HemNöjeHalmstad Pride 2026 i dag: Program, parad och tider

Halmstad Pride 2026 i dag: Program, parad och tider

Publicerad

Halmstad Pride 2026 öppnar i Norre katts park klockan 12.00 i dag, lördag den 22 augusti. Paraduppvärmningen börjar 14.30, Prideparaden går 15.00–15.50 och därefter väntar Andreas Lundstedt, Drömhus och LeCrash på scen. Pride följs av gratiskvällen Musik i Parken med bland andra Sahara Hotnights.

Hela programmet för Halmstad Pride 2026

TidProgram
12.00Pride Park öppnar i Norre katts park
14.30–15.00Paraduppvärmning med DJ Bebulah och Kendi
15.00–15.50Prideparaden
16.00–18.30Andreas Lundstedt, Drömhus och LeCrash på scen
17.00Utställardelen Pride Park stänger
18.30Halmstad Pride avslutas
19.00Musik i Parken börjar med Melodic Fluke
Cirka 20.00HSTD Method med gäster
Cirka 21.45Sahara Hotnights
23.00Musik i Parken avslutas

Halmstad Pride har fri entré. Det gäller även Musik i Parken, som tar över samma område efter Pride.

Arrangörens fullständiga program anger att Pride pågår till 18.30. En kortare kommunal översikt anger 18.00, men både arrangörens schema och kommunens mer detaljerade program har sluttiden 18.30. Utställarna i Pride Park stänger redan 17.00, medan konserterna fortsätter på området.

Prideparaden börjar klockan 15.00

Uppvärmningen inför Halmstad Pride-paraden börjar på scenen i Norre katts park 14.30. DJ Bebulah och Kendi står för musiken fram till paradstarten.

Paraden avgår 15.00 och beräknas vara tillbaka omkring 15.50. Både start och mål är i Norre katts park. Privatpersoner behöver inte vara anmälda utan kan ansluta på plats.

Någon aktuell gata-för-gata-sträckning eller paradkarta har inte publicerats. Det som är bekräftat är att tåget går genom centrala Halmstad och återvänder till parken. Äldre kartor från tidigare år behöver därför inte visa rätt väg för Halmstad Pride 2026.

Den säkraste platsen för den som vill se tåget men inte gå med är Norre katts park. Där går det att följa både starten och återkomsten innan scenprogrammet börjar 16.00.

Pride Park är öppen 12.00–17.00

Pride Park fyller Norre katts park med utställare, aktiviteter och food trucks. Någon fullständig lista över dagens matförsäljare har inte publicerats, men det ska finnas möjlighet att köpa mat på området.

Bland utställarna finns Halmstad Pride, HappyPride, RFSU Halland, Ungdomsmottagningen, Kvinnojouren Viktoria, Ungdomsjouren Tigerlilja, Amnesty International, Rädda Barnen och Djurens Rätt.

Halmstads kommun, HFAB, Räddningstjänsten, Polismyndigheten och Halmstad Garnison deltar också. Därtill kommer Svenska kyrkan, flera politiska partier, fackförbund och andra lokala organisationer.

Ingen särskild åldersgräns har publicerats. Evenemanget beskrivs som öppet för alla och det krävs ingen biljett.

Andreas Lundstedt, Drömhus och LeCrash på scen

Efter att paraden kommit tillbaka börjar Pride-konserterna klockan 16.00. Årets tre bekräftade akter är Andreas Lundstedt, Drömhus och LeCrash.

Arrangören har inte publicerat individuella speltider eller en säker spelordning för artisterna. Den som vill se en särskild akt bör därför vara på plats när scenprogrammet börjar och inte utgå från tider som cirkulerar utan stöd i det officiella programmet för Halmstad Pride 2026.

Konsertområdet fortsätter att vara öppet efter att utställardelen av Pride Park har stängt 17.00. Pride-programmet avslutas omkring 18.30.

Sahara Hotnights avslutar Musik i Parken

Det blir ett kort uppehåll efter Pride innan Musik i Parken börjar på samma scen klockan 19.00. Även kvällsprogrammet är gratis.

Halmstadbandet Melodic Fluke går upp omkring 19.00. Cirka 20.00 tar HSTD Method över med gästerna Antonio D, Reggaeonen och Nastï. Sahara Hotnights har den sista konserten med beräknad start 21.45.

Tiderna under Musik i Parken är cirkatider. Kvällen avslutas 23.00. Sahara Hotnights och de andra kvällsakterna ingår alltså inte i själva Halmstad Pride-programmet, även om konserterna hålls på samma plats direkt efteråt.

Plats, transport och parkering

Halmstad Pride hålls i Norre katts park vid Norra Vägen i centrala Halmstad. Området går enkelt att nå till fots eller med cykel, och flera stadsbussar stannar i närheten.

Någon särskild evenemangsparkering har inte presenterats. Bilister får använda de ordinarie parkeringarna i centrum. Eftersom paraden rör sig genom centrala Halmstad är gång, cykel eller buss det smidigaste alternativet under eftermiddagen.

Ingen verifierad lista över avstängda gator eller tillfälliga bussomledningar har publicerats. Den som åker kollektivt bör därför kontrollera dagens trafikinformation före avresa.

Det finns en permanent tillgänglighetsanpassad betaltoalett vid Hamngatan i anslutning till parken. Vilka extra toaletter som finns inne på evenemangsområdet har inte specificerats.

Halvklart och omkring 15–20 grader

Hela Halmstad Pride och Musik i Parken arrangeras utomhus. Dagens prognos pekar mot halvklart väder, temperaturer omkring 15–20 grader och västlig vind.

En extra tröja kan behövas för den som stannar kvar till Sahara Hotnights och kvällens avslutning 23.00.

Samma lördag har även Gävle Pride 2026 sitt stora helgprogram med parad och scenframträdanden.

Senaste artiklar

Konserter i Göteborg den 16 oktober 2026 – kvällens spelningar

Daniel Adams-Ray, Gerd, Moa Lignell och Backstreet Girls är några av artisterna som spelar...

Ostfestivalen Göteborg 2026 – öppettider, biljetter och program

Ostfestivalen Göteborg 2026 arrangeras fredag 16 oktober klockan 14.00–20.00 och lördag 17 oktober klockan...

Konserter i Malmö den 16 oktober 2026 – vad händer ikväll?

Fredagen den 16 oktober bjuder Malmö på konserter med bland andra Jon Henrik Fjällgren,...

Skavlan & Sverige ikväll 16 oktober – alla gäster och sändningstid

Skavlan & Sverige sänds i SVT1 fredagen den 16 oktober 2026 klockan 21.00. Kvällens...

liknande artiklar

Konserter i Göteborg den 16 oktober 2026 – kvällens spelningar

Daniel Adams-Ray, Gerd, Moa Lignell och Backstreet Girls är några av artisterna som spelar...

Ostfestivalen Göteborg 2026 – öppettider, biljetter och program

Ostfestivalen Göteborg 2026 arrangeras fredag 16 oktober klockan 14.00–20.00 och lördag 17 oktober klockan...

Konserter i Malmö den 16 oktober 2026 – vad händer ikväll?

Fredagen den 16 oktober bjuder Malmö på konserter med bland andra Jon Henrik Fjällgren,...