HemSportFotboll i kväll: matcherna, tiderna och vad du ska se

Fotboll i kväll: matcherna, tiderna och vad du ska se

Publicerad

Fredag 16 oktober 2026 bjuder på en fotbollskväll som börjar med svensk fotboll och fortsätter med matcher från Bundesliga, Serie A, Ligue 1, La Liga och Championship. För svenska tittare är Brommapojkarna–Djurgården den tydliga huvudmatchen, men senare under kvällen finns flera intressanta alternativ för den som vill fortsätta framför tv:n.

Fotbollsmatcher i kväll 16 oktober 2026

Här är ett urval av kvällens matcher med svensk avsparkstid.

TidMatch och sändning
18.30Holstein Kiel–Hertha Berlin, Viaplay
18.30Energie Cottbus–Nürnberg, Viaplay
19.00Brommapojkarna–Djurgården, TV4 Play
19.00Lunds BK–Trelleborg, Ettan Play
19.00AC Horsens–Randers, Viaplay
19.00HB Køge–AB Gladsaxe
19.00Aarhus Fremad–Esbjerg
19.00Kolding–Vendsyssel
20.00Heerenveen–Excelsior
20.30Eintracht Frankfurt–Köln, Viaplay
20.45Le Mans–Toulouse, Viaplay
20.45Frosinone–Sassuolo, TV4 Play
21.00Deportivo La Coruña–Levante, Disney+
21.00Burnley–Wolverhampton, Viaplay

Det spelas ingen Premier League-match den här fredagen. Den som vill se engelsk fotboll får i stället rikta in sig på Championship och Burnley–Wolves klockan 21.00.

Brommapojkarna–Djurgården är kvällens svenska huvudmatch

Brommapojkarna–Djurgården på Grimsta IP är den mest intressanta svenska matchen i kväll. Avspark sker 19.00 och sändningen på TV4 Play börjar 18.45.

Djurgården går in i matchen som tvåa i Allsvenskan 2026 med 44 poäng efter 23 matcher. Laget ligger tio poäng bakom serieledande Sirius, men tabelläget bakom toppen är tajtare. Hammarby är bara en poäng efter Djurgården.

BP ligger elva med 30 poäng och har betydligt mindre press kring toppstriden, men kan samtidigt påverka den rejält genom att ta poäng på Grimsta.

Djurgården kommer dessutom från en 1–0-seger mot Hammarby. Det gör att laget har både form och momentum inför fredagsmatchen.

En förändring i Djurgårdens lag är att Miro Tenho saknas på grund av avstängning efter sex varningar.

Matchen öppnar den 24:e allsvenska omgången. Den som vill följa hur resten av omgången är upplagd kan se Allsvenskans officiella spelschema.

Frankfurt–Köln öppnar Bundesligahelgen

Nästa tydliga hållpunkt kommer 20.30 när Eintracht Frankfurt tar emot Köln.

Det är inte ett toppmöte sett till tabellen. Köln ligger tia med sju poäng medan Frankfurt är 14:e med fem.

Frankfurts stora problem har varit defensiven. Laget har släppt in 16 mål på fem matcher, vilket är bland de högsta siffrorna i Bundesliga efter den tidiga delen av säsongen.

För Frankfurt handlar matchen därför mer om att få ordning på inledningen än om att haka på någon toppstrid. Köln har inlett något stabilare och kan med en bortaseger skapa ytterligare avstånd nedåt.

Matchen visas på Viaplay med sändningsstart strax före avspark.

Den som vill ha en större genomgång av ligans svenska sändningar kan läsa vår guide om Bundesliga på TV 2026/27.

Frosinone–Sassuolo i Serie A

Klockan 20.45 möts Frosinone och Sassuolo i Serie A.

Frosinone kommer från en förlust mot Napoli efter att dessförinnan ha gått fyra ligamatcher utan nederlag. Sassuolo har i sin tur gått en tyngre period och inte vunnit i Serie A sedan segern mot Juventus den 13 september.

Lagen ligger nära varandra i tabellen och Sassuolo går förbi Frosinone vid seger.

Matchen visas på TV4 Play.

Le Mans–Toulouse i Ligue 1

Samtidigt som Serie A-matchen startar spelar Le Mans hemma mot Toulouse i Ligue 1.

Båda lagen har haft nästan identiska starter. Efter sex matcher står de på en seger, tre kryss och två förluster vardera.

Le Mans ligger 14:e och Toulouse 15:e, vilket gör det här till en tidig match med tydlig betydelse för den nedre halvan av tabellen.

Matchen visas på Viaplay.

Deportivo–Levante för den som väljer La Liga

Klockan 21.00 finns ett spanskt alternativ när Deportivo La Coruña tar emot Levante.

Deportivo har fått en stabil återkomst till La Liga och ligger åtta efter åtta matcher. Laget har tagit tio poäng och gjort tolv mål.

Levante har haft det tyngre och ligger 17:e med sex poäng efter sju matcher.

Matchen är också intressant ur svenskt tv-perspektiv eftersom La Liga inför säsongen 2026/27 flyttade till Disney+. Samtliga ligamatcher visas där.

Hurbra har en separat guide om La Liga på Disney+ 2026/27.

Burnley–Wolves är kvällens engelska match

För den som helst ser engelsk fotboll är Burnley–Wolverhampton kvällens tydligaste val. Avspark sker 21.00.

Burnley ligger på 21:a plats med åtta poäng efter tio matcher. Wolves har haft en bättre start och ligger tia med 14 poäng efter nio matcher.

Burnleys hemmasiffror sticker ut. Laget har inte vunnit någon av sina 20 senaste hemmamatcher i ligaspelet.

Wolves kommer samtidigt in i matchen med två raka ligaförluster.

Historiken mellan lagen på Burnleys hemmaplan talar också emot Wolves. Klubben har inte vunnit en ligamatch borta mot Burnley sedan säsongen 2009/10.

Matchen visas på Viaplay.

För den som följer serien närmare finns också vår guide till Championship 2026/27.

Fler matcher tidigare under kvällen

Kvällens fotboll börjar redan 18.30 i 2. Bundesliga.

Holstein Kiel möter Hertha Berlin samtidigt som Energie Cottbus tar emot Nürnberg. Båda matcherna finns på Viaplay.

Klockan 19.00 spelas också Lunds BK–Trelleborg i Ettan Södra. Matchen visas via Ettan Play.

I Danmark spelas flera matcher samtidigt. AC Horsens–Randers är den tydligaste av dem och finns på Viaplay.

Vilken match ska man se i kväll?

För en svensk tittare är Brommapojkarna–Djurgården det naturliga förstavalet. Matchen har störst direkt betydelse genom Djurgårdens läge i toppen av Allsvenskan.

Därefter går det att hoppa över till Frankfurt–Köln 20.30.

Vid 21.00 blir valet svårare.

Burnley–Wolves är kvällens bästa alternativ för den som vill ha engelsk fotboll. Deportivo–Levante lockar mer för den som vill följa La Liga och Deportivos fortsatta återkomst på högsta nivå.

Det mest naturliga kvällsschemat blir därför:

19.00 Brommapojkarna–Djurgården

20.30 Eintracht Frankfurt–Köln

21.00 Burnley–Wolves eller Deportivo–Levante

Vill man i stället prioritera Serie A går Frosinone–Sassuolo igång 20.45, medan Le Mans–Toulouse är kvällens franska alternativ vid samma tid.

Senaste artiklar

Elitserien bandy 2026/27: spelschema och alla viktiga matcher

Elitserien i bandy 2026/27 startar fredagen den 16 oktober. Här hittar du hela spelschemat...

Broberg bandy 2026/27: trupp, nyförvärv och möjligheter i Elitserien

Broberg/Söderhamn går in i Elitserien 2026/27 med tre nyförvärv, flera unga spelare och förhoppningar...

Gripen Trollhättan 2026/27: trupp, nyförvärv och chanser i Elitserien

Gripen Trollhättan går in i Elitserien 2026/27 med en semifinal i Svenska Cupen bakom...

Elitserien bandy damer 2026/27: alla lag, matcher och favoriter

Damernas Elitserie i bandy 2026/27 startar lördagen den 17 oktober. Åtta lag gör upp...

liknande artiklar

Elitserien bandy 2026/27: spelschema och alla viktiga matcher

Elitserien i bandy 2026/27 startar fredagen den 16 oktober. Här hittar du hela spelschemat...

Broberg bandy 2026/27: trupp, nyförvärv och möjligheter i Elitserien

Broberg/Söderhamn går in i Elitserien 2026/27 med tre nyförvärv, flera unga spelare och förhoppningar...

Gripen Trollhättan 2026/27: trupp, nyförvärv och chanser i Elitserien

Gripen Trollhättan går in i Elitserien 2026/27 med en semifinal i Svenska Cupen bakom...