HemGuiderSveriges inbrottsrisk 2026 – kommunerna där bostaden löper störst risk

Sveriges inbrottsrisk 2026 – kommunerna där bostaden löper störst risk

Publicerad

Arvika hade flest anmälda villa- och lägenhetsinbrott i förhållande till bostadsbeståndet 2025. Men den kommun som tydligast återkommer i toppen år efter år är Danderyd. Hurbra har kombinerat Brå:s kommunstatistik med SCB:s bostadsbestånd för att mäta bostadsinbrott per 1 000 möjliga bostäder i samtliga 290 kommuner.

Skillnaden mot vanliga brottslistor är viktig. Antalet inbrott per invånare säger inte nödvändigtvis särskilt mycket om risken för en bostad. Här jämförs i stället villainbrotten med antalet småhus, lägenhetsinbrotten med antalet lägenheter i flerbostadshus och fritidshusinbrotten med antalet registrerade fritidshus.

Resultatet ger tre olika ettor för 2025: Tanum för villor och radhus, Arvika för lägenheter och Landskrona för fritidshus. Samtidigt visar fem och tio års historik att en tillfällig topplacering kan betyda något helt annat än en långvarigt hög nivå.

Bostadsinbrott per kommun 2026: Arvika högst i senaste årsdatan

Arvika hade 123 anmälda villa- och lägenhetsinbrott bland 12 968 relevanta permanentbostäder 2025. Det motsvarar 9,5 anmälningar per 1 000 bostäder och var högst i Sverige.

Tanum följde på 9,0 per 1 000. Där finns dock en avgörande skillnad: av kommunens 57 anmälda bostadsinbrott var bara sex registrerade som fullbordade. I Arvika var 112 av 123 fullbordade.

KommunAnmälda/fullbordade av bostäderPer 1 000
Arvika123/112 av 12 9689,5
Tanum57/6 av 6 3029,0
Emmaboda25/23 av 4 4665,6
Danderyd68/56 av 13 0665,2
Mellerud19/15 av 4 4954,2
Bjuv27/25 av 6 5364,1
Askersund23/22 av 5 7694,0
Ekerö42/36 av 10 7233,9
Båstad31/21 av 8 2683,7
Sävsjö19/17 av 5 0903,7

Det samlade måttet omfattar villa/radhus och lägenhet. Fritidshus hålls utanför eftersom de har en annan SCB-definition och en mycket annorlunda geografisk fördelning.

I hela landet anmäldes 8 820 bostadsinbrott 2025: 4 261 i villa eller radhus och 4 559 i lägenhet. Det var 15 procent färre än året före enligt Brå:s statistik om bostadsinbrott. Utslaget på det relevanta svenska bostadsbeståndet motsvarar rikstalet omkring 1,8 anmälningar per 1 000 permanentbostäder.

Kommunrankingen bygger bara på brott med känd brottskommun. För 274 av de 8 820 villa- och lägenhetsinbrotten saknades en sådan placering. De har inte fördelats på kommunerna i efterhand.

Tanum toppar villalistan – men nästan allt var försök

Tanums 51 anmälda villainbrott bland 4 949 småhus gav 10,3 per 1 000. Det är mer än fem gånger nivån i Västra Götalands län som helhet.

Men 47 av de 51 anmälningarna var inte registrerade som fullbordade. Om rankingen begränsas till fullbordade villainbrott faller Tanum långt ned, medan Danderyd blir etta med 44 fullbordade inbrott och 6,4 per 1 000 småhus. Emmaboda ligger nästan på samma nivå med 20 fullbordade brott och drygt 6,3 per 1 000.

Det gör Tanum till det tydligaste exemplet på varför både totalen och antalet fullbordade brott behöver redovisas. Ett inbrottsförsök är fortfarande relevant för den boende, men det är inte samma sak som att någon faktiskt tog sig in i 51 bostäder.

KommunAnmälda/fullbordade av småhusPer 1 000
Tanum51/4 av 4 94910,3
Solna6/4 av 7318,2
Danderyd54/44 av 6 8727,9
Emmaboda21/20 av 3 1496,7
Stockholm254/199 av 45 7825,5
Lidingö38/27 av 7 2765,2
Botkyrka64/57 av 12 5825,1
Ängelholm57/42 av 12 0754,7
Mellerud15/12 av 3 3284,5
Surahammar13/13 av 2 9174,5

Solnas andraplats visar en annan effekt. Kommunen hade bara sex anmälda villainbrott, men också endast 731 småhus. Stockholm hade 254 anmälningar – mer än 42 gånger så många – men ett betydligt större bestånd att fördela dem på.

Villalistan är samtidigt den bostadstyp där Stockholmsområdets långvariga överrepresentation syns tydligast. Det är inte bara ett resultat av ett enskilt år.

Arvikas lägenhetstopp är både stor och ovanlig

Arvika sticker ut betydligt mer i lägenhetsstatistiken än i villastatistiken. Kommunen hade 120 anmälda lägenhetsinbrott bland 5 433 lägenheter i flerbostadshus. Det ger 22,1 per 1 000 – nästan tre gånger nivån i fyran Sunne.

Dessutom var 111 av Arvikas 120 anmälningar fullbordade. Det innebär att topplaceringen inte kan förklaras av en ovanligt stor mängd registrerade försök, som i Tanum.

KommunAnmälda/fullbordade av lägenheterPer 1 000
Arvika120/111 av 5 43322,1
Öckerö14/14 av 75718,5
Askersund15/15 av 1 7918,4
Sunne12/12 av 1 4518,3
Eda8/6 av 1 0897,3
Ekerö11/11 av 1 5587,1
Övertorneå4/4 av 5876,8
Orust7/6 av 1 0426,7
Berg3/0 av 4996,0
Svenljunga5/4 av 8485,9

Arvika stod ensamt för 120 av de 210 kommunplacerade lägenhetsinbrotten i Värmland 2025. Det förklarar varför länet som helhet hamnade högst i Sverige på 3,2 per 1 000 lägenheter.

Men Arvika är ännu inte en stabil långtidsetta. Kommunen låg i rikets övre kvartil under två av de fem åren 2021–2025. Åren före 2025 varierade antalet lägenhetsinbrott mellan fem och 19. Toppen 2025 är därför exceptionell även jämfört med Arvikas egen närhistoria.

Öckerö har en liknande ettårseffekt från ett mindre bestånd. Kommunen gick från noll anmälda lägenhetsinbrott 2024 till 14 fullbordade 2025. Berg visar den motsatta metodfrågan: tre anmälningar räckte till niondeplats eftersom kommunen bara hade 499 lägenheter, men inget av de tre brotten registrerades som fullbordat.

Landskrona högst för fritidshus

Landskrona hade 45 anmälda fritidshusinbrott och 1 062 registrerade fritidshus. Det ger 42,4 anmälningar per 1 000 och den högsta nivån i landet 2025.

Salem kom tvåa med 40,0 per 1 000, trots att det bara handlade om fem anmälningar. Förklaringen är att SCB:s register innehöll endast 125 fritidshus i kommunen.

KommunAnmälda av fritidshusPer 1 000
Landskrona45 av 1 06242,4
Salem5 av 12540,0
Olofström29 av 80136,2
Hässleholm72 av 2 76226,1
Bromölla9 av 43420,7
Sollentuna5 av 24920,1
Eslöv8 av 40719,7
Stockholm46 av 2 63617,5
Perstorp5 av 30416,4
Tomelilla22 av 1 37416,0

Fritidshuslistan är den känsligaste av de tre. SCB räknar här taxerade småhus utan folkbokförd befolkning som ägs av en fysisk person eller ett dödsbo. Det är inte en fullständig inventering av varje byggnad som används för semesterboende. Framför allt i tätortskommuner kan nämnaren därför bli oväntat liten.

Det betyder inte att resultaten saknar värde. Landskrona låg högt under hela femårsperioden, med sammanlagt 199 anmälningar. Men värdena måste läsas tillsammans med både råantalet och beståndet.

Danderyd ligger högst år efter år

Ett enskilt år kan påverkas kraftigt av en brottsserie, ett förändrat registreringssätt eller några få händelser i en liten kommun. Därför har Hurbra också räknat ett annualiserat femårsmått för 2021–2025.

För att klassas som stabilt högt placerad måste kommunen dessutom ha legat i rikets övre kvartil under minst fyra av fem enskilda år. Med det kravet blir Danderyd tydlig etta för villa- och lägenhetsinbrott tillsammans.

KommunBrott/bostadsår 2021–2025Per 1 000 och år
Danderyd430 av 64 7756,6
Bjuv194 av 32 2536,0
Emmaboda106 av 22 1764,8
Markaryd105 av 24 1954,3
Örkelljunga103 av 24 1594,3
Sollentuna633 av 154 7784,1
Hörby143 av 36 0684,0
Järfälla697 av 185 1993,8
Filipstad102 av 27 3983,7
Botkyrka666 av 179 4923,7

Femårstalen ska läsas som ett genomsnittligt antal anmälningar per 1 000 bostäder och år. Bostadsbeståndet för varje enskilt år ingår i nämnaren. Det gör måttet mindre känsligt för nybyggnation och beståndsförändringar än om alla fem brottsåren hade jämförts enbart med 2025 års bostäder.

Villor och lägenheter ger återigen olika kartor. Bland stabilt höga villakommuner låg Danderyd först, följt av Stockholm, Solna, Bjuv, Järfälla, Sollentuna, Lidingö och Malmö. Sex av de tio högsta låg i Stockholms län.

För lägenheter toppade i stället Svenljunga och Sunne femårslistan. Därefter följde Söderhamn, Sölvesborg och Ronneby. Lägenhetsrisken är alltså betydligt mer geografiskt utspridd och koncentreras inte på samma sätt till Stockholmsområdet.

Även bland fritidshusen finns en tydlig långtidsbild. Lund hade högst annualiserad nivå bland kommuner som placerade sig i toppkvartilen minst fyra av fem år, före Landskrona, Eslöv och Helsingborg. De extrema talen påverkas dock av fritidshusregistrets snäva nämnare och ska inte översättas till andelen unika hus som drabbats.

Tio år bekräftar Danderyds särställning

Tioårsserien 2016–2025 omfattar 2 900 kommunår. När kravet skärps till att kommunen ska ha legat i den övre kvartilen under minst åtta av tio år är Danderyd fortfarande etta för permanentbostäder.

Kommunens 1 302 anmälda villa- och lägenhetsinbrott motsvarade i genomsnitt 10,2 per 1 000 bostäder och år. Därefter följde Sollentuna med 7,0, Bjuv med 6,6, Järfälla och Salem med 6,3 samt Botkyrka med 6,2.

Att tioårsnivåerna är högre än femårsnivåerna speglar den kraftiga nationella minskningen av bostadsinbrott. Det långsiktiga mönstret är ändå tydligt: Danderyd, Sollentuna, Bjuv, Järfälla och Botkyrka återkommer högt, medan Arvikas och Tanums topplaceringar 2025 är nya avvikelser.

Villastatistiken förstärker Stockholmsbilden ytterligare. Solna och Danderyd hade de högsta tioårsnivåerna, följda av Sundbyberg, Stockholm, Järfälla, Sollentuna, Södertälje, Lidingö och Botkyrka. Solnas förstaplats måste samtidigt läsas mot att kommunen har mycket få småhus.

För lägenheter var Svenljunga högst bland de kommuner som klarade stabilitetskravet, följt av Sunne, Burlöv, Danderyd, Hörby, Botkyrka och Söderhamn. Det är en helt annan geografi än villornas.

Här har nivån ökat och minskat mest

Förändringsmåttet jämför den annualiserade nivån 2024–2025 med 2021–2022. Det visar registrerad förändring i anmälda villa- och lägenhetsinbrott per 1 000 bostäder – inte en säker prognos för kommande år.

Störst ökning

KommunFörändring per 1 000 och år
Tanum+4,6
Arvika+2,6
Öckerö+1,9
Surahammar+1,8
Avesta+1,5
Ängelholm+1,5
Orsa+1,4
Eda+1,4
Övertorneå+1,4
Älvsbyn+1,4

Tanums ökning drivs i hög grad av anmälda försök 2025. När bara fullbordade brott räknas är Arvika den tydligaste försämringen, följd av Lessebo, Öckerö och Surahammar.

Störst minskning

KommunFörändring per 1 000 och år
Gullspång−3,6
Mullsjö−3,5
Vellinge−3,1
Sjöbo−3,0
Kävlinge−2,9
Vingåker−2,9
Ljusnarsberg−2,8
Ovanåker−2,8
Lomma−2,7
Gnesta−2,6

Arjeplog får matematiskt den största minskningen, men är avsiktligt borttaget från förbättringslistan. Kommunen hade 43 registrerade lägenhetsinbrott 2022. Brå har uttryckligen noterat att de flesta av anmälningarna efter utredning visade sig inte avse faktiska brott. Det skulle därför vara missvisande att beskriva nedgången som en verklig brottsförebyggande förbättring.

Jämförelsen påverkas också av att Brå från 2024 började särredovisa inbrott i annan typ av bostad. En del händelser som tidigare kunde registreras under villa eller lägenhet kan nu hamna där. Förändringstalen ska därför inte användas som exakta mått på effekten av lokala insatser.

Kommunerna som bryter mot länsmönstret

På länsnivå var Stockholms län högst för villa och radhus 2025 med 3,5 anmälningar per 1 000 småhus. Därefter följde Skåne på 2,7 och Halland på 2,4.

Tanum bröt kraftigt mot sitt regionala mönster. Kommunens villanivå var 5,6 gånger så hög som nivån i Västra Götalands län. Emmaboda låg 3,8 gånger över Kalmar läns nivå.

För lägenheter var Värmland högst bland länen med 3,2 per 1 000, men länstalet drevs kraftigt av Arvikas 120 anmälningar. Arvikas nivå var sju gånger Värmlands genomsnitt. Öckerö låg nästan 14 gånger över Västra Götalands lägenhetsnivå, men där bestod underlaget av bara 14 brott och 757 lägenheter.

Fritidshusen hade sin högsta länsnivå i Skåne, 8,1 per 1 000, följt av Kronoberg på 7,0 och Blekinge på 5,7. Landskrona låg ändå mer än fem gånger över Skånes nivå, medan Olofström låg drygt sex gånger över Blekinges.

Statistiken visar var avvikelserna finns, men inte varför. Den innehåller inga kommunvisa uppgifter om exempelvis organiserade stöldligor, gränstrafik, säkerhetssystem, socioekonomi, säsongsmönster eller anmälningsbenägenhet. Sådana förklaringar kräver ett annat underlag.

När få brott ger en hög placering

Att räkna per bostad gör jämförelsen mer relevant för boende, men skapar också kraftiga svängningar i kommuner där en viss bostadstyp är ovanlig.

Solna är det tydligaste villaexemplet. Sex anmälningar räckte till andraplats eftersom kommunen bara hade 731 småhus. Övertorneå nådde sjundeplats bland lägenheterna med fyra brott bland 587 lägenheter. Salem blev tvåa för fritidshus med fem anmälningar bland 125 registrerade hus.

Det omvända gäller i stora kommuner. Stockholm hade klart flest villainbrott i absoluta tal, 254, men hamnade femma när anmälningarna fördelades över 45 782 småhus.

Varken råantalet eller det normaliserade måttet räcker därför ensamt. Råantalet visar brottens omfattning, medan antalet per 1 000 bostäder visar hur koncentrerade anmälningarna är i förhållande till beståndet.

Så har Hurbra räknat

Villamåttet är antalet anmälda inbrott i villa, radhus och liknande dividerat med antalet bostäder i småhus och multiplicerat med 1 000. Lägenhetsmåttet använder antalet lägenhetsinbrott och lägenheter i flerbostadshus. Fritidshusmåttet använder anmälda fritidshusinbrott och SCB:s registrerade fritidshus.

Det breda permanentmåttet lägger samman villa- och lägenhetsinbrotten och dividerar med småhus plus lägenheter i flerbostadshus. Specialbostäder, övriga hus, fritidshus och Brå:s nya kategori annan typ av bostad ingår inte.

Femårs- och tioårsmåtten har beräknats genom att summera både brotten och respektive års bostadsbestånd. Resultatet är ett annualiserat antal anmälningar per 1 000 bostadsår. Det skiljer sig från ett kumulativt femårstal, där fem års brott divideras med beståndet under ett enda genomsnittsår.

Anmälda brott är inte samma sak som individuell sannolikhet

Ett värde på 10 per 1 000 betyder att tio händelser anmäldes per 1 000 registrerade bostäder under året. Det betyder inte nödvändigtvis att exakt en procent av unika bostäder utsattes.

Samma bostad kan förekomma mer än en gång. Försök ingår i huvudmåttet, alla verkliga inbrott anmäls inte och en del anmälningar visar sig senare inte vara brott. Kommunstatistiken saknar dessutom de händelser där brottsplatsen inte har kunnat knytas till en kommun.

SCB:s bestånd är också en statistisk nämnare, inte en exakt lista över varje möjligt inbrottsobjekt. Brå:s lägenhetskategori behöver inte sammanfalla perfekt med lägenheter i flerbostadshus, och fritidshusregistret har en snävare definition än ordet fritidshus i vardagligt språk.

Måttet ska därför läsas som en jämförbar nivå av registrerade händelser per bostadstyp – inte som ett löfte om den exakta sannolikheten att ett visst hus eller en viss lägenhet drabbas.

Snabba svar om Sveriges inbrottsrisk 2026

Vilken kommun hade flest bostadsinbrott per bostad 2025?

Arvika hade högst samlad nivå för villa och lägenhet med 9,5 anmälningar per 1 000 permanentbostäder. Tanum låg tvåa med 9,0.

Vilken kommun har legat högst under längre tid?

Danderyd toppar både den stabila femårsanalysen 2021–2025 och tioårskontrollen 2016–2025 för villa- och lägenhetsinbrott tillsammans.

Var var villainbrotten vanligast?

Tanum toppade totalen 2025 med 10,3 anmälningar per 1 000 småhus. Bara fyra av 51 anmälningar var dock fullbordade. Räknas enbart fullbordade villainbrott var Danderyd högst.

Var var lägenhetsinbrotten vanligast?

Arvika hade 22,1 anmälningar per 1 000 lägenheter i flerbostadshus. Av 120 anmälda brott var 111 fullbordade.

Var var fritidshusinbrotten vanligast?

Landskrona toppade 2025 med 42,4 anmälningar per 1 000 registrerade fritidshus. Lund hade högst annualiserad femårsnivå bland kommuner som återkommande låg i den övre kvartilen.

Betyder 10 inbrott per 1 000 bostäder att risken är exakt en procent?

Nej. Måttet avser anmälda händelser, inte andelen unika bostäder som drabbats. Försök, återkommande brott mot samma objekt, mörkertal och registreringsskillnader gör att det inte kan översättas direkt till en individuell procentsannolikhet.

Hela listan: bostadsinbrott i Sveriges 290 kommuner

Alla värden anges som anmälda brott per 1 000 registrerade bostäder. V/L/F/P betyder villa/radhus, lägenhet, fritidshus och permanentbostäder totalt. Tabellen är sorterad efter permanentmåttet 2025. Den sista kolumnen visar det annualiserade permanentmåttet 2021–2025.

Plats och kommun2025 V/L/F/PPermanent 2021–2025
1. Arvika0,4 / 22,1 / 1,6 / 9,53,3
2. Tanum10,3 / 4,4 / 2,5 / 9,03,0
3. Emmaboda6,7 / 3,0 / 9,0 / 5,64,8
4. Danderyd7,9 / 2,3 / 0,0 / 5,26,6
5. Mellerud4,5 / 3,4 / 1,0 / 4,22,3
6. Bjuv4,1 / 4,1 / 0,0 / 4,16,0
7. Askersund2,0 / 8,4 / 1,3 / 4,02,6
8. Ekerö3,4 / 7,1 / 3,7 / 3,93,1
9. Båstad4,3 / 2,2 / 2,0 / 3,73,6
10. Sävsjö3,7 / 3,8 / 0,0 / 3,72,5
11. Öckerö0,7 / 18,5 / 0,0 / 3,31,8
12. Ödeshög3,1 / 4,0 / 10,5 / 3,31,9
13. Surahammar4,5 / 1,2 / 6,8 / 3,22,3
14. Säter4,1 / 1,2 / 3,9 / 3,21,5
15. Åstorp4,3 / 1,3 / 0,0 / 3,22,7
16. Vansbro3,7 / 1,3 / 2,6 / 3,21,4
17. Laxå2,0 / 5,9 / 0,0 / 3,11,9
18. Botkyrka5,1 / 2,1 / 1,8 / 3,13,7
19. Lessebo4,3 / 0,0 / 7,2 / 3,13,2
20. Järfälla3,8 / 2,8 / 0,0 / 3,13,8
21. Svenljunga2,5 / 5,9 / 7,5 / 3,13,4
22. Värmdö3,7 / 1,9 / 0,8 / 3,13,1
23. Helsingborg3,4 / 2,9 / 8,5 / 3,03,4
24. Ängelholm4,7 / 0,7 / 3,9 / 3,02,6
25. Söderhamn2,2 / 4,1 / 3,8 / 3,03,2
26. Hylte3,3 / 1,8 / 3,4 / 3,03,1
27. Flen2,3 / 3,9 / 1,7 / 3,03,0
28. Upplands-Bro3,1 / 2,8 / 3,4 / 2,92,9
29. Sölvesborg2,7 / 3,3 / 3,0 / 2,93,6
30. Färgelanda3,0 / 2,2 / 10,3 / 2,93,4
31. Staffanstorp3,9 / 0,8 / 0,0 / 2,93,5
32. Lidingö5,2 / 1,6 / 2,3 / 2,83,4
33. Simrishamn3,4 / 1,3 / 3,3 / 2,82,0
34. Tranemo3,1 / 1,7 / 5,8 / 2,82,6
35. Eda1,0 / 7,3 / 1,3 / 2,71,6
36. Olofström3,7 / 1,2 / 36,2 / 2,73,7
37. Osby3,3 / 1,6 / 16,0 / 2,73,6
38. Huddinge4,2 / 1,4 / 4,1 / 2,73,1
39. Övertorneå1,2 / 6,8 / 2,7 / 2,71,2
40. Lund2,2 / 2,9 / 13,7 / 2,73,3
41. Ronneby2,5 / 3,1 / 5,8 / 2,73,0
42. Sunne1,0 / 8,3 / 1,9 / 2,73,0
43. Trosa3,5 / 1,3 / 1,0 / 2,73,0
44. Hässleholm3,0 / 2,0 / 26,1 / 2,63,2
45. Skinnskatteberg3,1 / 1,5 / 0,8 / 2,63,1
46. Halmstad3,8 / 1,5 / 2,3 / 2,62,7
47. Perstorp2,6 / 2,6 / 16,4 / 2,63,3
48. Hörby2,8 / 1,8 / 14,2 / 2,64,0
49. Haparanda3,2 / 1,8 / 2,9 / 2,51,9
50. Örkelljunga3,2 / 0,7 / 10,8 / 2,54,3
51. Markaryd2,7 / 2,0 / 6,3 / 2,54,3
52. Gislaved2,5 / 2,3 / 1,5 / 2,52,2
53. Höganäs3,5 / 0,2 / 1,8 / 2,42,4
54. Burlöv2,7 / 2,2 / 0,0 / 2,43,3
55. Upplands Väsby3,3 / 2,0 / 5,8 / 2,42,8
56. Kalix2,9 / 1,5 / 3,1 / 2,42,2
57. Avesta1,0 / 3,7 / 2,7 / 2,42,0
58. Svalöv2,6 / 1,5 / 12,3 / 2,42,9
59. Södertälje3,8 / 1,6 / 3,8 / 2,33,0
60. Orust1,5 / 6,7 / 0,3 / 2,31,6
61. Valdemarsvik1,1 / 4,6 / 4,3 / 2,31,4
62. Sollentuna2,6 / 2,0 / 20,1 / 2,34,1
63. Bengtsfors2,4 / 1,9 / 1,5 / 2,32,2
64. Skara3,2 / 1,2 / 8,8 / 2,32,3
65. Kramfors2,6 / 1,4 / 4,0 / 2,22,4
66. Stockholm5,5 / 1,9 / 17,5 / 2,22,6
67. Orsa2,0 / 2,9 / 3,3 / 2,21,3
68. Sundbyberg1,4 / 2,3 / 0,0 / 2,22,4
69. Nynäshamn3,5 / 1,2 / 1,9 / 2,21,8
70. Klippan2,6 / 1,4 / 8,4 / 2,22,8
71. Täby2,8 / 1,7 / 0,0 / 2,22,6
72. Karlshamn2,4 / 1,8 / 5,7 / 2,22,0
73. Partille4,4 / 0,4 / 15,6 / 2,12,2
74. Landskrona2,3 / 2,0 / 42,4 / 2,12,3
75. Lilla Edet2,2 / 2,1 / 2,6 / 2,13,1
76. Värnamo1,9 / 2,3 / 4,6 / 2,12,0
77. Ystad2,8 / 1,3 / 1,1 / 2,02,2
78. Örebro2,5 / 1,8 / 7,6 / 2,02,7
79. Munkfors2,3 / 1,5 / 5,3 / 2,03,3
80. Kumla1,1 / 3,2 / 13,9 / 2,02,4
81. Norrtälje2,4 / 1,5 / 3,0 / 2,02,2
82. Nässjö1,1 / 3,3 / 0,0 / 2,02,5
83. Ljungby3,1 / 0,2 / 5,5 / 2,02,4
84. Gnesta2,2 / 1,7 / 2,8 / 2,03,2
85. Malmö3,1 / 1,8 / 3,8 / 2,02,9
86. Eslöv2,8 / 0,9 / 19,7 / 2,02,9
87. Torsås1,8 / 3,0 / 1,4 / 2,02,2
88. Älvsbyn2,2 / 1,6 / 2,0 / 2,00,8
89. Knivsta2,6 / 1,2 / 2,3 / 2,01,4
90. Skurup2,3 / 0,6 / 1,8 / 1,92,6
91. Alvesta1,7 / 2,4 / 1,7 / 1,92,7
92. Bromölla2,1 / 1,3 / 20,7 / 1,92,5
93. Hedemora2,8 / 0,6 / 7,5 / 1,92,3
94. Gullspång2,0 / 1,5 / 5,6 / 1,93,4
95. Älmhult1,7 / 2,2 / 5,7 / 1,92,8
96. Eksjö2,4 / 1,1 / 2,4 / 1,92,0
97. Götene1,3 / 3,6 / 3,4 / 1,82,1
98. Katrineholm1,9 / 1,8 / 3,7 / 1,81,9
99. Sigtuna2,1 / 1,7 / 8,8 / 1,82,6
100. Höör2,0 / 1,2 / 15,7 / 1,82,9
101. Lomma2,7 / 0,3 / 0,0 / 1,83,2
102. Trollhättan1,5 / 2,0 / 1,5 / 1,81,9
103. Österåker1,8 / 1,9 / 1,6 / 1,82,3
104. Högsby2,2 / 0,0 / 3,9 / 1,82,5
105. Nora1,2 / 3,1 / 1,7 / 1,81,7
106. Strömstad1,6 / 2,0 / 2,4 / 1,81,5
107. Kungsör1,5 / 2,3 / 3,1 / 1,81,4
108. Nordanstig1,5 / 2,9 / 5,1 / 1,82,0
109. Tranås1,7 / 1,9 / 0,0 / 1,81,9
110. Ulricehamn0,7 / 3,7 / 2,0 / 1,82,0
111. Gnosjö2,1 / 0,9 / 0,0 / 1,82,1
112. Östra Göinge2,2 / 0,6 / 9,8 / 1,83,0
113. Vara1,6 / 2,2 / 5,7 / 1,82,4
114. Oskarshamn1,3 / 2,2 / 5,1 / 1,71,5
115. Borlänge1,2 / 2,2 / 4,3 / 1,72,0
116. Tomelilla1,7 / 1,9 / 16,0 / 1,72,1
117. Göteborg3,3 / 1,4 / 3,0 / 1,71,9
118. Falkenberg2,2 / 0,9 / 1,7 / 1,72,1
119. Haninge1,8 / 1,7 / 1,1 / 1,72,4
120. Tjörn1,5 / 2,7 / 1,8 / 1,71,6
121. Kalmar2,3 / 1,2 / 1,3 / 1,72,9
122. Trelleborg2,1 / 1,1 / 7,7 / 1,72,6
123. Härryda1,6 / 1,8 / 0,0 / 1,72,4
124. Åmål0,8 / 2,9 / 3,1 / 1,71,8
125. Kil1,3 / 2,4 / 1,2 / 1,72,0
126. Solna8,2 / 1,5 / 0,0 / 1,62,0
127. Vingåker1,8 / 1,4 / 0,8 / 1,62,7
128. Laholm1,8 / 0,9 / 3,0 / 1,62,6
129. Berg0,9 / 6,0 / 0,2 / 1,61,1
130. Ljusnarsberg1,8 / 1,3 / 1,6 / 1,64,3
131. Mölndal3,1 / 0,5 / 2,1 / 1,61,8
132. Kristianstad1,6 / 1,7 / 8,4 / 1,62,2
133. Sjöbo1,2 / 3,5 / 5,1 / 1,63,5
134. Storuman1,3 / 2,4 / 0,2 / 1,60,7
135. Malung-Sälen1,5 / 2,1 / 1,4 / 1,61,0
136. Lycksele0,6 / 2,7 / 2,4 / 1,61,5
137. Lindesberg1,5 / 1,7 / 1,5 / 1,62,3
138. Lidköping1,3 / 1,9 / 2,1 / 1,61,8
139. Grums1,7 / 1,2 / 2,2 / 1,52,1
140. Nybro2,2 / 0,5 / 5,9 / 1,52,6
141. Smedjebacken2,1 / 0,0 / 2,4 / 1,51,7
142. Tingsryd0,9 / 3,5 / 15,2 / 1,52,3
143. Västerås2,3 / 1,1 / 3,9 / 1,51,6
144. Härnösand1,6 / 1,4 / 3,6 / 1,51,8
145. Karlskrona1,1 / 1,9 / 2,5 / 1,51,3
146. Degerfors1,9 / 0,6 / 4,2 / 1,52,9
147. Eskilstuna1,9 / 1,2 / 4,9 / 1,51,8
148. Stenungsund1,4 / 1,6 / 2,0 / 1,51,8
149. Filipstad1,8 / 0,9 / 2,5 / 1,53,7
150. Hallstahammar1,5 / 1,4 / 0,0 / 1,52,1
151. Åtvidaberg1,1 / 2,1 / 4,6 / 1,41,2
152. Munkedal1,6 / 0,8 / 2,9 / 1,42,8
153. Växjö1,4 / 1,5 / 5,8 / 1,41,6
154. Vänersborg1,5 / 1,4 / 5,5 / 1,41,6
155. Ale1,3 / 1,7 / 7,2 / 1,41,8
156. Mönsterås1,7 / 0,6 / 4,7 / 1,41,8
157. Säffle1,0 / 2,2 / 2,4 / 1,42,4
158. Strängnäs2,0 / 0,9 / 1,2 / 1,42,1
159. Varberg2,0 / 0,8 / 1,2 / 1,41,6
160. Nyköping1,5 / 1,4 / 3,8 / 1,42,0
161. Tyresö2,3 / 0,6 / 2,1 / 1,43,1
162. Boden0,5 / 2,4 / 4,1 / 1,41,2
163. Kungsbacka1,6 / 0,7 / 2,1 / 1,41,4
164. Nacka1,8 / 1,2 / 3,5 / 1,42,3
165. Malå1,8 / 0,0 / 2,2 / 1,41,1
166. Hallsberg0,6 / 2,7 / 3,0 / 1,31,9
167. Svedala1,7 / 0,4 / 7,1 / 1,32,8
168. Norberg0,6 / 2,2 / 6,5 / 1,33,1
169. Fagersta1,1 / 1,5 / 1,2 / 1,31,6
170. Hudiksvall1,2 / 1,4 / 2,7 / 1,31,4
171. Hultsfred1,5 / 0,9 / 6,2 / 1,32,8
172. Vallentuna1,5 / 1,0 / 4,0 / 1,32,7
173. Aneby0,4 / 4,2 / 3,4 / 1,31,7
174. Jönköping1,0 / 1,5 / 1,4 / 1,31,8
175. Oxelösund1,9 / 0,8 / 2,3 / 1,31,9
176. Hagfors0,7 / 2,5 / 1,2 / 1,31,8
177. Motala0,6 / 2,0 / 3,2 / 1,31,5
178. Gävle1,0 / 1,5 / 3,3 / 1,31,6
179. Hofors1,0 / 1,5 / 2,2 / 1,22,1
180. Ludvika1,5 / 1,0 / 2,9 / 1,21,8
181. Vimmerby0,6 / 2,3 / 2,9 / 1,21,1
182. Kristinehamn1,3 / 1,2 / 2,0 / 1,22,1
183. Mullsjö1,7 / 0,0 / 0,0 / 1,22,8
184. Sala0,9 / 1,7 / 2,4 / 1,21,9
185. Jokkmokk1,6 / 0,0 / 2,9 / 1,21,3
186. Norrköping0,8 / 1,4 / 0,7 / 1,21,6
187. Lerum1,5 / 0,3 / 6,0 / 1,21,8
188. Essunga0,9 / 2,6 / 0,0 / 1,21,6
189. Hjo1,7 / 0,0 / 0,0 / 1,22,2
190. Grästorp1,4 / 0,0 / 4,0 / 1,21,2
191. Karlstad1,3 / 1,1 / 1,3 / 1,21,5
192. Överkalix0,8 / 2,1 / 1,9 / 1,10,6
193. Vaggeryd1,4 / 0,6 / 0,0 / 1,11,2
194. Vellinge1,0 / 1,7 / 0,5 / 1,13,4
195. Håbo1,4 / 0,6 / 11,9 / 1,12,6
196. Älvkarleby1,3 / 0,8 / 0,0 / 1,12,3
197. Åre0,4 / 2,5 / 0,3 / 1,10,6
198. Gagnef1,0 / 2,1 / 2,0 / 1,10,8
199. Uppvidinge0,9 / 1,8 / 5,6 / 1,12,3
200. Kävlinge1,2 / 1,0 / 0,0 / 1,12,9
201. Arboga2,2 / 0,0 / 1,2 / 1,11,6
202. Köping0,6 / 1,5 / 2,5 / 1,12,3
203. Mark0,5 / 2,5 / 0,6 / 1,11,7
204. Tierp1,4 / 0,6 / 5,5 / 1,11,9
205. Töreboda0,7 / 2,0 / 2,2 / 1,12,7
206. Luleå1,0 / 1,1 / 0,4 / 1,11,3
207. Heby1,2 / 0,6 / 1,2 / 1,11,5
208. Karlsborg1,7 / 0,0 / 0,0 / 1,10,9
209. Årjäng1,2 / 0,7 / 0,0 / 1,11,0
210. Mariestad1,0 / 1,1 / 4,2 / 1,11,9
211. Gotland1,0 / 1,2 / 1,4 / 1,10,9
212. Alingsås1,2 / 0,8 / 0,8 / 1,01,3
213. Salem1,8 / 0,0 / 40,0 / 1,03,2
214. Vadstena1,0 / 1,1 / 0,0 / 1,02,1
215. Strömsund1,4 / 0,0 / 1,5 / 1,00,9
216. Falun1,2 / 0,9 / 4,1 / 1,01,2
217. Finspång1,5 / 0,4 / 1,5 / 1,01,1
218. Storfors1,3 / 0,0 / 3,1 / 1,02,0
219. Nykvarn1,3 / 0,5 / 12,3 / 1,02,1
220. Vårgårda0,5 / 2,2 / 0,0 / 1,01,4
221. Uppsala1,2 / 0,9 / 3,8 / 1,01,4
222. Enköping1,1 / 0,9 / 1,7 / 1,01,8
223. Västervik1,0 / 0,9 / 4,9 / 1,01,1
224. Mjölby1,3 / 0,6 / 4,7 / 1,01,6
225. Ljusdal0,6 / 1,6 / 1,2 / 0,91,4
226. Uddevalla0,7 / 1,1 / 0,8 / 0,91,4
227. Karlskoga0,9 / 0,9 / 0,0 / 0,91,8
228. Torsby0,7 / 1,4 / 0,7 / 0,91,5
229. Falköping0,9 / 0,9 / 2,2 / 0,92,1
230. Sundsvall1,0 / 0,8 / 3,7 / 0,91,2
231. Borgholm0,9 / 0,8 / 0,4 / 0,91,4
232. Vetlanda0,6 / 1,4 / 8,0 / 0,91,6
233. Örnsköldsvik0,8 / 1,0 / 0,7 / 0,90,7
234. Hällefors0,5 / 1,5 / 8,4 / 0,82,2
235. Borås0,7 / 0,9 / 6,2 / 0,81,4
236. Dals-Ed1,2 / 0,0 / 5,7 / 0,81,4
237. Bollnäs0,3 / 1,6 / 3,9 / 0,81,2
238. Tidaholm1,3 / 0,0 / 0,0 / 0,81,6
239. Linköping0,8 / 0,8 / 6,2 / 0,81,1
240. Östersund0,7 / 0,9 / 2,2 / 0,81,2
241. Sollefteå0,5 / 1,4 / 1,9 / 0,81,5
242. Leksand0,9 / 0,5 / 2,4 / 0,81,2
243. Kungälv0,9 / 0,7 / 0,4 / 0,81,4
244. Tibro0,9 / 0,5 / 2,9 / 0,82,0
245. Skellefteå0,6 / 0,9 / 0,6 / 0,81,2
246. Härjedalen0,8 / 0,7 / 0,4 / 0,71,1
247. Piteå0,7 / 0,8 / 2,4 / 0,70,9
248. Rättvik0,8 / 0,6 / 2,3 / 0,70,9
249. Ragunda0,5 / 1,8 / 2,1 / 0,71,1
250. Mörbylånga0,9 / 0,0 / 0,7 / 0,71,7
251. Sandviken0,5 / 0,9 / 2,0 / 0,71,3
252. Åsele0,9 / 0,0 / 0,0 / 0,71,2
253. Ockelbo0,4 / 1,7 / 7,8 / 0,71,7
254. Herrljunga0,9 / 0,0 / 0,0 / 0,72,1
255. Pajala0,9 / 0,0 / 0,8 / 0,70,8
256. Arjeplog0,9 / 0,0 / 0,0 / 0,76,0
257. Skövde0,7 / 0,6 / 7,4 / 0,61,3
258. Ånge0,6 / 0,7 / 4,2 / 0,61,2
259. Bräcke0,4 / 1,3 / 6,1 / 0,60,7
260. Nordmaling0,8 / 0,0 / 4,4 / 0,61,4
261. Vilhelmina0,0 / 1,8 / 0,5 / 0,61,0
262. Arvidsjaur0,9 / 0,0 / 1,2 / 0,61,1
263. Forshaga0,0 / 2,2 / 3,3 / 0,61,9
264. Sotenäs0,3 / 1,3 / 2,7 / 0,61,1
265. Lekeberg0,3 / 1,9 / 5,4 / 0,61,8
266. Älvdalen0,6 / 0,0 / 1,4 / 0,51,0
267. Mora0,6 / 0,4 / 0,8 / 0,50,7
268. Vännäs0,0 / 1,3 / 1,7 / 0,50,7
269. Östhammar0,4 / 0,6 / 0,8 / 0,51,1
270. Timrå0,6 / 0,3 / 3,7 / 0,50,8
271. Umeå0,3 / 0,5 / 1,3 / 0,40,9
272. Kinda0,3 / 0,8 / 0,5 / 0,41,4
273. Hammarö0,7 / 0,0 / 1,8 / 0,41,2
274. Habo0,5 / 0,0 / 0,0 / 0,41,4
275. Vindeln0,0 / 2,0 / 1,7 / 0,40,9
276. Vaxholm0,7 / 0,0 / 0,6 / 0,41,1
277. Ovanåker0,3 / 0,5 / 3,4 / 0,31,9
278. Robertsfors0,0 / 1,9 / 0,5 / 0,30,8
279. Söderköping0,5 / 0,0 / 0,4 / 0,31,1
280. Lysekil0,2 / 0,3 / 0,0 / 0,31,0
281. Bollebygd0,3 / 0,0 / 0,0 / 0,30,7
282. Kiruna0,2 / 0,3 / 1,5 / 0,20,7
283. Gällivare0,0 / 0,4 / 0,4 / 0,20,7
284. Krokom0,2 / 0,0 / 0,7 / 0,11,1
285. Bjurholm0,0 / 0,0 / 1,7 / 0,00,8
286. Boxholm0,0 / 0,0 / 0,8 / 0,00,5
287. Dorotea0,0 / 0,0 / 0,7 / 0,01,5
288. Norsjö0,0 / 0,0 / 0,0 / 0,00,5
289. Sorsele0,0 / 0,0 / 0,8 / 0,00,5
290. Ydre0,0 / 0,0 / 0,0 / 0,01,0

Senaste artiklar

Unibap Q3 2026: Kontrakt för 140,8 miljoner – vad blir intäkter?

Unibap Q3 2026: Kontrakt för 140,8 miljoner – vad blir intäkter? Unibap redovisar ett kontrakterat...

Annehem lämnar Finland – nedskrivning på 43 miljoner i Q3

Annehem Fastigheter säljer sin fastighet The Front i Helsingfors och köper Gamlestads Smedja i...

Brandattentatet i Blåsut – detta har hänt

En lägenhetsdörr i Blåsut i södra Stockholm utsattes för ett brandattentat under natten mot...

Jyske Bank Q3 2026: Höjer prognosen trots lägre vinst

Jyske Bank höjer sin vinstprognos för 2026 trots att nettovinsten under årets första nio...

liknande artiklar

Unibap Q3 2026: Kontrakt för 140,8 miljoner – vad blir intäkter?

Unibap Q3 2026: Kontrakt för 140,8 miljoner – vad blir intäkter? Unibap redovisar ett kontrakterat...

Annehem lämnar Finland – nedskrivning på 43 miljoner i Q3

Annehem Fastigheter säljer sin fastighet The Front i Helsingfors och köper Gamlestads Smedja i...

Brandattentatet i Blåsut – detta har hänt

En lägenhetsdörr i Blåsut i södra Stockholm utsattes för ett brandattentat under natten mot...