HemGuiderVilka utbildningar är svårast att komma in på 2026? Här krävs högst...

Vilka utbildningar är svårast att komma in på 2026? Här krävs högst antagningspoäng

Publicerad

KTH:s civilingenjörsutbildning i teknisk fysik hade Sveriges högsta verifierade BI-gräns hösten 2026 med 22,40. Via högskoleprovet var Lunds civilingenjörsprogram i industriell ekonomi allra tuffast med 1,85.

Men högst antagningspoäng är inte samma sak som minst chans att få en plats. Bland de 20 program som hade flest behöriga sökande i Sverige var läkarprogrammet vid Örebro universitet svårast att komma in på. Bara 2,68 procent av de behöriga sökande antogs.

Hurbra har gått igenom antagningsstatistiken för höstterminen 2026 och jämfört både antagningspoäng, konkurrens och förändringen mot 2025.

Svårast att komma in på 2026 – det korta svaret

Det finns egentligen tre olika svar på frågan.

  • Högst betyg: Teknisk fysik på KTH, BI 22,40.
  • Högst högskoleprov: Industriell ekonomi i Lund, HP 1,85.
  • Lägst andel antagna bland de mest sökta programmen: Läkarprogrammet i Örebro, där 2,68 procent av de behöriga kom in.

Skillnaderna är viktiga.

En utbildning kan kräva nästan perfekta gymnasiebetyg utan att ha den lägsta antagningsandelen. Ett program kan också ha relativt måttliga antagningspoäng men så få platser i förhållande till antalet sökande att konkurrensen ändå blir extrem.

Det syns tydligt i statistiken från hösten 2026.

Högsta antagningspoängen 2026

Tabellen nedan bygger på andra urvalet till höstterminen 2026. BI är urvalsgruppen för sökande med gymnasiebetyg utan kompletteringar.

PlaceringProgramLärosäteBIHPSökandeAntagna
1Teknisk fysik, civilingenjörKTH22,401,801 904143
2Teknisk matematik, civilingenjörKTH22,291,801 21775
3LäkarprogrammetKarolinska institutet22,291,755 296228
4LäkarprogrammetLunds universitet22,261,805 201154
5Kandidatprogrammet i biomedicinKarolinska institutet22,201,451 41067
6LäkarprogrammetUppsala universitet22,191,755 551135
7Teknisk fysik, civilingenjörLunds universitet22,191,801 291117
8BiomedicinprogrammetLunds universitet22,041,5592020
9Industriell ekonomi, civilingenjörLunds universitet21,981,853 043166
10PsykologprogrammetLunds universitet21,981,703 24350

Det krävs alltså i praktiken maximala eller nästan maximala meritpoäng för flera av utbildningarna längst upp.

Högsta möjliga meritvärde i BI är 22,50. KTH:s tekniska fysik låg hösten 2026 på 22,40.

Det betyder inte att alla som antogs hade exakt 22,40. Antagningspoängen visar resultatet för den sist antagna personen i den aktuella urvalsgruppen.

Teknisk fysik på KTH hade högst BI

KTH:s femåriga civilingenjörsutbildning i teknisk fysik toppar 2026 års lista med 22,40 i BI.

Programmet hade 1 904 sökande och 143 antagna i andra urvalet. Dessutom stod 469 personer kvar som reserver.

KTH:s tekniska fysik har länge tillhört de utbildningar där konkurrensen om platserna är allra hårdast, tillsammans med bland annat teknisk matematik, industriell ekonomi och läkarprogrammen.

Det finns samtidigt en komplikation.

KTH använder även särskilda urvalsgrupper till vissa tekniska utbildningar, bland annat matematik- och fysikprov. Därför går inte samtliga platser att beskriva enbart med BI och högskoleprovet.

Det är också skälet till att Hurbra inte låter utbildningar med mycket små eller ovanliga specialurval dominera huvudrankningen.

Här krävdes högst resultat på högskoleprovet

För den som konkurrerade med högskoleprovet var ribban högst på civilingenjörsutbildningen i industriell ekonomi vid Lunds universitet.

Där låg gränsen på:

HP 1,85

Det är mycket nära provets maximala resultat på 2,00.

Flera andra utbildningar låg på 1,80:

  • teknisk fysik på KTH
  • teknisk matematik på KTH
  • teknisk fysik i Lund
  • läkarprogrammet i Lund
  • industriell ekonomi på KTH

Att få 1,80 eller 1,85 på högskoleprovet placerar en sökande mycket högt bland samtliga provdeltagare.

Högskoleprovet är därför ingen enkel reservväg runt höga gymnasiebetyg på de allra mest konkurrensutsatta utbildningarna. Även där kan kraven vara extrema.

Läkarprogrammen dominerar toppen

Läkarprogrammen är den tydligaste utbildningsgruppen i materialet.

Fyra av de tio högsta BI-gränserna finns på läkarprogram:

LärosäteBI 2026
Karolinska institutet22,29
Lunds universitet22,26
Uppsala universitet22,19
Övriga läkarprogramlägre än topptrion ovan

Karolinska institutet hade dessutom 5 296 sökande, medan Lund hade 5 201 och Uppsala 5 551.

Det handlar alltså inte bara om höga antagningspoäng. Volymerna är också mycket stora.

För den som funderar på vilken utbildning som passar bäst finns Hurbra även med en bredare guide till hur man väljer utbildning 2026.

Svårast att faktiskt få en plats på

Antagningspoängen säger hur högt resultat den sista antagna hade.

Men om frågan i stället är:

Hur stor är chansen att en behörig sökande faktiskt blir antagen?

Då förändras listan.

UHR publicerar antal behöriga och antagna för de 20 program som hade flest behöriga sökande hösten 2026. Hurbra har räknat ut andelen antagna för dessa utbildningar.

Lägst andel antagna bland Sveriges mest sökta program 2026

PlaceringProgramAndel antagna av behöriga
1Läkarprogrammet, Örebro universitet2,68 %
2Läkarprogrammet, Uppsala universitet2,81 %
3Juristprogrammet, Uppsala universitet2,85 %
4Juristprogrammet, Lunds universitet3,04 %
5Juristprogrammet, Karlstads universitet3,38 %
6Läkarprogrammet, Lunds universitet3,41 %
7Ekonomie kandidatprogrammet, Uppsala universitet3,65 %
8Socionomprogrammet, Göteborgs universitet3,89 %
9Läkarprogrammet, Göteborgs universitet4,08 %
10Läkarprogrammet, Linköpings universitet4,20 %

Här är alltså läkarprogrammet i Örebro nummer ett.

Programmet hade 3 925 behöriga sökande och 105 antagna.

Det motsvarar ungefär:

1 antagen på 37 behöriga sökande.

Uppsala jurist är extremt konkurrensutsatt

Juristprogrammen hör också till Sveriges mest konkurrensutsatta utbildningar.

Uppsala universitet hade hösten 2026:

  • 6 727 behöriga sökande
  • 192 antagna

Det betyder att bara 2,85 procent antogs.

Juristprogrammet i Stockholm hade ännu fler behöriga, totalt 6 884, men också betydligt fler platser. Där antogs 360 personer, vilket motsvarar cirka 5,23 procent.

Stockholm hade alltså fler sökande, men det var statistiskt betydligt svårare för en behörig sökande att få en plats på juristprogrammet i Uppsala.

Det är ett bra exempel på varför antalet sökande ensamt inte säger särskilt mycket.

Karolinska kräver högre betyg men Örebro har lägre antagningsandel

Jämförelsen mellan Karolinska institutet och Örebro universitet visar tydligast skillnaden mellan de olika måtten.

Karolinska hade en BI-gräns på 22,29, en av Sveriges allra högsta.

Men av de 4 558 behöriga sökande antogs 228.

Det ger en antagningsandel på ungefär:

5,00 procent.

Örebro hade inte lika hög BI-gräns, men bara 105 av 3 925 behöriga sökande antogs.

Antagningsandelen blev:

2,68 procent.

Det är alltså fullt möjligt att en utbildning kräver högre betyg men samtidigt har större statistisk chans att ge en behörig sökande en plats.

Distansprogrammen ger några av de mest extrema siffrorna

Det finns ytterligare ett sätt att mäta konkurrensen: antalet sökande per person som faktiskt antas.

Det måttet är inte lika exakt som antagna delat med behöriga, eftersom även obehöriga sökande räknas i den första gruppen. Det ska därför inte blandas med tabellen ovan.

Men det avslöjar några mycket intressanta utbildningar.

Personalvetarprogrammet vid Mälardalens universitet

Det nätbaserade personalvetarprogrammet hade:

  • 2 643 sökande
  • 25 antagna

Det motsvarar hela:

105,7 sökande per antagen.

Ändå var BI-gränsen 19,03 och HP-gränsen 1,05.

Det är långt från de extrema betygskraven på KTH och läkarprogrammen.

Förklaringen är i stället det mycket lilla antalet platser i förhållande till intresset.

Socionomprogrammet i Norrtälje

Högskolan i Gävles socionomutbildning i Norrtälje hade:

  • 1 865 sökande
  • 25 antagna

Det motsvarar:

74,6 sökande per antagen.

IT, projektledning och affärssystem i Karlstad

Distansprogrammet vid Karlstads universitet hade:

  • 2 027 sökande
  • 30 antagna

Det motsvarar ungefär:

67,6 sökande per antagen.

BI-gränsen låg samtidigt på 18,95 och HP på 1,25.

Det är tre bra exempel på utbildningar som är mycket svåra att få en plats på utan att kräva Sveriges högsta betyg.

Psykologprogrammet är också extremt konkurrensutsatt

Lunds psykologprogram hör till utbildningarna som kombinerar båda typerna av konkurrens.

Programmet hade:

  • 3 243 sökande
  • 50 antagna
  • BI 21,98
  • HP 1,70
  • 916 reserver

Det motsvarar nästan 65 sökande per antagen plats räknat på samtliga sökande.

Här är alltså både antagningspoängen och konkurrensen om platserna mycket hög.

Små utbildningar kan annars förstöra topplistorna

En helt rak sortering av alla svenska utbildningar efter antagningspoäng ger inte alltid ett rättvisande resultat.

Ett program med 15 eller 20 platser kan få en extrem gräns ett enskilt år utan att vara jämförbart med ett läkar-, jurist- eller civilingenjörsprogram med tusentals sökande.

Lunds engelskspråkiga kandidatprogram i fysik är ett exempel.

BI-gränsen nådde 22,29, vilket skulle placera utbildningen nära den absoluta toppen.

Men programmet hade bara:

  • 355 sökande
  • 19 antagna

Därför har Hurbra använt ett minimikrav på sökvolym och samtidigt hållit de minsta programmen utanför huvudrankningen.

Syftet är att svara på vilka utbildningar som faktiskt är svårast att komma in på för en större grupp svenska sökande, inte att hitta ett extremvärde från ett program med ett fåtal platser.

Alternativa urval måste också särredovisas

Ytterligare en komplikation är alternativa urval.

En utbildning behöver inte fördela samtliga platser genom BI, BII och högskoleprovet.

Exempel är:

  • särskilda prov
  • intervjuer
  • matematik- och fysikprov
  • arbetslivserfarenhet
  • lokala urvalsgrupper
  • konstnärliga prov

KTH:s teknisk fysik och teknisk matematik använder exempelvis alternativa tekniska urvalsformer för delar av antagningen.

Karolinska institutets läkarprogram använder också PIL, prov- och intervjubaserat urval, för en del av platserna.

Det betyder att BI 22,40 på KTH inte ska tolkas som att 22,40 var det enda sättet att bli antagen.

Handelshögskolan är svår att jämföra rakt av

Handelshögskolan i Stockholm hör naturligt hemma i diskussionen om Sveriges mest konkurrensutsatta utbildningar.

Men skolan använder flera egna urvalsgrupper.

Retail Management hade exempelvis BI 22,00 och BII 22,50, samtidigt som de 59 antagna fördelades mellan sex olika urvalsgrupper.

Det finns därför ingen vanlig HP-grupp som kan jämföras rakt av med Lunds industriella ekonomi eller läkarprogrammen.

Handelshögskolans utbildningar bör därför beskrivas separat snarare än placeras i en ranking där urvalsreglerna skiljer sig åt.

Konkurrensen om högskoleplatser ökade 2026

Höstterminen 2026 slog rekord redan vid sista anmälningsdag.

424 113 personer sökte en högskoleutbildning, jämfört med 411 200 året före.

Det var en ökning på 3,1 procent.

Även efter att behörigheten hade kontrollerats var trycket högre än 2025.

I andra urvalet fanns:

416 544 behöriga sökande

Det var 1,3 procent fler än föregående år.

Samtidigt antogs:

267 329 personer till minst en utbildning

Det var 3,2 procent färre än 2025.

Kombinationen av fler behöriga sökande och färre antagna betyder att konkurrensen på svensk högskola sammantaget blev hårdare hösten 2026.

Läkarprogrammet i Göteborg blev klart svårare

För läkarutbildningarna går förändringen mot 2025 att följa tydligt.

LäkarprogramAndel antagna 20252026Förändring
Göteborg5,01 %4,08 %−0,93 procentenheter
Linköping4,60 %4,20 %−0,40
Uppsala3,09 %2,81 %−0,28
Lund3,64 %3,41 %−0,23
Umeå4,67 %4,50 %−0,17
Örebro2,77 %2,68 %−0,09
Karolinska4,57 %5,00 %+0,43

Göteborg sticker ut mest.

Antalet behöriga sökande steg från 3 793 till 4 654.

Det motsvarar en ökning på närmare 23 procent på ett år.

Antalet antagna låg samtidigt kvar på 190.

Resultatet blev att antagningsandelen föll från 5,01 till 4,08 procent.

Karolinska blev lättare mätt på antagningsandel

Karolinska gick åt andra hållet.

Andelen behöriga som antogs ökade från 4,57 procent 2025 till 5,00 procent 2026.

Det innebär att utbildningen blev statistiskt lättare att få en plats på enligt just det måttet.

Samtidigt låg BI-gränsen på höga 22,29.

Det illustrerar återigen varför det inte räcker att titta på en enda siffra.

För den enskilde sökande med gymnasiebetyg kan Karolinska vara extremt svårt eftersom betygsgränsen är så hög. För hela gruppen behöriga sökande var sannolikheten att bli antagen ändå högre än på flera andra läkarprogram.

KTH:s arkitektutbildning har blivit mindre pressad

Alla stora utbildningar går inte mot hårdare konkurrens.

KTH:s arkitektutbildning hade 1 351 sökande 2026.

Det är omkring 38 procent färre än 2024.

BI-gränsen i andra urvalet låg på 19,35.

Utbildningen använder samtidigt ett omfattande alternativt urval, vilket gör att den vanliga BI-siffran inte beskriver hela antagningen.

Men utvecklingen visar att stora förändringar också kan gå åt andra hållet.

Vad betyder BI, BII och HP?

Antagningsstatistiken innehåller flera urvalsgrupper.

BI

BI är gruppen för sökande med gymnasiebetyg utan kompletteringar.

Högsta möjliga meritvärde är 22,50.

BII

BII används framför allt för sökande som har kompletterat sina gymnasiebetyg.

Antagningsgränsen kan skilja sig betydligt från BI.

HP

HP är urvalsgruppen för högskoleprovet.

Resultatet går från 0,00 till 2,00.

På de mest konkurrensutsatta utbildningarna hösten 2026 krävdes upp till 1,85.

Vad betyder reservplats?

Att stå som reserv betyder att du inte fick en plats i det aktuella urvalet men fortfarande kan bli antagen om personer före dig tackar nej eller faller bort.

Hur stor chansen är beror bland annat på utbildning, urvalsgrupp, reservnummer och hur många som redan tackat ja.

Hurbra har en separat guide om reservplats på universitet 2026 och hur stor chans man har att komma in.

Så ska antagningspoängen tolkas

Antagningspoängen är inte ett krav som universitetet bestämmer på förhand.

Den uppstår genom konkurrensen mellan de sökande.

Om ett program har 100 platser i en viss urvalsgrupp och den hundrade högsta sökanden har 21,70 blir 21,70 antagningsgränsen.

Nästa termin kan samma program därför hamna både högre och lägre.

Gränsen påverkas bland annat av:

  • hur många som söker
  • hur starka betyg de sökande har
  • hur många utbildningsplatser som erbjuds
  • hur platserna fördelas mellan urvalsgrupper
  • hur många som tackar ja
  • alternativa urval

Historiska antagningspoäng är därför en bra vägledning men aldrig en garanti.

Vilken utbildning är svårast att komma in på i Sverige 2026?

Det beror på hur man mäter.

Högst betygspoäng:
KTH:s teknisk fysik, BI 22,40.

Högst resultat på högskoleprovet:
Lunds industriella ekonomi, HP 1,85.

Lägst antagningsandel bland de 20 program som hade flest behöriga sökande:
Läkarprogrammet i Örebro, 2,68 procent.

Extremast konkurrens sett till samtliga sökande per antagen i den bredare programscreeningen:
Personalvetarprogrammet på distans vid Mälardalens universitet, med omkring 106 sökande per antagen.

Det mest korrekta svaret är därför att Sveriges svåraste utbildningar 2026 återfinns i en grupp som domineras av läkarprogram, tekniska civilingenjörsutbildningar, psykologprogram och juristprogram, men att helt andra utbildningar kan vara ännu mer konkurrensutsatta om man räknar antalet sökande per tillgänglig plats.

Metod

Hurbra har utgått från antagningsstatistiken för höstterminen 2026 och andra urvalet, alltså urvalet närmast terminsstart.

Programstarter har skilts från fristående kurser och antagning till senare del av utbildningar.

För huvudrankningen över antagningspoäng har små specialutbildningar och extrema resultat från mycket små urvalsgrupper inte fått styra slutsatsen.

För jämförelsen av faktisk antagningsandel används UHR:s uppgifter om behöriga och antagna till de 20 program som hade flest behöriga sökande höstterminen 2026.

Den bredare genomgången av svenska program används för att hitta utbildningar med många sökande i förhållande till antalet antagna. Eftersom den siffran inkluderar även personer som inte var behöriga redovisas den separat och kallas inte antagningsandel.

Antagningsstatistik kan kontrolleras direkt i UHR:s officiella söktjänst.

Nästa ansökan öppnar den 15 september

För den som missade höstens antagning öppnar ansökan till vårterminen 2027 den 15 september 2026.

Sista ordinarie ansökningsdag är den 15 oktober.

Den som redan nu funderar på att söka någon av utbildningarna med högst antagningspoäng kan därför använda 2026 års siffror som riktmärke.

Men några hundradelar i BI eller några tiondelar på högskoleprovet kan förändra läget rejält på de utbildningar där konkurrensen är allra hårdast.

Senaste artiklar

Klart: Mattias Tedenby tillbaka i HV71 – skriver korttidskontrakt

Mattias Tedenby är HV71-spelare igen. Bara ett dygn efter att den 36-årige klubbprofilen dök...

Spelproblem nästan fördubblade bland unga män – regeringen utreder nya spärrar

Nästan var femte svensk man mellan 18 och 29 år har nu någon grad...

Bosch VitaPower MMB6654B test – är Sveriges populäraste blender värd 2 400 kronor?

Bosch VitaPower MMB6654B ligger etta bland blenders på Prisjakt i september 2026 och kostar...

Thule EasyFold 3 test – är cykelhållaren värd över 10 000 kronor?

Thule EasyFold 3 är byggd för den som vill transportera flera cyklar utan att...

liknande artiklar

Klart: Mattias Tedenby tillbaka i HV71 – skriver korttidskontrakt

Mattias Tedenby är HV71-spelare igen. Bara ett dygn efter att den 36-årige klubbprofilen dök...

Spelproblem nästan fördubblade bland unga män – regeringen utreder nya spärrar

Nästan var femte svensk man mellan 18 och 29 år har nu någon grad...

Bosch VitaPower MMB6654B test – är Sveriges populäraste blender värd 2 400 kronor?

Bosch VitaPower MMB6654B ligger etta bland blenders på Prisjakt i september 2026 och kostar...