HemSportNFL spelschema 2026: alla matcher och svenska tider

NFL spelschema 2026: alla matcher och svenska tider

Publicerad

NFL:s grundserie 2026 omfattar 272 matcher under 18 veckor. Här finns hela spelschemat med svenska datum och starttider, från premiären den 10 september till sista omgången den 9–11 januari 2027.

Alla tider är svenska och hemmalaget står först. Nattmatcher står på det datum då de börjar i Sverige: en amerikansk söndagskväll blir alltså måndag i tabellen. September–december avser 2026, medan januarimatcherna spelas 2027.

Varje lag spelar 17 matcher och har en vilovecka. Veckonumren nedan är NFL:s omgångsveckor, inte svenska kalenderveckor. Använd gärna webbläsarens sökfunktion för att hitta ditt lag.

Schemat visar de tider som var fastställda den 10 september 2026. NFL kan flytta matcher under säsongen, och vissa tider bestäms först senare. Kontrollera därför NFL:s officiella spelschema inför en match du vill följa.

Vilka kanaler och tjänster som visar matcherna hittar du i guiden till NFL på TV och stream 2026/27. Matcher utanför USA är märkta med spelort i tabellerna; mer om de europeiska matcherna finns i guiden till NFL i Europa 2026.

Vecka 1: 10–15 september

Svensk startMatch
tor 10/9 02.20Seattle Seahawks–New England Patriots 13–10 (slut)
fre 11/9 02.35Los Angeles Rams–San Francisco 49ers (Melbourne)
sön 13/9 19.00Pittsburgh Steelers–Atlanta Falcons
sön 13/9 19.00Indianapolis Colts–Baltimore Ravens
sön 13/9 19.00Houston Texans–Buffalo Bills
sön 13/9 19.00Carolina Panthers–Chicago Bears
sön 13/9 19.00Jacksonville Jaguars–Cleveland Browns
sön 13/9 19.00Detroit Lions–New Orleans Saints
sön 13/9 19.00Tennessee Titans–New York Jets
sön 13/9 19.00Cincinnati Bengals–Tampa Bay Buccaneers
sön 13/9 22.25Los Angeles Chargers–Arizona Cardinals
sön 13/9 22.25Minnesota Vikings–Green Bay Packers
sön 13/9 22.25Las Vegas Raiders–Miami Dolphins
sön 13/9 22.25Philadelphia Eagles–Washington Commanders
mån 14/9 02.20New York Giants–Dallas Cowboys
tis 15/9 02.15Kansas City Chiefs–Denver Broncos

Vecka 2: 18–22 september

Svensk startMatch
fre 18/9 02.15Buffalo Bills–Detroit Lions
sön 20/9 19.00Atlanta Falcons–Carolina Panthers
sön 20/9 19.00Houston Texans–Cincinnati Bengals
sön 20/9 19.00Tampa Bay Buccaneers–Cleveland Browns
sön 20/9 19.00New York Jets–Green Bay Packers
sön 20/9 19.00Chicago Bears–Minnesota Vikings
sön 20/9 19.00Baltimore Ravens–New Orleans Saints
sön 20/9 19.00Tennessee Titans–Philadelphia Eagles
sön 20/9 19.00New England Patriots–Pittsburgh Steelers
sön 20/9 22.05Denver Broncos–Jacksonville Jaguars
sön 20/9 22.05Los Angeles Chargers–Las Vegas Raiders
sön 20/9 22.25San Francisco 49ers–Miami Dolphins
sön 20/9 22.25Arizona Cardinals–Seattle Seahawks
sön 20/9 22.25Dallas Cowboys–Washington Commanders
mån 21/9 02.20Kansas City Chiefs–Indianapolis Colts
tis 22/9 02.15Los Angeles Rams–New York Giants

Vecka 3: 25–29 september

Svensk startMatch
fre 25/9 02.15Green Bay Packers–Atlanta Falcons
sön 27/9 19.00Cleveland Browns–Carolina Panthers
sön 27/9 19.00Pittsburgh Steelers–Cincinnati Bengals
sön 27/9 19.00Indianapolis Colts–Houston Texans
sön 27/9 19.00Miami Dolphins–Kansas City Chiefs
sön 27/9 19.00Buffalo Bills–Los Angeles Chargers
sön 27/9 19.00Jacksonville Jaguars–New England Patriots
sön 27/9 19.00Detroit Lions–New York Jets
sön 27/9 19.00Washington Commanders–Seattle Seahawks
sön 27/9 19.00New York Giants–Tennessee Titans
sön 27/9 22.05San Francisco 49ers–Arizona Cardinals
sön 27/9 22.05Tampa Bay Buccaneers–Minnesota Vikings
sön 27/9 22.25Dallas Cowboys–Baltimore Ravens (Rio de Janeiro)
sön 27/9 22.25New Orleans Saints–Las Vegas Raiders
mån 28/9 02.20Denver Broncos–Los Angeles Rams
tis 29/9 02.15Chicago Bears–Philadelphia Eagles

Vecka 4: 2–6 oktober

Svensk startMatch
fre 2/10 02.15Cleveland Browns–Pittsburgh Steelers
sön 4/10 15.30Washington Commanders–Indianapolis Colts (London)
sön 4/10 19.00New York Giants–Arizona Cardinals
sön 4/10 19.00Houston Texans–Dallas Cowboys
sön 4/10 19.00Tampa Bay Buccaneers–Green Bay Packers
sön 4/10 19.00Cincinnati Bengals–Jacksonville Jaguars
sön 4/10 19.00Philadelphia Eagles–Los Angeles Rams
sön 4/10 19.00Buffalo Bills–New England Patriots
sön 4/10 19.00Chicago Bears–New York Jets
sön 4/10 19.00Baltimore Ravens–Tennessee Titans
sön 4/10 22.05Minnesota Vikings–Miami Dolphins
sön 4/10 22.25San Francisco 49ers–Denver Broncos
sön 4/10 22.25Las Vegas Raiders–Kansas City Chiefs
sön 4/10 22.25Seattle Seahawks–Los Angeles Chargers
mån 5/10 02.20Carolina Panthers–Detroit Lions
tis 6/10 02.15New Orleans Saints–Atlanta Falcons

Vecka 5: 9–13 oktober

Svensk startMatch
fre 9/10 02.15Dallas Cowboys–Tampa Bay Buccaneers
sön 11/10 15.30Jacksonville Jaguars–Philadelphia Eagles (London)
sön 11/10 19.00Miami Dolphins–Cincinnati Bengals
sön 11/10 19.00New York Jets–Cleveland Browns
sön 11/10 19.00Tennessee Titans–Houston Texans
sön 11/10 19.00Pittsburgh Steelers–Indianapolis Colts
sön 11/10 19.00New England Patriots–Las Vegas Raiders
sön 11/10 19.00New Orleans Saints–Minnesota Vikings
sön 11/10 19.00Washington Commanders–New York Giants
sön 11/10 22.05Los Angeles Chargers–Denver Broncos
sön 11/10 22.25Green Bay Packers–Chicago Bears
sön 11/10 22.25Arizona Cardinals–Detroit Lions
sön 11/10 22.25Seattle Seahawks–San Francisco 49ers
mån 12/10 02.20Atlanta Falcons–Baltimore Ravens
tis 13/10 02.15Los Angeles Rams–Buffalo Bills

Vilovecka: Kansas City Chiefs, Carolina Panthers.

Vecka 6: 16–20 oktober

Svensk startMatch
fre 16/10 02.15Denver Broncos–Seattle Seahawks
sön 18/10 15.30Jacksonville Jaguars–Houston Texans (London)
sön 18/10 19.00Cleveland Browns–Baltimore Ravens
sön 18/10 19.00Philadelphia Eagles–Carolina Panthers
sön 18/10 19.00Atlanta Falcons–Chicago Bears
sön 18/10 19.00New York Giants–New Orleans Saints
sön 18/10 19.00New England Patriots–New York Jets
sön 18/10 19.00Tampa Bay Buccaneers–Pittsburgh Steelers
sön 18/10 19.00Indianapolis Colts–Tennessee Titans
sön 18/10 22.05Los Angeles Rams–Arizona Cardinals
sön 18/10 22.25Las Vegas Raiders–Buffalo Bills
sön 18/10 22.25Kansas City Chiefs–Los Angeles Chargers
mån 19/10 02.20Green Bay Packers–Dallas Cowboys
tis 20/10 02.15San Francisco 49ers–Washington Commanders

Vilovecka: Cincinnati Bengals, Detroit Lions, Miami Dolphins, Minnesota Vikings.

Vecka 7: 23–27 oktober

Sverige ställer om till normaltid den 25 oktober, en vecka före USA. Därför börjar söndagens tidiga USA-matcher 18.00 och Paris-matchen 14.30. Söndags- och måndagskvällarnas amerikanska matcher börjar också en timme tidigare än vanligt i Sverige.

Svensk startMatch
fre 23/10 02.15Chicago Bears–New England Patriots
sön 25/10 14.30New Orleans Saints–Pittsburgh Steelers (Paris)
sön 25/10 18.00Baltimore Ravens–Cincinnati Bengals
sön 25/10 18.00Tennessee Titans–Cleveland Browns
sön 25/10 18.00Minnesota Vikings–Indianapolis Colts
sön 25/10 18.00New York Jets–Miami Dolphins
sön 25/10 18.00Houston Texans–New York Giants
sön 25/10 18.00Atlanta Falcons–San Francisco 49ers
sön 25/10 18.00Carolina Panthers–Tampa Bay Buccaneers
sön 25/10 21.05Arizona Cardinals–Denver Broncos
sön 25/10 21.25Detroit Lions–Green Bay Packers
sön 25/10 21.25Las Vegas Raiders–Los Angeles Rams
mån 26/10 01.20Seattle Seahawks–Kansas City Chiefs
tis 27/10 01.15Philadelphia Eagles–Dallas Cowboys

Vilovecka: Buffalo Bills, Los Angeles Chargers, Washington Commanders, Jacksonville Jaguars.

Vecka 8: 30 oktober–3 november

Green Bay–Carolina börjar 01.15 fredag 30 oktober under veckan med fem timmars tidsskillnad till USA:s östkust. Från söndagen den 1 november är skillnaden åter sex timmar och det tidiga söndagsfönstret börjar 19.00.

Svensk startMatch
fre 30/10 01.15Green Bay Packers–Carolina Panthers
sön 1/11 19.00Dallas Cowboys–Arizona Cardinals
sön 1/11 19.00Tampa Bay Buccaneers–Atlanta Falcons
sön 1/11 19.00Buffalo Bills–Baltimore Ravens
sön 1/11 19.00Pittsburgh Steelers–Cleveland Browns
sön 1/11 19.00Jacksonville Jaguars–Indianapolis Colts
sön 1/11 19.00New York Jets–Las Vegas Raiders
sön 1/11 19.00Detroit Lions–Minnesota Vikings
sön 1/11 19.00Cincinnati Bengals–Tennessee Titans
sön 1/11 22.05Los Angeles Rams–Los Angeles Chargers
sön 1/11 22.25Denver Broncos–Kansas City Chiefs
sön 1/11 22.25Miami Dolphins–New England Patriots
mån 2/11 02.20Washington Commanders–Philadelphia Eagles
tis 3/11 02.15Seattle Seahawks–Chicago Bears

Vilovecka: New Orleans Saints, New York Giants, San Francisco 49ers, Houston Texans.

Vecka 9: 6–10 november

Svensk startMatch
fre 6/11 02.15Baltimore Ravens–Jacksonville Jaguars
sön 8/11 15.30Atlanta Falcons–Cincinnati Bengals (Madrid)
sön 8/11 19.00New Orleans Saints–Cleveland Browns
sön 8/11 19.00Indianapolis Colts–Dallas Cowboys
sön 8/11 19.00Carolina Panthers–Denver Broncos
sön 8/11 19.00Miami Dolphins–Detroit Lions
sön 8/11 19.00Washington Commanders–Los Angeles Rams
sön 8/11 19.00Philadelphia Eagles–New York Giants
sön 8/11 19.00Kansas City Chiefs–New York Jets
sön 8/11 22.05Los Angeles Chargers–Houston Texans
sön 8/11 22.05San Francisco 49ers–Las Vegas Raiders
sön 8/11 22.25Seattle Seahawks–Arizona Cardinals
sön 8/11 22.25New England Patriots–Green Bay Packers
mån 9/11 02.20Chicago Bears–Tampa Bay Buccaneers
tis 10/11 02.15Minnesota Vikings–Buffalo Bills

Vilovecka: Tennessee Titans, Pittsburgh Steelers.

Vecka 10: 13–17 november

Svensk startMatch
fre 13/11 02.15New York Giants–Washington Commanders
sön 15/11 15.30Detroit Lions–New England Patriots (München)
sön 15/11 19.00New York Jets–Buffalo Bills
sön 15/11 19.00New Orleans Saints–Carolina Panthers
sön 15/11 19.00Cleveland Browns–Houston Texans
sön 15/11 19.00Tennessee Titans–Jacksonville Jaguars
sön 15/11 19.00Atlanta Falcons–Kansas City Chiefs
sön 15/11 19.00Indianapolis Colts–Miami Dolphins
sön 15/11 19.00Green Bay Packers–Minnesota Vikings
sön 15/11 22.05Arizona Cardinals–Los Angeles Rams
sön 15/11 22.05Las Vegas Raiders–Seattle Seahawks
sön 15/11 22.25Dallas Cowboys–San Francisco 49ers
mån 16/11 02.20Cincinnati Bengals–Pittsburgh Steelers
tis 17/11 02.15Baltimore Ravens–Los Angeles Chargers

Vilovecka: Chicago Bears, Denver Broncos, Philadelphia Eagles, Tampa Bay Buccaneers.

Vecka 11: 20–24 november

Svensk startMatch
fre 20/11 02.15Houston Texans–Indianapolis Colts
sön 22/11 19.00Kansas City Chiefs–Arizona Cardinals
sön 22/11 19.00Carolina Panthers–Baltimore Ravens
sön 22/11 19.00New York Giants–Jacksonville Jaguars
sön 22/11 19.00Buffalo Bills–Miami Dolphins
sön 22/11 19.00Chicago Bears–New Orleans Saints
sön 22/11 19.00Detroit Lions–Tampa Bay Buccaneers
sön 22/11 19.00Dallas Cowboys–Tennessee Titans
sön 22/11 22.05Los Angeles Chargers–New York Jets
sön 22/11 22.25Denver Broncos–Las Vegas Raiders
sön 22/11 22.25Philadelphia Eagles–Pittsburgh Steelers
mån 23/11 02.20San Francisco 49ers–Minnesota Vikings (Mexico City)
tis 24/11 02.15Washington Commanders–Cincinnati Bengals

Vilovecka: Atlanta Falcons, Cleveland Browns, Green Bay Packers, Los Angeles Rams, New England Patriots, Seattle Seahawks.

Vecka 12: 26 november–1 december

Svensk startMatch
tor 26/11 02.00Los Angeles Rams–Green Bay Packers
tor 26/11 19.00Detroit Lions–Chicago Bears
tor 26/11 22.30Dallas Cowboys–Philadelphia Eagles
fre 27/11 02.20Buffalo Bills–Kansas City Chiefs
fre 27/11 21.00Pittsburgh Steelers–Denver Broncos
sön 29/11 19.00Minnesota Vikings–Atlanta Falcons
sön 29/11 19.00Houston Texans–Baltimore Ravens
sön 29/11 19.00Cleveland Browns–Las Vegas Raiders
sön 29/11 19.00Cincinnati Bengals–New Orleans Saints
sön 29/11 19.00Indianapolis Colts–New York Giants
sön 29/11 19.00Miami Dolphins–New York Jets
sön 29/11 22.05Jacksonville Jaguars–Tennessee Titans
sön 29/11 22.25San Francisco 49ers–Seattle Seahawks
sön 29/11 22.25Arizona Cardinals–Washington Commanders
mån 30/11 02.20Los Angeles Chargers–New England Patriots
tis 1/12 02.15Tampa Bay Buccaneers–Carolina Panthers

Vecka 13: 4–8 december

Svensk startMatch
fre 4/12 02.15Los Angeles Rams–Kansas City Chiefs
sön 6/12 19.00Cleveland Browns–Cincinnati Bengals
sön 6/12 19.00Atlanta Falcons–Detroit Lions
sön 6/12 19.00New Orleans Saints–Green Bay Packers
sön 6/12 19.00Chicago Bears–Jacksonville Jaguars
sön 6/12 19.00Tampa Bay Buccaneers–Los Angeles Chargers
sön 6/12 19.00New York Giants–San Francisco 49ers
sön 6/12 19.00Tennessee Titans–Washington Commanders
sön 6/12 22.05Denver Broncos–Miami Dolphins
sön 6/12 22.05Arizona Cardinals–Philadelphia Eagles
sön 6/12 22.25New England Patriots–Buffalo Bills
sön 6/12 22.25Minnesota Vikings–Carolina Panthers
mån 7/12 02.20Pittsburgh Steelers–Houston Texans
tis 8/12 02.15Seattle Seahawks–Dallas Cowboys

Vilovecka: Indianapolis Colts, Las Vegas Raiders, New York Jets, Baltimore Ravens.

Vecka 14: 11–15 december

Svensk startMatch
fre 11/12 02.15New England Patriots–Minnesota Vikings
sön 13/12 19.00Cleveland Browns–Atlanta Falcons
sön 13/12 19.00Miami Dolphins–Chicago Bears
sön 13/12 19.00New York Jets–Denver Broncos
sön 13/12 19.00Washington Commanders–Houston Texans
sön 13/12 19.00Philadelphia Eagles–Indianapolis Colts
sön 13/12 19.00Carolina Panthers–New Orleans Saints
sön 13/12 19.00Baltimore Ravens–Tampa Bay Buccaneers
sön 13/12 19.00Detroit Lions–Tennessee Titans
sön 13/12 22.05Las Vegas Raiders–Los Angeles Chargers
sön 13/12 22.25Cincinnati Bengals–Kansas City Chiefs
sön 13/12 22.25San Francisco 49ers–Los Angeles Rams
sön 13/12 22.25Seattle Seahawks–New York Giants
mån 14/12 02.20Green Bay Packers–Buffalo Bills
tis 15/12 02.15Jacksonville Jaguars–Pittsburgh Steelers

Vilovecka: Dallas Cowboys, Arizona Cardinals.

Vecka 15: 18–22 december

Svensk startMatch
fre 18/12 02.15Los Angeles Chargers–San Francisco 49ers
lör 19/12 23.00Philadelphia Eagles–Seattle Seahawks
sön 20/12 02.20Buffalo Bills–Chicago Bears
sön 20/12 19.00Washington Commanders–Atlanta Falcons
sön 20/12 19.00Pittsburgh Steelers–Baltimore Ravens
sön 20/12 19.00Carolina Panthers–Cincinnati Bengals
sön 20/12 19.00New York Giants–Cleveland Browns
sön 20/12 19.00Tennessee Titans–Indianapolis Colts
sön 20/12 19.00Houston Texans–Jacksonville Jaguars
sön 20/12 19.00Green Bay Packers–Miami Dolphins
sön 20/12 19.00Tampa Bay Buccaneers–New Orleans Saints
sön 20/12 22.05Arizona Cardinals–New York Jets
sön 20/12 22.25Los Angeles Rams–Dallas Cowboys
sön 20/12 22.25Las Vegas Raiders–Denver Broncos
mån 21/12 02.20Minnesota Vikings–Detroit Lions
tis 22/12 02.15Kansas City Chiefs–New England Patriots

Vecka 16: 25–29 december

Fyra matcher saknar fastställt datum och klockslag. Två av dem får amerikanska lördagsplatser; fördelningen ska meddelas senast efter vecka 14.

Svensk startMatch
fre 25/12 02.15Philadelphia Eagles–Houston Texans
fre 25/12 19.00Chicago Bears–Green Bay Packers
fre 25/12 22.30Denver Broncos–Buffalo Bills
lör 26/12 02.15Seattle Seahawks–Los Angeles Rams
sön 27/12 19.00New Orleans Saints–Arizona Cardinals
sön 27/12 19.00Baltimore Ravens–Cleveland Browns
sön 27/12 19.00Miami Dolphins–Los Angeles Chargers
sön 27/12 19.00New York Jets–New England Patriots
sön 27/12 22.05Las Vegas Raiders–Tennessee Titans
sön 27/12 22.25Kansas City Chiefs–San Francisco 49ers
mån 28/12 02.20Dallas Cowboys–Jacksonville Jaguars
tis 29/12 02.15Detroit Lions–New York Giants
Ej fastställtPittsburgh Steelers–Carolina Panthers
Ej fastställtIndianapolis Colts–Cincinnati Bengals
Ej fastställtAtlanta Falcons–Tampa Bay Buccaneers
Ej fastställtMinnesota Vikings–Washington Commanders

Vecka 17: 1–5 januari 2027

Fyra matcher saknar fastställt datum och klockslag. Två av dem får amerikanska lördagsplatser; fördelningen ska meddelas senast efter vecka 15.

Svensk startMatch
fre 1/1 02.15Cincinnati Bengals–Baltimore Ravens
sön 3/1 19.00Miami Dolphins–Buffalo Bills
sön 3/1 19.00Cleveland Browns–Indianapolis Colts
sön 3/1 19.00New York Jets–Minnesota Vikings
sön 3/1 19.00Atlanta Falcons–New Orleans Saints
sön 3/1 19.00Dallas Cowboys–New York Giants
sön 3/1 19.00Tennessee Titans–Pittsburgh Steelers
sön 3/1 19.00Carolina Panthers–Seattle Seahawks
sön 3/1 22.05Arizona Cardinals–Las Vegas Raiders
sön 3/1 22.25Chicago Bears–Detroit Lions
mån 4/1 02.20San Francisco 49ers–Philadelphia Eagles
tis 5/1 02.15Green Bay Packers–Houston Texans
Ej fastställtNew England Patriots–Denver Broncos
Ej fastställtLos Angeles Chargers–Kansas City Chiefs
Ej fastställtTampa Bay Buccaneers–Los Angeles Rams
Ej fastställtJacksonville Jaguars–Washington Commanders

Vecka 18: 9–11 januari 2027

Alla 16 matchpar är klara, men datum och starttider för respektive match bestäms först efter vecka 17. Omgången spelas den 9–10 januari i USA, med den sista nattmatchen den 11 januari svensk tid.

Svensk startMatch
Ej fastställtCarolina Panthers–Atlanta Falcons
Ej fastställtMinnesota Vikings–Chicago Bears
Ej fastställtCincinnati Bengals–Cleveland Browns
Ej fastställtWashington Commanders–Dallas Cowboys
Ej fastställtGreen Bay Packers–Detroit Lions
Ej fastställtIndianapolis Colts–Jacksonville Jaguars
Ej fastställtKansas City Chiefs–Las Vegas Raiders
Ej fastställtDenver Broncos–Los Angeles Chargers
Ej fastställtNew England Patriots–Miami Dolphins
Ej fastställtBuffalo Bills–New York Jets
Ej fastställtNew York Giants–Philadelphia Eagles
Ej fastställtBaltimore Ravens–Pittsburgh Steelers
Ej fastställtArizona Cardinals–San Francisco 49ers
Ej fastställtLos Angeles Rams–Seattle Seahawks
Ej fastställtNew Orleans Saints–Tampa Bay Buccaneers
Ej fastställtHouston Texans–Tennessee Titans

För lagens placeringar, se NFL-tabellen. Hur grundserien leder vidare till Wild Card och resten av slutspelet förklaras i guiden till NFL-slutspelet 2027.

Senaste artiklar

Uppgifter: Vattenfalls fjärrvärme kan säljas för 20 miljarder

Vattenfalls svenska fjärrvärmeverksamhet kan säljas för omkring 20 miljarder kronor. Enligt uppgifter till EFN...

Balco gör storförlust efter nedskrivningar – trots högre omsättning

Balco Group redovisar en förlust efter skatt på 74 miljoner kronor under tredje kvartalet...

Misstänkt mordbrand under Göteborgsderbyt – polisen söker drabbade

Polisen utreder misstänkt mordbrand efter att brinnande tygstycken fallit ner bland åskådare under derbyt...

Lauri ”Cyanide” Happonen död – vann LoL-VM som 16-åring

Den finländske e-sportprofilen Lauri ”Cyanide” Happonen är död, 31 år gammal. Han avled den...

liknande artiklar

Uppgifter: Vattenfalls fjärrvärme kan säljas för 20 miljarder

Vattenfalls svenska fjärrvärmeverksamhet kan säljas för omkring 20 miljarder kronor. Enligt uppgifter till EFN...

Balco gör storförlust efter nedskrivningar – trots högre omsättning

Balco Group redovisar en förlust efter skatt på 74 miljoner kronor under tredje kvartalet...

Misstänkt mordbrand under Göteborgsderbyt – polisen söker drabbade

Polisen utreder misstänkt mordbrand efter att brinnande tygstycken fallit ner bland åskådare under derbyt...