Renault Scenic E-Tech electric 2026 är ett av de mest rationella elektriska familjevalen för den som vill ha lång räckvidd och ett stort baksäte utan att köpa en stor SUV. Techno med 87 kWh-batteri är bästa grundköpet. Lägg till förarassistanspaketet om bilen ska användas mycket i stad och på långresor. Kompromisserna är långsam snabbladdning i förhållande till de bästa konkurrenterna, 1 100 kilos dragvikt och en lastlösning som inte är lika flexibel som i Skoda Enyaq och Kia EV5.
Scenic är bara 4,47 meter lång men har ett bagageutrymme på 545 liter och ett större batteri än många tyngre och dyrare el-SUV:ar. Det gör modellen särskilt intressant för familjen som vill ha räckvidd och kupéutrymme men inte behöver fyrhjulsdrift, maximal dragvikt eller sju sittplatser.
Renault Scenic E-Tech electric 2026 i korthet
| Punkt | Bedömning |
|---|---|
| Bästa version | Techno EV87 med förarassistanspaket |
| Pris | Från 549 900 kronor |
| Räckvidd | Upp till 622 km WLTP |
| Verklig räckvidd | Cirka 35–50 mil beroende på förhållanden |
| Bagageutrymme | 545–1 670 liter |
| Största kompromiss | Snabbladdningen och dragvikten |
| Passar bäst för | Familjer som prioriterar räckvidd, baksäte och komfort |
Är Renault Scenic E-Tech ett bra köp?
Ja, för rätt familj.
Scenic ger en ovanligt bra kombination av stort batteri, lång räckvidd, rymligt baksäte och relativt smidiga yttermått. Den är kortare och lägre än Volkswagen ID.4 och Skoda Enyaq men känns ändå inte som en mindre bil när man sitter i baksätet.
Renault har också lyckats hålla priset på en nivå där Scenic kan konkurrera med betydligt mer etablerade elektriska familjebilar. Techno kostar 549 900 kronor och har ett batteri på 87 kWh, framhjulsdrift och en WLTP-räckvidd på upp till 622 kilometer.
Scenic är däremot inte det självklara valet för alla. Enyaq är bättre för tung och skrymmande last, Kia EV5 har en mer flexibel kupé och längre nybilsgaranti, medan flera koreanska elbilar laddar betydligt snabbare.
Det avgörande är därför inte om Scenic är en bra familjebil. Det är den. Frågan är om dess svagheter spelar någon större roll för just din familj.
Pris och versioner i Sverige
Det svenska modellprogrammet omfattar Techno och Esprit Alpine. Båda använder samma batteri och drivlina.
| Version | Pris | Viktigaste skillnaden |
|---|---|---|
| Techno EV87 | 549 900 kr | 19-tumshjul och hög grundutrustning |
| Esprit Alpine EV87 | 599 900 kr | Dragkrok, elstolar, 360-kamera och mer komfortutrustning |
Båda versionerna har:
- ett batteri på 87 kWh
- framhjulsdrift
- 220 hästkrafter
- 300 Nm
- 0–100 km/h på 7,9 sekunder
- en toppfart på 170 km/h
- högsta DC-laddning på 150 kW
Esprit Alpine har alltså varken större batteri, mer effekt eller längre räckvidd. De extra 50 000 kronorna går i stället till utrustning, design och större hjul.
Tillgängligheten för Esprit Alpine bör kontrolleras med återförsäljaren. Versionen finns i den svenska prislistan, men Techno är den modell som tydligast marknadsförs i den ordinarie konfigureringen.
Vilken Renault Scenic E-Tech är bästa köpet?
Techno är det rationella valet
Techno för 549 900 kronor är ovanligt välutrustad redan från början. Här ingår bland annat:
- värmepump
- uppvärmda framstolar
- uppvärmd ratt
- adaptiv farthållare
- elektrisk baklucka
- backkamera
- parkeringssensorer
- tvåzons klimatanläggning
- Google-baserat infotainment
- trådlös Apple CarPlay och Android Auto
- trådlös mobilladdning
- one-pedal-körning
- 19-tumshjul
Det är inte en avskalad instegsmodell som kräver dyra paket för att fungera som familjebil.
De mindre 19-tumshjulen bör dessutom ge bättre komfort, lägre däckkostnader och något längre verklig räckvidd än 20-tumshjulen på Esprit Alpine.
Techno med förarassistanspaket är bästa helheten
Förarassistanspaketet kostar 19 900 kronor och höjer totalpriset till 569 800 kronor.
Paketet innehåller bland annat:
- 360-graderskamera
- aktiv körassistans med filcentrering
- dödavinkelvarning
- varning för korsande trafik bak
- digital innerbackspegel
- automatisk parkering
- intelligent adaptiv farthållare
Det gör bilen enklare att använda både på motorväg och i trånga parkeringsmiljöer. Paketet innehåller också utrustning som många köpare förväntar sig i en modern familjeelbil och som kan göra bilen lättare att sälja vidare.
Techno med förarassistanspaketet är därför artikelns tydliga rekommendation.
Esprit Alpine är främst ett utrustningsköp
Esprit Alpine kostar 599 900 kronor och har bland annat:
- elektriskt justerbara framstolar
- massage och minne för förarstolen
- Harman Kardon-ljudsystem
- 360-graderskamera
- aktiv körassistans
- automatisk parkering
- digital innerbackspegel
- avtagbar dragkrok
- 20-tumshjul
När Techno har kompletterats med assistanspaketet är prisskillnaden 30 100 kronor.
Alpine kan vara motiverad för den som ändå vill ha dragkrok, elstolar, massage och bättre ljud. För en vanlig familjeköpare ger den däremot begränsad praktisk nytta i förhållande till merkostnaden.
De större hjulen innebär dessutom sannolikt något fastare fjädringskomfort, dyrare däck och en mindre räckviddsförlust.
Baksätet är en av bilens största styrkor
Scenic använder utrymmet mellan hjulaxlarna effektivt. Trots att bilen är kortare än de vanligaste familje-SUV:arna finns det gott om plats för benen i baksätet.
Golvet är plant och bakdörrarna öppnar brett. Isofix-fästena på ytterplatserna är lättåtkomliga, vilket gör det enklare att montera och flytta barnstolar.
Stora bakåtvända barnstolar bör få plats utan att framsätet behöver skjutas orimligt långt fram. Det är en viktig skillnad mot flera elektriska crossovermodeller där sluttande tak och korta dörröppningar begränsar användbarheten.
Mittarmstödet är också genomtänkt och innehåller bland annat mugghållare, USB-C-uttag och hållare för telefoner eller mindre surfplattor.
Fungerar Scenic med tre barn?
Det beror på barnstolarnas bredd.
De två yttre platserna är rymliga, men mittplatsen är smalare. Tre vuxna får plats under kortare resor men sitter trångt över axlarna. Tre stora barnstolar bör därför alltid provas i den faktiska bilen före köp.
Scenic är som bäst för en familj med två barn. Den fungerar även med tre barn, men är inte lika självklar som en bredare och mer fyrkantig modell.
Vuxna i baksätet får bra knäutrymme men kan sakna stöd under låren. Fotutrymmet under framstolarna är inte heller lika generöst som det stora knäutrymmet först antyder.
Bagageutrymmet räcker för familjesemestern
Bagageutrymmet rymmer 545 liter med baksätet uppe och 1 670 liter när baksätet är fällt.
Det är tillräckligt för exempelvis:
- en normal barnvagn
- flera resväskor
- matkassar och vardagslast
- en familjs semesterpackning
- mindre sport- och fritidsutrustning
Det finns även ett utrymme under golvet där laddkablar kan förvaras.
Scenic är alltså inte bara rymlig på pappret. Bagaget är tillräckligt stort för normal familjeanvändning trots att karossen är betydligt kortare än hos många SUV-alternativ.
Lastlösningen har några tydliga nackdelar
Bagagegolvet har en relativt hög lasttröskel och baksätet bildar inte en helt plan yta när det fälls. Baksätet kan inte heller skjutas framåt eller bakåt.
Det saknas dessutom ett främre bagageutrymme.
Familjen som regelbundet lastar stora kartonger, hundbur, mycket sportutrustning eller en tung barnvagn kan därför föredra en mer fyrkantig bil. Skoda Enyaq 2026 har större bagageutrymme, medan Kia EV5 2026 erbjuder en planare och mer flexibel lastlösning samt ett mindre främre bagageutrymme.
Komfort och ljudnivå
Scenic är byggd som en familjebil och inte som en sportmodell. Motorn har tillräckligt med kraft för omkörningar och full semesterlast, men gasresponsen är lugnare än i många onödigt starka elbilar.
Styrningen är relativt direkt och bilen känns mindre tung och klumpig än många SUV:ar. Den låga ljudnivån är en tydlig styrka, särskilt på landsväg och motorväg.
Fjädringen är i huvudsak bekväm, men bilen kan reagera tydligt på skarpa ojämnheter. Det gäller framför allt versioner med 20-tumshjul.
Techno med 19-tumshjul är därför den bästa specifikationen även ur komfortsynpunkt.
Bromspedalen kan kräva viss tillvänjning för att bilen ska stanna helt mjukt. Föraren kan samtidigt använda paddlar bakom ratten för att justera bromskraftsåtervinningen och välja one-pedal-läge i tät trafik.
Infotainmentsystemet är bättre än i flera konkurrenter
Scenic har ett digitalt förarinstrument på 12,3 tum och en central skärm på 12 tum. Systemet bygger på Google och innehåller bland annat Google Maps, Google Assistant och möjlighet att ladda ner appar.
Det är en av bilens största fördelar mot flera mer etablerade konkurrenter.
Google Maps kan:
- planera laddstopp
- beräkna återstående batterinivå vid ankomst
- ta hänsyn till väder och förbrukning
- förvärma batteriet inför ett planerat laddstopp
- visa tillgängliga laddare längs rutten
Det gör långresan enklare och minskar behovet av att använda separata appar i telefonen.
Renault har även behållit fysiska reglage för flera klimatfunktioner. Det är enklare och säkrare än att lägga varje funktion i pekskärmen.
Det finns däremot många spakar runt ratten, vilket kan kännas rörigt i början. Enstaka användare och långtidstester har också rapporterat om mindre omstarter av infotainmentsystemet och problem med mobilappens förvärmning. Det handlar hittills mer om irritation än om ett omfattande mjukvaruproblem.
Räckvidd och verklig förbrukning
Scenic har ett batteri på 87 kWh och en officiell WLTP-räckvidd på 607–622 kilometer. Den lägre siffran gäller normalt bilar med mer utrustning och större hjul.
Den officiella förbrukningen är 16,9–17,3 kWh per 100 kilometer.
I verklig körning är följande intervall mer användbara:
| Körning | Rimlig räckvidd |
|---|---|
| Blandad sommarkörning | Cirka 45–50 mil |
| Blandad körning i kyligt väder | Cirka 40–46 mil |
| Svensk vinter | Cirka 35–45 mil |
| Snabb motorväg i kyla | Cirka 30–38 mil |
Siffrorna påverkas kraftigt av temperatur, vind, däck, hastighet och hur mycket kupén behöver värmas.
Svenska vintertester har visat en förbrukning runt 19 kWh per 100 kilometer i ensiffriga temperaturer. Vid motorvägskörning i högre hastighet kan förbrukningen stiga till omkring 23 kWh per 100 kilometer.
Scenic tillhör därmed de bättre elektriska familjebilarna när det gäller räckvidd. Det stora batteriet gör att många vanliga dagsresor kan genomföras utan snabbladdning.
Laddningen är bilens tydligaste kompromiss
Scenic kan laddas med 11 kW växelström och som mest 150 kW vid en snabbladdare.
Renault anger:
- cirka nio timmar från 0 till 100 procent med 11 kW
- 15–80 procent på cirka 37 minuter vid snabbladdning
150 kW är fullt användbart, men laddkurvan är inte klassledande. Det tar längre tid att fylla batteriet än i flera konkurrenter.
Skoda Enyaq klarar exempelvis 10–80 procent på omkring 28 minuter, medan Kia EV5 anges behöva omkring 30 minuter.
Scenic kan å andra sidan köra längre innan det första laddstoppet. På en normal familjeresa kan det innebära att bilen behöver färre stopp, även om varje enskilt stopp tar lite längre tid.
För familjen som gör några längre semesterresor per år är detta sällan ett avgörande problem. Den som regelbundet kör 60–100 mil på en dag bör däremot titta på en bil med snabbare laddning.
Så fungerar Scenic på långresa
Scenic har flera egenskaper som gör den bra på långa resor:
- lång räckvidd
- låg ljudnivå
- gott om benutrymme
- standardmonterad värmepump
- batteriförvärmning
- bra laddplanering
- bekväma framstolar
- många USB-uttag och bra förvaring
Det stora batteriet är den viktigaste fördelen. Familjen kan köra en lång första sträcka och planera stoppet när barnen ändå behöver mat eller en paus.
Den integrerade reseplaneringen visar också beräknad batterinivå vid destinationen och kan förvärma batteriet inför laddningen.
Nackdelen är att laddpausen blir längre än med exempelvis Kia EV6, Hyundai Ioniq 5 och andra modeller med 800-voltsteknik.
Vinteregenskaper
Värmepump, uppvärmd ratt och uppvärmda framstolar är standard, vilket gör Scenic välutrustad för svenska förhållanden.
Batteriet kan förvärmas automatiskt inför snabbladdning när laddstoppet är inlagt i bilens navigationssystem. Det är viktigt för att nå en rimlig laddeffekt under vintern.
Scenic är framhjulsdriven och fyrhjulsdrift går inte att välja. För de flesta förare räcker framhjulsdrift med bra vinterdäck, men köpare som ofta kör på oplogade småvägar kan föredra ett fyrhjulsdrivet alternativ.
Förbrukningen ökar tydligt i kyla, men det stora batteriet gör att bilen ändå behåller en användbar vinterräckvidd.
Dragvikten begränsar användningen
Den bromsade dragvikten är 1 100 kg.
Det räcker för:
- mindre släp
- trädgårdsavfall
- lättare båtsläp
- mindre husvagnar
- normal användning vid renovering och flytt
Det räcker inte för familjen som vill dra en större husvagn, tung båt eller hästtransport.
Dragvikten är en av de viktigaste skillnaderna mot större och mer kraftfulla SUV-alternativ. Scenic kan vara en utmärkt familjebil men är inte byggd som tung dragbil.
Dragkrok ingår i Esprit Alpine. Köpare av Techno behöver kontrollera aktuellt pris och vilken krok som kan eftermonteras.
Säkerhet och barnskydd
Scenic har fått fem stjärnor i Euro NCAP:s säkerhetsbedömning.
Resultatet omfattar bland annat:
- 88 procent för vuxenskydd
- 89 procent för barnskydd
- 77 procent för oskyddade trafikanter
- 85 procent för säkerhetsassistans
Barnskyddet är särskilt relevant för bilens roll som familjebil. De barnstolar bilen är avsedd för kunde monteras korrekt i säkerhetstestet.
Grundbilen har flera viktiga säkerhetssystem, men Techno kräver förarassistanspaketet för bland annat dödavinkelvarning, 360-kamera och mer avancerad körassistans.
Garantier, service och försäkring
Renaults garanti omfattar:
- två års fabriksgaranti utan kilometergräns
- förlängd garanti till tre år eller 100 000 kilometer
- åtta års eller 160 000 kilometers batterigaranti
- minst 70 procents kvarvarande batterikapacitet
- tre års lackgaranti
- tolv års rostskyddsgaranti
- tre års vagnskadegaranti
Garantin är godkänd men inte klassledande. Kia EV5 har sju års nybilsgaranti och ger därför större trygghet för familjen som planerar att äga bilen länge.
Serviceintervallet har tidigare angetts till ett år eller 3 000 mil. Den exakta serviceplanen och kostnaden bör kontrolleras för den bil som beställs. Renault erbjuder även serviceavtal, och service kan ingå i vissa finansierings- och leasingkampanjer.
Eftersom bilen har vagnskadegaranti räcker normalt halvförsäkring under de första tre åren. Den verkliga premien varierar kraftigt beroende på bostadsort, förare, körsträcka och självrisk. En individuell försäkringsoffert bör därför alltid tas fram före köp.
Värdeminskning och finansiering
Scenic är fortfarande en relativt ny modell och det finns begränsad svensk långtidsdata om andrahandsvärdet.
En tidigare prognos har uppskattat restvärdet till omkring 56,5 procent efter tre år och 6 000 mil. Det är en prognos och inte en garanti.
Flera faktorer kan påverka värdet:
- Renaults mindre marknadsandel i Sverige
- framtida prissänkningar
- nya elbilar med snabbare laddning
- batteristorlek och faktisk räckvidd
- utrustningsnivå
- skick och servicehistorik
Techno med assistanspaket bör vara lättare att sälja än en helt standardutrustad bil. Däremot är det inte säkert att köparen får tillbaka hela kostnaden för Esprit Alpine.
Renault marknadsför finansiering med lågt månadsbelopp, men sådana upplägg kan innehålla både stor kontantinsats och ett högt kvarvarande slutbelopp. Månadsbeloppet ska därför aldrig bedömas separat från bilens totala kostnad.
Privatleasing kan vara ett tryggare alternativ för den som oroar sig för värdeminskningen. Kontrollera dock körsträcka, vinterhjul, försäkring, avgifter och kostnaden för övermil.
Renault Scenic eller Skoda Enyaq?
Skoda Enyaq är större, rymligare i bagaget och bättre för skrymmande last. Den laddar även snabbare och har bakhjulsdrift i de vanligaste versionerna.
Scenic är billigare, smidigare och har längre officiell räckvidd. Infotainmentsystemet är också enklare och mer naturligt att använda.
Välj Scenic om räckvidd, baksäte och smidiga yttermått är viktigast.
Välj Enyaq om bagage, lastflexibilitet, dragförmåga och traditionell SUV-praktik väger tyngre.
Renault Scenic eller Volkswagen ID.4?
Volkswagen ID.4 2026 har ett lägre grundpris och kan väljas med både bakhjulsdrift och fyrhjulsdrift. Den är också etablerad på den svenska marknaden och det finns fler begagnade bilar, verkstäder och erfarenheter från ägare.
Scenic erbjuder längre räckvidd, ett modernare Google-system och en mer personlig kupé.
ID.4 är det säkrare standardvalet. Scenic är det mer effektiva och genomtänkta alternativet för köparen som inte behöver fyrhjulsdrift.
Renault Scenic eller Kia EV5?
Kia EV5 är Scenics farligaste konkurrent.
Bilarna kostar nästan lika mycket, men EV5 erbjuder:
- större och mer flexibelt bagage
- främre bagageutrymme
- planare lastgolv
- snabbare laddning
- sju års nybilsgaranti
Scenic svarar med:
- längre räckvidd
- mindre yttermått
- lägre kaross
- bättre energieffektivitet
- ett mycket bra Google-baserat infotainmentsystem
EV5 är det tryggare valet för maximal familjepraktik och långt ägande. Scenic är det bättre valet för familjen som prioriterar räckvidd, körbarhet och smidighet.
Den som fortfarande jämför olika karosstyper kan även läsa vår guide till bästa familjebilen 2026.
Fördelar och nackdelar
Fördelar
- mycket lång räckvidd för priset
- 87 kWh-batteri som standard
- rymligt baksäte
- bra plats för två stora barnstolar
- 545 liters bagageutrymme
- smidigare än större SUV:ar
- låg ljudnivå
- bra komfort på 19-tumshjul
- utmärkt Google-baserat infotainment
- värmepump som standard
- hög grundutrustning
- rimlig förbrukning
Nackdelar
- snabbladdningen är inte klassledande
- endast framhjulsdrift
- 1 100 kilos dragvikt
- ingen frunk
- hög lasttröskel
- lastgolvet blir inte helt plant
- baksätet kan inte skjutas
- smal mittplats bak
- viktiga assistanssystem kostar extra
- kortare garanti än Kia EV5
Slutsats: Är Renault Scenic ett smartare familjeköp än en stor el-SUV?
Renault Scenic E-Tech electric är ett smartare köp än många större el-SUV:ar för familjen som främst behöver två rymliga barnplatser, ett stort bagageutrymme och lång räckvidd.
Den är lättare att parkera än Enyaq och ID.4, men känns inte märkbart mindre i baksätet. Batteriet på 87 kWh ger bättre räckvidd än flera dyrare konkurrenter, och Techno har tillräckligt hög utrustningsnivå för att fungera utan en lång lista med tillval.
Scenic är däremot inte bäst för tung last, stora släp eller familjer som vill ha ett helt plant lastutrymme. Laddningen är också märkbart långsammare än i de bästa koreanska elbilarna.
Bästa köpet är Techno EV87 med förarassistanspaketet för totalt 569 800 kronor. Grundversionen är mest prisvärd, men paketet tillför flera funktioner som är användbara varje dag och sannolikt uppskattas även av nästa ägare.
Esprit Alpine är ett mer känslostyrt utrustningsköp. Den är värd merkostnaden endast för den som verkligen behöver den inkluderade dragkroken och vill ha elstolar, massage, bättre ljud och 360-kamera från början.
För de flesta familjer är Scenic inte bara ett billigare alternativ till de stora SUV:arna. Den är ett mer genomtänkt alternativ.