HemMobiltelefonerHMD Skyline test 2026: reparerbar mobil som blivit för dyr

HMD Skyline test 2026: reparerbar mobil som blivit för dyr

Publicerad

HMD Skyline sticker fortfarande ut 2026. Den har utbytbart batteri, relativt lättåtkomliga reservdelar, Qi2-laddning, microSD-plats och en färgstark design som inte ser ut som alla andra mobiler. Det är en sympatisk kombination, men den räcker inte för att motivera ett svenskt nypris på omkring 6 000 kronor. HMD Skyline är intressant på rea eller som begagnad, men till ordinarie pris finns betydligt bättre köp.

HMD Skyline i korthet

Betyg: 6 av 10

Bästa versionen: 8 GB RAM och 256 GB lagring
Rimligt pris 2026: Högst cirka 3 500 kronor
Passar bäst för: Den som prioriterar reparerbarhet, Qi2 och microSD
Bör undvikas av: Den som vill ha lång uppdateringssupport, hög spelprestanda eller mest kamera för pengarna

Fördelar

  • Batteri, skärm och laddningsport kan bytas
  • OLED-skärm med hög uppdateringsfrekvens
  • Magnetisk Qi2-laddning
  • MicroSD och eSIM
  • Egen och färgstark design
  • Användbar selfiekamera med autofokus

Nackdelar

  • Alldeles för dyr till aktuellt svenskt nypris
  • Begränsad plan för stora Android-uppdateringar
  • Medelmåttig processor för prisklassen
  • Ojämnt kamerasystem
  • Endast IP54-klassat vattenskydd
  • Reservdelarna är inte alltid lätta att hitta i lager

Är HMD Skyline värd att köpa 2026?

HMD Skyline är bara värd att köpa om priset är betydligt lägre än det svenska nypris som syns hos kvarvarande återförsäljare.

Vid vår priskontroll kostade versionen med 8 GB RAM och 128 GB lagring omkring 5 950 kronor. Det är för mycket för en mobil som lanserades 2024, använder Snapdragon 7s Gen 2 och har en begränsad återstående livslängd för stora Android-uppdateringar.

Ett pris under 3 500 kronor förändrar bedömningen. Då blir Skyline ett intressant alternativ för den som verkligen uppskattar den reparerbara konstruktionen, magnetisk Qi2-laddning och möjligheten att sätta in ett minneskort.

Över 5 000 kronor är den svår att rekommendera. Nyare telefoner från bland andra Google, Samsung, Nothing och OnePlus ger normalt bättre prestanda, längre support eller jämnare kameror för mindre pengar.

Den som fortfarande är osäker på modell och prisklass kan börja i vår guide om vilken mobil man ska köpa 2026.

Specifikationer

EgenskapHMD Skyline
Skärm6,55 tum pOLED
Upplösning2 400 × 1 080 pixlar
UppdateringsfrekvensUpp till 144 Hz
ProcessorSnapdragon 7s Gen 2
RAM8 eller 12 GB
Lagring128 eller 256 GB
MinneskortMicroSD upp till 512 GB
Huvudkamera108 MP med OIS
Telekamera50 MP
Ultravidvinkel13 MP
Selfiekamera50 MP med autofokus
Batteri4 600 mAh, utbytbart
Laddning33 W med kabel
Trådlös laddning15 W Qi2
VattenskyddIP54
Vikt209,5 gram
Operativsystem vid lanseringAndroid 14

HMD Skyline har även stereohögtalare, NFC, eSIM, Wi-Fi 6E och en programmerbar knapp på sidan. Någon laddare för vägguttaget följer inte med.

Designen är en av mobilens största styrkor

HMD Skyline ser inte ut som ännu en anonym mellanklassmobil. Den kantiga aluminiumramen, de tydliga färgerna och den fyrkantiga formen ger telefonen en egen identitet. Designen för tankarna till äldre Lumia-modeller, även om Skyline är en modern Android-mobil.

Byggkvaliteten är bra. Kombinationen av aluminium och glas ger en mer påkostad känsla än vad HMD:s enklare telefoner brukar erbjuda. Knapparna är tydliga och fingeravtrycksläsaren sitter i strömknappen på sidan.

Telefonen är däremot ganska tung. Vikten på drygt 209 gram märks, särskilt jämfört med tunnare mellanklassmodeller. De raka kanterna kan också kännas hårda i handen under längre användning.

Skyline är IP54-klassad. Den ska klara damm i begränsad omfattning och vattenstänk, men den är inte byggd för att sänkas ned i vatten. Många konkurrenter har IP67 eller IP68, vilket ger bättre skydd vid exempelvis ett tapp i diskhon eller badkaret.

Det lägre vattenskyddet är delvis en följd av den reparerbara konstruktionen. Köparen får helt enkelt välja mellan hög täthet och en mobil som är lättare att öppna.

Reparerbarheten är det verkliga försäljningsargumentet

HMD Skyline är byggd för att kunna repareras på ett betydligt enklare sätt än en vanlig modern mobil. Batteriet, skärmen, bakstycket och laddningsporten kan bytas med reservdelar och vanliga reparationsverktyg.

Det betyder inte att batteriet kan klickas loss på några sekunder, som på äldre Nokia-telefoner. Bakstycket måste öppnas, skruvar tas bort och nya tätningar eller nytt lim kan behövas. Ett batteribyte kräver fortfarande tålamod och viss teknisk vana.

Skillnaden mot många andra mobiler är att konstruktionen faktiskt är avsedd att öppnas. Användaren behöver inte värma bort stora mängder lim eller kämpa mot delar som är byggda för att aldrig tas isär.

Det är en verklig fördel. Ett nytt batteri kan förlänga telefonens användbara liv med flera år, medan en utbytbar laddningsport minskar risken för att hela mobilen kasseras på grund av ett enda slitet uttag.

Det finns ändå en viktig reservation. En reparerbar konstruktion hjälper bara när rätt reservdel går att köpa. Tillgången på batterier, skärmar och andra komponenter har varierat hos de europeiska reservdelspartnerna. Den som väljer Skyline främst för reparerbarheten bör därför kontrollera aktuellt reservdelslager innan köpet.

HMD Skyline är tekniskt föredömlig på den här punkten, men reservdelskedjan behöver fungera lika länge som mobilen är tänkt att användas.

OLED-skärmen är snabb men inte klassledande

Skärmen är en 6,55-tums pOLED-panel med upplösningen 2 400 × 1 080 pixlar. Svärtan är djup, kontrasten hög och färgerna har den tydliga karaktär som förväntas av en OLED-skärm.

Den angivna uppdateringsfrekvensen är upp till 144 Hz. Menyer, webbsidor och animationer ser därför mjuka ut. I telefonens automatiska läge används inte alltid den högsta frekvensen, vilket är rimligt för att spara batteri.

Skärpan är tillräckligt hög och storleken fungerar bra för film, sociala medier och vanlig surfning. Panelen är även helt platt, vilket gör det enklare att montera skärmskydd.

Ljusstyrkan är däremot inte bäst i klassen. HMD anger en toppljusstyrka på 1 000 nits, men skärmen kan fortfarande vara svårare att läsa i starkt solljus än panelerna i flera nyare mellanklassmobiler.

Färgåtergivningen är också mer färgstark än helt exakt. Det är inget större problem för vanlig användning, men den som redigerar bilder och vill ha neutrala färger kan hitta bättre alternativ.

En annan detalj är att skärmen använder PWM-reglering som kan störa personer som är känsliga för flimmer. Det är svårt att avgöra utan att själv prova telefonen, men känsliga köpare bör testa skärmen före köp.

Helhetsintrycket är bra. Skärmen är snabb och behaglig, men den motiverar inte ett pris nära 6 000 kronor.

Prestandan räcker för vardagen

Snapdragon 7s Gen 2 är en mellanklassprocessor som klarar vanlig användning utan större problem. Sociala medier, webbläsare, streaming, bankappar och enklare spel fungerar som de ska.

Telefonen finns med 8 eller 12 GB RAM. Åtta gigabyte räcker för de flesta användare och det finns ingen anledning att betala ett stort pristillägg för 12 GB. Processorn är fortfarande densamma och den extra mängden arbetsminne gör inte telefonen märkbart snabbare i normala situationer.

Skyline kan ibland kännas mindre omedelbar än de snabbaste konkurrenterna. Appar kan ta en aning längre tid att öppna och tyngre spel kräver lägre grafikinställningar. Det är ingen telefon för den som vill spela avancerade mobilspel med högsta detaljnivå.

Värmen kan också bli märkbar vid längre belastning. Telefonen tappar inte all sin prestanda, men baksidan och ramen kan bli tydligt varma under krävande spel eller längre kamerainspelning.

För normalt bruk är prestandan tillräcklig. Problemet är återigen priset. Snapdragon 7s Gen 2 är rimlig i en telefon för omkring 3 000 kronor, men svår att acceptera när priset närmar sig 6 000 kronor.

Kameran är mångsidig men ojämn

HMD Skyline har tre kameror på baksidan:

  • 108 megapixel huvudkamera med optisk bildstabilisering
  • 50 megapixel telefotokamera
  • 13 megapixel ultravidvinkelkamera

På framsidan sitter en 50-megapixelskamera med autofokus.

Huvudkameran är bäst i systemet. I dagsljus kan den ta skarpa och färgstarka bilder med gott om detaljer. Den optiska bildstabiliseringen hjälper både i svagare ljus och vid videoinspelning.

Bildbehandlingen är däremot inte alltid helt pålitlig. Mörka delar kan bli väl mörka och ljusa ytor kan förlora detaljer i motiv med stora kontraster. Färgerna kan också bli mer intensiva än verkligheten.

Telekameran är ett ovanligt tillskott i den här prisklassen. Den ger bättre möjligheter till porträtt och närmare bilder än en vanlig digital zoom. Bildkvaliteten sjunker dock tydligt vid större förstoring, särskilt när ljuset är svagt.

Ultravidvinkelkameran fungerar för landskap, arkitektur och stora grupper, men detaljnivån är lägre än hos huvudkameran. Skillnaderna i färg och exponering mellan kamerorna kan också synas.

Kameran är inte särskilt snabb. Det kan bli svårt att fånga barn, djur och andra rörliga motiv exakt i rätt ögonblick. Nyare Pixel- och Galaxy-modeller är säkrare val för den som prioriterar enkel och pålitlig mobilfotografering.

Selfiekameran är mer lyckad. Autofokus är ovanligt i klassen och gör det lättare att få skarpa bilder på olika avstånd. Den fungerar även bra för videosamtal.

HMD Skyline har alltså ett flexibelt kamerasystem, men resultaten är inte tillräckligt jämna för att kamerorna ska vara ett huvudskäl att köpa telefonen.

Batteritiden är godkänd

Batteriet har en kapacitet på 4 600 mAh. Det räcker normalt genom en vanlig dag med surfning, meddelanden, kamera och streaming.

Vid lättare användning kan det finnas en del laddning kvar nästa morgon. Hög skärmfrekvens, spel, kamera och 5G-användning drar däremot ned batteritiden tydligt.

Batteriet är mindre än de 5 000 mAh som blivit standard i många konkurrenter. Skyline kompenserar inte heller med någon exceptionellt effektiv processor. Resultatet är en batteritid som är fullt användbar men inte imponerande.

Den stora fördelen är i stället att batteriet går att byta. Batterier slits oavsett hur försiktigt mobilen används. Efter några år kan kapaciteten ha minskat så mycket att telefonen behöver laddas flera gånger om dagen. På Skyline går det att byta batteriet i stället för att köpa en ny mobil.

Det är en mer långsiktig fördel än att telefonen klarar någon extra timme när den är ny.

Qi2-laddning är ovanligt bra i mellanklassen

HMD Skyline stöder laddning med upp till 33 watt via kabel och 15 watt trådlöst genom Qi2.

Qi2 innebär att kompatibla laddare och tillbehör kan fästas magnetiskt på baksidan. Det fungerar på ungefär samma sätt som Apples MagSafe och gör det enklare att placera telefonen rätt på laddaren.

Det är fortfarande ovanligt bland Android-mobiler i den här prisklassen. Funktionen kan vara användbar med magnetiska bilhållare, laddningsställ och batteripaket.

Magneterna är dock inte de starkaste och äldre tillbehör fungerar inte alltid perfekt. En riktig Qi2-certifierad laddare ger säkrast resultat.

Kabelladdningen på 33 watt är godkänd men långsammare än hos flera modeller från OnePlus, Xiaomi och Motorola. Någon laddare ingår inte, så köparen kan behöva räkna in kostnaden för en kompatibel USB-C-laddare.

Telefonen stöder även omvänd trådlös laddning med 5 watt. Det kan användas för exempelvis trådlösa hörlurar, men är för långsamt för att vara en praktisk lösning för att ladda en annan mobil.

Mjukvaran är ren men supporten är för kort

HMD Skyline lanserades med Android 14 och har därefter fått Android 15 på aktuella enheter. Gränssnittet ligger nära vanlig Android och innehåller inte samma mängd extra appar och tillverkartjänster som vissa konkurrenter.

Det är enkelt, tydligt och lätt att komma in i. Den programmerbara sidoknappen kan ställas in för exempelvis kamera, ficklampa eller en viss app.

Telefonens särskilda detoxläge kan begränsa appar och aviseringar under valda perioder. Funktionen är användbar för den som vill minska distraktioner, men den är inte tillräckligt unik för att avgöra ett köp.

Det stora problemet är uppdateringsplanen. HMD har angett två stora operativsystemsuppgraderingar och tre års säkerhetsuppdateringar på den vanliga produktsidan. Eftersom telefonen började på Android 14 innebär det att Android 16 bör vara den sista stora versionen enligt den ursprungliga planen.

EU:s produktinformation använder en längre formulering om tillgång till säkerhets-, korrigerings- och funktionsuppdateringar. Det ska inte tolkas som fem stora Android-versioner. Exakt leveranstid kan dessutom variera mellan marknader och operatörer.

För en mobil som marknadsförs med reparerbarhet är den begränsade mjukvarusupporten särskilt olycklig. Det hjälper att kunna byta batteriet efter tre år, men nyttan minskar om telefonen samtidigt närmar sig slutet för större Android-uppdateringar.

Samsung och Google erbjuder betydligt längre stöd på flera konkurrerande modeller.

MicroSD, eSIM och anslutningar

HMD Skyline har flera funktioner som blivit ovanliga:

  • MicroSD-kort upp till 512 GB
  • eSIM
  • vanligt nano-SIM
  • NFC
  • Wi-Fi 6E
  • Bluetooth 5.2
  • stereohögtalare

MicroSD-platsen är särskilt användbar för foton, filmer och nedladdat innehåll. Den gör 128 GB-versionen mindre begränsad, men ett minneskort ersätter inte helt större intern lagring. Appar, systemfiler och många spel måste fortfarande ligga på den inbyggda lagringen.

USB-C-porten använder USB 2.0-hastighet. Stora filöverföringar till en dator går därför långsammare än hos mobiler med snabbare USB-standard.

Något klassiskt 3,5-millimetersuttag för hörlurar finns inte.

Vilken version av HMD Skyline är bäst?

Den bästa versionen är 8 GB RAM och 256 GB lagring.

Åtta gigabyte RAM räcker för telefonens processor och målgrupp. Tolv gigabyte ger liten praktisk skillnad och är bara värt att välja om priset är nästan identiskt.

256 GB intern lagring är mer användbart. Det ger bättre marginal för appar, spel, foton och videor. MicroSD-platsen kan användas som komplement, men den gör inte 128 GB och 256 GB likvärdiga.

Versionen med 8/128 GB kan fortfarande vara rätt köp om priset är betydligt lägre. Till omkring 6 000 kronor är ingen av versionerna prisvärd.

Hur mycket bör HMD Skyline kosta?

PrisBedömning
Under 3 000 krMycket intressant köp
3 000–3 500 krBra för rätt användare
3 500–4 000 krKräver att reparerbarheten prioriteras
4 000–5 000 krSvårt att motivera
Över 5 000 krBör undvikas

En begagnad eller rekonditionerad Skyline kan vara mer intressant än ett kvarvarande nytt exemplar. Det är särskilt sant om batteriets skick är bra och reservdelar fortfarande finns att beställa.

Den som letar längre ned i prisklasserna kan även jämföra med vår guide till de bästa billiga mobilerna 2026.

Bra alternativ till HMD Skyline

Google Pixel 9a

Pixel 9a är ett bättre val för den som prioriterar kamera, längre uppdateringssupport och ett jämnt Android-gränssnitt. Den är inte lika lätt att reparera och saknar microSD, men är betydligt lättare att rekommendera som helhet.

Samsung Galaxy A56

Galaxy A56 ger lång support, bra skärm, stabil batteritid och ett mer etablerat servicenät. Den saknar Skylines Qi2-laddning och reparerbara konstruktion, men är ofta klart billigare.

Nothing Phone (3a)

Nothing Phone (3a) passar den som vill ha en mer personlig design och bra vardagsprestanda utan att betala för en toppmodell. Den är ett modernare prestandaköp, men inte lika reparationsvänlig.

Fairphone

Fairphone är det tydligaste alternativet för den som sätter reparerbarhet och lång användningstid främst. Delarna är ännu enklare att byta och supportstrategin är mer långsiktig. Priset kan vara högre, men hållbarhetslöftet är mer konsekvent.

Vem bör köpa HMD Skyline?

HMD Skyline passar den som:

  • vill kunna byta batteri, skärm eller laddningsport
  • uppskattar magnetisk Qi2-laddning
  • behöver microSD eller eSIM
  • vill ha en mobil som ser annorlunda ut
  • klarar sig med normal mellanklassprestanda
  • hittar telefonen för högst omkring 3 500 kronor

Den passar sämre för den som:

  • vill ha bästa möjliga kamera
  • spelar krävande spel
  • prioriterar lång Android-support
  • behöver ordentligt vattenskydd
  • vill vara säker på att reservdelar alltid finns
  • överväger att betala omkring 6 000 kronor

Slutomdöme

HMD Skyline är en mobil med flera idéer som fler tillverkare borde kopiera. Batteriet går att byta, centrala delar är relativt lättåtkomliga och Qi2 gör trådlös laddning mer praktisk. MicroSD, eSIM och den tydliga designen stärker också telefonens personlighet.

Det är samtidigt svårt att bortse från att Skyline lanserades 2024. Processorn är numera ganska ordinär, kamerorna är ojämna och den begränsade Android-supporten passar dåligt ihop med löftet om en mobil som ska kunna leva länge.

Till cirka 3 000–3 500 kronor är HMD Skyline ett intressant nischköp. Till omkring 6 000 kronor är den inte prisvärd.

Reparerbarheten gör HMD Skyline lätt att tycka om. Det aktuella priset gör den svår att rekommendera.

Hurbra-betyg: 6 av 10

För fullständig information om hårdvara, kompatibilitet och reparerbara delar finns HMD:s officiella specifikationer för Skyline.

Senaste artiklar

Årets pryl 2027 är cirkulär elektronik: Så gör du ett smartare köp

Årets pryl 2027 är ingen ny mobil, dator eller teknisk uppfinning. ElektronikBranschen har i...

Camurus ökar rörelsevinsten med 40 procent – FDA-besked väntar

Läkemedelsbolaget Camurus ökar rörelsevinsten med 40 procent till 322 miljoner kronor under tredje kvartalet...

Revisor ifrågasätter Ronnebys it-köp för 18 miljoner

En kommunrevisor i Ronneby ifrågasätter ett köp av en it-plattform för 18 miljoner kronor....

Tommy Paul till kvartsfinal i Paris – håller slutspelsjakten vid liv

Tommy Paul är klar för kvartsfinal i Paris Masters efter att ha besegrat Quentin...

liknande artiklar

Årets pryl 2027 är cirkulär elektronik: Så gör du ett smartare köp

Årets pryl 2027 är ingen ny mobil, dator eller teknisk uppfinning. ElektronikBranschen har i...

Camurus ökar rörelsevinsten med 40 procent – FDA-besked väntar

Läkemedelsbolaget Camurus ökar rörelsevinsten med 40 procent till 322 miljoner kronor under tredje kvartalet...

Revisor ifrågasätter Ronnebys it-köp för 18 miljoner

En kommunrevisor i Ronneby ifrågasätter ett köp av en it-plattform för 18 miljoner kronor....