HemSportSkidskytte idag: Ponsiluoma jagar ny seger i München

Skidskytte idag: Ponsiluoma jagar ny seger i München

Publicerad

Skidskytte står på programmet i dag, söndag 18 oktober 2026, när Loop One Festival avslutas i München. Martin Ponsiluoma vann lördagens herrfinal och Elvira Öberg och Anna Magnusson tog varsin pallplats på damsidan. Nu väntar nya kval och finaler, med totalt nio svenskar på startlinjen. Här är dagens alla tider, svenska deltagare, TV-sändningar och förutsättningarna inför avgörandet.

Skidskytte idag 18 oktober – tider och TV

Söndagens tävlingar börjar klockan 10.15 med damernas första kvalheat. Herrarnas kval inleds 12.30 och eftermiddagens finaler avgörs 15.45 respektive 16.25.

SVT1 och SVT Play sänder finalerna med start klockan 15.35. Kvalheaten går att följa via Eurovision Sport.

Här är hela programmet för söndagen. Samtliga tider är svensk tid.

TidTävling
10.15Damer, kvalheat 1
10.35Damer, kvalheat 2
10.55Damer, kvalheat 3
11.15Damer, kvalheat 4
12.30Herrar, kvalheat 1
12.50Herrar, kvalheat 2
13.10Herrar, kvalheat 3
13.30Herrar, kvalheat 4
15.35SVT:s sändning börjar
15.45Damernas final
16.25Herrarnas final
17.00Prisutdelning

Tävlingarna avgörs på rullskidor i Olympiapark i München. Det är den andra och avslutande tävlingsdagen av Loop One Festival, som samlar flera av världens främsta skidskyttar inför vinterns världscupsäsong.

Alla svenska starttider i skidskytte idag

Sverige har nio deltagare i söndagens supersprint, fyra damer och fem herrar. Samtliga måste ta sig vidare genom kvalet för att få köra eftermiddagens final.

Här är svenskarnas kvalheat och några av de främsta motståndarna.

TidSvenska åkare och motstånd
10.15Ella Halvarsson. Möter bland andra Lisa Vittozzi.
10.35Elvira Öberg och Johanna Skottheim. Maren Kirkeeide finns i heatet.
11.15Anna Magnusson. Möter bland andra Julia Simon och Ingrid Landmark Tandrevold.
12.30Oscar Andersson. Möter bland andra Eric Perrot och Justus Strelow.
12.50Philip Lindqvist Floetten.
13.10Viktor Brandt.
13.30Martin Ponsiluoma och Henning Sjökvist. Möter bland andra Vetle Sjåstad Christiansen och Philipp Horn.

Inga svenskar deltar i damernas tredje kvalheat klockan 10.55. Där finns däremot fransyskan Océane Michelon, som vann lördagens damfinal.

Tre åkare från varje heat går direkt till final. Dessutom får de tre snabbaste åkarna som inte tagit en direktplats chansen att gå vidare på tid.

Det innebär att flera svenskar kan avancera från samma kvalheat.

Ponsiluoma jagar andra raka segern

Martin Ponsiluoma står för ett av söndagens stora svenska intressen efter segern under lördagen.

Svensken vann herrarnas final före norrmannen Johan-Olav Smørdal Botn och fransmannen Eric Perrot. Avgörandet blev mycket jämnt och krävde målfotogranskning.

Ponsiluoma hade tre bommar under loppet, men avslutade med fullt skytte i den sista stående serien. De fem träffarna kom på bara 18 sekunder.

Därefter hämtade han in fyra sekunder på Botn under slutvarvet och tog segern.

Nu väntar en ny tävling från början.

Ponsiluoma kör söndagens fjärde kvalheat klockan 13.30 tillsammans med landsmannen Henning Sjökvist. Bland motståndarna finns norske Vetle Sjåstad Christiansen och tysken Philipp Horn.

Den svenska segerchansen börjar alltså med att Ponsiluoma måste säkra en av de 15 finalplatserna. Lördagens seger ger ingen fördel i söndagens kvalificering.

Herrarnas resultat på lördagen

PlaceringÅkare
1Martin Ponsiluoma, Sverige
2Johan-Olav Smørdal Botn, Norge
3Eric Perrot, Frankrike

Ponsiluoma var den enda svensken som nådde herrarnas final under lördagen. På söndagen får Sverige ytterligare fyra möjligheter att ta sig till finalfältet.

Elvira Öberg och Anna Magnusson utmanar om segern

Även på damsidan finns svenska förhoppningar efter lördagens resultat.

Fransyskan Océane Michelon vann finalen, men bakom henne tog Sverige de två övriga pallplatserna.

Elvira Öberg slutade tvåa, 14,2 sekunder efter segraren, medan Anna Magnusson blev trea, 18,3 sekunder bakom Michelon.

Magnusson hade en stark tävling och sköt fullt under sina tre första skjutningar. I den avslutande stående serien kom en bom som kostade henne värdefull tid.

Elvira Öberg avslutade däremot med fem träffar och lyckades passera Magnusson under slutvarvet.

Damernas resultat på lördagen

PlaceringÅkare
1Océane Michelon, Frankrike
2Elvira Öberg, Sverige
3Anna Magnusson, Sverige

Söndagens kval ger de svenska medaljörerna nya möjligheter, men deras vägar till final ser olika ut.

Elvira Öberg startar redan klockan 10.35. I samma heat finns Johanna Skottheim och norskan Maren Kirkeeide.

Det betyder att två svenska åkare konkurrerar om de tre direktplatserna tillsammans med övriga deltagare.

Anna Magnusson kör det sista damkvalet klockan 11.15. Där väntar bland andra två rutinerade fransyskor och norskor, med Julia Simon och Ingrid Landmark Tandrevold som några av de mest meriterade motståndarna.

Ella Halvarsson får sin möjlighet redan i det första kvalheatet klockan 10.15, där hon bland annat ställs mot italienskan Lisa Vittozzi.

Halvarsson missade finalen på lördagen efter att ha slutat 24:a i kvalet, medan Johanna Skottheim blev 14:e i finalen.

För båda handlar söndagen om en ny möjlighet att nå längre.

Så fungerar supersprinten – vägen till final

Loop One Festival avgörs i ett särskilt supersprintformat. Tävlingarna är betydligt kortare än vanliga världscuplopp och skjutningen kan snabbt förändra hela resultatlistan.

För den som följer söndagens kval är det särskilt viktigt att förstå hur finalplatserna fördelas.

Kval: 60 åkare slåss om 15 finalplatser

Varje klass består av 60 åkare fördelade på fyra kvalheat med 15 deltagare i varje.

Alla åkare inom samma heat startar samtidigt.

Kvaldistansen är 5,4 kilometer, uppdelad på tre varv. Under loppet genomför åkarna två skjutningar, en liggande och en stående.

För varje missat skott väntar en straffrunda.

Finalplatserna fördelas enligt följande:

  • De tre bästa i varje kvalheat går direkt vidare. Det ger sammanlagt tolv finalister.
  • De tre snabbaste av övriga åkare får de återstående finalplatserna.
  • Totalt går 15 åkare vidare från kvalet i respektive klass.

Det betyder att en svensk som slutar fyra i sitt heat fortfarande kan nå finalen, beroende på tiden jämfört med åkarna i övriga kvalheat.

På samma sätt är en fjärdeplats inte automatiskt tillräcklig. Tiderna från samtliga heat måste jämföras innan finalfältet är komplett.

Det här är en viktig skillnad mot tävlingar där enbart placeringen i det egna heatet avgör avancemang.

Final: 15 åkare och fyra skjutningar

Finalerna körs över nio kilometer med gemensam start för samtliga 15 åkare.

Deltagarna ska genomföra fyra skjutningar i följande ordning:

  1. Liggande skytte
  2. Liggande skytte
  3. Stående skytte
  4. Stående skytte

Varje bom innebär en straffrunda på ungefär 60 meter.

Några extraskott finns inte. Den som missar får direkt betala för det genom längre åktid.

Det korta formatet innebär att åkarna snabbt kan byta positioner. En ledare kan tappa flera placeringar efter en svag skjutning, medan en åkare längre bak kan avancera kraftigt med fem snabba träffar.

Samtidigt krävs hög fart på rullskidorna eftersom loppen är korta och möjligheterna att hämta in stora tidsavstånd begränsade.

Lördagens herrfinal visade hur avgörande den sista skjutningen och slutvarvet kan bli.

Var kan man se skidskytte från München?

Det finns två huvudsakliga alternativ för svenska tittare under söndagen.

SVT1 och SVT Play visar eftermiddagens finaler. Sändningen börjar 15.35, tio minuter före damernas final.

Herrarnas final är planerad till 16.25.

Den som vill följa svenskarna redan i kvalen behöver däremot använda en annan sändning.

Eurovision Sport har annonserat gratis direktsändningar från både damernas och herrarnas kval. De går att hitta på Eurovision Sports officiella webbplats. Tillgängligheten kan påverkas av geografiska rättigheter och eventuella inloggningskrav.

Kvalen är särskilt intressanta för svenska tittare eftersom flera av landslagsåkarna riskerar att vara utslagna innan SVT:s finalsändning börjar.

Den som enbart ser finalerna får alltså inte nödvändigtvis se samtliga nio svenskar tävla.

Vilka svenska skidskyttar saknas?

Nio svenska åkare deltar i söndagens supersprint, men truppen innehåller inte alla de mest etablerade landslagsnamnen.

Sebastian Samuelsson saknas efter sjukdom. Inte heller Hanna Öberg finns med bland deltagarna.

Det innebär att det framför allt är Martin Ponsiluoma, Elvira Öberg och Anna Magnusson som kommer till söndagens tävling med de starkaste resultaten från föregående dag.

För Oscar Andersson, Philip Lindqvist Floetten, Viktor Brandt och Henning Sjökvist på herrsidan finns samtidigt möjligheten att mäta sig med internationellt toppmotstånd.

Loop One Festival ger också åkarna möjlighet att tävla under press innan världscupen börjar på snö senare under hösten.

Är Loop One Festival en världscuptävling?

Nej. Loop One Festival är ett internationellt försäsongsevenemang på rullskidor och ingår inte i den ordinarie världscupen.

Tävlingarna arrangeras i Münchens Olympiapark, där en ungefär 1,8 kilometer lång bana har anlagts i området kring Olympiasjön.

Skidskyttarna kör alltså i en stadsmiljö med publik nära banan, snarare än på en traditionell vinterarena.

Det speciella formatet gör tävlingen underhållande, men resultaten ska inte jämställas direkt med prestationer i världscupens vanliga sprint-, jaktstarts- eller distanslopp.

Samtidigt ger arrangemanget en första möjlighet att se flera av de främsta åkarna mötas inför vintern.

När börjar världscupen i skidskytte 2026/2027?

Världscupen har premiär den 26 november 2026 i Kontiolahti i Finland.

Det är då den ordinarie internationella tävlingssäsongen börjar.

Loop One Festival ligger därmed drygt fem veckor före världscupstarten och fungerar framför allt som en tidig formmätare.

Den som vill ha mer bakgrund om tävlingen och arrangemanget kan läsa vår stora guide till Loop One Festival 2026.

Det viktigaste att följa under finaldagen

För svensk del är det framför allt tre saker som gör söndagens avgörande intressant.

Martin Ponsiluoma har chansen att vinna för andra dagen i rad efter den dramatiska lördagssegern. Han behöver först klara ett kvalheat med bland andra Vetle Sjåstad Christiansen.

Elvira Öberg och Anna Magnusson kommer från varsin pallplats och får nya chanser att utmana Océane Michelon och övriga internationella toppåkare.

Dessutom har Sverige ytterligare sex deltagare som försöker nå finalerna och förbättra lördagens resultat.

Men först ska 60 damer och 60 herrar bli 15 finalister i respektive klass.

Dagens viktigaste tider är 10.15 för damernas första kval, 12.30 för herrarnas första kval, 15.45 för damfinalen och 16.25 för herrfinalen. Båda finalerna visas på SVT1 och SVT Play.

Senaste artiklar

Tonåring till sjukhus efter färd på dragkrok i Ljusdal

En pojke i övre tonåren har förts till sjukhus efter en olycka i Ljusdal...

Knärot kan stoppa avverkning – men nu ändras reglerna

En liten orkidé har blivit en symbol för en stor politisk konflikt. Knärot kan...

Simon Holmström tvåmålsskytt när Islanders slog Toronto

Simon Holmström gjorde två mål när New York Islanders besegrade Toronto Maple Leafs med...

Svenska åkarna välkomnar Victoria Carl – men hon missar världscuppremiären

Victoria Carl är snart tillbaka efter sin 18 månader långa dopningsavstängning. Flera svenska landslagsåkare...

liknande artiklar

Tonåring till sjukhus efter färd på dragkrok i Ljusdal

En pojke i övre tonåren har förts till sjukhus efter en olycka i Ljusdal...

Knärot kan stoppa avverkning – men nu ändras reglerna

En liten orkidé har blivit en symbol för en stor politisk konflikt. Knärot kan...

Simon Holmström tvåmålsskytt när Islanders slog Toronto

Simon Holmström gjorde två mål när New York Islanders besegrade Toronto Maple Leafs med...