.
Garanti och service
Nybilsgarantin gäller i fyra år eller 120 000 kilometer.
Högvoltsbatteriet omfattas av garanti i åtta år eller 160 000 kilometer.
Det planerade serviceintervallet är normalt två år eller 30 000 kilometer. Vid mer krävande användning kan intervallet kortas till 20 000 kilometer.
Garantivillkoren är konkurrenskraftiga, men Lynk & Co har inte samma långa svenska historik som Volvo, Volkswagen eller Škoda. Närmaste auktoriserade verkstad och möjligheten att få snabb hjälp bör därför kontrolleras före köp.
Aktuella svenska specifikationer och erbjudanden finns på Lynk & Co:s officiella sida för 08.
Fordonsskatt
Den ursprungliga officiella utsläppssiffran är 23 gram koldioxid per kilometer. En bil som registreras med ett så lågt värde betalar normalt bara skattens grundbelopp.
Reglerna för hur laddhybriders utsläpp beräknas har dock förändrats. Det registrerade värdet för en enskild bil kan därför avvika från äldre marknadsföringsuppgifter.
Kontrollera alltid den exakta skatten med registreringsnumret innan köp. Det är särskilt viktigt för lagerbilar som kan vara registrerade vid olika tidpunkter eller enligt olika tekniska underlag.
Tillförlitlighet och vanliga fel
Lynk & Co 08 är fortfarande en ny modell i Europa. Det finns ännu inte tillräckligt många bilar med hög körsträcka för att säkert bedöma långsiktig driftsäkerhet, batteriförsämring eller återkommande modellfel.
Det går därför inte att upprätta en seriös lista över vanliga fel.
Den tekniska komplexiteten är däremot hög. Bilen har en bensinmotor, elmotor, ett stort högvoltsbatteri, avancerad hybridväxellåda, omfattande mjukvara och många elektriska komfortsystem.
Vid köp av en begagnad bil bör följande kontrolleras:
- Att alla mjukvaruuppdateringar är installerade
- Att DC- och AC-laddning fungerar
- Att laddlucka och laddkablar är oskadade
- Att kameror och förarassistans fungerar
- Att bilen har full servicehistorik
- Att högvoltsbatteriets garanti fortfarande gäller
- Att infotainmentsystemet startar utan felmeddelanden
- Att däcken är jämnt slitna
Andrahandsvärde
Lynk & Co är mindre etablerat i Sverige än Volvo, Volkswagen och Škoda. Det gör andrahandsvärdet svårare att förutse.
Tidiga begagnade exemplar visar att det redan finns en märkbar skillnad mellan nypris och annonserat begagnatpris. Marknaden är dock för ung för att avgöra om värdeminskningen blir ovanligt hög på längre sikt.
En Volvo XC60 kommer sannolikt att vara lättare att sälja eftersom modellen är välkänd och har en stor svensk köpargrupp. Lynk & Co 08 kan i gengäld bli ett intressant begagnatköp om värdet sjunker snabbare än bilens faktiska användbarhet.
Privatleasing kan vara ett alternativ för den som vill använda bilen under några år utan att själv bära hela risken för framtida värdeminskning. Villkoren måste dock jämföras noggrant, särskilt körsträcka, första förhöjd avgift och kostnader vid återlämning.
Lynk & Co 08 mot Volvo XC60
Volvo XC60 är den naturliga svenska konkurrenten. Båda är stora femsitsiga laddhybrider med tydligt premiumfokus.
Lynk & Co 08 har ett stort övertag i elektrisk räckvidd. XC60 klarar omkring åtta mil enligt WLTP, medan Lynk & Co når upp till 20 mil.
Volvo erbjuder däremot fyrhjulsdrift, ett mer etablerat verkstadsnät och ett betydligt mer förutsägbart andrahandsvärde. XC60 har också en starkare bensinmotor och en mer beprövad roll som drag- och vinterbil.
Välj Lynk & Co 08 om du prioriterar:
- Längsta möjliga elräckvidd
- DC-snabbladdning
- Mycket standardutrustning
- Modern kupé och teknik
- Att köra nästan all vardagskörning på el
Välj Volvo XC60 om du prioriterar:
- Fyrhjulsdrift
- Tryggare andrahandsvärde
- Etablerad svensk serviceorganisation
- Bättre dokumenterad långtidshållbarhet
- Traditionell premiumkänsla
Lynk & Co 08 mot Škoda Kodiaq iV
Škoda Kodiaq iV är billigare och betydligt rymligare. Bagageutrymmet är omkring 745 liter och dragvikten är 1 800 kilo.
Kodiaq är det mer praktiska familjevalet. Den passar bättre för stor packning, husvagn och vardagliga transportbehov.
Lynk & Co 08 ger i stället längre elräckvidd, högre effekt och en mer påkostad kupé. Den känns mer som en modern teknik- och komfortbil än som ett maximalt rationellt transportverktyg.
Lynk & Co 08 mot Volkswagen Tayron eHybrid
Volkswagen Tayron eHybrid kan fås med sju sittplatser och når omkring tolv mil på el. Den är mer traditionellt utformad och har stöd av Volkswagens stora svenska återförsäljarnät.
Lynk & Co går längre på el och har högre standardutrustning. Tayron är ett bättre val för den som behöver sju platser eller föredrar ett etablerat bilmärke.
Lynk & Co 08 eller elbil?
Det stora batteriet gör att Lynk & Co 08 hamnar nära en elbil i både vikt och pris. Den har samtidigt kvar bensinmotor, bränsletank, avgassystem och mer komplicerad service.
Den som kan ladda hemma och sällan kör längre än 30–40 mil bör därför även jämföra med en ren elbil. Ett exempel är Zeekr 7X, som erbjuder betydligt längre elräckvidd och snabbare laddning.
Elbilen är det bättre valet när:
- Nästan all körning kan täckas av bilens räckvidd
- Snabbladdningsnätet fungerar för de vanliga långresorna
- Föraren vill slippa bensinmotor och avgasrelaterad service
- Låg energikostnad prioriteras
Lynk & Co 08 är det bättre valet när:
- Långa resor ofta går där laddningen är osäker
- Föraren inte vill planera laddstopp
- Bilen ibland måste kunna fortsätta direkt efter att batteriet är tomt
- Vardagsresorna ändå kan köras på el
Fler alternativ finns i vår guide till bästa SUV 2026.
Vem ska köpa Lynk & Co 08?
Lynk & Co 08 passar bäst för en förare som vill köra elektriskt i vardagen men ännu inte vill vara helt beroende av publika laddare under långresor.
Den är särskilt intressant för:
- Familjer med möjlighet till hemmaladdning
- Pendlare som kör upp till 10–15 mil om dagen
- Förare som gör både korta vardagsresor och långa semesterresor
- Köpare som vill ha mycket utrustning som standard
- Den som prioriterar komfort framför sportighet
- Förare som inte behöver fyrhjulsdrift eller extrem dragvikt
Den passar sämre för:
- Förare utan regelbunden laddmöjlighet
- Den som ofta kör snabbt på motorväg med tomt batteri
- Köpare som behöver fyrhjulsdrift
- Den som drar tunga släp
- Förare som prioriterar maximalt bagageutrymme
- Den som vill ha ett helt förutsägbart andrahandsvärde
Ska man köpa Lynk & Co 08?
Ja, under rätt förutsättningar.
Lynk & Co 08 är en av de få laddhybrider som faktiskt kan användas som elbil under en stor del av året. Räckvidden på upp till 200 kilometer gör att många förare kan köra flera dagar mellan laddningarna och ändå slippa använda bensinmotorn.
Den stora svagheten är vad som händer när batteriet är tomt. Då blir bilen en tung framhjulsdriven SUV med en relativt liten bensinmotor och hög förbrukning i motorvägsfart.
Det gör köprådet ovanligt enkelt: kan du ladda regelbundet är Lynk & Co 08 mycket intressant. Kan du inte ladda bör du välja något annat.
Core är klart mest prisvärd. Den har all viktig teknik, samma räckvidd och samma prestanda som More. De mindre hjulen passar dessutom bättre för svenska vägar.
Lynk & Co 08 är inte den rymligaste, bästa dragbilen eller tryggaste bilen när det gäller framtida andrahandsvärde. Men som elektrisk vardagsbil med bensinreserv är den svår att bortse från.
Vanliga frågor om Lynk & Co 08
Hur långt går Lynk & Co 08 på el?
Den officiella räckvidden är 200 kilometer enligt WLTP. Oberoende tester har visat omkring 15 mil vid 130 km/h i svalt väder och över 20 mil vid lägre hastighet.
Är Lynk & Co 08 fyrhjulsdriven?
Nej. Den europeiska och svenska versionen är framhjulsdriven.
Hur snabbt laddar Lynk & Co 08?
Bilen klarar 11 kW AC och upp till 85 kW DC. Snabbladdning från 10 till 80 procent anges ta omkring 33 minuter.
Hur mycket bensin drar Lynk & Co 08?
Den officiella förbrukningen med tomt batteri är 6,5 liter per 100 kilometer. Ett oberoende test uppmätte 9,9 liter per 100 kilometer vid konstant 130 km/h.
Hur stort är batteriet?
Högvoltsbatteriet har en kapacitet på 39,6 kWh.
Hur stort är bagageutrymmet?
Bagageutrymmet rymmer 540 liter med baksätet uppfällt och 1 254 liter med baksätet fällt.
Hur mycket får Lynk & Co 08 dra?
Den maximala dragvikten är 1 600 kilo för bromsat släp.
Ska man välja Core eller More?
Core är bäst för de flesta. Den har samma drivlina och räckvidd som More men kostar 50 000 kronor mindre.
Är Lynk & Co 08 bättre än Volvo XC60?
Lynk & Co 08 går betydligt längre på el och ger mycket utrustning för pengarna. Volvo XC60 erbjuder fyrhjulsdrift, ett mer etablerat ägande och sannolikt tryggare andrahandsvärde.
Är Lynk & Co 08 en bra familjebil?
Ja. Baksätet är rymligt, säkerhetsbetyget är högt och bagageutrymmet räcker för de flesta familjer. Kodiaq iV och vissa andra konkurrenter erbjuder däremot mer lastutrymme.
Slutbetyg
| Område | Betyg |
|---|---|
| Elräckvidd och laddning | 9/10 |
| Komfort | 8/10 |
| Utrymmen och praktik | 7/10 |
| Teknik och användning | 7/10 |
| Prestanda | 8/10 |
| Säkerhet | 8/10 |
| Ekonomi med regelbunden laddning | 8/10 |
| Ekonomi utan laddning | 5/10 |
| Helhetsbetyg | 8/10 |
Lynk & Co 08 får 8 av 10. Den mycket långa elräckvidden och möjligheten till snabbladdning gör den till en ovanligt användbar laddhybrid. Core är bästa versionen. Men bilen ska köpas för att laddas, inte för att köras som en vanlig bensinhybrid.