HemBilarDS 3 2026 test: snygg och bekväm, men alldeles för dyr som...

DS 3 2026 test: snygg och bekväm, men alldeles för dyr som elbil

Publicerad

DS 3 är en liten crossover för den som har tröttnat på att nästan alla bilar i klassen ser likadana ut. Den franska modellen har en egen design, en ovanlig interiör och en mjukare grundkaraktär än många konkurrenter. Den känns mer personlig än praktisk och mer exklusiv än rationell.

Det stora problemet är priset. Bensinversionen börjar på 370 000 kronor, medan elektriska DS 3 E-TENSE kostar från 550 000 kronor. För de pengarna går det att få större, rymligare och mer långräckviddiga elbilar. DS 3 måste därför väljas för utseendet, komforten och känslan, inte för att den är klassens bästa köp.

Den bästa versionen är DS 3 PureTech 130 Performance Line. Den har tillräckligt med utrustning och är betydligt billigare än E-TENSE, men köparen bör få ett tydligt besked om motorns konstruktion och servicekrav innan beställningen skrivs under.

Snabbt omdöme om DS 3

DS 3 lyckas med det som många små premiumbilar försöker göra. Den känns inte som en vanlig småbil som bara fått större hjul, lite dekor och ett högre pris. Interiören har en egen identitet, materialen är tilltalande och bilen är behaglig vid normal körning.

Samtidigt märks det att formgivningen har fått styra över funktionen. Baksätet är trångt, sikten bakåt är begränsad och flera enkla funktioner har gjorts mer komplicerade än de behöver vara.

Elversionen E-TENSE passar bilens lugna och komfortinriktade karaktär bäst. Den är tystare, jämnare och behagligare än bensinmodellen. Ändå är det bensinversionen som blir testets vinnare. Prisskillnaden är för stor för att elbilen ska gå att rekommendera på ekonomiska grunder.

OmrådeBetyg
Design9/10
Interiör8/10
Komfort7/10
Köregenskaper6/10
Utrymmen5/10
Teknik och reglage6/10
Räckvidd och laddning5/10
Prisvärde3/10
Helhetsbetyg6/10

Pris och versioner

DS 3 säljs i Sverige med bensinmotor eller som elbil. Båda drivlinorna kan kombineras med utrustningsnivåerna Performance Line och Exclusive.

VersionPrisDrivlina
PureTech 130 Performance Line370 000 krBensin, automat
PureTech 130 Exclusive400 000 krBensin, automat
E-TENSE Performance Line550 000 krEl
E-TENSE Exclusive580 000 krEl

Prisskillnaden mellan bensin- och elversionen är 180 000 kronor när samma utrustningsnivå jämförs. Det är mycket för en bil i den här storleksklassen, särskilt eftersom E-TENSE inte ger längre räckvidd, snabbare laddning eller bättre utrymmen än flera billigare konkurrenter.

Exclusive kostar ytterligare 30 000 kronor. Den ger bland annat läderklädsel, Matrix LED-strålkastare och ett mer omfattande förarstödsystem. Utrustningen är trevlig, men Performance Line innehåller redan det viktigaste.

Vilken DS 3 är bäst?

DS 3 PureTech 130 Performance Line är den bästa versionen.

Den kostar fortfarande mycket för en liten crossover, men priset är åtminstone möjligt att jämföra med andra påkostade bensinbilar. Performance Line har dessutom tillräckligt med komfort-, säkerhets- och infotainmentutrustning för att Exclusive ska kännas överflödig.

E-TENSE är den behagligare bilen att köra. Den passar särskilt bra för stadstrafik, kortare arbetspendling och hemmaladdning. Den är ändå för dyr i relation till räckvidd, laddning och utrymmen.

Den som absolut vill ha eldrift bör välja E-TENSE Performance Line. De extra 30 000 kronorna för Exclusive gör en redan svår kalkyl ännu sämre.

Designen är DS 3:s största styrka

DS 3 är drygt 4,1 meter lång och hör till de mindre crossovermodellerna. Formatet fungerar bra i staden, där bilen är lätt att placera och smidig på trånga parkeringsplatser.

Utseendet är mer uttrycksfullt än hos de flesta konkurrenter. Fronten, ljussignaturen, de markerade karossvecken och den höga fönsterlinjen gör att bilen inte försvinner i mängden. Det är en av få modeller i klassen som kan motivera ett köp nästan enbart genom sin formgivning.

Designen har dock ett pris. Den höga linjen längs karossens sidor och de små bakre sidorutorna försämrar sikten och gör baksätet mörkare än det behöver vara. Det är ett återkommande tema i DS 3: bilen är ofta snyggast när den samtidigt är minst praktisk.

Interiören känns mer speciell än i vanliga småbilar

Kupén är betydligt mer personlig än i de flesta små crossovers. DS använder mönster, material och former som inte ser ut att vara hämtade från koncernens vanliga reservdelslager.

Performance Line har Alcantara och mörka detaljer, medan Exclusive går vidare med svart läder och fler dekorinslag. Känslan är inte fullt jämförbar med större premiumbilar, men DS 3 upplevs ändå som mer påkostad än en normal småbil.

Framstolarna är bekväma och körställningen fungerar för de flesta. Den höga sittpositionen ger en tydligare crossoverkänsla än bilens yttermått antyder.

En 10,3-tums pekskärm med navigation, Apple CarPlay och Android Auto ingår. Systemet ser modernt ut och har de funktioner som förväntas, men användarvänligheten är inte bilens starkaste sida.

För många funktioner kräver skärmen

DS har försökt göra kupén ren och formstark, men resultatet är att enkla funktioner blivit onödigt omständliga.

Klimatinställningarna styrs via skärmen i stället för med vanliga vred och knappar. Även placeringen av fönsterhissarnas reglage på mittkonsolen kräver tillvänjning.

Det går att lära sig systemen, men de blir inte bättre för att de ser annorlunda ut. En bil som främst ska användas i staden hade tjänat på reglage som går att hitta direkt utan att föraren behöver flytta blicken från vägen.

Baksätet är trångt

DS 3 fungerar bäst för en eller två personer. Två vuxna sitter bra fram, men utrymmet bak är begränsat.

Benutrymmet räcker för barn och kortare resor med vuxna. För längre passagerare blir det snabbt trångt både för knän och huvud. De små sidorutorna gör dessutom att baksätet känns mer instängt än måtten antyder.

En liten familj kan använda bilen, men den är inte ett självklart val för den som regelbundet kör fyra vuxna eller har bakåtvända barnstolar. Dörröppningarna och den höga fönsterlinjen gör inte heller arbetet enklare.

Den som behöver mer familjeutrymme bör titta på en större modell. Kia EV3 är exempelvis både rymligare och billigare än DS 3 E-TENSE. Läs gärna vårt kompletta test av Kia EV3.

Bagageutrymmet är godkänt

Bagageutrymmet rymmer 350 liter med baksätet uppfällt och 1 050 liter när det fälls. Det räcker för vardagshandling, mindre barnvagn eller packning för två personer.

Lasttröskeln är relativt hög och utrymmet är inte lika lättanvänt som i mer fyrkantiga konkurrenter. Elversionen behåller samma angivna bagagevolym som bensinbilen, men har inget extra främre bagageutrymme under motorhuven.

DS 3 klarar normal vardagsanvändning. Den är däremot inte bilen för den som vill pressa in maximalt med semesterpackning i ett kompakt format.

Så kör DS 3 PureTech 130

Bensinversionen använder en 1,2-liters trecylindrig turbomotor med 130 hästkrafter och 230 Nm. Motorn kombineras med en åttastegad automatlåda och driver framhjulen.

Prestandan är tillräcklig. Accelerationen från 0 till 100 km/h tar 9,2 sekunder och toppfarten är 200 km/h. Bilen känns inte långsam i normal trafik, men motorn måste arbeta när en snabb omkörning eller kraftig acceleration krävs.

Den trecylindriga motorn hörs och känns mer än vad bilens premiumambitioner antyder. Vid lugn körning är den acceptabel, men under belastning blir ljudet tydligt. Automatväxellådan kan också dröja innan den väljer en lägre växel.

PureTech-versionen passar bäst för den som kör blandat, saknar möjlighet att ladda hemma eller inte kan motivera E-TENSE-modellens stora pristillägg.

Den officiella förbrukningen ligger omkring 6,0 liter per 100 kilometer. Den faktiska förbrukningen påverkas naturligtvis av hastighet, temperatur, körsätt och hur stor del av körningen som sker i stadstrafik.

PureTech-motorn kräver en extra kontroll

Namnet PureTech har ett problematiskt bagage. Äldre generationer av Stellantis 1,0- och 1,2-litersmotorer har haft problem med bland annat förtida nedbrytning av kamremmen och hög oljeförbrukning.

Stellantis har infört utökad support för vissa berörda motorer. Under särskilda villkor kan den omfatta upp till tio år eller 180 000 kilometer.

Det betyder inte automatiskt att varje ny DS 3 PureTech 130 har samma konstruktion eller kommer att drabbas av samma problem. Det tillgängliga underlaget är inte tillräckligt för att slå fast att den aktuella svenska versionen har den äldre problematiska kamremslösningen.

Innan köp bör återförsäljaren därför skriftligen bekräfta:

  • Vilken motorgeneration bilen har.
  • Hur kamdrivningen är konstruerad.
  • Vilka serviceintervall som gäller.
  • Vilken motorolja som ska användas.
  • Om motorn omfattas av Stellantis utökade support.

För en begagnad DS 3 är fullständig servicehistorik särskilt viktig. En låg mätarställning kompenserar inte för fel olja, missade oljebyten eller uteblivna kontroller.

DS 3 E-TENSE är tystare och trevligare

E-TENSE har 156 hästkrafter och 260 Nm. Elmotorn driver framhjulen och accelerationen från 0 till 100 km/h tar 9,0 sekunder.

Siffrorna är inte spektakulära, men drivlinan passar bilen bättre än bensinmotorn. Kraften kommer jämnt, körningen blir tystare och automatlådans tvekan försvinner.

I stadstrafik känns E-TENSE smidig och avslappnad. Den svarar direkt från låg hastighet utan att bli ryckig eller överdrivet kraftfull. Det är en behaglig elbil för normal körning, inte en liten prestandamodell.

Toppfarten är begränsad till 150 km/h, vilket saknar praktisk betydelse i Sverige.

Den stora nackdelen är inte hur bilen körs. Det är vad den kostar.

Räckvidd i verklig körning

Batteriet har en total kapacitet på 54 kWh, varav omkring 51 kWh är användbart. Den officiella WLTP-räckvidden ligger mellan 396 och 404 kilometer beroende på utrustning.

WLTP-siffran är möjlig under gynnsamma förhållanden, men den ska inte användas som ett löfte om vad bilen klarar under hela året.

Vid blandad körning är omkring 300 kilometer en rimligare planeringssiffra. Sommartid i lugn trafik kan bilen komma längre. Vinter, motorväg, motvind och hög kupévärme sänker räckvidden tydligt.

Vid kall motorvägskörning kan den användbara räckvidden närma sig 200–220 kilometer. Det innebär att längre vinterresor kräver relativt täta laddstopp.

DS 3 E-TENSE fungerar därför bäst för köpare som:

  • Kan ladda hemma.
  • Kör mest i stad och närregion.
  • Sällan gör mycket långa resor.
  • Accepterar att vinterräckvidden blir betydligt kortare än WLTP-värdet.

Laddningen är godkänd, inte mer

DS 3 E-TENSE har trefasladdning med 11 kW som standard. En full laddning hemma eller vid en lämplig destinationsladdare tar omkring fem och en halv timme.

Vid snabbladdning är den maximala effekten omkring 100 kW. Under bra förhållanden tar en laddning från 10 till 80 procent cirka 28–30 minuter.

Det är tillräckligt för en mindre elbil, men inte konkurrenskraftigt till ett pris på 550 000 kronor. Flera nyare modeller kan ta emot högre effekt, hålla effekten bättre och köra längre mellan stoppen.

Bilen saknar dessutom aktiv batteriförvärmning inför snabbladdning. Det kan ge långsammare laddning i kyla, särskilt om bilen kommer till laddaren med ett kallt batteri.

E-TENSE saknar också funktioner som Plug & Charge och V2L. Ingen godkänd dragvikt anges, vilket gör versionen olämplig för den som behöver släp.

Komforten är bra i rätt miljö

DS 3 har en mjukare grundinställning än många små crossovers. I låg och måttlig hastighet tar fjädringen hand om mindre ojämnheter på ett behagligt sätt. Bilen känns avslappnad i stadstrafik och på normala landsvägar.

Komforten är inte perfekt. Över större ojämnheter kan karossen kännas oroligare, och i högre tempo märks mer krängning än i fastare konkurrenter. Den mjuka inställningen ger inte samma kontroll när vägen blir snabb och kurvig.

Styrningen är lätt och bilen är enkel att placera, men återkopplingen är begränsad. DS 3 uppmuntrar till lugn körning snarare än aktiv kurvtagning.

Det är inget stort problem för bilens tänkta köpare. Den ser sportigare ut än den körs, men komfort och smidighet är viktigare här än skarp styrning.

Sikten bakåt är svag

Den uttrycksfulla karossen skapar flera döda vinklar. De breda stolparna, den höga fönsterlinjen och de små bakre sidorutorna gör det svårt att se snett bakåt.

Backkamera och parkeringssensorer är därför mer än bekväm extrautrustning. De behövs för att bilen ska vara enkel att hantera i vardagen.

Performance Line har sensorer fram och bak samt backkamera som standard. Det minskar problemet vid parkering, men ersätter inte bra direkt sikt i rondeller, korsningar och filbyten.

Utrustningen är bra redan från start

Performance Line innehåller bland annat:

  • Adaptiv farthållare med stopp- och startfunktion.
  • Parkeringssensorer fram och bak.
  • Backkamera.
  • Nyckelfritt system.
  • Uppvärmda framstolar.
  • Uppvärmd vindruta.
  • 10,3-tums infotainmentsystem med navigation.
  • Apple CarPlay och Android Auto.
  • Mörktonade bakrutor.
  • Elektriskt infällbara ytterbackspeglar.
  • Alcantaraklädsel.

E-TENSE har dessutom 11 kW ombordladdare och Mode 3-kabel.

Exclusive lägger främst till svart läderklädsel, DS Matrix LED Vision, kromdetaljer och DS Drive Assist.

Det är svårt att se Exclusive som det smarta valet. Performance Line har redan den utrustning som används i vardagen, medan Exclusive främst förbättrar material, ljus och förarstöd.

Säkerheten är svår att bedöma med dagens mått

DS 3 Crossback testades av Euro NCAP 2019. Grundversionen fick då fyra stjärnor, medan bilen nådde fem stjärnor med ett separat säkerhetspaket.

Resultatet är gammalt och ska inte jämföras rakt av med nya bilar som testats enligt hårdare protokoll. Ett femstjärnigt resultat från 2019 betyder inte automatiskt att bilen skulle få fem stjärnor i ett aktuellt test.

Den svenska Performance Line-versionen har flera viktiga system som standard, däribland adaptiv farthållare, parkeringssensorer och backkamera. Exclusive kompletterar med DS Drive Assist och Matrix LED-strålkastare.

Säkerhetsutrustningen är rimlig, men bilen har inte något aktuellt Euro NCAP-resultat som visar att den hör till dagens absoluta toppskikt.

Garantier

DS lämnar tre års eller 100 000 kilometers fabriksgaranti. Lackgarantin gäller i tre år och garantin mot genomrostning i tolv år.

Högvoltsbatteriet i E-TENSE omfattas i åtta år eller 160 000 kilometer. Garantin innebär att batteriet ska behålla minst 70 procent av sin ursprungliga kapacitet inom perioden.

DS Assistance ingår under bilens tre första år.

Garantivillkoren är acceptabla, men inte klassledande. Kia erbjuder exempelvis en längre nybilsgaranti, vilket stärker EV3 som ett mer rationellt elbilsval.

E-TENSE är svår att räkna hem

Skillnaden mellan DS 3 PureTech 130 Performance Line och E-TENSE Performance Line är 180 000 kronor.

Bensinversionen belastas av den förhöjda svenska fordonsskatten under de tre första åren. Med de aktuella utsläppsvärdena blir skatten ungefär 7 030 kronor per år. Elbilen betalar i stället grundbeloppet på 360 kronor.

E-TENSE sparar därmed omkring 20 000 kronor i fordonsskatt under de tre första åren. Det återstår fortfarande ungefär 160 000 kronor av den ursprungliga prisskillnaden.

Elbilen har lägre energikostnad vid hemmaladdning och kan bli billigare att serva. Hur stor fördelen blir beror på elpris, bensinpris, körsträcka och hur mycket laddning som sker vid dyra publika snabbladdare.

För en normal privatköpare är det svårt att köra in hela prisskillnaden. E-TENSE väljs därför främst för den tystare drivlinan, den mjukare körupplevelsen och möjligheten att köra utan lokala avgasutsläpp.

Den väljs inte för att den är billigast totalt.

DS 3 mot Volvo EX30

Volvo EX30 är en av de tydligaste konkurrenterna till DS 3 E-TENSE. Båda är små eldrivna crossovers med design, varumärke och premiumkänsla som viktiga argument.

EX30 börjar på en betydligt lägre prisnivå. Versioner med längre räckvidd kostar fortfarande mindre än DS 3 E-TENSE, medan den fyrhjulsdrivna prestandamodellen ligger ungefär på samma nivå som instegsversionen av DS.

Volvon erbjuder högre motoreffekt, modernare elbilsteknik och längre räckvidd i jämförbara versioner. DS 3 kontrar med en mer traditionell kupé, mjukare design och en interiör som inte är lika avskalad.

För de flesta köpare är EX30 det starkare helhetsköpet. Läs vårt fullständiga test av Volvo EX30 för en närmare genomgång.

DS 3 mot Kia EV3

Kia EV3 är större, rymligare och mer familjevänlig. Den erbjuder också längre räckvidd i Long Range-versionen och kostar ändå mindre än DS 3 E-TENSE.

DS 3 känns mer dekorativ och exklusiv i detaljerna. Kia är däremot bättre på nästan allt som går att mäta: utrymmen, räckvidd, garanti och praktisk användbarhet.

E-TENSE kan fortfarande locka den som prioriterar ett kompakt format och fransk design. Som rationell elbil är Kia EV3 svår att slå.

DS 3 mot Peugeot 2008

Peugeot 2008 delar teknik och koncerntillhörighet med DS 3, men är rymligare och normalt betydligt billigare.

E-2008 använder en närbesläktad elektrisk drivlina. Det betyder att DS 3 inte kan försvara sitt högre pris med ett tydligt tekniskt övertag. Köparen betalar främst för design, material och varumärkespositionering.

Samma mönster finns bland bensinversionerna. Peugeot 2008 ger mer plats för pengarna, medan DS 3 känns mer personlig.

Den som jämför de båda bör provsitta baksätet och testa infotainmentsystemet. Skillnaden i vardagsfunktion kan vara viktigare än skillnaden i dekor.

DS 3 mot Mini Aceman

Mini Aceman ligger nära DS 3 i idé. Båda försöker vara små livsstilsbilar för köpare som värderar formgivning och karaktär högre än maximalt utrymme.

Aceman har en modern elektrisk plattform och börjar på en lägre prisnivå. Räckvidden ligger samtidigt ungefär i samma område som DS 3 E-TENSE.

Mini har ett sportigare uttryck och fastare körkaraktär. DS 3 är mjukare, mer avslappnad och mer traditionellt lyxorienterad.

Här kan smaken avgöra på riktigt. Problemet för DS är att Mini kan erbjuda en minst lika stark identitet till ett betydligt lägre pris.

Vem ska köpa DS 3?

DS 3 passar bäst för den som:

  • Vill ha en liten bil med tydlig design.
  • Oftast kör ensam eller med en passagerare.
  • Prioriterar komfort framför sportiga köregenskaper.
  • Sällan använder baksätet för vuxna.
  • Tycker att vanliga små crossovers känns anonyma.
  • Är beredd att betala extra för interiör och formgivning.

E-TENSE passar främst den som kan ladda hemma och använder bilen i stadstrafik eller för regionala resor.

PureTech passar bättre för den som kör längre sträckor, saknar hemmaladdning eller inte kan motivera elversionens stora merkostnad.

Vem ska välja något annat?

DS 3 är ett svagt val för den som:

  • Behöver ett rymligt baksäte.
  • Regelbundet kör långt på vintern.
  • Vill ha maximal räckvidd för pengarna.
  • Behöver dra släp med elbilen.
  • Prioriterar enkel användning och fysiska reglage.
  • Vill ha sportiga köregenskaper.
  • Räknar noggrant på totalkostnaden.
  • Förväntar sig klassledande garanti.

Slutomdöme

DS 3 är lätt att tycka om och svår att rekommendera.

Designen är stark, kupén har personlighet och bilen är bekväm i den typ av körning som de flesta faktiskt ägnar sig åt. Den är smidig i staden och känns mindre generisk än nästan alla vanliga små crossovers.

Samtidigt är baksätet trångt, sikten bakåt dålig och flera reglage onödigt komplicerade. Köregenskaperna är trygga men inte särskilt engagerande.

Det avgörande problemet är priset. DS 3 E-TENSE kostar från 550 000 kronor men erbjuder inte räckvidd, laddning eller utrymmen som motsvarar prislappen. Större och modernare elbilar kostar mindre.

Bensinversionen PureTech 130 Performance Line är därför testets rekommendation. Den ger samma design, kupé och grundkomfort för 180 000 kronor mindre. Innan köp krävs dock ett skriftligt besked om den aktuella motorgenerationen, kamdrivningen och vilka garantier eller supportprogram som gäller.

DS 3 är rätt bil för en ganska liten grupp köpare: de som ser bilen, sätter sig i den och bestämmer sig för att känslan är värd merkostnaden.

För alla andra finns det bättre köp.

Vanliga frågor om DS 3

Är DS 3 en bra bil?

DS 3 är en bekväm och personlig liten crossover med fin interiör och bra standardutrustning. Den har dock trångt baksäte, begränsad sikt och ett högt pris. Den är bra för rätt köpare, men inte klassens bästa helhetsköp.

Vilken DS 3 ska man köpa?

PureTech 130 Performance Line är den mest rimliga versionen. Den har tillräckligt med utrustning och kostar 180 000 kronor mindre än motsvarande E-TENSE. Kontrollera motorgeneration, kamdrivning och servicevillkor före köp.

Hur långt går DS 3 E-TENSE?

Den officiella WLTP-räckvidden är upp till 404 kilometer. Omkring 300 kilometer är en rimligare planeringssiffra vid blandad verklig körning. Vid kall motorvägskörning kan räckvidden sjunka till omkring 200–220 kilometer.

Hur snabbt laddar DS 3 E-TENSE?

Bilen kan snabbladda med omkring 100 kW. Under bra förhållanden tar 10–80 procent ungefär 28–30 minuter. Normalladdning med 11 kW tar omkring fem och en halv timme från tomt till fullt batteri.

Hur stort är bagageutrymmet?

Bagageutrymmet rymmer 350 liter med baksätet uppfällt och 1 050 liter när det fälls. Volymen är densamma för bensin- och elversionen.

Är DS 3 rymlig i baksätet?

Nej. Baksätet är ett av bilens svagaste områden. Benutrymmet är begränsat och de små sidorutorna gör att det känns instängt. Bilen passar bättre för två personer än som fullvärdig familjebil.

Har DS 3 E-TENSE dragkrok?

E-TENSE har ingen angiven godkänd dragvikt. Den bör därför inte väljas av den som behöver dra släp.

Är DS 3 E-TENSE värd priset?

Inte för de flesta. Den är tyst, smidig och behaglig, men kostar för mycket i förhållande till räckvidd, laddning och utrymmen. Volvo EX30, Kia EV3, Peugeot E-2008 och Mini Aceman är starkare ekonomiska alternativ.

Hur lång garanti har DS 3?

Nybilsgarantin gäller i tre år eller 100 000 kilometer. E-TENSE-batteriet har garanti i åtta år eller 160 000 kilometer med minst 70 procent garanterad kapacitet.

Har DS 3 PureTech kamremsproblem?

Äldre PureTech-motorer har haft kända problem, men det går inte att utifrån modellnamnet slå fast att varje ny DS 3 har samma konstruktion. Be återförsäljaren skriftligen bekräfta motorgeneration, kamdrivning, serviceintervall och eventuellt stöd från Stellantis.

Senaste artiklar

Bränsleskatt 2027: Så ändras skatten på bensin och diesel

Bränsleskatten höjs i två steg vid årsskiftet. Den första höjningen kommer redan den 1...

Äldre Volkswagen ID kan få batteriförvärmning – det här gäller

Äldre elbilar från Volkswagen ska få en efterlängtad funktion som kan göra snabbladdningen betydligt...

Vem åkte ut ur Förrädarna den 5 november? Caroline Ravn fick lämna

Caroline Ravn åkte ut ur Förrädarna torsdagen den 5 november 2026. Trollkarlen fick flest...

Volkswagen ID.7 Tourer med inbytesbonus – så mycket kostar erbjudandet

Volkswagen ID.7 Tourer Pro S säljs just nu med stora rabatter hos bilhandlaren Toveks....

liknande artiklar

Bränsleskatt 2027: Så ändras skatten på bensin och diesel

Bränsleskatten höjs i två steg vid årsskiftet. Den första höjningen kommer redan den 1...

Äldre Volkswagen ID kan få batteriförvärmning – det här gäller

Äldre elbilar från Volkswagen ska få en efterlängtad funktion som kan göra snabbladdningen betydligt...

Vem åkte ut ur Förrädarna den 5 november? Caroline Ravn fick lämna

Caroline Ravn åkte ut ur Förrädarna torsdagen den 5 november 2026. Trollkarlen fick flest...