HemBilarVolvo EX60 test 2026 – P10 Plus är bästa versionen

Volvo EX60 test 2026 – P10 Plus är bästa versionen

Publicerad

Volvo EX60 test 2026: Den nya elektriska familje-SUV:en börjar på 689 000 kronor och finns med bakhjulsdrift eller fyrhjulsdrift samt upp till 810 kilometers preliminär räckvidd. För de flesta svenska familjer är EX60 P10 Plus det bästa köpet. Den kostar 40 000 kronor mer än instegsmodellen men ger större batteri, längre räckvidd, fyrhjulsdrift och högre dragvikt.

Volvo EX60 har blivit bilen som många väntat på. Den är mindre och billigare än EX90, men rymligare, modernare och betydligt mer långfärdsanpassad än EX40. Samtidigt ska den locka familjer som uppskattar XC60 men vill köra helt elektriskt.

Problemet är priset. EX60 är ingen eldriven XC60 till ungefär samma kostnad, utan en premiumelbil som börjar nära 700 000 kronor. De dyraste versionerna passerar 800 000 kronor och hamnar farligt nära både BMW iX3 och större Volvo EX90.

EX60 är ändå en mycket komplett familjebil. Den kombinerar bra baksäte, användbart bagageutrymme, hög dragvikt och ovanligt snabb laddning. Den viktigaste frågan är därför inte om bilen är bra, utan vilken version som ger mest för pengarna.

Volvo EX60 pris och versioner i Sverige

Volvo EX60 går att beställa och provköra i Sverige. De första svenska kundleveranserna startade i juli 2026, även om produktionen och leveranstakten fortfarande är under upptrappning.

Bilen marknadsförs under 2026 men anges av Volvo som modellår 2027. Det är därför möjligt att möta båda årsangivelserna hos återförsäljare och i annonser.

Det svenska modellprogrammet består av tre drivlinor och två utrustningsnivåer.

VersionRäckvidd och drivningPris
P6 Plus611 km, bakhjulsdrift689 000 kr
P10 Plus660 km, fyrhjulsdrift729 000 kr
P6 Ultra600 km, bakhjulsdrift769 000 kr
P12 Plus810 km, fyrhjulsdrift809 000 kr
P10 Ultra648 km, fyrhjulsdrift809 000 kr
P12 Ultra810 km, fyrhjulsdrift889 000 kr

Räckviddssiffrorna är preliminära WLTP-värden. Även laddningstider, effekter och andra tekniska uppgifter kan justeras när all slutlig certifiering är genomförd.

EX60 Cross Country är en separat modell och ska inte blandas ihop med versionerna i tabellen. Den ligger senare i leveransplanen och är inte ett aktuellt alternativ för den som vill ha en vanlig EX60 nu.

EX60 P10 Plus är bästa köpet

P10 Plus är den version som ger bäst balans mellan pris, räckvidd, prestanda och familjeegenskaper.

Den kostar 729 000 kronor, vilket bara är 40 000 kronor mer än P6 Plus. För det relativt lilla påslaget får köparen:

  • fyrhjulsdrift
  • ett större batteri på 95 kWh
  • 660 i stället för 611 kilometers preliminär räckvidd
  • 510 i stället för 374 hästkrafter
  • 2 400 i stället för 2 000 kilos dragvikt
  • snabbare möjlig laddning vid en tillräckligt kraftfull laddare

Prisskillnaden motsvarar knappt sex procent av bilens totala pris. Det är ovanligt lite när både batteri, drivning, prestanda och dragförmåga förbättras.

P10 är kraftfullare än en familjebil behöver vara. Accelerationen från 0 till 100 km/h tar 4,6 sekunder, men det är inte prestandan som gör versionen mest intressant. De viktiga fördelarna är i stället fyrhjulsdriften, räckviddsmarginalen och dragvikten.

För en svensk familj som kör året runt, gör längre resor och kanske drar husvagn, båt eller släp är P10 Plus den mest kompletta EX60-versionen.

Räcker billigaste EX60 P6 Plus?

P6 Plus är inte en svag instegsmodell. Den bakhjulsdrivna bilen har 374 hästkrafter, gör 0–100 km/h på 5,9 sekunder och har en preliminär räckvidd på 611 kilometer.

Det räcker långt för normal vardagskörning och de flesta semesterresor. P6 har dessutom samma grundläggande 800-voltsteknik, värmepump och snabba laddningsarkitektur som de dyrare versionerna.

P6 Plus är det rationella valet för den som:

  • vill hålla priset under 700 000 kronor
  • huvudsakligen kör på plogade vägar
  • kan ladda hemma
  • inte behöver dra mer än två ton
  • sällan kör extremt långa dagsetapper

Bakhjulsdrift är inte automatiskt ett problem på vintern. Moderna antisladdsystem och bra vinterdäck betyder mer för normal framkomlighet än antalet drivande hjul. Fyrhjulsdrift ger däremot en tydlig fördel vid hala uppförsbackar, oplogade vägar och körning med tungt släp.

P6 Plus räcker alltså för många. Problemet är att P10 Plus ger så mycket mer för 40 000 kronor att instegsmodellen blir svårare att rekommendera än den annars hade varit.

P12 passar långpendlaren – men är dyr

P12 har ett batteri på 117 kWh och en preliminär räckvidd på upp till 810 kilometer. Det är en mycket hög siffra för en stor elektrisk SUV.

Versionen kan vara rätt för förare som regelbundet kör långa sträckor, ofta reser där laddarna står glest eller vill ha stor vintermarginal. Den kan också passa tjänstebilsförare som tillbringar många timmar på vägen och prioriterar färre laddstopp högre än ett lågt inköpspris.

P12 Plus kostar dock 809 000 kronor. Det är 80 000 kronor mer än P10 Plus.

I utbyte får köparen främst:

  • 150 kilometer längre preliminär räckvidd
  • ett 22 kWh större batteri
  • 680 hästkrafter
  • acceleration från 0 till 100 km/h på 3,9 sekunder

De extra hästkrafterna har inget större praktiskt familjevärde. Det stora batteriet innebär dessutom högre vikt och en angiven laddtid på 19 minuter från 10 till 80 procent, jämfört med 16 minuter för P6 och P10 under optimala förhållanden.

P12 är därför en räckviddsspecialist. Den är imponerande, men inte det smartaste standardköpet.

P12 Ultra för 889 000 kronor är särskilt svår att motivera. Den kostar nästan lika mycket som den betydligt större och sjusitsiga EX90 i instegsversion.

Plus ger mer för pengarna än Ultra

Volvo erbjuder EX60 i utrustningsnivåerna Plus och Ultra. Plus är redan så välutrustad att den bör räcka för de flesta.

Bland standardutrustningen finns bland annat:

  • värmepump
  • trezons klimatanläggning
  • fast panoramatak
  • adaptiv farthållare och Pilot Assist
  • Matrix LED-strålkastare
  • Bose-ljudsystem
  • uppvärmd ratt och uppvärmda säten
  • elmanövrerade framstolar
  • Google Maps, Google Play och Gemini
  • trådlös Apple CarPlay och Android Auto
  • elbaklucka och digital nyckel
  • möjlighet till 22 kW AC-laddning

Ultra kostar 80 000 kronor mer med samma drivlina. Då tillkommer bland annat ventilerade framstolar, bättre ljud från Bowers & Wilkins, laminerade sidorutor, pixelstrålkastare, elektrokromt panoramatak och 360-graderskamera.

Av dessa tillval är 360-kameran den tydligaste vardagsförbättringen. EX60 är nästan 4,8 meter lång och drygt två meter bred inklusive speglarna. De första provkörningarna pekar på att bilen kan vara svår att placera på trånga parkeringsplatser.

Att Plus enligt den publicerade standardutrustningen nöjer sig med backkamera är därför snålt på en bil för över 700 000 kronor.

Ultra blir trots detta ett dyrt sätt att köpa bättre parkeringshjälp. Plus är det mer rationella familjevalet, särskilt om relevant kamerautrustning kan väljas separat.

Bra baksäte och användbart bagageutrymme

EX60 är byggd som en femsitsig familjebil och har betydligt bättre utrymmen än EX40. Den långa hjulbasen och det plana golvet ger gott om benplats i baksätet, även bakom långa förare.

De stora bakdörrarna underlättar när en bakåtvänd barnstol ska lyftas in. Takhöjden är också tillräcklig för vuxna passagerare, och mittplatsen påverkas inte av någon stor kardantunnel.

ISOFIX finns på baksätets två ytterplatser. Någon ISOFIX-fästpunkt på passagerarplatsen fram ska inte tas för given, vilket är värt att kontrollera för familjer som behöver en mer flexibel placering av barnstolarna.

Bagageutrymmet anges till 523 liter i huvudutrymmet. Därutöver finns förvaring under golvet och en frunk på 58 liter fram. Med baksätet fällt ryms omkring 1 647 liter.

Volvo använder även en högre totalsiffra på 634 liter i delar av marknadsföringen. För jämförelser med andra bilar är 523 liter den mer användbara siffran, medan frunk och undergolv bör redovisas separat.

Lastutrymmet är tillräckligt för barnvagn och normal semesterpackning. EX60 är däremot inte störst i klassen. Škoda Enyaq har ett större vanligt bagageutrymme, trots ett betydligt lägre pris.

Frunken gör ändå skillnad i vardagen. Laddkablar, spolarvätska och mindre väskor kan förvaras där utan att behöva ligga ovanpå familjens packning.

Komforten är en av EX60:s styrkor

EX60 är tydligt inriktad på komfort snarare än sportig körkänsla. De första provkörningarna beskriver bilen som tyst, stabil och följsam, både i stadstrafik och på motorväg.

Det passar modellens roll. En elektrisk ersättare till XC60 behöver framför allt vara en avslappnad familje- och långfärdsbil, inte en sport-SUV.

Kupén håller hög kvalitetskänsla och materialen upplevs mer påkostade än i billigare familjeelbilar. Plus-versionens mindre hjul bör dessutom ge bättre fjädringskomfort och lägre däckkostnader än Ultras 21-tumshjul.

Den stora invändningen gäller användargränssnittet. Volvo har flyttat många funktioner till den 15 tum stora pekskärmen. Även inställningar som speglar och ratt kan kräva skärmkommandon.

Själva systemet är snabbt och Google-tjänsterna är väl integrerade, men en modern skärm är inte alltid mer lättanvänd än fysiska knappar. Köparen bör därför testa klimatreglage, förarstöd, spegelinställningar och kameror under provkörningen.

EX60 på långresa

EX60:s 800-voltssystem är ett av bilens starkaste argument. P6 och P10 anges kunna ladda från 10 till 80 procent på 16 minuter under rätt förhållanden. P12 behöver 19 minuter.

Det kräver en kraftfull snabbladdare, rätt batteritemperatur och en laddkurva som håller hög effekt under en stor del av stoppet. Den maximala siffran uppnås inte automatiskt vid varje laddning.

Volvo anger upp till cirka 320 kW för P6 och omkring 370 kW för P10 och P12 på bilsidan. Vid en laddare som inte kan leverera den effekten blir stoppet naturligtvis längre.

Bilen kan förkonditionera batteriet inför laddning när en snabbladdare läggs in som resmål. Volvo använder också batteritekniken Breathe Charge, som enligt företaget kan förkorta laddtiden även vid kyla.

Den tekniken behöver dock verifieras i oberoende vintertester innan den kan räknas som en säker fördel.

P10 framstår redan nu som den bästa långfärdskompromissen. Den har tillräckligt stort batteri för bra etapper, men behöver inte bära P12-versionens extra vikt och kostnad.

Hur långt går EX60 på vintern?

Något heltäckande oberoende svenskt vintertest finns ännu inte. Det går därför inte att slå fast en exakt vinterräckvidd.

De första provkörningarna i varmt väder har gett varierande resultat. Förbrukningen har varit låg i vissa testupplägg, medan andra har pekat mot betydligt kortare verklig räckvidd än WLTP-siffrorna.

Som grovt planeringsscenario kan en förare räkna med att räckvidden under kalla motorvägsförhållanden kan ligga 25–35 procent under WLTP.

Det skulle ge ungefär följande intervall:

VersionGrov vinterräckvidd10–80 % av batteriet
P6400–460 km280–320 km
P10430–500 km300–350 km
P12530–610 km370–430 km

Detta är inte testresultat utan ett försiktigt scenario. Temperatur, vind, hastighet, hjul, takbox och kupévärme kan förändra utfallet kraftigt.

Även P6 bör räcka bra för svenska långresor, men P10 ger en användbar marginal när bilen lastas med familj och semesterpackning.

EX60 eller XC60?

XC60 är fortfarande billigare. En XC60 Plus Nordic Edition kostar från omkring 599 900 kronor, medan EX60 P6 Plus börjar på 689 000 kronor.

EX60 kostar alltså nästan 90 000 kronor mer redan i instegsversion.

För pengarna får köparen en bil som är utvecklad från början för eldrift. Den har större baksäte, bättre bagageutrymme, frunk, snabbare laddning och tillräcklig elektrisk räckvidd för att fungera som familjens enda bil.

XC60 laddhybrid erbjuder i stället bensinmotorns flexibilitet, lägre inköpspris och ett mer traditionellt förargränssnitt. Den kan vara rationell för familjer som saknar regelbunden laddning eller ofta kör i områden med dålig laddinfrastruktur.

EX60 är alltså det elektriska alternativ till XC60 som många har väntat på, men inte ett direkt prisalternativ. Den är modernare och rymligare, men kräver en större investering.

EX60 eller EX40?

EX40 Plus kostar från omkring 549 900 kronor. Prisskillnaden upp till EX60 P6 Plus är därmed ungefär 139 000 kronor.

EX40 kan dessutom nå upp till omkring 572 kilometers räckvidd. Skillnaden i deklarerad räckvidd mot EX60 P6 är därför inte dramatisk.

EX60 motiverar sitt högre pris genom:

  • betydligt större baksäte
  • större bagageutrymme
  • snabbare laddning
  • bättre långfärdskomfort
  • högre dragvikt
  • modernare elbilsplattform

För ett par eller en mindre familj som främst kör kortare sträckor kan EX40 fortfarande vara det mer ekonomiska valet. För barnfamiljen som regelbundet använder baksätet och lastar bilen tungt är EX60 klart mer användbar.

EX60 eller EX90?

EX90 är större, har sju sittplatser och kostar från omkring 899 000 kronor. EX60 P10 Plus ligger 170 000 kronor lägre och är därför tydligt billigare.

Skillnaden krymper däremot i toppen av modellprogrammet. P12 Ultra kostar 889 000 kronor, bara 10 000 kronor mindre än den billigaste EX90.

Familjer som behöver sju säten, maximalt kupéutrymme eller regelbundet kör med många passagerare bör därför välja EX90 framför en fullutrustad EX60.

P10 Plus har en tydligare position. Den ger merparten av EX60:s viktigaste egenskaper utan att närma sig EX90:s prisnivå.

De viktigaste konkurrenterna

BMW iX3 är den mest direkta premiumkonkurrenten. Den fyrhjulsdrivna iX3 50 xDrive kostar från omkring 759 900 kronor och anges kunna nå drygt 800 kilometer.

Den kostar bara omkring 31 000 kronor mer än EX60 P10 Plus, men har en räckvidd som snarare konkurrerar med P12. Läs vår fullständiga BMW iX3 test och köpguide för en närmare genomgång.

Mercedes elektriska GLC erbjuder större vanligt bagageutrymme och liknande dragvikt, men kostar mer än P10 Plus och har längre angiven laddtid.

Audi Q6 e-tron quattro ligger också högre i pris, trots att den deklarerade räckvidden ligger nära P10. Volvo ger därmed mycket premiumelbil för pengarna i just mellanversionen.

Škoda Enyaq visar samtidigt vad EX60:s Volvopåslag kostar. Enyaq är betydligt billigare och har större vanligt bagageutrymme. Volvo svarar med snabbare laddning, mer kraft, bättre baksäte och en mer påkostad kupé.

EX60 hör därför hemma bland marknadens mer intressanta nya elbilar 2026, men den vinner inte en ren jämförelse av utrymme per krona.

Garantier och ägande

Volvos svenska garantivillkor för elbilar omfattar normalt:

  • tre års nybilsgaranti eller 100 000 kilometer
  • åtta års batterigaranti eller 160 000 kilometer
  • minst 70 procent garanterad batterikapacitet
  • tolv års rostskyddsgaranti
  • tre års Volvo Assistans

Assistansen kan därefter förlängas när bilen servas hos en auktoriserad Volvoverkstad.

Servicekostnaden bör bli lägre än för en XC60 laddhybrid eftersom elbilen saknar förbränningsmotor, motorolja och flera traditionella slitdelar. Däckkostnaden kan däremot bli hög, särskilt med Ultra-versionens stora hjul och de fyrhjulsdrivna modellernas höga effekt.

Försäkringspremien går inte att bedöma generellt. Den påverkas kraftigt av förarens ålder, bostadsort, körsträcka och val av version. P10 och framför allt P12 bör jämföras hos flera försäkringsbolag före beställning.

Köpråd: Vilken Volvo EX60 ska man välja?

Välj EX60 P10 Plus. Den kostar 729 000 kronor och ger den bästa kombinationen av räckvidd, fyrhjulsdrift, laddning, dragvikt och familjeanvändning.

P6 Plus är ett bra val för den som vill pressa priset och inte behöver fyrhjulsdrift. Bilen är fortfarande snabb, rymlig och långfärdskapabel. Skillnaden på endast 40 000 kronor gör dock P10 svår att motstå.

P12 Plus passar förare som verkligen använder den extra räckvidden. För en normal familj är merkostnaden för stor, särskilt eftersom P10 redan bör klara långa resor med korta laddstopp.

Ultra är ett komfort- och lyxval, inte ett ekonomiskt val. Plus innehåller det mesta familjen behöver. Den största invändningen är att 360-kamera inte verkar vara standard, vilket bör kontrolleras i Volvos svenska konfigurator innan beställning.

EX60 är i grunden den elektriska XC60 som Volvo har saknat. Den är rymlig, tyst, snabb att ladda och bättre anpassad för familjeliv än EX40. Samtidigt är den tillräckligt kompakt och billig för att inte automatiskt hamna i EX90-klassen.

Den är däremot ingen billig familjeelbil. Köpare som prioriterar lastvolym och låg månadskostnad bör även titta på Enyaq och andra modeller i vår guide till bästa SUV 2026.

För den som vill ha en modern elektrisk Volvo med verklig långfärdskapacitet är slutsatsen enklare: P10 Plus är versionen där EX60:s pris och egenskaper möts bäst.

Senaste artiklar

Hudd börjar ta betalt 2027 – priser och vad som händer med kontot

Det sociala nätverket Hudd slutar vara gratis vid årsskiftet. Från den 1 januari 2027...

Huseby julmässa 2026: öppettider, entré och program

Huseby julmässa 2026 pågår den 7–15 november på Huseby Bruk utanför Växjö. Entrén kostar...

Antonelli snabbast i Brasilien – Mercedes visar styrka inför kvalet

Kimi Antonelli satte fredagens snabbaste tid inför Brasiliens Grand Prix och gav Mercedes ett...

Djurgården säkrade kontraktet – 1–1 mot Häcken

Djurgården spelar i Damallsvenskan även 2027. Elin Westlunds kvittering till 1–1 mot redan klara...

liknande artiklar

Hudd börjar ta betalt 2027 – priser och vad som händer med kontot

Det sociala nätverket Hudd slutar vara gratis vid årsskiftet. Från den 1 januari 2027...

Huseby julmässa 2026: öppettider, entré och program

Huseby julmässa 2026 pågår den 7–15 november på Huseby Bruk utanför Växjö. Entrén kostar...

Antonelli snabbast i Brasilien – Mercedes visar styrka inför kvalet

Kimi Antonelli satte fredagens snabbaste tid inför Brasiliens Grand Prix och gav Mercedes ett...