Tour Championship 2026 har en total prispott på 40 miljoner dollar. Vinnaren på East Lake får 10 miljoner dollar, tvåan får 5 miljoner och även spelaren som slutar sist av de 30 deltagarna får 355 000 dollar.
Men Tour Championship-pengarna är bara en del av FedExCup-systemet. De ska inte blandas ihop med de stora bonusar som redan har betalats ut efter grundserien och BMW Championship.
Här är hela fördelningen av prispengarna och en förklaring av hur systemet fungerar.
Prispengar i Tour Championship 2026
Tour Championship har 30 spelare i startfältet och samtliga får del av prispotten.
| Placering | Prispengar |
|---|---|
| 1 | 10 000 000 dollar |
| 2 | 5 000 000 dollar |
| 3 | 3 705 000 dollar |
| 4 | 3 200 000 dollar |
| 5 | 2 750 000 dollar |
| 6 | 1 900 000 dollar |
| 7 | 1 400 000 dollar |
| 8 | 1 065 000 dollar |
| 9 | 900 000 dollar |
| 10 | 735 000 dollar |
| 11 | 695 000 dollar |
| 12 | 660 000 dollar |
| 13 | 625 000 dollar |
| 14 | 590 000 dollar |
| 15 | 560 000 dollar |
| 16 | 505 000 dollar |
| 17 | 490 000 dollar |
| 18 | 475 000 dollar |
| 19 | 460 000 dollar |
| 20 | 445 000 dollar |
| 21 | 430 000 dollar |
| 22 | 415 000 dollar |
| 23 | 400 000 dollar |
| 24 | 390 000 dollar |
| 25 | 380 000 dollar |
| 26 | 375 000 dollar |
| 27 | 370 000 dollar |
| 28 | 365 000 dollar |
| 29 | 360 000 dollar |
| 30 | 355 000 dollar |
Totalt delas alltså 40 miljoner dollar ut i själva Tour Championship.
För startfält, format, bana och övriga förutsättningar finns vår kompletta guide till Tour Championship 2026.
Hur mycket får vinnaren av Tour Championship 2026?
Vinnaren får 10 miljoner dollar.
Det motsvarar en fjärdedel av hela prispotten och är dubbelt så mycket som tvåans 5 miljoner dollar.
Skillnaderna är stora även därefter. Trean får 3,705 miljoner dollar och fyran 3,2 miljoner.
Det är samtidigt viktigt att skilja vinnarpengarna från FedExCup-bonusarna. De 10 miljoner dollar som delas ut till vinnaren på East Lake är prispengar från Tour Championship och räknas som officiella PGA Tour-pengar.
Tour Championship-pengarna och FedExCup-bonusen är inte samma sak
Det är här systemet lätt blir förvirrande.
Tour Championship avgör vem som blir FedExCup-mästare, men den stora bonusen för spelarnas placering i FedExCup-ställningen efter BMW Championship har redan fördelats innan tävlingen på East Lake börjar.
Det finns därför tre separata delar att hålla reda på under säsongsavslutningen.
| Pengar | Total pott |
|---|---|
| Bonus till grundseriens topp 10 | 20 miljoner dollar |
| FedExCup-bonus efter BMW Championship | 97,875 miljoner dollar |
| Tour Championship-prispengar | 40 miljoner dollar |
Tour Championship-potten är alltså den tredje och sista delen.
De två första bygger på resultaten under säsongen och FedExCup-ställningen. Den sista avgörs helt av resultatet över 72 hål på East Lake.
Nästan 100 miljoner dollar delades ut redan före Tour Championship
Efter BMW Championship fördelades totalt 97,875 miljoner dollar i FedExCup-bonusar till de 125 bästa spelarna.
Spelaren som låg etta fick 23 miljoner dollar.
Tvåan fick 13 miljoner och trean 8 miljoner.
För toppspelarna kan därför de redan säkrade FedExCup-pengarna vara betydligt större än vad de sedan tjänar i själva Tour Championship.
De högsta bonusarna efter BMW Championship var:
| Placering | FedExCup-bonus |
|---|---|
| 1 | 23 000 000 dollar |
| 2 | 13 000 000 dollar |
| 3 | 8 000 000 dollar |
| 4 | 6 500 000 dollar |
| 5 | 5 400 000 dollar |
| 6 | 4 300 000 dollar |
| 7 | 3 300 000 dollar |
| 8 | 2 400 000 dollar |
| 9 | 1 650 000 dollar |
| 10 | 1 310 000 dollar |
Bonusarna fortsätter därefter ned genom FedExCup-ställningen.
Det betyder att frågan om hur mycket FedExCup-vinnaren får inte längre kan besvaras med en enda summa. En spelare kan ha tjänat stora bonuspengar redan före Tour Championship och därefter lägga ytterligare miljoner ovanpå genom resultatet på East Lake.
Ludvig Åberg hade redan säkrat 1,81 miljoner dollar
För Ludvig Åberg blir skillnaden mellan systemen särskilt tydlig.
Åberg slutade tia i FedExCup-ställningen efter BMW Championship. Det gav honom 1,31 miljoner dollar från den stora FedExCup-bonuspoolen.
Han hade dessutom fått 500 000 dollar genom bonusen för de tio bästa under grundserien.
Åberg hade därmed redan säkrat 1,81 miljoner dollar i FedExCup-relaterade bonusar innan Tour Championship började.
Vinner han på East Lake läggs ytterligare 10 miljoner dollar till.
Då skulle hans sammanlagda utfall från just dessa tre säsongsavslutande delar bli 11,81 miljoner dollar.
Även om han skulle sluta sist i Tour Championship får han ytterligare 355 000 dollar och når då totalt 2,165 miljoner dollar från dessa tre delar.
Mer om svenskens form, starttid och segerchanser finns i vår separata guide om Ludvig Åberg i Tour Championship 2026.
Schefflers pengar visar hur stora summorna kan bli
Scottie Scheffler är det tydligaste exemplet på hur mycket de olika potterna tillsammans kan vara värda.
Genom att toppa grundserien fick han 10 miljoner dollar från bonusen till de tio bästa.
Efter BMW Championship låg han fortfarande etta i FedExCup och fick ytterligare 23 miljoner dollar.
Scheffler hade därmed redan fått 33 miljoner dollar i bonuspengar innan Tour Championship.
Skulle han sedan vinna på East Lake tillkommer ytterligare 10 miljoner dollar.
Den sammanlagda summan från de tre systemen skulle då bli 43 miljoner dollar.
Det är därför missvisande att beskriva Tour Championship som om de 10 miljonerna till vinnaren vore hela FedExCup-belöningen.
Alla börjar från samma resultat på East Lake
Det nuvarande systemet gör också själva Tour Championship enklare att förstå.
De 30 spelarna börjar tävlingen på samma resultat. Ingen får längre ett försprång i antal slag beroende på sin FedExCup-position.
FedExCup-poängen används fram till och med BMW Championship. Därefter är bonusfördelningen för säsongsställningen låst.
På East Lake avgörs allt över 72 hål.
Spelaren med lägst score vinner Tour Championship och blir samtidigt FedExCup-mästare.
Det innebär i praktiken att även spelaren som kvalificerade sig som nummer 30 kan vinna hela Tour Championship och förstapriset på 10 miljoner dollar.
Vad händer om flera spelare delar placering?
Vid delade placeringar läggs prispengarna för de aktuella placeringarna ihop och delas lika mellan spelarna.
Om exempelvis tre spelare delar andraplatsen används pengarna för plats två, tre och fyra:
5 000 000 + 3 705 000 + 3 200 000 = 11 905 000 dollar.
Delat på tre blir det cirka 3,97 miljoner dollar per spelare.
Samma princip används vid andra delade placeringar.
Hur mycket får den som slutar sist?
Tour Championship har bara 30 spelare och ingen cut.
Det betyder att alla som kvalificerat sig till tävlingen är garanterade prispengar så länge de fullföljer.
Den som slutar 30:e får 355 000 dollar.
Redan en plats högre, som 29:a, är summan 360 000 dollar.
Vanliga frågor om Tour Championship 2026 prispengar
Hur stor är prispotten i Tour Championship 2026?
Den totala prispotten är 40 miljoner dollar.
Hur mycket får vinnaren?
Vinnaren får 10 miljoner dollar.
Hur mycket får tvåan?
Tvåan får 5 miljoner dollar.
Hur mycket får Ludvig Åberg om han vinner?
Åberg får 10 miljoner dollar i Tour Championship-prispengar vid seger. Tillsammans med de 1,81 miljoner dollar han redan säkrat från de två FedExCup-bonusarna blir det 11,81 miljoner dollar från dessa tre delar.
Är FedExCup-bonusen inkluderad i prispotten?
Nej. FedExCup-bonusen efter BMW Championship är separat från Tour Championships prispott på 40 miljoner dollar.
Räknas Tour Championship-pengarna som officiella prispengar?
Ja. Prispengarna i Tour Championship räknas som Official Money på PGA Tour.
Hur mycket får sista spelaren?
30:e plats ger 355 000 dollar.
Finns det någon cut?
Nej. Samtliga 30 spelare spelar alla fyra rundorna och får del av prispotten.