En vanlig NFL-spelare tjänar omkring 1,6 miljoner dollar per år, motsvarande ungefär 15 miljoner kronor. Men skillnaderna är enorma. En quarterback har en typisk årslön på omkring 3,3 miljoner dollar, medan flera andra positioner ligger nära 1,5 miljoner. Samtidigt är Patrick Mahomes kontrakt värt hela 64 miljoner dollar per år.
NFL-säsongen 2026 närmar sig. Premiärmatchen spelas den 9 september amerikansk tid, natten till den 10 september i Sverige. Fler viktiga datum finns i Hurbra:s sportkalender 2026.
Men hur mycket tjänar egentligen spelarna som står på planen?
Svaret beror mycket på position, erfarenhet och kontrakt. Superstjärnornas summor ger dessutom en ganska skev bild av hur mycket den vanliga NFL-spelaren faktiskt får betalt.
En vanlig NFL-spelare tjänar omkring 1,6 miljoner dollar
Hurbra:s genomgång av aktuella NFL-kontrakt efter sommarens roster cutdown ger en median på ungefär:
1,61 miljoner dollar per år
Det motsvarar cirka:
15,4 miljoner kronor per år
Medianen är betydligt mer användbar än ett vanligt genomsnitt när NFL-löner jämförs.
Anledningen är framför allt quarterbacks och andra superstjärnor. Ett fåtal spelare har kontrakt värda 40, 50 eller över 60 miljoner dollar om året. De drar upp genomsnittet kraftigt trots att den stora majoriteten av ligans spelare befinner sig på helt andra lönenivåer.
Medianen betyder i stället att ungefär hälften av kontrakten ligger över nivån och hälften under.
NFL-löner position för position
Skillnaden mellan positionerna är tydlig.
| Position | Typisk årslön |
|---|---|
| Quarterback | 3,30 miljoner USD, cirka 31,6 Mkr |
| Running back | 1,37 miljoner USD, cirka 13,2 Mkr |
| Wide receiver | 1,52 miljoner USD, cirka 14,5 Mkr |
| Tight end | 1,67 miljoner USD, cirka 16,0 Mkr |
| Left tackle | 3,17 miljoner USD, cirka 30,3 Mkr |
| Left guard | 1,70 miljoner USD, cirka 16,3 Mkr |
| Center | 1,40 miljoner USD, cirka 13,4 Mkr |
| Right guard | 2,10 miljoner USD, cirka 20,1 Mkr |
| Right tackle | 1,71 miljoner USD, cirka 16,4 Mkr |
| Interior defensive line | 1,77 miljoner USD, cirka 17,0 Mkr |
| Edge rusher | 2,16 miljoner USD, cirka 20,7 Mkr |
| Linebacker | 1,39 miljoner USD, cirka 13,3 Mkr |
| Cornerback | 1,51 miljoner USD, cirka 14,4 Mkr |
| Safety | 1,50 miljoner USD, cirka 14,4 Mkr |
| Kicker | 1,73 miljoner USD, cirka 16,5 Mkr |
| Punter | 1,95 miljoner USD, cirka 18,7 Mkr |
Beloppen är medianen för kontraktens genomsnittliga årsvärde, APY.
Det är alltså inte vad varje spelare exakt får utbetalt under kalenderåret 2026. NFL-kontrakt kan innehålla stora signing bonuses, garantier och andra delar som gör att den faktiska utbetalningen varierar kraftigt från ett år till ett annat.
Quarterbacks tjänar mest
Det kommer knappast som någon överraskning att quarterback är NFL:s bäst betalda position.
Medianen ligger på omkring 3,3 miljoner dollar per år, motsvarande ungefär 31,6 miljoner kronor.
Det är mer än dubbelt så mycket som medianen för exempelvis running backs, wide receivers, linebackers och defensive backs.
Skillnaden blir ännu större längst upp i lönelistan.
De tolv högsta kontrakten i NFL räknat på genomsnittligt årsvärde tillhör quarterbacks.
Positionen är extremt viktig för ett lags resultat och samtidigt svår att fylla med en spelare på absolut toppnivå. Klubbar som hittar en etablerad franchise-quarterback är därför beredda att binda mycket stora delar av sin framtida lönebudget till en enda spelare.
Left tackles hör också till vinnarna
Den andra position som sticker ut kraftigt i medianen är left tackle.
En typisk årslön ligger runt 3,17 miljoner dollar, cirka 30,3 miljoner kronor.
En left tackle skyddar normalt quarterbackens så kallade blind side och är en av de viktigaste positionerna i den offensiva linjen.
Det syns också i lönerna.
Left tackles ligger klart över guards och centers och nästan i nivå med quarterbacks när man jämför medianen.
Running backs ligger i botten
Running backs befinner sig i motsatt ände.
Medianlönen är omkring 1,37 miljoner dollar, motsvarande cirka 13,2 miljoner kronor.
Det är den lägsta nivån bland de stora positionsgrupperna i genomgången.
Det kan se märkligt ut eftersom många running backs är några av NFL:s mest välkända spelare. Men positionens ekonomiska värdering har förändrats kraftigt.
Running backs har ofta kortare karriärer, och klubbar har blivit allt mer försiktiga med att ge stora flerårskontrakt till spelare på positionen.
Skillnaden mot quarterback är slående. Medianen för quarterbacks är omkring 2,4 gånger så hög.
Edge rushers är försvarets bäst betalda
På den defensiva sidan sticker edge rushers ut.
Medianen ligger på cirka 2,16 miljoner dollar per år, ungefär 20,7 miljoner kronor.
Det är högre än för defensive tackles, linebackers, cornerbacks och safeties.
Förklaringen är nära kopplad till quarterbackens betydelse. Om en quarterback är det mest värdefulla en offensiv kan ha blir spelare som kan sätta press på honom också mycket värdefulla.
En dominant pass rusher kan förändra hela motståndarens offensiva spelplan.
Kickers och punters tjänar mer än många tror
Specialistsiffrorna är också intressanta.
Medianen för kickers ligger omkring 1,73 miljoner dollar, medan punters ligger på cirka 1,95 miljoner dollar.
Det betyder inte nödvändigtvis att en punter är mer värdefull än en wide receiver eller running back.
Skillnaden påverkas mycket av hur trupperna är byggda.
Ett NFL-lag har normalt bara en ordinarie kicker och en punter. På positioner som wide receiver, running back och cornerback finns betydligt fler spelare på varje lag, inklusive billiga reserver och unga utvecklingsspelare.
Det pressar ned medianen på de större positionsgrupperna.
Så hög är NFL:s minimilön 2026
NFL har fasta minimilöner som ökar med spelarens erfarenhet.
För en spelare utan tidigare credited season ligger minimilönen 2026 på 885 000 dollar, ungefär 8,5 miljoner kronor.
| Erfarenhet | Minimilön 2026 |
|---|---|
| 0 credited seasons | 885 000 USD, cirka 8,5 Mkr |
| 1 | 1 005 000 USD, cirka 9,6 Mkr |
| 2 | 1 075 000 USD, cirka 10,3 Mkr |
| 3 | 1 145 000 USD, cirka 11,0 Mkr |
| 4–6 | 1 215 000 USD, cirka 11,6 Mkr |
| 7 eller fler | 1 300 000 USD, cirka 12,5 Mkr |
En veteran med minst sju credited seasons har alltså en minimilön på 1,3 miljoner dollar.
Det är 415 000 dollar mer än en spelare utan credited seasons.
NFL beskriver hur erfarenheten räknas och vilka minimilöner som gäller på sin officiella sida om free agency och credited seasons.
Rookies kan ändå tjäna enorma summor
Det är lätt att tro att rookies automatiskt befinner sig längst ned på lönelistan.
Så fungerar det inte.
Rookiekontrakten styrs visserligen av NFL:s lönesystem och draftposition, men de högst valda spelarna kan fortfarande få mycket stora kontrakt.
Quarterbacken Fernando Mendoza, som valdes först totalt i draften 2026 av Las Vegas Raiders, skrev exempelvis ett fyraårigt kontrakt värt omkring 57,3 miljoner dollar.
Kontraktets genomsnittliga värde är drygt 14,3 miljoner dollar per år.
Hans grundlön under rookieåret är däremot 885 000 dollar.
Samtidigt kan den faktiska kontantutbetalningen under 2026 uppgå till omkring 39 miljoner dollar genom framför allt signing bonus.
Alla tre beloppen beskriver alltså samma kontrakt men svarar på olika frågor.
Därför finns flera olika ”löner” för samma spelare
När NFL-löner diskuteras dyker ofta flera helt olika siffror upp för samma spelare.
Det beror på att minst fyra mått används.
Grundlön
Det är spelarens faktiska grundlön för säsongen.
En spelare kan ha relativt låg grundlön samtidigt som han får stora bonusar.
APY
APY betyder Average Per Year.
Det är kontraktets totala nominella värde delat med antalet år och är måttet som används i Hurbra:s positionsjämförelse.
Det passar bäst när olika spelarkontrakt ska jämföras med varandra.
Cash
Cash visar hur mycket pengar spelaren faktiskt är planerad att få utbetalt ett visst år.
Ett år med en stor signing bonus kan därför bli extremt högt.
Cap hit
Cap hit visar hur mycket spelaren belastar lagets salary cap under den aktuella säsongen.
Det är ett viktigt mått för klubbens ekonomi men behöver inte ha särskilt mycket att göra med hur mycket spelaren faktiskt får utbetalt samma år.
Patrick Mahomes tjänar 64 miljoner dollar per år på kontraktet
Patrick Mahomes sitter högst upp i NFL:s kontraktsranking inför säsongen 2026.
Hans kontrakt har ett genomsnittligt årsvärde på 64 miljoner dollar.
Det motsvarar omkring 613 miljoner kronor per år.
Bakom honom finns flera quarterbacks på mellan 50 och 60 miljoner dollar.
| Spelare | Kontraktsvärde per år |
|---|---|
| Patrick Mahomes | 64 miljoner USD |
| Dak Prescott | 60 miljoner USD |
| Matthew Stafford | 55 miljoner USD |
| Josh Allen | 55 miljoner USD |
| Jordan Love | 55 miljoner USD |
| Joe Burrow | 55 miljoner USD |
| Trevor Lawrence | 55 miljoner USD |
| Jared Goff | 53 miljoner USD |
| Brock Purdy | 53 miljoner USD |
| Justin Herbert | 52,5 miljoner USD |
Skillnaden mot en vanlig NFL-spelare är enorm.
Mahomes kontraktsvärde per år är nästan 40 gånger högre än ligans median på omkring 1,61 miljoner dollar.
Även jämfört med andra quarterbacks är skillnaden stor. Hans kontrakt ligger omkring 19 gånger över quarterbackmedianen.
Superstjärnorna drar ifrån även på andra positioner
Quarterbacks är det tydligaste exemplet, men samma mönster finns på andra positioner.
En toppreceiver kan ha ett kontrakt värt över 40 miljoner dollar per år samtidigt som medianen för wide receivers bara ligger runt 1,52 miljoner.
Det innebär att den bäst betalda spelaren kan ligga mer än 25 gånger över den typiska lönen på positionen.
Edge rushers visar samma typ av spridning.
Toppen ligger omkring 50 miljoner dollar per år medan medianen är drygt två miljoner.
Bland specialisterna är skillnaderna mindre. De bäst betalda kickers och punters ligger fortfarande klart över medianen, men inte alls på samma extrema nivåer som quarterbacks, receivers och pass rushers.
Hur mycket tjänar en NFL-spelare i månaden?
Om den typiska NFL-årslönen på cirka 1,61 miljoner dollar delas över tolv månader motsvarar det ungefär:
134 000 dollar per månad
eller omkring:
1,29 miljoner kronor per månad
Det är dock bara ett sätt att göra beloppet lättare att förstå.
NFL-spelare får inte nödvändigtvis sina kontrakt utbetalda jämnt över årets tolv månader. Bonusar och säsongslöner kan betalas enligt helt andra modeller.
Hur mycket tjänar en NFL-spelare per match?
Samma sak gäller om årslönen delas på NFL:s 17 grundseriematcher.
En lön på 1,61 miljoner dollar motsvarar då matematiskt ungefär:
95 000 dollar per match
eller drygt:
900 000 kronor per match
Men även detta är en jämförelse, inte hur kontrakten faktiskt betalas ut.
Vad är en normal NFL-lön 2026?
För den som bara vill ha det korta svaret är bilden tydlig:
En typisk NFL-spelare har ett kontrakt värt ungefär 1,6 miljoner dollar per år, motsvarande cirka 15 miljoner kronor.
Quarterbacks är den tydligast bäst betalda positionen, med en median på omkring 3,3 miljoner dollar.
Running backs ligger i botten kring 1,37 miljoner.
NFL:s absoluta minimilön börjar på 885 000 dollar för en spelare utan credited seasons och stiger till 1,3 miljoner dollar för veteraner med minst sju.
Samtidigt lever ligans största stjärnor i en helt annan ekonomisk verklighet.
Patrick Mahomes 64 miljoner dollar per år är nästan 40 gånger mer än den typiska NFL-spelarens kontraktsvärde.
Det är därför rubriker om NFL:s största kontrakt ger en ganska missvisande bild av vad en vanlig spelare faktiskt tjänar.
Hurbra:s medianer bygger på aktuella NFL-kontrakt efter roster cutdown inför säsongen 2026. Offentliga kontraktsdatabaser kan under dagarna efter nedskärningen fortfarande innehålla vissa spelare på reservlistor eller spelare vars rosterstatus nyligen förändrats. Beloppen är därför bäst lästa som typiska kontraktsnivåer per position, inte som en exakt sammanräkning av samtliga 53-mannatrupper vid ett enskilt klockslag.