Kinneviks substansvärde steg med knappt 1 procent till 29,8 miljarder kronor under tredje kvartalet 2026. Det är en liten återhämtning för investmentbolaget, men sedan årsskiftet har värdet fortfarande minskat med 17 procent. Bakom kvartalets uppgång finns framför allt två innehav: Enveda och Tandem Health. Utan deras positiva värdeförändringar hade portföljens utveckling varit negativ.
Kinneviks rapport för juli–september visar att flera portföljbolag fortsätter att växa och förbättra sina marginaler. Samtidigt pressas värderingarna av lägre multiplar, kapitalförbrukning och utspädning. Den svagare svenska kronan bidrog dessutom till att lyfta de redovisade värdena.
Kinneviks rapport Q3 2026: De viktigaste siffrorna
| Nyckeltal | Q3 2026 |
|---|---|
| Substansvärde | 29,84 miljarder kr |
| Förändring under kvartalet | +1 % |
| Förändring sedan årsskiftet | −17 % |
| Substansvärde per aktie | 107,75 kr |
| Nettokassa | 7,40 miljarder kr |
| Investeringar under kvartalet | 165 miljoner kr |
| Avyttringar under kvartalet | 183 miljoner kr |
| Aktieavkastning under kvartalet | +19 % |
Substansvärdet ökade med 219 miljoner kronor från 29,62 miljarder vid halvårsskiftet. Det kan jämföras med nedgången på drygt 6 miljarder kronor sedan december 2025.
Kinneviks B-aktie hade samtidigt en starkare utveckling än substansvärdet under kvartalet. Aktieavkastningen på 19 procent visar att börsens värdering av Kinnevik förbättrades betydligt mer än det redovisade värdet på bolagets tillgångar.
Den 15 oktober, när rapporten presenterades, föll däremot B-aktien med 9,19 procent.
Enveda och Tandem Health står bakom värdeökningen
En genomgång av innehavens värdeförändringar visar hur beroende kvartalets återhämtning var av två bolag.
Enveda och Tandem Health bidrog tillsammans med 619 miljoner kronor i positiva omvärderingar, exklusive nya kapitaltillskott. Övriga finansiella innehav hade sammantaget negativa värdeförändringar på 372 miljoner kronor.
Det ger en sammanlagd positiv värdeförändring på 247 miljoner kronor för de finansiella tillgångarna.
| Innehav | Värdeförändring Q3 |
|---|---|
| Enveda | +462 miljoner kr |
| Tandem Health | +157 miljoner kr |
| Pleo | −151 miljoner kr |
| Mews | −115 miljoner kr |
| Oviva | −115 miljoner kr |
| Climate Tech, totalt | −166 miljoner kr |
De positiva omvärderingarna av Enveda och Tandem var tillsammans nästan tre gånger större än Kinneviks hela substansvärdeökning på 219 miljoner kronor.
Enveda får en betydligt högre värdering
Läkemedelsutvecklaren Enveda genomförde en finansieringsrunda på 311 miljoner dollar, med en värdering av bolaget på 1,8 miljarder dollar.
Kinnevik investerade ytterligare 48 miljoner kronor. Vid kvartalets slut värderades investmentbolagets innehav i Enveda till 1,98 miljarder kronor.
Envedas värdeökning på 462 miljoner kronor är kvartalets största positiva bidrag från ett enskilt innehav.
En finansieringsrunda ger ett konkret underlag för att bedöma ett onoterat bolags värde. Det betyder däremot inte att Kinnevik har realiserat någon motsvarande vinst eller att hela innehavet skulle kunna säljas till samma värdering.
Tandem Health tar in nytt kapital
Även svenska Tandem Health genomförde en stor finansieringsrunda. Bolaget, som utvecklar AI-baserade verktyg för vården, tog in 100 miljoner dollar i en runda ledd av EQT-förvaltade Scaleup Europe Fund.
Kinnevik deltog med 113 miljoner kronor. Innehavets redovisade värde steg till 602 miljoner kronor, med en positiv omvärdering på 157 miljoner.
Den nya kapitalrundan och bolagets utveckling finns närmare beskrivna i vår tidigare artikel om Tandem Healths finansiering.
Pleo, Mews och Oviva drar åt andra hållet
Samtidigt som de två vinnarna lyfte portföljvärdet skrevs flera andra stora innehav ned.
För Pleo handlade nedvärderingen på 151 miljoner kronor främst om lägre värderingsmultiplar hos jämförbara börsbolag. Det behöver alltså inte innebära att Pleos verksamhet försämrats i motsvarande grad.
För Mews och Oviva spelade även justerade förväntningar på framtida tillväxt in. När det gäller Oviva har ledningen bland annat pekat på förändringar i det tyska ersättningssystemet.
Kinnevik har dessutom värderat sitt innehav i stålprojektet Stegra till noll. Det är inte samma sak som att hela Stegra saknar värde, utan beskriver Kinneviks redovisade bedömning av den egna investeringen.
Valutan lyfte värdet, men multiplar och utspädning bromsade
Det är viktigt att skilja portföljbolagens utveckling från hur Kinnevik värderar sina innehav.
Kvartalets värdebrygga visar ungefär följande effekter på substansvärdet:
| Faktor | Bidrag till värdeförändringen |
|---|---|
| Framtida intäktsförväntningar | +3 % |
| Valutakurser | +2 % |
| Värderingsmultiplar | −2 % |
| Portföljbolagens kassaflöden | −1 % |
| Utspädning och övrigt | −1 % |
Bidragen är avrundade och ska inte läsas som separata förändringar i portföljbolagens omsättning eller resultat.
Den onoterade portföljens värde ökade med 1 procent i svenska kronor, men minskade med 2 procent räknat i konstanta valutakurser.
Enligt Kinnevik gav valutaförändringarna ett positivt bidrag på cirka 600 miljoner kronor. Den effekten motverkades av bland annat kapitalförbrukning, utspädning och förändrade likvidationspreferenser.
Det är en central förklaring till varför den redovisade återhämtningen inte kan tolkas som att hela portföljen blivit mer värdefull genom förbättrad verksamhet.
Nya finansieringsrundor kan dessutom medföra utspädning för befintliga ägare. Värdet på ett helt bolag kan stiga samtidigt som en tidigare ägares andel minskar.
Portföljbolagen växer och närmar sig lönsamhet
Den tydligaste operativa förbättringen finns i tillväxten och marginalerna hos Kinneviks portföljbolag.
Under årets första nio månader redovisade de onoterade innehaven en värdeviktad intäktstillväxt på 28 procent. Den justerade EBITDA-marginalen förbättrades med sex procentenheter till minus 4 procent.
Utvecklingen skiljer sig mellan portföljens två stora tillväxtområden.
Health & Bio redovisade en intäktstillväxt på 33 procent och en marginalförbättring på fyra procentenheter.
Software växte med 30 procent och förbättrade marginalen med elva procentenheter.
Bolagen visar därmed att hög tillväxt och förbättrad lönsamhet kan kombineras. Men det är fortfarande en bit kvar innan portföljen som helhet är lönsam.
För den senaste tolvmånadersperioden hade portföljbolagen en värdeviktad omsättningstillväxt på 28 procent, jämfört med 13 procent för noterade jämförelsebolag.
Samtidigt var portföljens EBITDA-marginal minus 5 procent, medan jämförelsebolagen låg på plus 25 procent.
Kinneviks bolag växer alltså betydligt snabbare men har fortfarande en väsentligt svagare lönsamhet. Den rapporterade tillväxten behöver heller inte vara helt organisk, eftersom förvärv kan påverka siffrorna.
Kinneviks substansvärde över fem kvartal
För att förstå Q3-rapporten behöver utvecklingen sättas i ett längre perspektiv.
| Kvartal | Substansvärde |
|---|---|
| Q3 2025 | 37,55 miljarder kr |
| Q4 2025 | 35,87 miljarder kr |
| Q1 2026 | Cirka 27,9 miljarder kr |
| Q2 2026 | 29,62 miljarder kr |
| Q3 2026 | 29,84 miljarder kr |
Det stora värdefallet kom under första kvartalet 2026. Under andra kvartalet återhämtade sig substansvärdet med omkring 6 procent och under tredje kvartalet följde ytterligare en mindre uppgång.
Men drivkrafterna skiljer sig åt.
Under Q2 fick Kinnevik stöd av högre värderingsmultiplar för noterade jämförelsebolag. Under Q3 minskade i stället multiplarna, samtidigt som nya kapitalrundor, utvecklingen i vissa portföljbolag och valutaförändringar gav positiva bidrag.
Det innebär att återhämtningen inte bara har bromsat in. Den vilar också på andra faktorer än föregående kvartal.
Vår tidigare analys av Kinneviks Q2-rapport beskriver hur värderingarna stabiliserades efter den kraftiga nedgången.
Jämfört med september 2025 har Kinneviks substansvärde fortfarande minskat med drygt 20 procent.
Nettokassan ger Kinnevik handlingsutrymme
Kinnevik hade en nettokassa på 7,40 miljarder kronor vid utgången av september, jämfört med 7,42 miljarder vid halvårsskiftet.
Bruttokassan uppgick till 9,46 miljarder kronor och skulderna till 2,06 miljarder kronor.
Nettokassan motsvarar nästan en fjärdedel av hela substansvärdet. Den ger Kinnevik möjlighet att stödja befintliga innehav och genomföra investeringar utan att omedelbart behöva sälja stora delar av portföljen.
Under tredje kvartalet investerade bolaget 165 miljoner kronor och genomförde avyttringar för 183 miljoner kronor. Det innebär nettoförsäljningar på 18 miljoner kronor.
Bland förändringarna finns försäljningarna av Oda och YouScan samt en minskning av innehavet i Recursion.
Ledningen vill samtidigt koncentrera portföljen och prioritera tillväxtbolag med tydligare vägar till lönsamhet.
Även Kinneviks egna kostnader är en del av arbetet. Administrationskostnaderna sjönk till 44 miljoner kronor under kvartalet, från 65 miljoner ett år tidigare. Målet är årliga förvaltningskostnader omkring 200 miljoner kronor från 2027.
Det är en förbättring som redan syns i kostnadsutfallet, men den mer koncentrerade och lönsamma portföljen återstår till stor del att skapa.
Hur stor är Kinneviks substansrabatt?
Trots återhämtningen handlas Kinneviks aktie långt under det redovisade substansvärdet.
Den 30 september var substansvärdet 107,75 kronor per aktie och B-aktien kostade 62 kronor. Det motsvarade en substansrabatt på cirka 42,5 procent.
Efter rapporten den 15 oktober stängde B-aktien på 63,44 kronor. Med det senast rapporterade substansvärdet på 107,75 kronor per aktie motsvarar det en rabatt på cirka 41,1 procent.
Det är viktigt att tidpunkterna hålls isär. Kursen den 15 oktober jämförs här med substansvärdet från den 30 september, inte med någon ny daglig värdering av portföljen.
Substansrabatten visar skillnaden mellan aktiekursen och bolagets redovisade tillgångsvärde. Den kan spegla marknadens osäkerhet kring värderingar, framtida kapitalbehov och möjligheterna att realisera värdena i onoterade bolag.
En stor rabatt är därför inte automatiskt ett bevis på att aktien är billig. Läs mer i vår förklaring av vad substansrabatt är och hur den fungerar.
Vad betyder Q3-rapporten för Kinnevik framåt?
Kinneviks tredje kvartal visar två utvecklingar samtidigt.
Portföljbolagen växer snabbt och förbättrar sina marginaler. Kostnaderna i investmentbolaget har också minskat, och nettokassan är fortsatt stor.
Men värdeökningen är smal. Två bolag svarar för ett positivt bidrag som vida överstiger hela kvartalets substanslyft, medan flera andra innehav fortsätter att skrivas ned. Att portföljvärdet minskade i konstanta valutakurser visar också att den svagare kronan spelade en viktig roll.
Helena Saxons inriktning mot färre, större och mer lönsamma tillväxtbolag kan förändra Kinneviks riskprofil. För att den ska få verkligt genomslag behöver förbättringarna synas i fler innehav och inte huvudsakligen genom nya finansieringsvärderingar.
För aktieägarna är nästa viktiga fråga därför inte bara om substansvärdet fortsätter att stiga, utan hur mycket av värdeökningen som kommer från uthållig tillväxt och förbättrad lönsamhet.
De fullständiga siffrorna och värderingsprinciperna finns i Kinneviks delårsrapport för januari–september 2026.