POCO X8 Pro Max är en verklig svensk modell och betydligt mer än en vanlig X8 Pro med större skärm. Den får mycket högre prestanda, ett enormt batteri på 8 500 mAh, eSIM och flera mindre förbättringar. Samtidigt behåller POCO ett enkelt kamerasystem utan teleobjektiv – och priset ligger farligt nära mer kompletta telefoner.
Det gör köprådet tydligt. X8 Pro Max passar framför allt den som spelar mycket, tittar på video och vill ha största möjliga batterireserv. För vanliga användare är X8 Pro billigare och smidigare, medan POCO F8 Pro och Xiaomi 17T ger en bättre balans mellan kamera, format och prestanda.
Bedömningen bygger på officiella specifikationer, svenska priser och resultat från oberoende tester. Hurbra har inte själv långtidstestat telefonen.
POCO X8 Pro Max – kort omdöme
| Bedömning | POCO X8 Pro Max |
|---|---|
| Största styrka | Hög prestanda och 8 500 mAh |
| Största kompromiss | Enkelt kamerasystem |
| Bästa version | 12/512 GB |
| Rimligt pris | Cirka 5 300–5 500 kronor |
| Passar bäst för | Spel, video och tung användning |
| Köpråd | Bra specialval, svagare allroundköp |
POCO X8 Pro Max finns officiellt i Sverige
POCO X8 Pro Max lanserades globalt den 17 mars 2026 och är den första telefonen som POCO säljer med beteckningen Pro Max.
Den svenska och europeiska modellen finns i två versioner:
- 12 GB arbetsminne och 256 GB lagring
- 12 GB arbetsminne och 512 GB lagring
Telefonen säljs genom Xiaomis svenska butik och fristående svenska återförsäljare. Den verkar däremot inte ha fått samma breda operatörsdistribution som telefoner från Samsung, Apple och Google.
Det är viktigt att kontrollera den europeiska modellen före köp. POCO- och Redmi-telefoner kan säljas med andra namn och delvis annan hårdvara på olika marknader. Den svenska X8 Pro Max har ett batteri på 8 500 mAh och ska inte blandas ihop med närliggande Redmi-modeller eller regionala importversioner.
Aktuella färger, specifikationer och tillgänglighet finns på Xiaomis svenska produktsida för POCO X8 Pro Max.
Pris på POCO X8 Pro Max
Det rekommenderade svenska priset är 5 990 kronor för 12/256 GB och 6 490 kronor för 12/512 GB.
De normala marknadspriserna har tidigt lagt sig under dessa nivåer.
| Version | Rekommenderat pris | Normalt marknadspris |
|---|---|---|
| 12/256 GB | 5 990 kr | Cirka 5 390 kr |
| 12/512 GB | 6 490 kr | Cirka 5 790 kr |
Vanliga POCO X8 Pro kostar omkring 4 490 kronor med 256 GB och cirka 4 990 kronor med 512 GB. Merkostnaden för Max ligger därmed på ungefär 800–900 kronor.
Det är inte orimligt sett till processorn, batteriet och den större skärmen. Problemet är vad som händer runt 5 500 kronor.
POCO F8 Pro med 12/512 GB går att hitta för omkring 5 290 kronor. Xiaomi 17T förekommer också för cirka 5 300–5 700 kronor. X8 Pro Max kan alltså kosta mer än två telefoner som ger en mer balanserad helhet.
Vad skiljer X8 Pro Max från X8 Pro?
Max-namnet handlar inte bara om en något större skärm. Telefonen får en klart starkare processor, ett 2 000 mAh större batteri och flera förbättringar i vardagen.
| Egenskap | X8 Pro Max | X8 Pro |
|---|---|---|
| Skärm | 6,83 tum | 6,59 tum |
| Processor | Dimensity 9500s | Dimensity 8500-Ultra |
| Batteri | 8 500 mAh | 6 500 mAh |
| Vikt | 218 gram | Cirka 201 gram |
| Fingeravtryck | Ultraljud | Optisk läsare |
| SIM | Nano-SIM och eSIM | Fysiska nano-SIM |
| Trådlöst nätverk | Wi-Fi 7 | Wi-Fi 6 |
| Laddning | 100 W | 100 W |
| Huvudkamera | 50 MP med OIS | 50 MP med OIS |
| Ultravidvinkel | 8 MP | 8 MP |
Den verkliga uppgraderingen finns alltså i prestandan, batteriet och anslutningarna. Kamerasystemet är fortfarande byggt som i en betydligt billigare telefon.
Stor skärm som både hjälper och stjälper
AMOLED-skärmen är 6,83 tum stor och har en upplösning på 2 772 × 1 280 pixlar. Uppdateringsfrekvensen är upp till 120 Hz och det finns stöd för Dolby Vision och HDR10+.
Skärmen är skarp, ljusstark och väl lämpad för:
- film och strömmad video
- spel med många skärmkontroller
- kartor och navigation
- delad skärm
- längre texter
- enklare bild- och videoredigering
Skillnaden mot 6,59 tum i vanliga X8 Pro märks, men den är inte dramatisk. Max blir inte någon ersättare för en surfplatta.
Formatet har samtidigt ett tydligt pris. Telefonen är 77,9 millimeter bred och väger 218 gram. Det är mycket för den som ofta använder mobilen med en hand, bär den i en mindre ficka eller håller den under långa samtal.
Den större skärmen är därför en verklig fördel för film och spel, men inte en gratis uppgradering. Köparen behöver aktivt vilja ha en stor telefon.
Prestandan är en verklig Max-uppgradering
Dimensity 9500s är betydligt kraftfullare än Dimensity 8500-Ultra i vanliga X8 Pro.
I jämförbara tester har X8 Pro Max varit omkring 70 procent snabbare i enkelkärnig processorprestanda och cirka 30 procent snabbare när flera kärnor används samtidigt. Grafikdelen är också klart starkare.
Skillnaden märks främst vid:
- krävande mobilspel
- emulering
- videoredigering och export
- avancerad bildbehandling
- tyngre AI-funktioner
- snabb växling mellan stora appar
Vid vanlig användning är skillnaden mindre viktig. X8 Pro är redan snabb i webbläsaren, sociala medier, bankappar och enklare spel.
Prestandan kan därför motivera merkostnaden för en spelare eller tung användare. För den som huvudsakligen vill ha en snabb vardagstelefon är X8 Pro Max mer kraftfull än nödvändigt.
Större chassi ger inte perfekt kylning
X8 Pro Max har ett stort kylsystem med värmeledningsrör och grafitmaterial. Det större chassit borde ge bättre möjligheter att hantera värme än en mindre telefon.
I praktiken kan telefonen ändå bli varm och sänka prestandan under längre belastning. Oberoende stresstester har visat tydlig strypning när processor och grafik pressas hårt.
Max börjar från en hög nivå och fortsätter därför att vara snabb även efter att prestandan har sjunkit. Den är ändå inte stabilare än alla mindre konkurrenter.
POCO F8 Pro har presterat jämnare under längre belastning och är snabbare i flera tester. X8 Pro Max är en stark speltelefon, men inte automatiskt POCO:s bästa prestandaval bara för att den är störst.
Batteriet är enormt – men vinsten varierar
Batteriet på 8 500 mAh är telefonens tydligaste egenskap. Det är 2 000 mAh större än batteriet i X8 Pro och betydligt större än vad som är normalt i prisklassen.
Vid tung användning ger det en värdefull reserv. Spel, videovisning, navigation, hög skärmljusstyrka och långa dagar utanför hemmet är situationer där Max verkligen har en fördel.
Vid vanlig webbsurfning är skillnaden mindre än batterisiffrorna antyder. I ett jämförbart test klarade X8 Pro Max cirka 19 timmar och 49 minuter. Vanliga X8 Pro nådde cirka 19 timmar och 24 minuter.
Skillnaden var bara 25 minuter.
X8 Pro Max gjorde bättre ifrån sig vid lokal videouppspelning och maximal belastning. Batteriet ger alltså störst praktisk nytta när telefonen används intensivt, inte nödvändigtvis när den mest ligger i fickan och används till lättare appar.
Max erbjuder en större säkerhetsmarginal under krävande dagar. För vanlig surf, meddelanden och bankärenden kan X8 Pro ge nästan samma praktiska uthållighet i ett betydligt smidigare format.
Snabb laddning, men ingen laddare ingår
Telefonen stöder 100 W trådbunden laddning. Med en fullt kompatibel adapter tar en full laddning av det stora batteriet omkring 55–60 minuter.
Ungefärliga laddningstider i tester:
- 50 procent på cirka 25 minuter
- 80 procent på cirka 45 minuter
- full laddning på cirka 56 minuter
Det är snabbt med tanke på batteriets kapacitet. Någon nätadapter ingår däremot inte i den svenska förpackningen.
Köparen behöver därför räkna in kostnaden för en kompatibel laddare. En äldre Xiaomi-adapter med hög angiven effekt behöver inte automatiskt ge full laddningshastighet. Telefonen kan ladda betydligt långsammare om laddare och kabel inte stöder rätt standard.
Trådlös laddning saknas.
Kameran är den största kompromissen
POCO X8 Pro Max har en huvudkamera på 50 megapixel med optisk bildstabilisering. Den kompletteras av en ultravidvinkelkamera på 8 megapixel och en frontkamera på 20 megapixel.
Något teleobjektiv finns inte. All zoom sker digitalt.
Huvudkameran kan ge bra färger och användbara detaljer i dagsljus. Bildstabiliseringen hjälper vid stillastående motiv i sämre ljus, och videoinspelning upp till 4K med 60 bilder per sekund är en styrka.
Begränsningarna blir tydliga när förhållandena blir svårare:
- digital zoom tappar snabbt detaljer
- ultravidvinkelkameran är enkel
- rörliga motiv är svåra i mörker
- exponeringarna kan bli långa på kvällen
- skärpan försämras mot bildens kanter
- optisk zoom saknas helt
Det är i stort sett samma grundproblem som i X8 Pro. Max får starkare processor, större batteri och större skärm, men ingen kamerauppgradering som motsvarar prisskillnaden.
För vardagsbilder, kvitton, sociala medier och vanliga videoklipp räcker kameran. Den är däremot för begränsad för att telefonen ska kännas som ett komplett premiumköp runt 6 000 kronor.
HyperOS kräver fortfarande städning
X8 Pro Max levereras med Android 16 och HyperOS 3.
Systemet är snabbt och innehåller många funktioner, men Xiaomi och POCO fortsätter att förinstallera egna tjänster och tredjepartsappar. Flera går att avinstallera. Rekommendationer och reklam kan ofta stängas av i respektive app.
Det kräver ändå mer arbete än det borde i den här prisklassen. En ny telefon ska helst inte behöva rensas och justeras innan den känns färdig.
Google Gemini och Circle to Search stöds. Gemini fungerar på svenska, men alla Xiaomi-specifika AI-funktioner har inte lika tydligt svenskt språkstöd. Det gäller exempelvis delar av AI-skrivning, tolkning och taligenkänning.
AI-funktionerna är ett användbart tillägg, men inget avgörande skäl att välja X8 Pro Max framför Samsung, Google eller OnePlus.
Svenska funktioner och anslutningar
Den europeiska modellen har de viktigaste funktionerna för svensk vardagsanvändning:
- eSIM
- dubbla SIM
- NFC
- stöd för svenska 4G- och 5G-band
- Bluetooth 6.0
- infraröd sändare
- GPS med dubbla frekvenser
- ultraljudsbaserad fingeravtrycksläsare
- IP68-klassning
- Wi-Fi 7
Wi-Fi 7-stödet omfattar bara frekvensbanden 2,4 och 5 GHz. Telefonen saknar stöd för det snabbare 6 GHz-bandet.
USB-C-porten arbetar dessutom endast med USB 2.0. Det innebär långsammare filöverföringar än i mer avancerade telefoner. Bildutgång och riktigt skrivbordsläge saknas också.
Uppdateringar och långsiktig användning
POCO X8 Pro Max uppges få fyra större systemuppdateringar och säkerhetsuppdateringar under omkring sex år. Det bör innebära säkerhetsstöd till ungefär 2032.
Det är ett bra löfte för en POCO-telefon. Processorn, 12 GB arbetsminne och den snabba UFS 4.1-lagringen bör också räcka för flera års användning.
De långsiktiga frågetecknen finns i stället på andra områden:
- den begränsade kameran
- USB 2.0
- avsaknaden av trådlös laddning
- osäker reservdelstillgång
- ett mindre förutsägbart andrahandsvärde
- HyperOS med förinstallerade appar
Samsung erbjuder längre uppdateringsstöd och har normalt en starkare service- och andrahandsmarknad. POCO ger mer prestanda och batteri för pengarna, men inte samma trygghet runt ägandet.
Energimärkning och reparerbarhet
Den europeiska modellen har energiklass B och är angiven för minst 1 000 battericykler.
Reparerbarheten får klass C. Det är godkänt men inte särskilt starkt för en telefon som ska kunna användas under många år.
Xiaomi hänvisar svenska kunder till återförsäljaren eller godkända servicepartner, bland annat Conmodo. Någon offentlig svensk prislista för skärmbyte, batteribyte eller andra vanliga reparationer har inte kunnat verifieras för modellen.
Kostnaden behöver därför kontrolleras individuellt innan en reparation beställs.
Den vanliga kommersiella garantin är två år. Vid köp direkt från Xiaomis svenska butik kan tre års garanti förekomma som en särskild förmån. Köparen bör spara villkoren eftersom garantin kan skilja sig mellan inköpsställen och kampanjer.
POCO X8 Pro Max eller X8 Pro?
Vanliga X8 Pro är det mer rationella valet för de flesta.
Den kostar omkring 800–900 kronor mindre, är mindre och lättare och har nästan samma batteritid vid vanlig webbsurfning. Kameran ligger också på ungefär samma nivå.
Max är värd merkostnaden när köparen verkligen behöver:
- betydligt högre prestanda
- bättre grafik för spel
- större batterireserv
- större skärm
- eSIM
- ultraljudsbaserad fingeravtrycksläsare
Den som inte direkt kan peka ut någon av dessa funktioner som viktig bör välja X8 Pro och behålla mellanskillnaden.
POCO X8 Pro Max eller F8 Pro?
POCO F8 Pro är den svåraste konkurrenten.
Den går att hitta med 12 GB arbetsminne och 512 GB lagring för omkring 5 290 kronor. Det är mindre än vad motsvarande X8 Pro Max normalt kostar.
F8 Pro erbjuder:
- högre topprestanda
- bättre stabilitet vid längre belastning
- mer användbart kamerasystem
- teleobjektiv
- smidigare format
- lägre vikt
X8 Pro Max svarar med större skärm och betydligt större batteri.
För en spelare som prioriterar långa pass utan laddning kan Max fortfarande vara rätt. För de flesta andra är F8 Pro den mer kompletta telefonen och det starkare köpet när den kostar lika mycket eller mindre.
POCO X8 Pro Max eller Xiaomi 17T?
Xiaomi 17T riktar sig till en annan typ av köpare. Den har ett mindre batteri och lägre processorprestanda, men ett betydligt mer komplett kamerasystem med optisk zoom, bättre ultravidvinkel och mer avancerad bildbehandling.
Xiaomi 17T är också lättare och smidigare.
Välj X8 Pro Max för:
- spel
- batterireserv
- stor skärm
- hög processorprestanda
Välj Xiaomi 17T för:
- kamera
- zoom
- video
- smidigare format
- en mer balanserad vardagstelefon
När priserna ligger nära varandra är Xiaomi 17T det bättre köpet för de flesta.
När är Samsung eller OnePlus bättre?
Samsung Galaxy S25 FE är dyrare och har mindre batteri, långsammare laddning och mindre arbetsminne. Samsung ger samtidigt längre uppdateringsstöd, ett mer utvecklat kamerasystem och en tryggare service- och tillbehörsmarknad.
Samsung passar bättre för den som tänker behålla telefonen länge och prioriterar kamera, support och andrahandsvärde framför maximal hårdvara per krona.
OnePlus 15R kostar mer men kombinerar hög prestanda med OxygenOS, ett system som många upplever som renare än HyperOS. OnePlus är intressant för den som vill ha en snabb telefon utan POCO:s reklam och stora mängd förinstallerade appar.
X8 Pro Max ger fortfarande mer batteri för pengarna.
Den som väger POCO mot telefoner från Xiaomi, Samsung, OnePlus och andra tillverkare kan även läsa vår guide om vilken mobil man ska köpa 2026.
Vilken version av POCO X8 Pro Max är bäst?
12/512 GB är det bästa valet.
Den kostar normalt omkring 400 kronor mer än versionen med 256 GB. Det är ett rimligt påslag för dubbelt så mycket lagring, särskilt i en telefon som riktar sig till spelare och tunga användare.
Moderna spel kan ta tiotals gigabyte vardera. Nedladdade filmer, kartor och stora appbibliotek gör också att 256 GB kan fyllas snabbare än väntat.
Problemet är inte merkostnaden från 256 till 512 GB. Problemet är att priset för 512 GB-versionen överlappar med F8 Pro och Xiaomi 17T.
Hur mycket är POCO X8 Pro Max värd?
Ett rimligt pris är:
- omkring 5 000 kronor för 12/256 GB
- omkring 5 300–5 500 kronor för 12/512 GB
Den högsta försvarbara nivån är cirka 5 500 kronor för 512 GB-versionen.
Vid ett pris på omkring 5 790 kronor behöver köparen värdera batteriet och den stora skärmen mycket högt. Annars är F8 Pro eller Xiaomi 17T bättre köp.
Är POCO X8 Pro Max värd merkostnaden?
POCO X8 Pro Max är värd merkostnaden mot X8 Pro för användare som spelar mycket, belastar telefonen hårt eller behöver en ovanligt stor batterireserv. Prestandaskillnaden är verklig och batteriet på 8 500 mAh ger en trygghet som få konkurrenter kan matcha.
För en vanlig användare är Max svårare att försvara. Den är tung, kameran är för enkel och batterifördelen blir liten i vissa typer av normal användning. Samtidigt kostar F8 Pro mindre och Xiaomi 17T ungefär lika mycket.
Välj POCO X8 Pro Max när stor skärm, spelprestanda och maximal batterikapacitet är viktigare än kamera och smidighet.
Välj vanliga X8 Pro när du vill betala mindre och ändå få en snabb telefon med bra skärm och lång batteritid.
Välj POCO F8 Pro när du vill ha högre prestanda, mer användbar kamera och en mer komplett helhet.
Välj Xiaomi 17T när kamera, zoom och vardagsbalans väger tyngre än största möjliga batteri.
POCO X8 Pro Max har alltså en tydlig roll, men målgruppen är mindre än namnet antyder. Det är inte den självklara toppmodellen för alla. Det är specialvalet för den som verkligen vill ha en stor och uthållig prestandatelefon.