HemGuiderPå tv i helgen 31 oktober–1 november: Program, filmer och tider

På tv i helgen 31 oktober–1 november: Program, filmer och tider

Publicerad

Vad är det på tv i helgen? Lördag 31 oktober och söndag 1 november bjuder på Idol, 1%-klubben, Spelet, Robinson, nya svenska serien Agent-ish och ett stort 35-årsjubileum för Bingolotto. Dessutom väntar Halloweenfilmer, TV-puckens finaler och flera stora sportevenemang.

Vi har samlat helgens bästa tv-program med tider, kanaler, filmer och höjdpunkter. Här hittar du både lördagens och söndagens tv-tablå och de viktigaste sändningarna att hålla koll på.

Helgens höjdpunkter på tv

Det är framför allt lördag och söndag kväll som de stora underhållningsprogrammen konkurrerar om tittarna.

Det här är några av helgens viktigaste tv-program:

  • Idol: Lördag 20.00 på TV4. Victor Leksell gästar juryn när deltagarna framför stora hits.
  • 1%-klubben: Lördag 20.00 på SVT1. Frågesporten konkurrerar direkt med Idol.
  • Agent-ish: Lördag 21.00 på SVT1. En ny svensk komediserie om livet på en sportagentur.
  • Bingolotto 35 år: Söndag från 18.00 på TV4. Jubileumssändningen fortsätter senare på Sjuan.
  • Spelet: Söndag 20.00 på SVT1.
  • Hela kändis-Sverige bakar: Söndag 20.00 på TV4.
  • Robinson: Söndag 21.00 på TV4.
  • TV-pucken: Semifinaler på lördagen och medaljmatcher på söndagen.

Halloween infaller dessutom på lördagen, vilket märks i filmutbudet. Bland annat visas Frankenstein, Blink Twice och skräckfilmen X.

På tv lördag 31 oktober: Tider och kanaler

Lördagen innehåller en blandning av familjefilmer, ishockey, stora underhållningsprogram och skräckfilmer.

Här är ett urval av dagens och kvällens tv-program.

TidProgramKanal
09.10På spåret, reprisSVT1
10.10TV-pucken, flickornas semifinalerSVT1
13.00GoosebumpsTV6
14.15TV-pucken, pojkarnas semifinalerSVT1
14.30Hockeylördag: Skellefteå–BjörklövenTV4
17.20Sverige–Finland, damhockeySVT2
18.15Sverige Live: SVT 70 årSVT1
18.30Jumanji: The Next LevelTV6
18.45Natt på museet 2TV3
20.00IdolTV4
20.001%-klubbenSVT1
20.00Semestertestarna, reprisKanal 5
20.00Siegfried, operaSVT2
21.00Agent-ishSVT1
21.00FrankensteinTV3
21.00PlaneTV6
21.20Ludwig – pusseldetektivenSVT1
22.15Idol, resultatshowTV4
22.20Blink TwiceSVT1
22.50Eld & lågorTV4
00.00X, natten mot söndagSVT1

Idol på TV4: Victor Leksell gästar

Idol är ett av lördagskvällens stora dragplåster.

Efter två program med dueller fortsätter tävlingen med ett nytt upplägg där deltagarna framför stora internationella hits. Temat för kvällen är Bangers.

Artisten Victor Leksell gästar juryn och är med när deltagarnas framträdanden bedöms.

Huvudsändningen börjar klockan 20.00 på TV4. Klockan 22.15 följer resultatshowen, där det avgörs vem som får lämna tävlingen.

Det innebär att Idol-tittarna behöver hålla koll på två separata sändningstider.

1%-klubben möter Idol klockan 20.00

För den som hellre ser frågesport än musiktävling visar SVT1 1%-klubben klockan 20.00.

Programmet bygger på frågor som prövar deltagarnas logik och problemlösningsförmåga snarare än traditionella faktakunskaper.

Lördagens tydligaste tv-val står därför mellan Idol på TV4 och 1%-klubben på SVT1.

Båda börjar samma tid.

Agent-ish: Ny svensk komediserie på SVT

Klockan 21.00 på lördagen är det dags för Agent-ish på SVT1.

Den svenska komediserien utspelar sig på en sportagentur och kretsar kring människorna som arbetar med idrottarnas karriärer och affärer.

Serien innehåller också gästframträdanden av verkliga sportprofiler.

Agent-ish började släppas på SVT Play fredagen den 30 oktober. Lördagens sändning är alltså premiären i SVT1:s ordinarie tv-tablå.

För den som vill upptäcka en ny svensk serie är det ett av helgens mer intressanta alternativ.

På tv söndag 1 november: Tider och kanaler

Söndagens tv-utbud domineras av underhållning och realityprogram. Bingolotto firar 35 år, Spelet fortsätter på SVT och TV4 visar både Hela kändis-Sverige bakar och Robinson.

Under dagen avgörs också TV-pucken.

TidProgramKanal
08.45TV-pucken, bronsmatcherSVT1
12.00Idol, reprisTV4
13.00TV-pucken, finalerSVT1
14.00Goosebumps 2: Haunted HalloweenTV6
14.30Solsidan, reprisTV4
15.00Bonde söker fru, reprisTV4
16.30100 knivar, reprisTV4
18.00Bingolotto, 35-årsjubileumTV4
18.45Natt på museet 3TV3
19.00SportspegelnSVT1
19.30Bingolotto fortsätterTV4
20.00Bingolotto, sista timmenSjuan
20.00SpeletSVT1
20.00Hela kändis-Sverige bakarTV4
20.00BabelSVT2
20.00Kompaniet, reprisKanal 5
21.00RobinsonTV4
21.00Gift vid första ögonkastet XLSVT1
21.00Stand By MeTV3
21.15AgendaSVT2
22.00Dokument utifrån: Trump mot HarvardSVT2
22.10Wallander, reprisTV4

Bingolotto fyller 35 år: Viktigt kanalbyte på söndag

En av helgens största tv-händelser är Bingolottos 35-årsjubileum söndagen den 1 november.

Det blir en längre jubileumssändning med Lotta Engberg och Daniel Norberg som programledare.

Bland de medverkande artisterna finns KAJ, Jill Johnson och Sten & Stanley.

Men det finns en viktig detalj för den som tänker följa hela programmet: Bingolotto byter kanal under kvällen.

Sändningen ser ut så här:

TidKanal
18.00Bingolotto börjar på TV4
19.30Bingolotto fortsätter på TV4 efter nyheter och väder
20.00–21.00Jubileumssändningen fortsätter på Sjuan

Den sista timmen visas alltså inte på TV4.

Vi har samlat fler uppgifter om jubileumskvällen i vår guide till Bingolotto den 1 november 2026.

Spelet och Hela kändis-Sverige bakar samtidigt

Klockan 20.00 på söndag är det dags för ännu ett tydligt tv-val.

SVT1 visar Spelet, medan TV4 sänder Hela kändis-Sverige bakar.

Samtidigt fortsätter Bingolottos jubileum på Sjuan.

Det innebär att tre stora underhållningsalternativ konkurrerar om tittarna under samma timme.

För den som följer Robinson är det också värt att känna till att söndagens avsnitt börjar klockan 21.00 på TV4.

Robinson klockan 21.00

Efter Hela kändis-Sverige bakar fortsätter TV4:s söndagskväll med Robinson.

Tävlingsprogrammet visas klockan 21.00 och är ett av alternativen för den som vill avsluta helgen med realityunderhållning.

SVT1 visar samtidigt Gift vid första ögonkastet XL.

Den som föredrar dokumentärer och samhällsprogram kan i stället välja Agenda klockan 21.15 på SVT2, följt av Dokument utifrån: Trump mot Harvard klockan 22.00.

Bästa filmerna på tv i helgen

Halloweenhelgen innebär att flera skräckfilmer finns i tablån. Men det visas också familjefilmer, äventyr och drama.

Här är ett urval av filmerna under lördag och söndag.

FilmDag och tidKanal
GoosebumpsLördag 13.00TV6
Jumanji: The Next LevelLördag 18.30TV6
Natt på museet 2Lördag 18.45TV3
FrankensteinLördag 21.00TV3
PlaneLördag 21.00TV6
Blink TwiceLördag 22.20SVT1
Eld & lågorLördag 22.50TV4
XSöndag 00.00SVT1
Goosebumps 2: Haunted HalloweenSöndag 14.00TV6
Natt på museet 3Söndag 18.45TV3
Stand By MeSöndag 21.00TV3

För den som vill se skräck på Halloween

Lördagskvällen erbjuder flera möjligheter att välja film efter Idol eller i stället för de stora underhållningsprogrammen.

Frankenstein visas klockan 21.00 på TV3.

På SVT1 börjar den psykologiska thrillern Blink Twice klockan 22.20. Därefter visas skräckfilmen X vid midnatt, alltså när lördag övergår i söndag.

Det är de tydligaste alternativen för en sen Halloweenkväll framför tv:n.

Familjefilmer på lördag och söndag

För familjen finns andra alternativ.

På lördagen visar TV6 Goosebumps klockan 13.00 och Jumanji: The Next Level klockan 18.30.

TV3 sänder Natt på museet 2 klockan 18.45.

På söndagen fortsätter filmutbudet med Goosebumps 2: Haunted Halloween på TV6 klockan 14.00 och Natt på museet 3 på TV3 klockan 18.45.

Det gör att det finns flera familjevänligare alternativ under båda dagarna.

Söndagsfilm: Stand By Me

För den som hellre vill avsluta helgen med ett drama visar TV3 Stand By Me klockan 21.00 på söndag.

Filmen är ett alternativ till Robinson och Gift vid första ögonkastet XL, som börjar samma tid på andra kanaler.

Sport på tv i helgen: TV-pucken, fotboll, hockey och Formel 1

Sportutbudet är omfattande under helgen 31 oktober–1 november.

TV-pucken avgörs, Damkronorna möter Finland och det spelas stora fotbollsmatcher i Premier League. Dessutom väntar Formel 1 från Mexiko.

Här är ett urval av de viktigaste sändningarna.

Dag och tidSportKanal eller tjänst
Lördag 10.10TV-pucken, flickornas semifinalerSVT1, SVT Play
Lördag 13.30Chelsea–Manchester UnitedPrime Video
Lördag 14.15TV-pucken, pojkarnas semifinalerSVT1, SVT Play
Lördag 15.15Skellefteå–BjörklövenTV4, TV4 Play
Lördag 17.30Sverige–Finland, damhockeySVT2, SVT Play
Söndag 13.00TV-pucken, finalprogramSVT1, SVT Play
Söndag 17.30Liverpool–ArsenalViaplay
Söndag 21.00Formel 1, Mexikos GPViaplay

Tiderna för ishockeymatcherna avser matchstart när sändningen börjar tidigare.

TV-pucken avgörs under helgen

För svensk hockey är TV-puckens avslutning en av helgens stora händelser.

På lördagen spelas semifinalerna för både flickor och pojkar. På söndagen väntar bronsmatcher och finaler.

SVT sänder från turneringen, och matcherna går även att följa via SVT Play.

I vår separata guide hittar du mer information om TV-pucken 2026 på tv.

Damkronorna möter Finland

Sverige fortsätter sitt landslagsspel med match mot Finland på lördagen.

Sändningen börjar klockan 17.20 på SVT2, medan matchstart är 17.30.

För den som följer svensk damhockey är mötet ett av lördagens främsta sportalternativ.

Premier League och Formel 1

Fotbollspubliken har två stora engelska matcher att se fram emot.

På lördagen möts Chelsea och Manchester United klockan 13.30, medan Liverpool och Arsenal spelar på söndagen klockan 17.30.

Helgens Formel 1 avslutas med Mexikos Grand Prix på söndag kväll. Racet börjar klockan 21.00 och visas via Viaplay.

För fler matcher, tävlingar och sändningstider finns vår sportguide för veckan 26 oktober–1 november.

Vad ska man se på tv i helgen?

Det beror framför allt på om man föredrar underhållning, film eller sport.

Lördagens bästa alternativ är Idol och 1%-klubben klockan 20.00. Därefter finns Agent-ish för den som vill se en ny svensk komediserie. Senare på kvällen tar Halloweenfilmerna över på flera kanaler.

Söndagens stora höjdpunkt är Bingolottos 35-årsfirande, framför allt för den som vill följa den längre jubileumssändningen. Klockan 20.00 konkurrerar programmet med Spelet och Hela kändis-Sverige bakar.

För sportintresserade är TV-puckens medaljmatcher, Premier League och Formel 1 några av söndagens viktigaste händelser.

Var kan man se helgens program på nätet?

Många av helgens program finns också att se via streamingtjänster.

SVT:s program och sportsändningar finns på SVT Play. TV4:s program, däribland Idol och Robinson, finns på TV4 Play.

Vilka sändningar som kan ses direkt eller i efterhand beror på rättigheter och abonnemang. För vissa sportevenemang krävs betaltjänster som Viaplay eller Prime Video.

Det kan också vara bra att kontrollera den aktuella tablån innan programmet börjar, eftersom sändningstider kan ändras.

Framför allt gäller det Bingolotto på söndag: jubileumsprogrammet börjar på TV4 klockan 18.00 men avslutas på Sjuan mellan 20.00 och 21.00.

Senaste artiklar

Motorsport på TV i helgen: alla tider för F1, MotoGP och NASCAR

Det väntar en fullspäckad motorsporthelg den 31 oktober och 1 november 2026. Formel 1...

Fotboll på tv i helgen 31 oktober–1 november 2026: Alla matcher och kanaler

En riktig storhelg väntar för alla som vill se fotboll på tv. Bayern München–Dortmund,...

Filmer på tv i helgen 31 oktober–1 november: Här är bästa filmerna och tiderna

Det är en riktig filmhelg på svensk tv. Lördagen sammanfaller med halloween och bjuder...

De Minaur slog Berrettini – möter Zverev i semifinal

Alex de Minaur är klar för semifinal i ATP-turneringen i Wien efter seger mot...

liknande artiklar

Motorsport på TV i helgen: alla tider för F1, MotoGP och NASCAR

Det väntar en fullspäckad motorsporthelg den 31 oktober och 1 november 2026. Formel 1...

Fotboll på tv i helgen 31 oktober–1 november 2026: Alla matcher och kanaler

En riktig storhelg väntar för alla som vill se fotboll på tv. Bayern München–Dortmund,...

Filmer på tv i helgen 31 oktober–1 november: Här är bästa filmerna och tiderna

Det är en riktig filmhelg på svensk tv. Lördagen sammanfaller med halloween och bjuder...