HemNöjeTV idag 15 oktober 2026 – kvällens program och sändningstider

TV idag 15 oktober 2026 – kvällens program och sändningstider

Publicerad

Torsdagen den 15 oktober bjuder på en ovanligt fullspäckad TV-kväll. Sveriges dummaste avgörs i en säsongsfinal på TV4, Fråga Lund och Wahlgrens värld konkurrerar om tittarna klockan 20.00 och SVT sänder bordtennis-EM med Truls Möregårdh. Samtidigt väntar sju SHL-matcher, Mjällbys historiska Conference League-premiär och flera stora streamingpremiärer. Här är kvällens viktigaste program, kanaler och sändningstider.

TV ikväll – program och tider torsdag 15 oktober

Kvällens mest intensiva TV-timme börjar klockan 20.00, när fyra stora underhållnings- och aktualitetsprogram startar samtidigt. Redan före dess finns Robinson på TV4 och direktsänd sport på flera kanaler.

Här är en översikt över de viktigaste programmen på de svenska TV-kanalerna.

TidProgram och kanal
17.00Efter fem – TV4
19.00Här är ditt kylskåp – Kanal 5
19.00Lyxfällan – TV3
19.30Robinson – TV4
20.00Fråga Lund – SVT1
20.00Sveriges dummaste, final – TV4
20.00Wahlgrens värld – Kanal 5
20.00Efterlyst – TV3
20.00Spårlöst försvunnen – SVT2
20.00Fabriken inifrån – Sjuan
21.00Vår älskade låtskatt – SVT1
21.00Bortom paradiset – TV4
21.00Gunde och Ferry – Kanal 5
21.00Svenska fall – TV3
21.20Lögnen – Sjuan
22.00TV4 Nyheterna och Sporten – TV4
22.00I'm Chevy Chase and You're Not – SVT2
22.10Hockeykväll – SVT1
22.40Gordon Ramsay: Kitchen Nightmares – SVT1
23.00Solsidan, repris – TV4
23.25Uppdrag granskning, repris – SVT1

Tiderna gäller svensk tid. Tabellen är ett redaktionellt urval av kvällens program, inte en fullständig tablå för samtliga kanaler.

Sveriges dummaste, Fråga Lund och Wahlgrens värld klockan 20.00

Den stora programkrocken kommer vid åttatiden. TV4, SVT1, Kanal 5 och TV3 erbjuder fyra helt olika alternativ, och TV4 har kvällens kanske tydligaste programpunkt i form av en säsongsfinal.

Sveriges dummaste avgörs på TV4

Klockan 20.00 på TV4 sänds finalen av Sveriges dummaste 2026. Det är säsongens tionde och sista avsnitt, där det ska avgöras vem som får den föga smickrande titeln.

Mauri Hermundsson och Björn Hellberg leder programmet, som bygger på att deltagarna ställs inför frågor och utmaningar där kunskap, logik och allmänbildning sätts på prov.

Den som har följt säsongen får alltså avslutningen på tävlingen, medan tittare som mest är nyfikna på resultatet kan se finalen utan att behöva vänta ytterligare en vecka.

Programmet visas även på TV4 Play. Läs mer om upplägget och säsongen i vår guide till Sveriges dummaste 2026.

Fråga Lund fortsätter på SVT1

För den som hellre vill ha vetenskap och underhållning är Fråga Lund klockan 20.00 på SVT1 kvällens alternativ.

Robin Paulsson leder avsnitt sex av åtta. Vetenskapspanelen tar bland annat upp varför diesel inte fungerar för att tända en grill, hur robotar lär sig och varför zebror har sina karakteristiska ränder.

Malin Olsson och William Brynolfsson finns bland de medverkande.

Programmet kan också ses på SVT Play. SVT24 erbjuder dessutom en teckenspråkstolkad version vid samma tid.

Wahlgrens värld på Kanal 5

Kanal 5 fortsätter sin tjugonde säsong av Wahlgrens värld. Avsnitt fem börjar klockan 20.00 och har titeln Biancas daddy issues.

I avsnittet besöker Bianca Ingrosso ett medium. Samtalet kommer bland annat att handla om relationen till hennes pappa och känslor som hon behöver bearbeta.

Wahlgrens värld går även att streama på HBO Max.

Efterlyst och Svenska fall på TV3

TV3 väljer ett helt annat spår med två kriminalprogram efter varandra.

Efterlyst börjar klockan 20.00 och följs klockan 21.00 av Svenska fall. Det senare programmet är inne på sin sextonde säsong och kvällens åttonde avsnitt heter Mannen som försvann.

För tittare som föredrar dokumentära brottsfall framför underhållning blir det därmed två sammanhängande timmar med kriminalinriktat innehåll.

Vad visas på TV klockan 21.00?

Efter den stora programkrocken klockan 20.00 väntar ytterligare flera alternativ.

På SVT1 klockan 21.00 fortsätter Vår älskade låtskatt. Det andra av fyra avsnitt kretsar kring festlåtar och några av Sveriges mest uppskattade duetter. Carola, Bolaget och Petra Marklund finns bland de medverkande.

TV4 visar Bortom paradiset klockan 21.00, ett alternativ för den som hellre vill följa en brittisk kriminalserie än underhållningsprogram.

På Kanal 5 klockan 21.00 börjar Gunde och Ferry. I avsnittet Besök från Stockholm får familjen besök av Julia, Ludde och Sixten.

TV3 visar samtidigt Svenska fall, medan Sjuan fortsätter sin kväll med Lögnen från klockan 21.20.

Senare finns bland annat Hockeykväll på SVT1 klockan 22.10 för den som vill få en sammanfattning av ishockeykvällen.

Sport på TV idag – Mjällby, SHL och Truls Möregårdh

Torsdagen den 15 oktober är en av veckans stora sportkvällar. Svensk klubbfotboll i Europa, ett nästan helt SHL-program och bordtennis-EM konkurrerar om uppmärksamheten.

Dessutom spelar IFK Kristianstad europeisk handboll.

Kvällens viktigaste sportsändningar

TidSport och sändning
17.25Bordtennis-EM – SVT Play
18.30Hockeytorsdag, studio – TV4 Hockey/TV4 Play
18.45Mjällby–Inter Club d'Escaldes – Disney+
18.45Salzburg–Milan – Disney+
18.45Lyon–Crystal Palace – Disney+
18.45GOG–IFK Kristianstad – Pluto TV
19.00Sju SHL-matcher – TV4 Play och sportkanaler
19.00Helsingborg–Skövde, handboll – Expressen Play
20.05Truls Möregårdh–André Bertelsmeier – SVT Play
20.45Porto–Füchse Berlin – Pluto TV
21.00Celta Vigo–Juventus – Disney+
21.00Benfica–Celtic – Disney+
21.00Marseille–Olympiakos – Disney+
22.10Hockeykväll – SVT1

Direktsändningar kan börja med studio eller uppsnack före matchstart. Tiderna för individuella matcher i pågående mästerskap kan också förskjutas.

Mjällby gör Conference League-premiär

En av kvällens största svenska fotbollshändelser är Mjällbys möte med Inter Club d'Escaldes.

Matchen börjar klockan 18.45 och visas på Disney+.

Det handlar om den första omgången i Conference Leagues ligafas och en historisk Europakväll för Mjällby. Hemmamatchen spelas i Helsingborg, vilket också gör att premiären skiljer sig från klubbens vanliga hemmamatcher.

Det finns fler intressanta matcher i turneringen. Bland annat möts Hajduk Split och Ajax samt CSKA Sofia och Monaco klockan 18.45. Senare under kvällen, klockan 21.00, spelar bland andra FC Köpenhamn mot Braga och Brighton mot Kauno Žalgiris.

Samtliga ingår i Disney+ europeiska fotbollsutbud.

Europa League med Milan, Juventus och Celtic

Även Europa League spelas den 15 oktober, den här gången med den andra omgången i ligafasen.

Två av de mest intressanta tidiga matcherna är Salzburg–Milan och Lyon–Crystal Palace. Båda börjar klockan 18.45.

Klockan 21.00 väntar bland annat Celta Vigo–Juventus, Benfica–Celtic och Marseille–Olympiakos.

Matcherna visas på Disney+ i Sverige. Den som vill följa flera möten samtidigt behöver därför välja mellan parallella direktsändningar, snarare än att växla mellan olika TV-bolag.

SHL idag – alla sju matcher och TV-kanaler

SHL har ett omfattande program med sju matcher. Samtliga börjar klockan 19.00, men sändningarna startar i flera fall tidigare.

MatchTV-kanal
Brynäs–DjurgårdenTV4 Hockey
Färjestad–LuleåTV4 Sport Live 1
Björklöven–RögleTV4 Sport Live 4
Linköping–FrölundaTV4 Sportkanalen
Malmö–ÖrebroTV4 Sport Live 2
Timrå–HV71TV4 Sport Live 3
Växjö–SkellefteåTV12

Alla sju matcher kan också ses på TV4 Play med ett sportabonnemang som omfattar SHL.

Hockeytorsdag på TV4 Hockey börjar redan klockan 18.30, med uppsnack inför Brynäs–Djurgården. Matchsändningen börjar klockan 18.50.

Även Växjö–Skellefteå på TV12 har sändningsstart före nedsläpp, klockan 18.45.

För den som vill följa mer än en match kan TV4 Plays utbud vara mer praktiskt än att växla mellan de linjära sportkanalerna.

Truls Möregårdh spelar bordtennis-EM på SVT Play

För den som söker gratis direktsänd svensk toppidrott är bordtennis-EM ett av kvällens bästa alternativ.

SVT Play sänder från klockan 17.25 och har flera svenska matcher inplanerade.

TidSvensk match i bordtennis-EM
17.35Anton Källberg–Iulian Chirita
18.25Kristian Karlsson–Alex Naumi
19.15Elias Ranefur–Evgeny Tichonov
20.05Truls Möregårdh–André Bertelsmeier

Den största svenska publikmagneten är Truls Möregårdh, vars match mot tysken André Bertelsmeier är planerad till 20.05.

Den startar alltså ungefär samtidigt som kvällens stora underhållningsprogram på TV4, SVT1 och Kanal 5.

Matchen kan följas på SVT Play utan separat sportabonnemang. Matchtiden är preliminär eftersom schemat i ett mästerskap kan påverkas av tidigare matcher.

Det finns också en separat TV-guide till Truls Möregårdhs match den 15 oktober för den som framför allt vill följa bordtennisen.

SVT:s egna sändningsuppgifter och eventuella ändringar finns i SVT:s officiella sporttablå.

IFK Kristianstad spelar Champions League – gratis på Pluto TV

Det finns även ett gratis alternativ för handbollsintresserade.

IFK Kristianstad möter danska GOG i Champions League. Matchen börjar 18.45 och streamas på Pluto TV.

Mötet spelas i Arena Svendborg i Danmark. Det är alltså GOG som är motståndaren, medan Svendborg är spelorten.

Även Porto–Füchse Berlin klockan 20.45 finns på Pluto TV.

För den som inte har ett betalt sportpaket blir handbollen tillsammans med bordtennis-EM två intressanta alternativ till kvällens fotboll och SHL.

Filmer på TV idag – kvällens bästa filmval

Den som hellre ser en film än följer direktsänd sport eller realityprogram har flera alternativ.

TV4 Hits visar två välkända dramafilmer, TV6 satsar på science fiction och Kanal 9 erbjuder action sent på kvällen.

Filmtablå torsdag 15 oktober

TidFilm och TV-kanal
18.50Million Dollar Baby – TV4 Hits
19.00The Movie Star and the Cowboy – TV4 Film
20.00Christmas With a Kiss – Kanal 11
21.00Erin Brockovich – TV4 Hits
21.00RoboCop (2014) – TV6
21.00Wallander – Prästen – TV4 Film
22.00Mission: Impossible – Rogue Nation – Kanal 9
23.00Nowhere Boy – TV4 Film
23.10Life (2017) – TV4 Hits

Million Dollar Baby – 18.50 på TV4 Hits

Clint Eastwoods Oscarsbelönade drama från 2004 är ett av kvällens starkaste filmval.

Hilary Swank spelar Maggie Fitzgerald, en kvinna som försöker etablera sig inom boxningen och söker hjälp hos en motvillig tränare, spelad av Eastwood.

Filmen är betydligt mer än ett traditionellt sportdrama och passar den som vill se en berättelse med både mänskligt djup och starka rollprestationer.

Erin Brockovich – 21.00 på TV4 Hits

Klockan 21.00 visar samma kanal Erin Brockovich från 2000.

Julia Roberts spelar titelpersonen i dramat om en kvinna som börjar arbeta på en advokatbyrå och upptäcker en omfattande miljöskandal. Berättelsen bygger på verkliga händelser.

Filmen är ett alternativ för den som föredrar verklighetsbaserat drama framför kvällens tävlingsprogram och sport.

RoboCop – 21.00 på TV6

TV6 visar RoboCop från 2014 med svenske Joel Kinnaman i huvudrollen.

Det är nyinspelningen av den klassiska science fiction-filmen, inte originalet från 1987.

Handlingen kretsar kring en svårt skadad polis som får en ny kropp med avancerad robotteknik. Filmen kombinerar action med frågor om övervakning, teknik och människans självbestämmande.

Mission: Impossible – Rogue Nation – 22.00 på Kanal 9

Tom Cruise återvänder som Ethan Hunt i Rogue Nation från 2015, den femte filmen i Mission: Impossible-serien.

Här ställs Hunt och hans team mot en hemlig organisation med resurser och metoder som liknar deras egna.

Den sena starten klockan 22.00 gör filmen till ett möjligt alternativ efter ett tidigare TV-program eller en fotbollsmatch.

Nytt på Netflix, HBO Max och SVT Play den 15 oktober

Utöver den vanliga TV-tablån är den 15 oktober en stor premiärdag på streamingtjänsterna.

Här finns flera nya serier, en svensk film och dokumentärer som går att starta när det passar tittaren.

The Diplomat säsong 4 har premiär på Netflix

Den politiska dramaserien The Diplomat återvänder med sin fjärde säsong på Netflix den 15 oktober.

Keri Russell spelar återigen Kate Wyler, den amerikanska diplomaten som hamnat mitt i ett komplicerat internationellt och inrikespolitiskt maktspel.

Den nya säsongen fortsätter den politiska krisen kring president Grace Penn och vicepresident Hal Wyler.

The Diplomat är därmed ett av kvällens främsta streamingalternativ för den som vill följa en sammanhängande dramaserie i stället för att passa en traditionell TV-tid.

Crystal Lake – skräckpremiär på HBO Max

HBO Max har en stor skräckpremiär med Crystal Lake, en ny serie som utspelar sig före händelserna i Fredagen den 13:e.

Linda Cardellini spelar Pamela Voorhees, en central person i berättelsen om det ökända Crystal Lake.

En särskilt intressant detalj är att samtliga åtta avsnitt släpps på premiärdagen den 15 oktober.

Det gör serien till ett alternativ för den som vill se flera avsnitt direkt, utan att vänta på veckovisa släpp.

Läs mer om handlingen och kopplingen till filmerna i vår guide till Crystal Lake på HBO Max.

Stormen – ny svensk film på Netflix

Den svenska filmen Stormen får streamingpremiär på Netflix den 15 oktober.

Josephine Bornebusch står bakom den mörka komedin, där Gustaf Skarsgård, Aliette Opheim och Filip Berg finns bland skådespelarna.

Handlingen utspelar sig kring en 45-årsfest på en gård i norra Sverige. När en storm drar in isoleras gästerna, och tillställningen utvecklas i en betydligt mörkare riktning än någon hade planerat.

Filmen har tidigare haft en begränsad biovisning, men blir nu tillgänglig för en större publik genom Netflix.

Mer om filmen finns i vår guide till Stormen på Netflix.

Bingo för evigt släpps på SVT Play

SVT Play har också en svensk dokumentärpremiär.

Bingo för evigt är en tvådelad dokumentär om Bingo Rimér, biohacking och försöken att bromsa kroppens åldrande.

Båda avsnitten publiceras på SVT Play den 15 oktober klockan 02.00 och finns därför tillgängliga under hela torsdagskvällen.

Det är viktigt att skilja streamingpremiären från den linjära TV-sändningen: dokumentären visas inte på SVT2 förrän den 19 oktober.

Fler premiärer på HBO Max

HBO Max utökar också sitt utbud den 15 oktober med bland annat:

  • Georgie & Mandy's First Marriage, säsong 3.
  • Dokumentärserien The Darkest Night in Mexican Soccer.
  • Skräckfilmen Leave från 2022.

TV4 Play har dessutom nytt innehåll inom Mauris värld, som hade säsongspremiär den 8 oktober och fylls på under torsdagar. Det är alltså inte en helt ny seriepremiär den 15 oktober.

Var kan man se kvällens TV-program och sport?

Det finns stora skillnader mellan tjänsterna, både när det gäller innehåll och kostnad.

StreamingtjänstViktigaste innehållet den 15 oktober
SVT PlayFråga Lund, Vår älskade låtskatt, bordtennis-EM och Bingo för evigt
TV4 PlaySveriges dummaste, Robinson, Bortom paradiset och SHL
HBO MaxWahlgrens värld, Gunde och Ferry samt Crystal Lake
NetflixThe Diplomat säsong 4 och Stormen
Disney+Europa League och Conference League
Pluto TVGOG–Kristianstad och Porto–Füchse Berlin

SVT Play är kostnadsfritt och erbjuder flera av kvällens mest intressanta program och sportsändningar.

Pluto TV har gratis direktsänd handboll, medan SHL på TV4 Play kräver ett abonnemang som innehåller rätt sportutbud.

För att se Mjällby och kvällens andra Europa League- och Conference League-matcher behövs tillgång till Disney+ med relevant sportinnehåll.

Utbud och tillgänglighet kan också skilja sig mellan direktsändningar och repriser. Ett program som sänds på en vanlig TV-kanal är inte automatiskt tillgängligt på begäran i alla abonnemang.

Vad är bäst att se på TV den 15 oktober?

Det finns flera starka alternativ beroende på vad man är intresserad av.

Den som vill följa kvällens stora svenska underhållningshändelse bör börja med finalen av Sveriges dummaste klockan 20.00 på TV4. Det är ett tydligt avslut på en hel säsong, till skillnad från många av kvällens vanliga veckoavsnitt.

För sportintresserade är valet svårare. Mjällbys Europapremiär klockan 18.45 är en särskild klubbhistorisk händelse, samtidigt som sju SHL-matcher börjar 19.00. Klockan 20.05 tillkommer Truls Möregårdh i bordtennis-EM.

Den som vill se sport gratis kan kombinera IFK Kristianstads handboll på Pluto TV med bordtennis-EM på SVT Play.

Bland filmerna sticker Million Dollar Baby och Erin Brockovich på TV4 Hits ut för den som uppskattar starka dramer, medan RoboCop och Mission: Impossible – Rogue Nation erbjuder mer action.

För den som vill slippa fasta TV-tider finns också ovanligt många nya alternativ. The Diplomat, Crystal Lake och den svenska filmen Stormen är alla aktuella streamingpremiärer den 15 oktober.

Kvällens stora fördel är valfriheten: det finns både stora direktsända sporthändelser, svenska underhållningsprogram och helt nya serier att se i egen takt. Den största utmaningen blir snarare att bestämma vad man ska prioritera.

Vill du planera mer än en kväll finns även vår översikt över veckans TV-program den 12–18 oktober 2026, med fler sändningar och programpunkter.

Senaste artiklar

Europa League på TV 15 oktober 2026 – alla matcher och tider

Europa League fortsätter torsdagen den 15 oktober med 18 matcher i den andra ligaomgången....

The Diplomat säsong 4 – premiär på Netflix, handling och rollista

The Diplomat är tillbaka på Netflix. Den fjärde säsongen har premiär den 15 oktober...

Oddsboostar 15 oktober 2026 – Swedberg till 4,00 och stora höjningar i SHL

Williot Swedberg, Benjamin Nygren och flera SHL-profiler finns bland torsdagens mest intressanta oddsboostar. Inför...

Conference League på tv 15 oktober 2026 – så ser du alla 18 matcher

Conference League drar i gång med 18 matcher torsdagen den 15 oktober 2026. Mjällby...

liknande artiklar

Europa League på TV 15 oktober 2026 – alla matcher och tider

Europa League fortsätter torsdagen den 15 oktober med 18 matcher i den andra ligaomgången....

The Diplomat säsong 4 – premiär på Netflix, handling och rollista

The Diplomat är tillbaka på Netflix. Den fjärde säsongen har premiär den 15 oktober...

Oddsboostar 15 oktober 2026 – Swedberg till 4,00 och stora höjningar i SHL

Williot Swedberg, Benjamin Nygren och flera SHL-profiler finns bland torsdagens mest intressanta oddsboostar. Inför...