HemBilarXpeng P7+ 2026 test – pris, räckvidd och bästa versionen

Xpeng P7+ 2026 test – pris, räckvidd och bästa versionen

Publicerad

Xpeng P7+ 2026 säljs nu i Sverige med ett pris från 599 900 kronor. RWD Long Range är den klart bästa versionen: den är billigare, snålare och går längre än AWD Performance, men har samma stora batteri, snabbladdning, kupé och rika standardutrustning. P7+ är däremot inget självklart lågprisfynd. Volkswagen ID.7 Tourer kostar ungefär lika mycket och ger ett tryggare ägande, medan Xpeng främst lockar med ett enormt baksäte, korta laddstopp och mycket utrustning för pengarna.

Xpeng P7+ är inte längre en modell som bara är på väg till Sverige. Bilen går att beställa och provköra, och de första svenska leveranserna inleddes under våren 2026.

Det gör köpfrågan betydligt mer konkret. P7+ ser på pappret ut som en billigare utmanare till BMW i5, Audi A6 e-tron och Volvo ES90. I praktiken hamnar den samtidigt prismässigt nära Volkswagen ID.7 Tourer, Skoda Enyaq, Polestar 4 och BMW i4.

Köparen får alltså inte automatiskt en stor prisrabatt genom att välja Xpeng. Det som kan motivera köpet är i stället kombinationen av kupéutrymme, komfortutrustning och ett laddsystem som hör till de snabbaste på den svenska marknaden.

Xpeng P7+ pris och svenska versioner

Xpeng säljer två versioner av P7+ i Sverige. Båda har ett LFP-batteri på 74,9 kWh, 11 kW AC-laddning och en deklarerad maximal DC-effekt på 446 kW.

EgenskapRWD Long RangeAWD Performance
Pris599 900 kr649 900 kr
Effekt313 hk503 hk
DrivningBakhjulsdriftFyrhjulsdrift
0–100 km/h6,2 sekunder4,3 sekunder
WLTP-räckvidd530 km500 km
WLTP-förbrukning16,4 kWh/100 km17,4 kWh/100 km
DC-laddningUpp till 446 kWUpp till 446 kW
10–80 procent12 minuter12 minuter
Dragvikt1 500 kg1 500 kg

Priser och tillgängliga versioner går att kontrollera i Xpengs svenska konfigurator.

Den mindre batteriversion som förekommer på andra europeiska marknader säljs inte i den svenska konfiguratorn. Svenska köpare väljer därför mellan den bakhjulsdrivna Long Range och den fyrhjulsdrivna Performance, inte mellan flera olika batteristorlekar.

Utrustningsnivån är hög redan från början. Elektriskt infällbar dragkrok, 20-tumsfälgar, adaptiva stötdämpare, värmepump och stora delar av komfortutrustningen ingår. Tillvalslistan är betydligt kortare än hos flera tyska premiumtillverkare.

RWD Long Range är den bästa versionen

RWD Long Range är det rationella valet för nästan alla köpare.

Den kostar 50 000 kronor mindre än AWD Performance, har tre mil längre deklarerad räckvidd och lägre förbrukning. Samtidigt behåller den samma batteri, laddsystem, bagageutrymme, dragvikt och omfattande standardutrustning.

Med 313 hästkrafter och 0–100 km/h på 6,2 sekunder är den inte långsam. Det räcker mer än väl för omkörningar, motorvägskörning och en fullastad familjebil.

AWD Performance tillför framför allt två saker:

  • fyrhjulsdrift,
  • betydligt högre acceleration.

De 503 hästkrafterna ger 0–100 km/h på 4,3 sekunder. Det är imponerande, men gör inte bilen mer praktisk. Räckvidden blir kortare och förbrukningen högre.

Fyrhjulsdrift kan vara relevant för den som regelbundet kör på branta, dåligt plogade vägar eller har en besvärlig vinterbacke till bostaden. För de flesta svenska förare ger bra vinterdäck större praktisk nytta än den extra motorn.

Det klokaste köpet är därför RWD Long Range. De sparade 50 000 kronorna räcker långt till vinterhjul, hemmaladdare, försäkring och en ekonomisk buffert för ett osäkert andrahandsvärde.

Räckvidd i verkligheten och på vintern

Den bakhjulsdrivna bilen har en WLTP-räckvidd på 530 kilometer. AWD Performance är deklarerad till 500 kilometer.

Det finns ännu inte tillräckligt med svenska långtids- och vinterdata för att slå fast en exakt verklig räckvidd. Europeiska tester och standardiserade beräkningar pekar mot omkring 445 kilometer i blandad körning för RWD och ungefär 425 kilometer för AWD under gynnsamma förhållanden.

På vintern blir skillnaden större mot WLTP-siffran. Vid minusgrader kan en rimlig blandad räckvidd vara omkring 350–375 kilometer beroende på hastighet, däck, vind, nederbörd och hur varm bilen är vid start.

Vid kall motorvägskörning bör köparen snarare planera för omkring 300–330 kilometer mellan full laddning och helt tomt batteri. I praktiken stannar man tidigare än så.

Det ligger i linje med hur elbilens räckvidd påverkas på vintern. Hög hastighet, kallt batteri och kupévärme kan tillsammans göra betydligt större skillnad än några få kilometers skillnad i den officiella specifikationen.

RWD är återigen det bättre valet. Den går längre, använder mindre energi och har ändå exakt samma laddmöjligheter som AWD.

Laddningen är P7+:s starkaste argument

Xpeng anger en maximal laddningseffekt på 446 kW och 10–80 procent på tolv minuter. Det är extremt snabbt för en bil runt 600 000 kronor.

Den siffran kräver dock rätt förutsättningar:

  • batteriet måste vara förvärmt,
  • laddnivån måste vara låg när laddningen startar,
  • laddaren måste kunna leverera mycket hög effekt,
  • batteriets temperatur och laddstationens belastning måste vara gynnsamma.

Bilen ligger inte på 446 kW under hela laddningen. Maxeffekten är en topp, medan den samlade laddkurvan avgör hur länge stoppet faktiskt tar. Det är därför viktigt att förstå varför laddkurvan betyder mer än en ensam toppeffekt.

Tidiga europeiska laddtester visar ändå att P7+ kan ta emot över 250 kW under en betydande del av laddningen och fylla på mer än 40 kWh på omkring tio minuter. Det talar för att den verkliga laddprestandan är mycket stark och inte bara en snygg uppgift i broschyren.

På en vanlig 150 kW-laddare blir stoppet naturligtvis längre. Då kan 10–80 procent ta närmare 25–30 minuter. P7+ behöver tillgång till de snabbaste stationerna för att utnyttja sitt tekniska försprång fullt ut.

På långresa kompenserar de korta laddstoppen för att batteriet inte är särskilt stort i förhållande till bilens storlek. P7+ kan därför konkurrera väl med bilar som har längre räckvidd men långsammare laddning. Den hör till de mer intressanta kandidaterna bland elbilar för långa resor 2026.

Komforten är nära premiumklass

P7+ är drygt 5,07 meter lång och har en hjulbas på tre meter. Det märks framför allt i kupén.

Baksätet är ett av bilens främsta försäljningsargument. Benutrymmet är mycket stort och golvet är nästan plant. Även långa vuxna kan sitta bakom en lång förare utan att knäna hamnar nära framsätet.

Komfortutrustningen är ovanligt omfattande:

  • Nappa-klädsel,
  • värme, ventilation och massage fram,
  • värme, ventilation och massage på de yttre bakplatserna,
  • justerbara ryggstöd bak,
  • adaptiva stötdämpare,
  • mjukstängande dörrar,
  • head-up-display,
  • separat skärm för baksätet.

Europeiska provkörningar beskriver fjädringen som mjuk och bilen som tyst i normal landsvägs- och motorvägsfart. P7+ är mer inriktad på komfort än på sportig vägkänsla.

Styrningen uppges vara lätt och något syntetisk. Den som vill ha den direkta körkänslan hos en BMW i4 lär inte välja P7+ för hur den kommunicerar genom ratten.

Som stor familje- och långfärdsbil är grundkaraktären däremot logisk. Bilen är lugn, rymlig och välisolerad snarare än skarp och engagerande.

Infotainment är snabbt men skärmberoende

Instrumentpanelen domineras av en 15,6-tums mittskärm. Systemet stöder trådlösa Apple Carplay och Android Auto och kompletteras av head-up-display och en mindre skärm framför föraren.

Systemet beskrivs som snabbt och grafiskt modernt. Xpeng kan dessutom uppdatera stora delar av bilen trådlöst.

Nackdelen är att många funktioner ligger i pekskärmen. Det finns färre fysiska reglage än i flera etablerade familjebilar. Grundläggande inställningar som temperatur och förarassistans kan därför kräva mer uppmärksamhet än de borde.

Röststyrningen kan lösa vissa uppgifter, men tidiga tester visar att den inte alltid tolkar kommandon korrekt. Köparen bör prova systemet ordentligt och inte nöja sig med en kort genomgång i bilhallen.

Förarassistansen måste provköras

P7+ har ett omfattande paket av kameror, radar och aktiva assistansfunktioner. På pappret är bilen mycket välutrustad.

Det är samtidigt här flera tidiga europeiska testare har haft sina tydligaste invändningar. Filhållningen har i vissa situationer ingripit hårt eller sent, och varningssystemen har upplevts som påträngande.

En del av testbilarna hade tidig mjukvara. Det är möjligt att senare uppdateringar har förbättrat beteendet, men det går inte att utgå från att alla invändningar är lösta.

Under en provkörning bör köparen därför:

  1. köra på en smal svensk landsväg,
  2. prova filhållningen med tydliga och otydliga vägmarkeringar,
  3. kontrollera hur hastighetsvarningar fungerar,
  4. starta om bilen och se vilka inställningar som sparas,
  5. prova adaptiv farthållare i tät trafik.

Ett assistanssystem som stör under provkörningen riskerar att bli betydligt mer irriterande under flera års ägande.

Bagageutrymme, barnstolar och semesterpackning

P7+ ser ut som en sedan men har en stor halvkombilucka. Det gör bagageutrymmet betydligt mer användbart än i en traditionell fyradörrarsbil.

Bagageutrymmet rymmer:

  • 573 liter under insynsskyddet,
  • cirka 725 liter lastat upp till taket,
  • 1 931 liter med baksätet fällt.

Det finns inget främre bagageutrymme, men huvudutrymmet bak är stort och öppningen bred. En normal familj bör få plats med barnvagn, resväskor och semesterpackning utan större problem.

En Volkswagen ID.7 Tourer eller Skoda Enyaq är fortfarande lättare att lasta med höga och fyrkantiga föremål. Kombi- och SUV-karosserna passar bättre för en stor hundbur eller mycket skrymmande packning.

P7+ har Isofix på de två yttre bakplatserna. Den långa hjulbasen och det stora benutrymmet talar för att bakåtvända barnstolar får plats utan att framsätet behöver flyttas extremt långt fram.

Det saknas däremot ett heltäckande svenskt barnstolstest. Familjer bör därför ta med sin egen stol till provkörningen och kontrollera både montering, stödben och åtkomst till bälteslåsen.

Dragvikten är 1 500 kilo och elektrisk dragkrok ingår. Det räcker till släpvagn och många mindre husvagnar, men köpare med tunga husvagnar behöver titta på modeller med högre tillåten dragvikt.

Garanti och service måste kontrolleras skriftligt

Xpeng har byggt ut sin svenska närvaro och har försäljnings- eller servicepunkter i flera större och mellanstora städer. Nätet är ändå betydligt glesare än hos Volkswagen, Skoda, BMW och Volvo, särskilt i norra Sverige.

Närhet till en verkstad bör därför påverka köpbeslutet. En bil som är tekniskt bra kan bli opraktisk om garantiarbete kräver en lång resa.

Xpeng uppger fem års garanti och åtta års garanti på batteri och drivlina i sitt svenska material. Den publika informationen är dock inte helt tydligt anpassad till just P7+.

Köparen bör begära skriftligt besked om:

  • nybilsgarantins milgräns,
  • batterigarantins milgräns,
  • vilken minsta batterikapacitet som garanteras,
  • serviceintervall,
  • villkor för att garantin ska fortsätta gälla,
  • om garantier och serviceavtal följer bilen vid ägarbyte.

Läs också vad batterigarantin på en elbil faktiskt täcker. Åtta års garantitid säger inte allt om kapacitetsgränser, undantag och vilka mätmetoder som används.

Försäkringen kan förändra kalkylen

Nya svenska P7+ omfattas av vagnskadegaranti under de första åren. Privatköparen behöver då normalt halvförsäkring snarare än helförsäkring, men den totala premien varierar kraftigt beroende på förare, bostadsort och körsträcka.

Det finns ännu ingen lång svensk skadehistorik för modellen. Det gör det svårt att veta hur försäkringspremier och reservdelskostnader utvecklas.

Bilen har många kameror, sensorer, stora hjul, ramlösa dörrar och avancerad elektronik. En mindre skada kan därför kräva både reservdelar och kalibrering.

Ta in flera försäkringsofferter före beställning och kontrollera särskilt:

  • självrisk för vagnskadegarantin,
  • villkor för glas och kamerakalibrering,
  • elektronik- och maskinskadeskydd,
  • ersättningsbil,
  • premien när vagnskadegarantin har löpt ut.

Köp inte bilen först och kontrollera försäkringen efteråt.

Värdeminskningen är den stora risken

P7+ har ingen svensk treårshistorik. Det går därför inte att på ett trovärdigt sätt säga vad bilen är värd efter tre eller fem år.

Xpeng är fortfarande ett ungt bilmärke i Sverige. Begagnatmarknaden är mindre, modellutvecklingen går snabbt och framtida prissänkningar kan påverka värdet på redan sålda bilar.

Det betyder inte att P7+ säkert får ett dåligt andrahandsvärde. Risken är däremot svårare att bedöma än för en Volkswagen ID.7, Skoda Enyaq eller BMW i4.

En skillnad på tio procentenheter i restvärde motsvarar omkring 60 000 kronor på en bil som kostar 600 000 kronor. Det kan snabbt äta upp hela den prisfördel P7+ har mot en dyrare konkurrent.

Privatköp passar därför bäst för den som:

  • får en bra rabatt,
  • tänker behålla bilen länge,
  • accepterar ett osäkert framtida försäljningspris.

Leasing med garanterat restvärde är tryggare för den som vill byta bil efter tre år.

Xpeng har även marknadsfört finansiering med mycket låg månadskostnad. Den måste läsas tillsammans med en stor första betalning och en stor slutbetalning. En låg månadsavgift betyder inte att bilen är billig.

Xpeng P7+ mot konkurrenterna

ModellPris frånStarkaste argumentet
Xpeng P7+ RWD599 900 krUtrustning, baksäte och laddning
Volkswagen ID.7 Tourer599 900 krKombiutrymme och tryggare ägande
Skoda Enyaqcirka 599 500 krPraktisk familjekaross och stort nät
BMW i4599 900 krKörkänsla och etablerat premiumvärde
Polestar 4619 000 krDesign, räckvidd och etablering
BMW i5669 900 krPremiumkänsla och stark organisation
Audi A6 Avant e-tron694 900 krRäckvidd, kombikaross och dragförmåga
Volvo ES90813 000 krPremiumposition och svenskt nät

Volkswagen ID.7 Tourer är det tryggaste alternativet

ID.7 Tourer kostar i princip lika mycket som P7+ RWD. Xpeng är alltså inte billigare i själva inköpet.

P7+ erbjuder mer komfortutrustning och betydligt snabbare maximal laddning. Volkswagen svarar med en mer praktisk kombikaross, större svensk organisation och ett mer förutsägbart framtida andrahandsvärde.

För köparen som prioriterar trygghet är ID.7 Tourer det klokare valet. För den som prioriterar baksäte, utrustning och kortast möjliga laddstopp är P7+ mer spännande.

Skoda Enyaq är enklare för barnfamiljen

Enyaq har en högre och mer fyrkantig kaross. Den är lättare att lasta med barnvagn, hundbur och stora väskor och har ett betydligt mer etablerat verkstadsnät.

P7+ är bekvämare i baksätet, laddar snabbare och har lyxigare standardutrustning. Valet handlar därför om praktisk SUV-form mot mer påkostad långfärdskomfort.

BMW i4 är bättre för föraren

BMW i4 börjar på ungefär samma pris men är mindre och mindre användbar som stor familjebil. Den har däremot bättre styrkänsla, ett etablerat återförsäljarnät och en starkare premiumposition.

P7+ ger betydligt mer kupé och utrustning för samma pengar. BMW är valet för föraren, Xpeng för passagerarna.

Mot i5, A6 e-tron och ES90 är besparingen verklig

Det är först mot de större premiumbilarna som P7+ blir tydligt billig.

Skillnaden mot BMW i5 är omkring 70 000 kronor, mot Audi A6 e-tron närmare 100 000 kronor och mot Volvo ES90 över 200 000 kronor före extrautrustning.

Xpeng kan matcha eller slå dem i baksätesutrymme, laddhastighet och mängden standardutrustning. Den kan inte matcha deras etablerade ägande, dokumenterade säkerhetshistorik och sannolikt starkare begagnatefterfrågan.

Är Xpeng P7+ ett bra köp?

Ja, men bara för rätt köpare.

P7+ RWD Long Range är en imponerande stor elbil för 599 900 kronor. Den har ett mycket rymligt baksäte, hög komfort, användbart bagageutrymme, 1 500 kilos dragvikt och laddprestanda som få konkurrenter kan matcha.

Den är däremot inte ett riskfritt fynd. Priset är nästan identiskt med Volkswagen ID.7 Tourer och Skoda Enyaq. Köparen måste därför aktivt välja Xpengens teknik och utrustning framför ett tryggare återförsäljar- och andrahandsvärde.

Välj P7+ RWD Long Range om:

  • du vill ha maximalt baksäte och mycket utrustning,
  • snabba laddstopp är viktiga,
  • 1 500 kilos dragvikt räcker,
  • du har rimligt avstånd till Xpeng-service,
  • du tänker behålla bilen länge eller leasar med garanterat restvärde.

Välj AWD Performance om:

  • du verkligen behöver fyrhjulsdrift,
  • du regelbundet kör på branta och dåligt plogade vägar,
  • prestandan är värd 50 000 kronor och kortare räckvidd.

Välj en etablerad konkurrent om:

  • bilen ska säljas igen efter två eller tre år,
  • du bor långt från närmaste Xpeng-verkstad,
  • ett publicerat Euro NCAP-resultat är ett krav,
  • du behöver maximalt kombiutrymme,
  • tryggt reservdels-, försäkrings- och andrahandsvärde väger tyngst.

Vårt köpråd är Xpeng P7+ RWD Long Range. Den ger bäst balans mellan pris, räckvidd, laddning och praktiska egenskaper. Men Volkswagen ID.7 Tourer är fortfarande det tryggare helhetsköpet för den som inte vill ta någon extra risk med märke, service och värdeminskning.

Senaste artiklar

Hudd börjar ta betalt 2027 – priser och vad som händer med kontot

Det sociala nätverket Hudd slutar vara gratis vid årsskiftet. Från den 1 januari 2027...

Huseby julmässa 2026: öppettider, entré och program

Huseby julmässa 2026 pågår den 7–15 november på Huseby Bruk utanför Växjö. Entrén kostar...

Antonelli snabbast i Brasilien – Mercedes visar styrka inför kvalet

Kimi Antonelli satte fredagens snabbaste tid inför Brasiliens Grand Prix och gav Mercedes ett...

Djurgården säkrade kontraktet – 1–1 mot Häcken

Djurgården spelar i Damallsvenskan även 2027. Elin Westlunds kvittering till 1–1 mot redan klara...

liknande artiklar

Hudd börjar ta betalt 2027 – priser och vad som händer med kontot

Det sociala nätverket Hudd slutar vara gratis vid årsskiftet. Från den 1 januari 2027...

Huseby julmässa 2026: öppettider, entré och program

Huseby julmässa 2026 pågår den 7–15 november på Huseby Bruk utanför Växjö. Entrén kostar...

Antonelli snabbast i Brasilien – Mercedes visar styrka inför kvalet

Kimi Antonelli satte fredagens snabbaste tid inför Brasiliens Grand Prix och gav Mercedes ett...