HemSportTour Championship 2026 starttider 27 augusti – då spelar Ludvig Åberg

Tour Championship 2026 starttider 27 augusti – då spelar Ludvig Åberg

Publicerad

Ludvig Åberg slår ut klockan 19.12 svensk tid torsdag 27 augusti i den första rundan av Tour Championship 2026. Svensken spelar tillsammans med regerande mästaren Tommy Fleetwood på East Lake i Atlanta. Första bollen går ut 17.00 och dagens sista grupp, med Scottie Scheffler och Matt Fitzpatrick, startar 20.00.

Här är alla starttider i svensk tid och grupperna som är mest intressanta att följa under torsdagen.

Alla starttider i Tour Championship torsdag 27 augusti

Samtliga 30 spelare startar från hål 1. Tiderna nedan är svenska sommartider.

Svensk tidSpelare
17.00Tom Kim – Ryan Fox
17.12Justin Rose – Adam Scott
17.24Robert MacIntyre – Viktor Hovland
17.36Alex Smalley – Alex Fitzpatrick
17.48Min Woo Lee – J.J. Spaun
18.06Patrick Cantlay – Kristoffer Reitan
18.18Ryan Gerard – Gary Woodland
18.30Akshay Bhatia – Hideki Matsuyama
18.42Jacob Bridgeman – Russell Henley
18.54Rory McIlroy – Xander Schauffele
19.12Tommy Fleetwood – Ludvig Åberg
19.24Collin Morikawa – Sam Burns
19.36Si Woo Kim – Chris Gotterup
19.48Wyndham Clark – Cameron Young
20.00Scottie Scheffler – Matt Fitzpatrick

Tiderna kommer från PGA Tours officiella startlista.

Vill du ha formatet, startfältet, FedExCup-läget och förutsättningarna samlade finns allt i vår stora guide till Tour Championship 2026.

När spelar Ludvig Åberg?

Ludvig Åbergs starttid är alltså 19.12 svensk tid. Han går i torsdagens elfte boll tillsammans med Tommy Fleetwood.

Det är en attraktiv grupp även utanför svensk synvinkel. Fleetwood vann Tour Championship 2025 och kommer till finalen som nia i FedExCup, precis före Åberg som ligger tia.

Åberg är ensam svensk i det 30 man stora startfältet. Han kommer till East Lake efter en T7-placering i FedEx St. Jude Championship och en T16-placering i BMW Championship under de två första slutspelsveckorna.

Den som vill följa svenskens läge mer i detalj hittar form, förutsättningar och segerchanser i vår separata guide till Ludvig Åberg i Tour Championship 2026.

Bollarna att följa extra på torsdagen

Åberg och Fleetwood är den självklara huvudgruppen för svenska tittare, men torsdagens startlista innehåller flera riktigt tunga bollar.

18.54: Rory McIlroy – Xander Schauffele

Två av världens största namn går ut strax före Åberg. Båda har dessutom tidigare vunnit Tour Championship, vilket gör gruppen till en av dagens mest meriterade.

19.48: Wyndham Clark – Cameron Young

Clark och Young kommer in som trea respektive fyra i FedExCup. Clark har dessutom färsk form efter segern i BMW Championship.

20.00: Scottie Scheffler – Matt Fitzpatrick

Den sista gruppen är också den sportsligt tyngsta sett till FedExCup. Scheffler leder rankingen inför finalen och spelar tillsammans med tvåan Fitzpatrick.

Även Viktor Hovland och Robert MacIntyre 17.24 samt Collin Morikawa och Sam Burns 19.24 är grupper som sticker ut i ett ovanligt koncentrerat startfält.

Därför går de bästa i FedExCup sist

Startordningen i första rundan följer FedExCup-ställningen efter BMW Championship. Spelarna längre ned i rankingen går ut tidigt, medan de högst placerade kommer senare under kvällen svensk tid.

Det är därför Scheffler och Fitzpatrick startar sist och varför Fleetwood och Åberg hamnar så långt ned i startlistan.

Placeringen i FedExCup ger däremot inga slagmässiga fördelar på East Lake. Det gamla systemet med startslag är borta. Alla 30 spelare börjar Tour Championship på par och spelar 72 hål på lika villkor. Lägst totalscore efter fyra rundor vinner både Tour Championship och FedExCup.

Från och med fredagens andra rond sätts grupperna om efter resultaten i själva tävlingen.

Så ser du Tour Championship i Sverige

Tour Championship går att följa i Sverige via HBO Max, medan Eurosport 2 också går in i sändningen under torsdagskvällen. För exakta kanaler, feeds och sändningstider för hela veckan finns vår separata TV-guide till Tour Championship 2026.

För torsdagens svenska publik är den viktigaste hållpunkten enkel: Ludvig Åberg slår ut 19.12.

Vädret kan bli en faktor under dagen. Prognosen inför torsdagen innehåller risk för regn och åska i Atlanta, vilket innebär att tiderna kan påverkas om spelet måste avbrytas. Startlistan ovan är de officiella tiderna inför första rundan.

Senaste artiklar

SHL-resultat 15 oktober: Malmö krossade Örebro – Brynäs vann dramat

Malmö körde över Örebro med 6–0, Carl Persson gjorde hattrick och Brynäs vände till...

Bordtennis-EM fredag 16 oktober – svenskarnas matcher, tider och tv

Fem svenska matcher väntar i bordtennis-EM fredagen den 16 oktober. Truls Möregårdh, Anton Källberg,...

NHL i natt: 11 matcher den 16 oktober – tider, TV och svenskarna att följa

NHL bjuder på elva matcher under natten till fredag den 16 oktober 2026. För...

Berglund avgjorde på straffar – Färjestad slog Luleå

Färjestad fick kämpa betydligt hårdare än vanligt för att förlänga sin segersvit i SHL....

liknande artiklar

SHL-resultat 15 oktober: Malmö krossade Örebro – Brynäs vann dramat

Malmö körde över Örebro med 6–0, Carl Persson gjorde hattrick och Brynäs vände till...

Bordtennis-EM fredag 16 oktober – svenskarnas matcher, tider och tv

Fem svenska matcher väntar i bordtennis-EM fredagen den 16 oktober. Truls Möregårdh, Anton Källberg,...

NHL i natt: 11 matcher den 16 oktober – tider, TV och svenskarna att följa

NHL bjuder på elva matcher under natten till fredag den 16 oktober 2026. För...