HemBilarMGS6 EV 2026 – test, räckvidd, pris och köpråd

MGS6 EV 2026 – test, räckvidd, pris och köpråd

Publicerad

MGS6 EV är en av de mest intressanta eldrivna familjebilarna under 500 000 kronor. Den erbjuder gott om plats, omfattande standardutrustning och fyrhjulsdrift för bara 20 000 kronor mer än den bakhjulsdrivna versionen. Oberoende tester visar dessutom att räckvidden håller förvånansvärt bra, även under nordiska förhållanden. Men den nya MG-modellen har också svagheter som kan göra konkurrenterna till bättre köp.

MGS6 EV kostar från 479 990 kronor i Sverige. För 499 990 kronor får köparen fyrhjulsdrivna Luxury AWD med 361 hästkrafter. Båda versionerna har ett batteri på 77 kWh och är rikligt utrustade redan från början.

Det är en attraktiv kombination. Volkswagen ID.4, Kia EV5 och Škoda Enyaq är etablerade familjealternativ, men MG pressar priserna samtidigt som utrustningsnivån är hög. XPeng G6 och Tesla Model Y erbjuder i sin tur fördelar när det gäller laddning och långresor.

Den avgörande frågan är därför inte om MGS6 är en bra elbil. Det är den. Frågan är vilka kompromisser köparen behöver acceptera för att få så mycket bil för pengarna.

MGS6 EV – pris och tekniska fakta

MGS6 är en mellanstor elektrisk SUV som mäter 4,71 meter på längden och drygt 1,91 meter på bredden. Axelavståndet är 2,84 meter, vilket ger goda förutsättningar för en rymlig kupé.

Den svenska modellserien består av två Luxury-versioner med samma batteristorlek men olika drivning och motoreffekt.

EgenskapMGS6 EV
Pris Luxury RWD479 990 kr
Pris Luxury AWD499 990 kr
Effekt RWD244 hk
Effekt AWD361 hk
Batterikapacitet77 kWh brutto
Användbar batterikapacitet74,3 kWh
Räckvidd RWD530 km WLTP
Räckvidd AWD485 km WLTP
SnabbladdningUpp till cirka 144 kW
Laddtid 10–80 procentCirka 38 minuter
AC-laddning11 kW
Dragvikt1 500 kg
Nybilsgaranti7 år eller 15 000 mil

Den bakhjulsdrivna bilen accelererar från 0 till 100 km/h på 7,3 sekunder. Fyrhjulsdrivna AWD behöver bara 5,1 sekunder.

Det innebär att även den billigare versionen har fullt tillräckliga prestanda för en familjebil. AWD-modellen är betydligt snabbare än vad de flesta förare behöver i vardagen.

Skillnaden i pris är däremot ovanligt liten. För 20 000 kronor extra får köparen både en andra elmotor, fyrhjulsdrift och ytterligare 117 hästkrafter.

Nackdelen är högre energiförbrukning och kortare räckvidd.

Räckvidd – MGS6 överraskar i verkliga tester

Det är lätt att stirra sig blind på tillverkarnas WLTP-siffror. Betydligt mer intressant är hur långt bilen faktiskt kommer på en laddning.

Här har MGS6 ett starkt argument.

Den norska bilorganisationen NAF har testat den fyrhjulsdrivna versionen i både sommar- och vinterförhållanden. Resultaten ger en betydligt tydligare bild av bilens användbarhet än den officiella räckvidden ensam.

502 kilometer i sommartestet

MG anger 485 kilometers WLTP-räckvidd för Luxury AWD. I NAF:s sommartest körde bilen hela 502 kilometer innan testet avslutades.

Det är 17 kilometer längre än tillverkarens officiella uppgift, motsvarande ungefär 3,5 procent.

Resultatet är särskilt intressant eftersom fyrhjulsdriften och den höga motoreffekten annars skulle kunna tala för en ganska energikrävande bil.

Det visar att MGS6 kan vara förhållandevis effektiv när förhållandena är gynnsamma.

Samtidigt ska resultatet inte tolkas som att en normal motorvägsresa i 120 km/h ger 500 kilometers räckvidd. Hastighet, temperatur, väder och körmönster påverkar förbrukningen kraftigt.

345 kilometer under sträng vinterkyla

I NAF:s vintertest klarade MGS6 AWD 345 kilometer.

Det är omkring 29 procent kortare än WLTP-räckvidden. En betydande skillnad, men procentuellt ett starkt resultat under de mycket kalla förhållanden som rådde vid testet.

Det norska vintertestet visade att flera elbilar tappade en stor del av sin officiella räckvidd. MG stod sig förhållandevis bra.

För en svensk familj innebär resultatet att bilen har användbar vinterräckvidd även när temperaturen sjunker ordentligt. Däremot måste en långresa fortfarande planeras med marginaler, särskilt vid hög motorvägsfart.

De uppmätta resultaten gäller AWD-versionen. Den bakhjulsdrivna modellen har en officiell räckvidd på 530 kilometer, men resultaten från den fyrhjulsdrivna testbilen ska inte automatiskt överföras till RWD.

Förbrukningen är konkurrenskraftig

Norsk elbilforening har också genomfört ett separat förbrukningstest av MGS6 AWD.

Vid blandad körning och en utomhustemperatur omkring 5–7 plusgrader uppmättes 16,2 kWh per 100 kilometer. Vid konstant 100 km/h steg förbrukningen till 19,3 kWh per 100 kilometer.

Bilen var uppvärmd före mätningen, och körförhållandena skiljer sig från WLTP-metoden.

Ändå ger siffrorna en användbar bild. Vid måttliga hastigheter kan MGS6 vara effektiv för sin storlek och effekt. På motorvägen ökar förbrukningen tydligt, precis som hos andra stora elbilar.

För den som huvudsakligen kör till arbetet, handlar och skjutsar barn kan räckvidden därför upplevas som mer än tillräcklig. För den som regelbundet kör långa motorvägsetapper blir laddningen minst lika viktig som batterikapaciteten.

Laddning – den tydligaste svagheten

MGS6 har ett batteri med 74,3 kWh användbar kapacitet och kan snabbladdas med som mest omkring 144 kW.

MG anger ungefär 38 minuter för att ladda batteriet från 10 till 80 procent.

Det är ingen katastrofal siffra. Men den är inte särskilt imponerande i en bilklass där flera konkurrenter laddar snabbare.

De oberoende testerna bekräftar i huvudsak MG:s uppgifter.

I NAF:s sommartest tog laddningen från 10 till 80 procent 37 minuter. Under vintertestet tog samma laddning 34 minuter.

Norsk elbilforening uppmätte omkring 34,5 minuter med förvärmt batteri.

Det är positivt att bilen kan prestera i nivå med, och ibland något bättre än, de officiella laddtiderna. Problemet är att utgångsnivån inte är särskilt hög.

Konkurrenterna laddar snabbare

Kia EV5 uppges klara 10–80 procent på omkring 30 minuter. Flera versioner av Volkswagen ID.4 ligger också ungefär där.

XPeng G6 har ett betydligt större tekniskt övertag. Standard Range-versionen har en uppgiven laddtid på bara 12 minuter från 10 till 80 procent under optimala förhållanden.

De siffrorna är inte direkt jämförbara med varje verklig laddsession, men skillnaden i kapacitet är betydande.

MGS6 kan behöva mer än dubbelt så lång tid vid laddstolpen som en av de snabbaste konkurrenterna.

För familjen som laddar hemma och gör några semesterresor per år är det sannolikt ett begränsat problem. Ett laddstopp på drygt en halvtimme kan ändå passa ihop med lunch eller en längre rast.

För förare som kör många mil varje vecka och är beroende av snabbladdare kan skillnaden bli betydligt mer irriterande.

Motoreffekten kan begränsas vid låg batterinivå

En detalj från Norsk elbilforenings test förtjänar extra uppmärksamhet.

Testorganisationen upplevde att MGS6 begränsade motoreffekten när batterinivån sjönk till omkring 10 procent. Vid cirka 5 procent blev begränsningen så tydlig att testbilen hade svårt att hålla den tillåtna hastigheten.

Det är en observation från en enskild testbil under de aktuella förhållandena, inte ett bevis för att varje MGS6 uppför sig likadant.

Men det är ändå viktig information för långresenärer.

En förare som räknar med att köra ner batteriet till några få procent före varje laddstopp bör känna till att bilen kan reagera annorlunda än när batteriet är välfyllt.

Det talar för att planera laddstoppen med ordentlig marginal.

Komfort och köregenskaper – snabbare än den känns

MGS6 har gott om effekt, men är i första hand byggd som en bekväm familjebil.

Det är också den bild som framträder i de oberoende provkörningarna.

Fjädringen beskrivs som komfortabel men åt det fastare hållet. Bilen använder konventionella stötdämpare och saknar avancerad luftfjädring eller adaptiv dämpning.

Det betyder att den inte automatiskt kan jämna ut alla ojämnheter på samma sätt som betydligt dyrare premiumbilar.

Samtidigt upplevs bilen som stabil, lättkörd och relativt tyst.

Norsk elbilforening framhåller bland annat den goda ljudkomforten och ett neutralt, tryggt uppträdande.

Fyrhjulsdrivna MGS6 har dessutom så mycket motoreffekt att omkörningar knappast blir något problem.

361 hästkrafter är mer än vad familjen behöver

Luxury AWD når 100 km/h på 5,1 sekunder. Det är sportbilsliknande acceleration i en stor familje-SUV.

Men motoreffekten gör inte automatiskt MGS6 till någon särskilt sportig bil.

Det viktiga i den här klassen är snarare hur bilen fungerar under lång tid bakom ratten. Styrning, fjädring, ljudnivå och säten spelar större roll än en snabb acceleration från stillastående.

För den som vill ha en trygg och snabb familjebil är AWD-versionen attraktiv. Den som söker en riktigt engagerande körupplevelse bör däremot inte utgå från hästkrafterna ensamma.

Luxury RWD är på många sätt tillräcklig. Med 244 hästkrafter och en acceleration till 100 km/h på 7,3 sekunder saknas knappast kraft för normal körning.

Kupé och utrustning – mycket ingår från början

MG har valt en generös standardutrustning i de svenska Luxury-versionerna.

Bland annat ingår panoramaglastak, head-up-display, 360-graderskamera, elektriskt justerbara framsäten, värme och ventilation i framstolarna samt uppvärmda ytterplatser i baksätet.

Dessutom finns trådlös mobilladdning, trådlös Apple CarPlay och Android Auto samt flera förarassistanssystem.

Det är en viktig del av prisvärdet.

När MGS6 jämförs med Kia EV5 eller Volkswagen ID.4 bör man därför inte bara titta på modellernas grundpriser. Det avgörande är hur mycket utrustning konkurrenterna erbjuder i motsvarande versioner.

Hos MG är mycket redan inkluderat.

Fysiska knappar är en välkommen detalj

Många moderna elbilar har flyttat nästan alla funktioner till pekskärmen.

MG har valt en mer användarvänlig kompromiss.

MGS6 har fortfarande fysiska kontroller för flera återkommande funktioner, däribland klimatanläggningen.

Det gör att föraren inte behöver leta i skärmmenyer för varje enkel justering.

Även möjligheten att spara egna inställningar för förarassistanssystemen är praktisk. Genom MG Pilot går det att återställa personliga preferenser utan att behöva konfigurera allt på nytt.

Sådana detaljer är lätta att underskatta vid en kort provkörning men kan ha stor betydelse efter flera års användning.

Infotainmentsystemet är inte klassledande

Allt är däremot inte lika övertygande.

Oberoende testare har kritiserat ljudanläggningen för att inte riktigt leva upp till förväntningarna, trots elva högtalare.

Röststyrningen beskrivs som begränsad och backkamerans bildkvalitet har fått kritik, särskilt i svag belysning.

Skärmsystemet är relativt lätt att förstå, men det är inte lika avancerat eller genomarbetat som hos de starkaste konkurrenterna.

Det här är en viktig skillnad mellan att ha mycket utrustning och att ha utrustning som fungerar exceptionellt bra.

MGS6 vinner tydligt på mängden funktioner för pengarna. Den vinner inte nödvändigtvis på kvaliteten hos varje enskild funktion.

Utrymmen – en utmärkt familjebil med en bagageöverraskning

Det generösa utrymmet är ett av de starkaste argumenten för MGS6.

Den långa hjulbasen ger framför allt gott om benutrymme i baksätet.

Norsk elbilforenings testförare, som är 189 centimeter lång, rapporterar mycket bra plats även bakom en framstol inställd för en lång person.

Det är särskilt intressant för barnfamiljer.

Bakåtvända barnstolar tar ofta betydligt mer plats än man tror. En bil kan se rymlig ut på utsidan men ändå kräva att framsätet skjuts fram när en större barnstol monteras.

MGS6 har goda förutsättningar att hantera sådana situationer.

Det plana golvet gör dessutom mittplatsen lättare att använda, även om tre vuxna eller tre större barnstolar i bredd alltid bör provas innan köp.

ISOFIX-fästen finns på de yttre baksätesplatserna.

Bagageutrymmet är inte riktigt så stort som 674 liter antyder

MG anger 674 liters bagageutrymme bakom baksätet.

Det låter fantastiskt.

Siffran är betydligt högre än de 543 liter som Volkswagen anger för ID.4 och de 566 liter som Kia anger för EV5.

Men jämförelsen är missvisande om man inte tar hänsyn till hur volymerna har mätts.

MG:s 674 liter inkluderar utrymme högre upp mot taket. Vid en mer traditionell jämförelse av utrymmet upp till insynsskyddet anges omkring 493 liter.

Det betyder inte att de extra litrarna saknas. Det betyder att utrymmet inte kan jämföras rakt av med andra biltillverkares konventionella bagagesiffror.

För familjen som lastar semesterpackning upp till taket kan den totala volymen vara användbar.

För den som normalt vill hålla packningen under insynsskyddet är den mindre siffran betydligt mer relevant.

Den praktiska slutsatsen är att MGS6 har ett rymligt bagageutrymme, men inte nödvändigtvis större normalt lastutrymme än Kia EV5, Volkswagen ID.4 eller Škoda Enyaq.

Stor frunk räddar en del av jämförelsen

MGS6 har ytterligare ett lastutrymme under motorhuven.

Det rymmer hela 124 liter i den bakhjulsdrivna versionen och 102 liter i den fyrhjulsdrivna.

Det är ovanligt generöst.

Här får man plats med laddkablar, mindre väskor och sådant som annars brukar hamna underst i bagageutrymmet.

För en familj på långresa är det praktiskt att kunna komma åt laddkablarna utan att först behöva flytta hela semesterpackningen.

Med baksätet fällt anger MG en lastvolym på upp till 1 910 liter. Baksätet delas dock bara i förhållandet 60/40, golvet blir inte helt plant och någon skidlucka finns inte.

Dragkrok och takbox

MGS6 får dra ett bromsat släp på upp till 1 500 kilo.

Det gör bilen användbar för många vanliga släpvagnar och mindre husvagnar, även om den maximala släpvagnsvikten inte räcker för alla campingekipage.

Taklasten anges till 75 kilo.

För barnfamiljen är det också viktigt att kontrollera den tillåtna lastvikten för den aktuella bilen. Batteri, motorer och utrustning bidrar till en relativt hög tjänstevikt.

Fem passagerare, packning, takbox och eventuell dragkroksbelastning kan tillsammans bli en viktig begränsning.

Säkerhet och garanti – starka argument för MG

MGS6 fick fem stjärnor i Euro NCAP:s säkerhetstest 2025.

Resultaten var särskilt starka för skyddet av vuxna åkande.

SäkerhetsområdeEuro NCAP
Vuxna åkande92 procent
Barn85 procent
Oskyddade trafikanter84 procent
Förarassistans78 procent

Det är ett övertygande säkerhetsresultat för en familjebil.

MG lämnar dessutom sju års nybilsgaranti eller 150 000 kilometer, beroende på vilket som inträffar först.

Det är attraktivt för köpare som planerar att behålla bilen länge.

Samtidigt bör garantin inte förväxlas med ett löfte om att bilen blir billigare att äga än konkurrenterna. Service, försäkring, slitdelar och värdeminskning påverkar fortfarande den totala kostnaden.

Batterigarantier och övriga villkor behöver också jämföras separat mellan märkena.

MGS6 EV mot Kia EV5 – två olika familjebilar

Kia EV5 är en av de tydligaste konkurrenterna.

Båda modellerna riktar sig till familjer som vill ha en rymlig elektrisk SUV med hög komfort och bra räckvidd.

Men de prioriterar lite olika.

EV5 har en mer fyrkantig kaross och ett traditionellt familjebilsupplägg med stort, lättanvänt bagageutrymme.

Den svenska framhjulsdrivna versionen erbjuder upp till 530 kilometers WLTP-räckvidd, alltså samma officiella räckvidd som MGS6 RWD.

Kias bagageutrymme anges till 566 liter.

Prisskillnaden är samtidigt betydande. Kia EV5 har ett svenskt frånpris på 553 900 kronor, medan MGS6 RWD börjar på 479 990 kronor.

Skillnaden är nästan 74 000 kronor.

Även fyrhjulsdrivna MGS6 AWD kostar närmare 54 000 kronor mindre än EV5:s angivna grundpris.

MG erbjuder därför ett mycket starkt ekonomiskt argument. Dessutom får köparen betydligt mer motoreffekt i AWD-versionen.

Kia lockar främst med sitt praktiska format och familjeanpassade kupé.

Den som funderar på EV5 kan läsa vår genomgång av Kia EV5 2026 för en mer detaljerad bedömning.

Vårt val: MG är det starkare köpet för den som prioriterar pris och utrustning. EV5 förtjänar extra uppmärksamhet om bagageutrymmets form och familjens packningsbehov är viktigast.

MGS6 EV mot Volkswagen ID.4

Volkswagen ID.4 är ett av de mer etablerade alternativen i klassen.

Den erbjuder bekväma köregenskaper, ett rymligt baksäte och 543 liters bagageutrymme.

Modellprogrammet innehåller både bakhjulsdrivna och fyrhjulsdrivna versioner, med upp till omkring 558 kilometers WLTP-räckvidd beroende på utförande.

Det svenska frånpriset ligger omkring 538 700 kronor enligt det aktuella prisunderlaget.

MG är billigare redan i bakhjulsdrivet utförande. Fyrhjulsdrivna MGS6 kostar fortfarande mindre än Volkswagens angivna grundpris.

Men det betyder inte automatiskt att MG är bättre.

ID.4 erbjuder en mer etablerad produkt, ett omfattande återförsäljarnät och ett bredare modellprogram. För vissa köpare kan det vara viktigare än hög motoreffekt och många standardfunktioner.

Volkswagen har också versioner med snabbare laddning än MGS6.

Samtidigt är det svårt att bortse från MG:s försprång på utrustning i förhållande till priset.

Vårt val: ID.4 är värd merkostnaden för den som prioriterar ett etablerat bilägande och en välbekant familjebil. MGS6 är mer lockande för köparen som vill få maximal utrustning och prestanda inom en bestämd budget.

MGS6 EV mot Škoda Enyaq

Škoda Enyaq har länge varit ett starkt alternativ för familjer som behöver mycket utrymme.

Den erbjuder 585 liters konventionellt angivet bagageutrymme och ett genomtänkt lastutrymme med praktiska förvaringslösningar.

Baksätet är rymligt och bilen har en komfortinriktad karaktär.

Det gör Enyaq till en av de konkurrenter som MGS6 verkligen behöver mätas mot.

MG:s största styrkor är det lägre inköpspriset och den omfattande utrustningen. Den fyrhjulsdrivna versionen erbjuder också mycket starka prestanda för pengarna.

Škoda har däremot ett mer övertygande traditionellt familjebilskoncept, särskilt för den som ofta fyller bagageutrymmet.

Det är därför inte självklart att MG är det bättre valet bara för att den är billigare.

För barnfamiljer som prioriterar praktiska lösningar och lastutrymme framför acceleration kan Enyaq fortfarande vara värd ett högre pris.

MGS6 EV mot XPeng G6 och Tesla Model Y

De mest intressanta tekniska alternativen till MG kommer från XPeng och Tesla.

XPeng G6 Standard Range kostar från 499 900 kronor, alltså i princip lika mycket som MGS6 AWD.

Men bilarna har olika styrkor.

MG erbjuder fyrhjulsdrift, 361 hästkrafter och en omfattande utrustningslista.

XPeng G6 har ett betydligt snabbare laddsystem och en officiell laddtid på 12 minuter från 10 till 80 procent under optimala förhållanden.

För köparen som ofta kör långa sträckor är skillnaden viktig. En elbil som laddar mycket snabbt kan vara mer praktisk på långresa även om den inte har längst officiell räckvidd.

Vi går igenom det närmare i vårt test och köpråd för XPeng G6.

Tesla Model Y är ytterligare en stark konkurrent.

Den kombinerar låg energiförbrukning med stora lastutrymmen och ett välutvecklat system för navigation och laddplanering.

Teslas integrerade laddlösning är särskilt intressant för förare som vill kunna göra långa resor med så lite planering som möjligt.

MG har andra fördelar, bland annat fler traditionella reglage och mycket utrustning för pengarna.

Valet handlar därför delvis om vilken typ av användarupplevelse man föredrar.

Läs även vårt test av Tesla Model Y 2026 för en närmare jämförelse.

Totalekonomi – är MGS6 billigast att äga?

Det lägre inköpspriset är MG:s tydligaste ekonomiska fördel.

Luxury AWD kostar 499 990 kronor och innehåller mycket utrustning som kan innebära merkostnader hos konkurrenterna.

Men inköpspriset är bara en del av kostnaden.

Värdeminskning, finansiering, försäkring, service, däck och laddkostnader påverkar hur dyr bilen blir under flera års ägande.

Elkostnaden skiljer mindre än många tror

MG anger en WLTP-förbrukning på 16,6 kWh per 100 kilometer för RWD och 18,1 kWh för AWD.

Skillnaden är 1,5 kWh per 100 kilometer.

Vid 1 500 mil per år motsvarar det 225 kWh. Med ett antaget elpris på två kronor per kWh blir skillnaden cirka 450 kronor om året, före laddförluster.

Det är förhållandevis lite i relation till bilens totala ägandekostnad.

För en förare som laddar hemma är det därför inte säkert att den högre förbrukningen ska avgöra valet mellan RWD och AWD.

För den som regelbundet använder dyr snabbladdning kan skillnaden bli större.

Värdeminskningen är den stora osäkerheten

MGS6 är fortfarande en relativt ny modell.

Det finns ännu inte tillräckligt lång svensk försäljningshistorik för att säkert bedöma vad bilen kommer att vara värd efter tre eller fem år.

Det spelar stor roll.

En skillnad på fem procentenheter i framtida restvärde motsvarar ungefär 25 000 kronor på en bil som kostar 500 000 kronor.

Det kan vara betydligt mer än flera års skillnader i elkostnad.

MG:s låga inköpspris och långa garanti talar till modellens fördel, men det går inte att dra slutsatsen att den automatiskt får lägst total ägandekostnad.

För privatleasing är det framför allt den sammanlagda kostnaden under avtalsperioden som ska jämföras. Månadskostnaden behöver vägas mot första förhöjd hyra, körsträcka, eventuella tillägg och avgifter.

Äldre kampanjer ska inte heller förväxlas med dagens erbjudanden.

RWD eller AWD – vilken MGS6 ska man välja?

Det är ovanligt svårt att ge ett självklart svar när prisskillnaden är så liten.

Välj MGS6 Luxury RWD om du:

  • Vill ha längst möjliga räckvidd.
  • Kör mest till arbetet, i stadstrafik och på vanliga landsvägar.
  • Inte har något tydligt behov av fyrhjulsdrift.
  • Prioriterar lägre förbrukning och ett något större främre bagageutrymme.

RWD är det mest rationella valet för många svenska bilköpare.

Den har gott om effekt och hela 530 kilometers officiell räckvidd. Med samma höga Luxury-utrustning som AWD går man inte miste om särskilt mycket i komfort eller funktioner.

Välj MGS6 Luxury AWD om du:

  • Vill ha fyrhjulsdrift för vintervägar och besvärliga körförhållanden.
  • Uppskattar stark acceleration och extra kraftresurser.
  • Accepterar 45 kilometer kortare WLTP-räckvidd.
  • Tycker att 20 000 kronor extra är rimligt för två motorer och betydligt högre effekt.

AWD är sannolikt den version som kommer att locka flest köpare som jämför MGS6 med dyrare fyrhjulsdrivna familje-SUV:ar.

Det är inte svårt att förstå varför.

För 499 990 kronor får man en fyrhjulsdriven bil med 361 hästkrafter, omfattande standardutrustning och bra utrymmen.

Men den extra motoreffekten ska inte misstas för ett måste. Även RWD är en fullt kompetent familjebil.

MGS6 EV – fördelar och nackdelar

FördelarNackdelar
Mycket utrustning för pengarnaRelativt långsam snabbladdning
Starkt pris på AWD-versionenOsäkert framtida andrahandsvärde
Generöst benutrymme bakBagagevolymen kan vara missvisande i jämförelser
Bra resultat i nordiska räckviddstesterVissa brister i infotainment och kamerakvalitet
Fysiska reglage för viktiga funktionerEffektbegränsning vid mycket låg batterinivå i ett oberoende test
Sju års nybilsgarantiIngen adaptiv fjädring

Slutomdöme – är MGS6 EV ett bra köp?

Ja, MGS6 EV är en av de mest prisvärda eldrivna familje-SUV:arna i sin prisklass.

Den erbjuder en kombination som är svår att ignorera: gott om utrymme, bra säkerhetsresultat, omfattande utrustning och en fyrhjulsdriven version med 361 hästkrafter för under en halv miljon kronor.

Det som gör bilen särskilt övertygande är att den inte bara ser bra ut på papperet.

De norska räckviddstesterna visar att MGS6 AWD kan prestera bra även i verkliga nordiska förhållanden. Komforten får positiva omdömen och kupén verkar väl anpassad för familjelivet.

Samtidigt behöver köparen vara medveten om kompromisserna.

Snabbladdningen är inte klassledande. Bagageutrymmet är inte så överlägset konkurrenterna som den marknadsförda 674-literssiffran kan få det att verka. Infotainmentsystemet har några tydliga svagheter, och värdeminskningen är ännu svår att bedöma.

För den som kör mycket långt och ofta behöver snabbladda är XPeng G6 ett starkare alternativ. Tesla Model Y erbjuder också en mycket genomarbetad helhet för långresor. Kia EV5 och Škoda Enyaq kan passa familjer som sätter traditionella praktiska egenskaper främst.

Men för den som laddar hemma, vill hålla inköpspriset nere och söker en rymlig, välutrustad elbil är MGS6 ett riktigt bra alternativ.

Vårt köpråd är att välja Luxury RWD för bästa räckvidd och vardagsekonomi, eller Luxury AWD om fyrhjulsdrift är viktig. För bara 20 000 kronor extra är AWD särskilt lockande, men RWD är egentligen allt de flesta familjer behöver.

MGS6 behöver inte vara bäst i klassen på varje punkt. Det räcker långt att vara tillräckligt bra på nästan allt och samtidigt kosta märkbart mindre än många av konkurrenterna.

Senaste artiklar

65 kilo kokain i villa i Billdal – flera häktade

Polisen har beslagtagit 65 kilo kokain i en villa i Billdal söder om Göteborg....

Anthropic vill avsätta fem procent av aktierna till samhällsnytta

AI-företaget Anthropic vill avsätta fem procent av sina aktier till en ny fond som...

Nordic United vände mot Norrby – säkrade Superettan 2027

Nordic United är klart för ytterligare en säsong i Superettan. Nykomlingen vände underläge till...

Tuva Stjärnborg tog dubbla NM-guld – nio svenska medaljer

Tuva Stjärnborg blev dubbel nordisk mästare när NM i trampolin avgjordes i Uppsala. Hon...

liknande artiklar

65 kilo kokain i villa i Billdal – flera häktade

Polisen har beslagtagit 65 kilo kokain i en villa i Billdal söder om Göteborg....

Anthropic vill avsätta fem procent av aktierna till samhällsnytta

AI-företaget Anthropic vill avsätta fem procent av sina aktier till en ny fond som...

Nordic United vände mot Norrby – säkrade Superettan 2027

Nordic United är klart för ytterligare en säsong i Superettan. Nykomlingen vände underläge till...