HemSportDiamond League Bryssel 2026 program – alla tider 4–5 september

Diamond League Bryssel 2026 program – alla tider 4–5 september

Publicerad

Diamond League-finalen i Bryssel avgörs fredag 4 september och lördag 5 september 2026. Totalt ska 32 Diamond League-mästare koras under två fullspäckade finalkvällar på Kung Baudouin-stadion.

Här hittar du hela programmet med alla starttider för båda tävlingsdagarna. Alla tider är svensk tid, vilket också är samma lokala tid som i Bryssel. De svenska starterna är markerade särskilt.

Svenska starttider i Diamond League-finalen 2026

Alla fyra svenskar som startar i Diamond League-finalen tävlar under fredagen.

TidSvensk start
18.30Fanny Roos – kula
18.49Vanessa Kamga – diskus
19.59Armand Duplantis – stavhopp
20.37Daniel Ståhl – diskus

Andreas Almgren hade kvalificerat sig till finalen på 5 000 meter men kommer inte till start i Bryssel.

Den som framför allt väntar på Armand Duplantis kan alltså ringa in 19.59 på fredag kväll. Då startar herrarnas stavhoppsfinal.

Mer om svenskarna, deras motstånd och chanser finns i guiden till svenskarna i Diamond League-finalen.

Program fredag 4 september

Fredagens Diamond League-program börjar klockan 18.30 med damernas kula. Kvällen innehåller 16 finalgrenar och avslutas med herrarnas 400 meter klockan 21.52.

TidGren
18.30Kula, damer – Fanny Roos
18.38Längdhopp, herrar
18.49Diskus, damer – Vanessa Kamga
19.59Stavhopp, herrar – Armand Duplantis
20.04400 m häck, damer
20.09Höjdhopp, herrar
20.14100 m, herrar
20.233 000 m hinder, damer
20.37Diskus, herrar – Daniel Ståhl
20.42800 m, herrar
20.48Tresteg, damer
20.55110 m häck, herrar
21.035 000 m, damer
21.261 500 m, herrar
21.41200 m, damer
21.52400 m, herrar

För teknikgrenarna är tiden ovan den tid då grenen börjar. Stavhoppet, höjdhoppet, diskusen och de andra teknikgrenarna fortsätter alltså samtidigt som senare löpgrenar startar.

Duplantis startar 19.59

Armand Duplantis går in i herrarnas stavhoppsfinal klockan 19.59 på fredag.

Han jagar ännu en Diamond League-titel och ställs bland annat mot Emmanouil Karalis. Duplantis kommer till Bryssel efter att ha vunnit i Zürich på 6,25 meter, medan Karalis nyligen har klarat 6,20.

Den som vill ha en komplett genomgång av stavhoppsfinalen hittar den i guiden till Duplantis i Diamond League-finalen.

Program lördag 5 september

Lördagens första Diamond League-final startar redan klockan 18.08. Det blir ytterligare 16 finalgrenar innan hela Diamond League-säsongen avslutas med herrarnas 400 meter häck klockan 21.52.

TidGren
18.08Spjut, damer
18.28Kula, herrar
19.23Tresteg, herrar
19.58Stavhopp, damer
20.04400 m, damer
20.10Höjdhopp, damer
20.14100 m, damer
20.225 000 m, herrar
20.40Spjut, herrar
20.44200 m, herrar
20.48Längdhopp, damer
20.551 500 m, damer
21.10100 m häck, damer
21.203 000 m hinder, herrar
21.39800 m, damer
21.52400 m häck, herrar

Lördagens program har ändrats

Det är värt att vara extra uppmärksam på lördagens tider. Programmet har justerats sent och äldre versioner finns fortfarande publicerade på vissa håll.

Bland annat har damernas spjut tidigare angetts till 18.05, herrarnas tresteg till 19.21 och damernas 800 meter till 21.30.

I den senaste programversionen gäller i stället:

  • damernas spjut: 18.08
  • herrarnas tresteg: 19.23
  • damernas 800 meter: 21.39

Programmet ovan utgår från den senaste uppdaterade tidsplanen.

Tider att hålla extra koll på

Utöver de svenska starterna finns flera internationella höjdpunkter under finalhelgen.

På fredagen är herrarnas stavhopp klockan 19.59 en av kvällens stora grenar, med Duplantis och Karalis i centrum.

Lördagen innehåller bland annat damernas 100 meter häck klockan 21.10. Masai Russell kommer till finalen efter att ha satt världsrekord på 12,09 i Zürich.

Hela Diamond League-finalen avslutas sedan klockan 21.52 med herrarnas 400 meter häck. Där är Alison dos Santos ett av de största namnen efter sitt världsrekord på 45,80.

Även damernas 800 meter klockan 21.39 är en av lördagens starkaste finaler.

Så ser Diamond League-finalen ut

Bryssel står värd för den avgörande Diamond League-finalen och upplägget skiljer sig från de vanliga deltävlingarna.

Under finalhelgen delas 32 Diamond League-titlar ut, 16 på fredagen och 16 på lördagen. Det är resultatet i själva finalen som avgör vem som blir Diamond League-mästare i respektive gren.

Det innebär att placeringarna och poängen från grundserien framför allt har använts för att kvalificera sig till Bryssel. När finalen väl börjar är det prestationen där som avgör titeln.

En bredare genomgång av finalformatet, de största namnen och vad som står på spel finns i huvudguiden till Diamond League-finalen i Bryssel 2026.

När sänds Diamond League-finalen på TV?

Tävlingsprogrammet och TV-sändningen börjar inte alltid samtidigt.

På lördagen startar till exempel den första Diamond League-finalgrenen klockan 18.08, medan SVT:s sändning börjar senare.

Alla kanalbyten, sändningstider och tider för SVT Play finns samlade i TV-guiden till Diamond League-finalen i Bryssel.

Vanliga frågor om programmet

När tävlar Armand Duplantis i Diamond League-finalen?

Herrarnas stavhopp startar fredag 4 september klockan 19.59 svensk tid.

När tävlar Daniel Ståhl?

Daniel Ståhl startar i herrarnas diskus fredag klockan 20.37.

När tävlar Vanessa Kamga?

Vanessa Kamga tävlar i damernas diskus fredag klockan 18.49.

När tävlar Fanny Roos?

Fanny Roos startar i damernas kula fredag klockan 18.30.

Tävlar några svenskar på lördagen?

Nej. De fyra svenska deltagarna i finalen tävlar alla under fredagen.

Tävlar Andreas Almgren i Bryssel?

Nej. Almgren hade kvalificerat sig till Diamond League-finalen på herrarnas 5 000 meter men kommer inte till start.

Är tiderna svenska tider?

Ja. Samtliga tider i programmet är angivna i svensk sommartid, CEST. Bryssel ligger i samma tidszon som Sverige under finalhelgen.

Hur många finalgrenar avgörs?

Totalt avgörs 32 Diamond League-finaler, med 16 grenar på fredagen och 16 på lördagen.

Senaste artiklar

Munters rapport Q3 2026: Försäljningen lossnar – men datacenterrampen slukar kassa

Munters överträffade analytikernas förväntningar i tredje kvartalet 2026. Orderingången nådde 7,1 miljarder kronor och...

Volvo rapport Q3 2026: Vinsten lyfter när marginalen stärks

Volvokoncernen redovisar ett starkt tredje kvartal 2026. Omsättningen ökade till 119,5 miljarder kronor och...

ATG rapport Q3 2026: Casino växer i Danmark men backar i Sverige

ATG:s tredje kvartal visar en allt tydligare skillnad mellan den svenska verksamheten och den...

SCA rapport Q3 2026: Lönsamheten lyfter – men året är fortsatt svagt

SCA levererar ett klart starkare tredje kvartal än väntat. Rörelseresultatet före avskrivningar, EBITDA, steg...

liknande artiklar

Munters rapport Q3 2026: Försäljningen lossnar – men datacenterrampen slukar kassa

Munters överträffade analytikernas förväntningar i tredje kvartalet 2026. Orderingången nådde 7,1 miljarder kronor och...

Volvo rapport Q3 2026: Vinsten lyfter när marginalen stärks

Volvokoncernen redovisar ett starkt tredje kvartal 2026. Omsättningen ökade till 119,5 miljarder kronor och...

ATG rapport Q3 2026: Casino växer i Danmark men backar i Sverige

ATG:s tredje kvartal visar en allt tydligare skillnad mellan den svenska verksamheten och den...