HemGuiderBästa gamingmobil 2026: telefonerna som är bäst för spel

Bästa gamingmobil 2026: telefonerna som är bäst för spel

Publicerad

Den bästa gamingmobilen är inte alltid telefonen med högst resultat i ett kort prestandatest. För att fungera riktigt bra för spel måste den också hålla bildfrekvensen under längre belastning, leda bort värme, ha en bra skärm och ge tillräcklig batteritid utan att bli obekväm att använda.

Redmagic 11S Pro är bäst för den som verkligen vill ha en renodlad speltelefon. Xiaomi 17T Pro är däremot det bästa valet för de flesta, medan Poco F8 Ultra och Poco F8 Pro ger mycket spelprestanda för pengarna.

Bästa gamingmobilerna 2026

ModellBäst förUngefärligt pris
Redmagic 11S ProRenodlad mobilgamingFrån 799 euro
Xiaomi 17T ProBäst för de flesta7 500–8 500 kr
Poco F8 UltraPrestanda och ljud för pengarnaUpp till cirka 7 500 kr
Poco F8 ProBästa billiga gamingmobil5 200–5 700 kr
iPhone 17 Pro MaxBästa iPhone för spel15 500–16 000 kr
Samsung Galaxy S26 UltraSpel, kamera och support12 500–13 500 kr
OnePlus 15RBatteri och snabb laddning5 900–6 500 kr

Priserna förändras snabbt, särskilt på Poco-, Xiaomi- och OnePlus-modeller. Det är därför viktigare att jämföra modellerna vid rätt pris än att alltid välja telefonen som ligger överst i en teknisk prestandalista.

Vilken gamingmobil ska man köpa?

Välj Redmagic 11S Pro om spel är telefonens absolut viktigaste användningsområde och du vill ha aktiv kylning, axelknappar och möjlighet att spela ansluten till laddaren utan att belasta batteriet lika mycket.

Välj Xiaomi 17T Pro om du vill ha en mycket snabb telefon som också fungerar bra som kamera, vardagsmobil och långsiktigt köp. Den ger inte samma specialfunktioner som Redmagic, men är ett betydligt mer balanserat val.

Välj Poco F8 Ultra om du prioriterar stor skärm, kraftfullt ljud och maximal hårdvara för pengarna. Den är mycket snabb men blir varm och kan sänka prestandan tydligt under extrem belastning.

Välj Poco F8 Pro om budgeten ligger omkring 5 500 kronor. Den har prestanda från en tidigare flaggskeppsgeneration och är ofta ett klart bättre spelköp än en vanlig mellansegmentsmobil.

Välj iPhone 17 Pro Max om du vill spela på iPhone och samtidigt få Apples bästa batteritid, största skärm och starkaste kylmarginal.

Välj Samsung Galaxy S26 Ultra om du vill kombinera spel med kamera, lång uppdateringstid, svensk service och en mer komplett premiumupplevelse.

Vad gör en mobil bra för gaming?

Processorn och grafikkretsen är viktiga, men de berättar bara en del av historien. En telefon kan få mycket höga resultat under den första minuten och sedan tappa en stor del av prestandan när värmen byggs upp.

För spelaren är följande egenskaper viktigare än ett enskilt toppresultat:

  • stabil bildfrekvens under en längre spelsession
  • rimlig temperatur vid ramen och baksidan
  • skärm med hög uppdateringsfrekvens och bra beröringsrespons
  • högtalare som inte täcks av händerna
  • tillräckligt stort batteri
  • effektiv processor och skärm
  • snabb laddning och gärna förbikopplad laddning
  • minst 256 GB lagring
  • ett grepp som fungerar i liggande läge
  • bra Wi-Fi och mobiluppkoppling
  • tillräckligt långt programvarustöd

En gamingmobil ska dessutom fungera i verkliga spel. Ett marknadsfört spelläge kan visa mycket höga bildfrekvenser genom interpolerade bildrutor, trots att spelet egentligen renderas i betydligt lägre hastighet.

Redmagic 11S Pro är bäst för ren gaming

Redmagic 11S Pro är den tydligaste vinnaren för den som huvudsakligen använder telefonen som en bärbar spelmaskin.

Telefonen har Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Version, ett separat spelchip, en stor ångkammare och en fysisk fläkt som kan arbeta med upp till 24 000 varv per minut. Det ger den bättre möjligheter att hålla hög prestanda än telefoner som enbart förlitar sig på passiv kylning.

Den 6,85 tum stora skärmen har 144 Hz uppdateringsfrekvens och saknar ett synligt kamerahål mitt i spelbilden. På sidan finns tryckkänsliga axelknappar som kan användas som extra kontroller i exempelvis skjutspel.

Redmagic har även ett 7 500 mAh stort batteri och stöd för både 80 watts trådad och trådlös laddning. Funktionen för direkt strömförsörjning gör att telefonen kan drivas från laddaren under spel utan att batteriet behöver laddas på vanligt sätt. Det minskar laddningsvärmen och är användbart för långa spelsessioner.

Redmagic 11S Pro passar dig som:

  • spelar krävande spel under långa sessioner
  • vill ha fysiska eller tryckkänsliga spelkontroller
  • prioriterar kylning framför låg vikt
  • ofta spelar ansluten till en laddare
  • accepterar en tydligt gaminginriktad design

Nackdelarna är framför allt kameran, vikten och det kortare programvarustödet. Telefonen ska få två större Androiduppdateringar och fem års säkerhetsstöd, vilket är betydligt mindre än hos Samsung och Google.

Den säljs dessutom främst direkt från Redmagics europeiska butik. Företaget skickar till Sverige och erbjuder två års garanti, men service och garantiärenden blir inte lika enkla som när telefonen är köpt från en etablerad svensk återförsäljare.

12 GB RAM och 256 GB lagring räcker för ett begränsat antal stora spel. Den som installerar många titlar bör hellre välja 16 GB RAM och 512 GB lagring.

Xiaomi 17T Pro är bäst för de flesta

Xiaomi 17T Pro är den gamingmobil vi rekommenderar till flest köpare. Den ger mycket hög spelprestanda men behåller egenskaperna som krävs av en vanlig premiumtelefon.

Telefonen har Dimensity 9500, 12 GB RAM, snabb UFS 4.1-lagring och 512 GB utrymme. Skärmen är 6,83 tum stor och kan arbeta med upp till 144 Hz. Batteriet på 7 000 mAh kombineras med 100 watts trådad och 50 watts trådlös laddning.

Vid långvarig maximal belastning sjunker prestandan till ungefär 60–66 procent av toppnivån, beroende på test. Den maximala yttemperaturen har samtidigt stannat omkring 42 grader. Det är ett tydligt prestandafall, men telefonen håller en mer kontrollerad temperatur än flera av de snabbaste Snapdragon-modellerna.

Xiaomi 17T Pro är inte lika kompromisslös som Redmagic. Den saknar aktiv fläkt och axelknappar, men fungerar bättre som kamera, vardagstelefon och långsiktigt helhetsköp.

Den passar särskilt bra för den som spelar krävande titlar men också vill ha:

  • en användbar telefotokamera
  • trådlös laddning
  • fullständigt vattenskydd
  • bättre kameror än hos Poco och Redmagic
  • svensk återförsäljare och enklare garantiärenden

Nackdelarna är att telefonen är stor, att HyperOS innehåller många extrafunktioner och att vissa användare kan föredra Snapdragon framför MediaTek för avancerad emulering.

Poco F8 Ultra ger mest kraft och ljud för pengarna

Poco F8 Ultra är ett av de mest aggressiva prestandaköpen på marknaden. Den kombinerar Snapdragon 8 Elite Gen 5 med en stor 6,9-tumsskärm, ett batteri på 6 500 mAh samt 100 watts trådad och 50 watts trådlös laddning.

En av telefonens tydligaste styrkor är ljudet. Högtalarsystemet är utvecklat tillsammans med Bose och kompletteras av en separat basenhet. Det gör större skillnad i spel än vad ytterligare några procent i ett kort benchmarktest normalt gör.

Den stora svagheten är kylningen. Vid extrem syntetisk belastning har telefonen nått nästan 50 graders yttemperatur och flera längre stresstest har avbrutits.

I Genshin Impact har resultatet varit betydligt bättre. Telefonen höll ungefär 40 bildrutor per sekund stabilt och stannade under 35 graders yttemperatur. Förklaringen är att den begränsade belastningen i stället för att försöka hålla maximal GPU-prestanda.

Spelläget visade samtidigt 120 FPS, trots att den oberoende mätningen låg omkring 40 FPS. Det illustrerar varför ett högt nummer i telefonens egen spelpanel inte alltid motsvarar spelets verkliga bildfrekvens.

Poco F8 Ultra är bäst för den som vill ha:

  • stor och ljusstark skärm
  • mycket starkt ljud
  • hög topprestanda
  • stort batteri
  • snabb trådad och trådlös laddning
  • mycket hårdvara för pengarna

Xiaomi 17T Pro är ett bättre helhetsköp, medan Redmagic 11S Pro är bättre för den som prioriterar långvarig maximal belastning.

Poco F8 Pro är bästa billiga gamingmobil

Poco F8 Pro är det tydligaste budgetvalet för seriös mobilgaming. Ett pris omkring 5 200–5 700 kronor är bra för versionen med 12 GB RAM och 512 GB lagring.

Telefonen använder Snapdragon 8 Elite från föregående flaggskeppsgeneration och har ett batteri på 6 210 mAh. Den är mycket snabbare än vanliga mellansegmentsmobiler i samma prisklass och har tillräcklig marginal för krävande spel.

F8 Pro är inte lika snabb som F8 Ultra, men prisskillnaden kan vara stor. För många spelare är Pro-modellen därför det bättre köpet.

Poco X8 Pro är ett billigare alternativ när den säljs omkring 4 200–4 800 kronor. Om prisskillnaden till F8 Pro är mindre än ungefär 500 kronor bör du däremot välja F8 Pro.

Den dyrare Poco X8 Pro Max har högre topprestanda än vanliga X8 Pro, men försprånget minskar tydligt när telefonerna belastas under längre tid. Den är därför inte ett självklart bättre spelköp.

iPhone 17 Pro Max är bästa iPhone för spel

iPhone 17 Pro Max är det bästa alternativet för den som vill spela på iPhone.

Den stora 6,9-tumsskärmen har 120 Hz uppdateringsfrekvens och mycket hög ljusstyrka. A19 Pro ger både hög topprestanda och god stabilitet vid längre belastning.

I lättare grafiska stresstest har telefonen behållit nästan hela sin ursprungliga prestanda. I det tyngre Wild Life Extreme-testet låg stabiliteten omkring 72 procent. Den maximala yttemperaturen har stannat kring 42 grader.

Det är bättre långtidsprestanda än hos flera Androidtelefoner som har högre kortvariga benchmarkresultat.

iPhone har även ett starkt spelutbud genom App Store och Apple Arcade, tillsammans med stöd för externa handkontroller och vissa mer avancerade konsolkonverteringar.

Nackdelarna är priset, den långsammare laddningen och avsaknaden av axelknappar, förbikopplad laddning och andra specialfunktioner som finns i riktiga gamingmobiler.

256 GB lagring fungerar för de flesta, men 512 GB är ett bättre val för den som vill installera flera stora spel och behålla telefonen länge.

Den vanliga iPhone 17 är ett betydligt billigare alternativ. Den har 120 Hz-skärm och 256 GB lagring som standard, men Pro Max ger större bildyta, bättre batteritid och större marginal vid längre spel.

Samsung Galaxy S26 Ultra är bäst för spel, kamera och support

Samsung Galaxy S26 Ultra är inte den snabbaste telefonen vid obegränsad långvarig belastning. Den är däremot det tryggaste Androidköpet för den som också prioriterar kamera, uppdateringar, service och andrahandsvärde.

Den svenska Ultra-modellen använder Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy. I PUBG Mobile har telefonen klarat omkring 89 FPS i HD-läge och cirka 60 FPS i det tyngre Ultra HD-läget.

Yttemperaturen har stannat kring 41 grader. Det beror delvis på att telefonen reglerar ned prestandan tydligt under längre belastning. I vissa grafiska test kan den uthålliga prestandan sjunka till strax över hälften av den ursprungliga nivån.

S26 Ultra blir alltså svalare än Poco F8 Ultra och OnePlus 15, men den håller inte processorn på full effekt hela tiden.

Samsung har samtidigt en värdefull spelfunktion som lätt missas. Med en kompatibel PPS-laddare kan telefonen använda Pause USB Power Delivery Charging. Då försörjs telefonen direkt från laddaren under spel i stället för att batteriet laddas samtidigt. Det minskar värme och onödigt batterislitage.

Galaxy S26 Ultra passar bäst för den som vill kombinera:

  • stark spelprestanda
  • mycket bra kamera
  • lång uppdateringstid
  • svensk service
  • DeX och extern skärm
  • bra andrahandsvärde

512 GB är den mest balanserade versionen för en spelare. Den ger gott om plats för spel utan att bli lika dyr som modellen med 1 TB.

Det är också viktigt att skilja Ultra-modellen från Galaxy S26 och S26+. De mindre europeiska modellerna använder Exynos 2600, medan S26 Ultra använder Snapdragon globalt.

OnePlus 15R har stort batteri och snabb laddning

OnePlus 15R är ett starkt alternativ när den säljs omkring 5 900–6 500 kronor.

Telefonen har Snapdragon 8 Gen 5, ett batteri på 7 400 mAh, 80 watts laddning, snabb UFS 4.1-lagring och en skärm som marknadsförs med upp till 165 Hz. Den stöder dessutom förbikopplad laddning.

Det gör den attraktiv för långa spelsessioner. De högsta bildfrekvenserna fungerar dock bara i kompatibla spel, och telefonens kameror är svagare än hos Xiaomi, Samsung och Apple.

Det finns också en viktig ägarrisk. OnePlus meddelade i juli 2026 att företaget inte längre ska lansera nya produkter i Europa och Nordamerika. Befintliga telefoner ska fortsätta få garanti, service och uppdateringar, men framtida svensk reservdelstillgång och andrahandsvärde är svårare att bedöma.

OnePlus 15 är ett mer komplett alternativ med bättre kameror, 7 300 mAh batteri och 120 watts laddning. Den kan däremot bli nära 50 grader varm och tappar tydligt med prestanda under längre belastning.

OnePlus 15R är därför mest intressant när reapriset är lågt och köparen accepterar osäkerheten kring företagets framtid i Europa.

Stabil prestanda är viktigare än högsta toppresultat

Ett kort benchmarktest visar hur snabbt en telefon kan arbeta innan temperaturen har stigit. Det säger betydligt mindre om hur telefonen fungerar efter 20 eller 30 minuters spel.

3DMarks längre stresstest för mobiltelefoner kör samma grafiksekvens 20 gånger och visar hur prestanda och temperatur förändras under belastningen.

ModellLång belastningViktigaste kompromiss
Redmagic 11S ProMycket starkVikt, kamera och kortare support
Xiaomi 17T ProBra och kontrolleradTydlig men rimlig strypning
Poco F8 UltraOjämn vid extrem belastningHög temperatur
iPhone 17 Pro MaxMycket stabilHögt pris och långsammare laddning
Galaxy S26 UltraSvalare men stryptTappar mycket från toppnivån
OnePlus 15Hög toppkraftKan bli mycket varm

Ett avbrutet stresstest betyder inte automatiskt att vanliga spel kraschar. Det är däremot en varning om att kylningen har svårt att hantera processorns maximala effekt.

Temperaturen behöver också bedömas tillsammans med prestandan. En telefon kan vara sval eftersom den reglerar ned processorn tidigt. En annan kan hålla högre hastighet men bli obehagligt varm att hålla.

Cirka 40–42 graders yttemperatur är tydligt märkbar men normalt hanterbar. När telefonen närmar sig 50 grader blir ramen och baksidan betydligt mer besvärliga under en längre spelsession.

Behövs 144 eller 165 Hz för mobilspel?

En skärm på 120 Hz är en bra grundnivå för en modern gamingmobil. Den ger mjukare rörelser i menyer och spel som stödjer hög bildfrekvens.

144 eller 165 Hz är bara en verklig fördel när:

  • spelet stödjer motsvarande bildfrekvens
  • telefonens programvara tillåter den i just det spelet
  • processorn kan hålla den höga bildfrekvensen
  • telefonen inte enbart skapar interpolerade mellanbilder

Många krävande spel är begränsade till 60 eller 90 FPS. I sådana fall ger en 165 Hz-skärm ingen automatisk spelprestandavinst.

Skärmens form är också viktig. Platta skärmar är normalt bättre för spel än kraftigt rundade paneler eftersom de ger färre feltryck och ett stadigare grepp.

Kamerahålet kan störa bilden, framför allt i spel med information nära skärmens överkant. Redmagics dolda selfiekamera ger därför en verklig fördel, även om själva kamerakvaliteten är svag.

Ljud, haptik och styrning påverkar mer än man tror

Högtalarna får större betydelse i en gamingmobil än i en vanlig telefon. De ska vara tillräckligt starka, ge tydlig riktning i ljudbilden och inte täckas helt när telefonen hålls liggande.

Poco F8 Ultra är särskilt stark här genom sitt Bose-system med separat basenhet. Redmagic kombinerar stora stereohögtalare med kraftigare haptik och axelknappar.

Samsung och iPhone ger välbalanserat ljud och bra vibrationer, men saknar extra spelkontroller.

Extern handkontroll är ett bra alternativ för spel med mer avancerad styrning. USB-C-portens placering och telefonens bredd avgör då om telefonen passar i olika kontrollfästen.

Batteritid vid spel är något annat än vanlig batteritid

Ett batteri på 7 000 mAh ger inte automatiskt längst speltid. Resultatet påverkas också av processorns effektivitet, skärmens ljusstyrka, bildfrekvensen och hur aggressivt telefonen begränsar prestandan.

En telefon som håller full GPU-prestanda kan tömma batteriet snabbare än en modell som sänker bildfrekvensen efter några minuter.

För längre spelsessioner är följande viktigast:

  • stor batterikapacitet
  • effektiv processor
  • stabil temperatur
  • snabb laddning
  • förbikopplad laddning
  • möjlighet att spela inkopplad utan hög laddningsvärme

Redmagic, Samsung och OnePlus har olika former av förbikopplad eller direkt laddning. Funktionen är särskilt användbar för spelare som ofta sitter nära ett eluttag.

Den som prioriterar allmän uthållighet framför maximal spelprestanda kan även läsa vår guide till mobiler med bäst batteritid.

Hur mycket lagring behövs i en gamingmobil?

128 GB bör undvikas i en ny gamingmobil. Operativsystemet och de vanliga apparna tar en betydande del av utrymmet, och stora spel fortsätter ofta att växa genom nya kartor, språkpaket och uppdateringar.

256 GB är den lägsta rimliga nivån.

Det räcker för några stora spel tillsammans med vanliga appar, bilder och video. Den som installerar flera stora liveservicespel eller vill behålla telefonen länge bör välja 512 GB.

1 TB är främst relevant för användare som:

  • installerar många stora spel samtidigt
  • sparar lokal video och spelinspelningar
  • använder emulatorer
  • lagrar stora mediebibliotek

Minneskort är ovanligt bland moderna prestandatelefoner. Sony erbjuder fortfarande stöd i vissa modeller, men ett minneskort väger inte upp för långsammare laddning, högre pris eller sämre spelvärde.

Hur mycket RAM behövs för mobilspel?

8 GB RAM fungerar fortfarande men bör betraktas som den lägsta nivån i en ny Androidtelefon för spel.

12 GB RAM är det bästa valet för de flesta. Det ger marginal för stora spel, bakgrundsappar och flera års användning.

16 GB kan vara motiverat för avancerad emulering, tung multitasking och längre ägande. 24 GB ger däremot liten praktisk nytta i vanliga mobilspel.

Extra virtuellt RAM, där telefonen använder en del av lagringsutrymmet som arbetsminne, ersätter inte riktigt RAM och ger sällan någon avgörande spelvinst.

RAM-mängden i iPhone ska inte jämföras direkt med Android eftersom systemen hanterar minnet på olika sätt.

Gamingmobil eller vanlig toppmodell?

En särskild gamingmobil är värd pengarna när spel är det klart viktigaste användningsområdet.

Välj Redmagic eller en liknande speltelefon om du:

  • spelar långa sessioner varje dag
  • vill ha axelknappar
  • behöver aktiv kylning
  • spelar med laddaren inkopplad
  • accepterar stor vikt
  • prioriterar spel före kamera och support

En vanlig toppmodell är bättre om telefonen också ska vara din kamera, arbetsmobil och vardagstelefon.

Xiaomi 17T Pro, Galaxy S26 Ultra och iPhone 17 Pro Max erbjuder bättre kameror, bättre vattenskydd, enklare service och mer förutsägbart programvarustöd än en renodlad gamingmobil.

För de flesta är en välkyld vanlig telefon därför det bättre helhetsköpet.

Den som prioriterar kameran lika mycket som spelprestandan kan även jämföra alternativen i vår guide till bästa kameramobilen.

Är iPhone eller Android bäst för gaming?

iPhone ger mycket hög processorkraft, stabil grafikprestanda och ett väloptimerat spelutbud. iPhone 17 Pro Max är särskilt stark eftersom den kombinerar A19 Pro med stor skärm och bra batteritid.

Android ger däremot fler val:

  • billigare prestandatelefoner
  • snabbare laddning
  • större batterier
  • aktiv kylning
  • axelknappar
  • förbikopplad laddning
  • fler prestandalägen
  • större kontroll över filer och tillbehör

Android är därför det bättre valet för den som vill optimera själva spelupplevelsen eller få maximal prestanda per krona. iPhone är ett starkare val för den som redan använder Apples ekosystem och vill ha en stabil premiumtelefon som även är mycket bra för spel.

När är en äldre toppmodell ett bättre köp?

En äldre toppmodell kan vara snabbare än en ny mellansegmentsmobil. Den kan även ha bättre högtalare, haptik, lagring och stöd för extern skärm.

Galaxy S25 Ultra kan exempelvis bli intressant om den säljs minst omkring 2 000 kronor billigare än S26 Ultra. På samma sätt kan tidigare iPhone Pro-modeller vara bra köp när priset sjunker tydligt.

Det är ändå viktigt att kontrollera:

  • återstående uppdateringstid
  • batteriets ålder
  • lagringsmängd
  • aktuellt pris
  • om telefonen säljs ny eller begagnad
  • hur varm den blir under belastning

En äldre flaggskeppstelefon är inte automatiskt bättre än en ny Poco eller Xiaomi. De nyare prestandamodellerna kan erbjuda större batterier och betydligt snabbare laddning för mindre pengar.

Vanliga misstag när man väljer gamingmobil

Att bara jämföra processorn

Två telefoner med samma processor kan prestera mycket olika beroende på kylning, mjukvara och hur snabbt de börjar strypa prestandan.

Att tro att högsta skärmfrekvens alltid är bäst

En 165 Hz-skärm ger liten nytta om spelet är begränsat till 60 FPS eller telefonen inte kan hålla en högre bildfrekvens.

Att välja för lite lagring

Stora spel och deras uppdateringar växer snabbt. 512 GB kostar ofta mindre än att byta hela telefonen tidigare.

Att spela medan batteriet snabbladdas

Kombinationen hög spelbelastning och maximal snabbladdning skapar mycket värme. Använd förbikopplad laddning när den finns.

Att underskatta högtalare och grepp

En tung telefon med vassa kanter eller felplacerade högtalare kan bli tröttsam långt innan processorn når sin gräns.

Att köpa en gamingmobil för designens skull

Aggressiv design, belysning och höga specifikationer är inte tillräckligt. Funktionerna ska ge verkliga förbättringar i kylning, styrning eller laddning.

Vanliga frågor om gamingmobiler

Vilken mobil är bäst för gaming?

Redmagic 11S Pro är bäst för ren gaming. Xiaomi 17T Pro är det bästa helhetsköpet för de flesta spelare.

Vilken är bästa billiga gamingmobil?

Poco F8 Pro är det bästa valet omkring 5 500 kronor. Poco X8 Pro är ett alternativ när den kostar minst cirka 500 kronor mindre.

Vilken gamingmobil blir minst varm?

Redmagic 11S Pro har bäst förutsättningar att hålla temperaturen nere under hög och långvarig belastning tack vare sin aktiva fläkt och stora kylsystem.

Galaxy S26 Ultra håller också en relativt låg yttemperatur, men gör det genom att sänka prestandan tydligt.

Vilken gamingmobil har bäst batteritid?

Redmagic 11S Pro, OnePlus 15R och Xiaomi 17T Pro har mycket stora batterier. Den faktiska speltiden varierar däremot mellan spel, grafikinställningar och bildfrekvenser.

Är Poco eller OnePlus bäst för gaming?

Poco ger generellt mer prestanda och bättre ljud per krona. OnePlus erbjuder större batterier, stark laddning och förbikopplad laddning, men företagets framtida närvaro i Europa är osäker.

Är Samsung eller iPhone bäst för spel?

iPhone 17 Pro Max ger mycket stabil grafikprestanda och ett starkt spelutbud. Galaxy S26 Ultra erbjuder snabbare laddning, mer flexibel programvara och direkt strömförsörjning under spel.

Valet avgörs främst av vilket operativsystem och ekosystem du föredrar.

Räcker 256 GB för en gamingmobil?

Ja, för de flesta. Den som installerar många stora spel, spelar in video eller vill behålla telefonen länge bör välja 512 GB.

Är 16 GB RAM nödvändigt?

Nej. 12 GB räcker för de flesta Androidspelare. 16 GB ger extra marginal men gör sällan stor skillnad i ett enskilt spel.

Slutsats: vilken gamingmobil är bäst?

Redmagic 11S Pro är bäst för den engagerade spelaren som vill ha aktiv kylning, axelknappar och funktioner som faktiskt är utvecklade för längre spelsessioner.

Xiaomi 17T Pro är det bästa valet för de flesta. Den kombinerar mycket hög prestanda med stort batteri, snabb laddning, bra kamera och bättre vardagsegenskaper.

Poco F8 Ultra ger mest topprestanda, skärm och ljud för pengarna, men kylningen är en tydlig kompromiss. Poco F8 Pro är det starkaste budgetvalet.

iPhone 17 Pro Max och Galaxy S26 Ultra är dyrare men bättre för den som vill kombinera spel med kamera, support och långsiktigt ägande.

Den som inte främst köper telefonen för spel bör också läsa vår stora guide om vilken mobil man ska köpa. För en gamingmobil är det däremot stabil prestanda, temperatur, batteri och lagring som ska avgöra köpet, inte det högsta resultatet under telefonens första minut.

Senaste artiklar

Stamkos avgjorde för Nashville – tangerade NHL-legendaren

Steven Stamkos blev stor matchhjälte när Nashville Predators besegrade Colorado Avalanche med 3–2 efter...

Sveriges gränskontroller förlängs – det gäller för resenärer

Sverige fortsätter med tillfälliga gränskontroller fram till den 11 maj 2027. Regeringens nya beslut...

Attendo rapport Q3 2026: Vinsten slår förväntningarna

Omsorgsbolaget Attendo redovisar ett klart bättre resultat än väntat för tredje kvartalet 2026. Det...

BTS rapport Q3 2026: Nordamerika och AI lyfter vinsten

BTS ökar rörelseresultatet kraftigt under tredje kvartalet 2026. Konsultbolagets EBITA stiger med 79 procent...

liknande artiklar

Stamkos avgjorde för Nashville – tangerade NHL-legendaren

Steven Stamkos blev stor matchhjälte när Nashville Predators besegrade Colorado Avalanche med 3–2 efter...

Sveriges gränskontroller förlängs – det gäller för resenärer

Sverige fortsätter med tillfälliga gränskontroller fram till den 11 maj 2027. Regeringens nya beslut...

Attendo rapport Q3 2026: Vinsten slår förväntningarna

Omsorgsbolaget Attendo redovisar ett klart bättre resultat än väntat för tredje kvartalet 2026. Det...